Постанова № 71215530, 13.12.2017, Сквирський районний суд Київської області

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
376/2920/17
Номер документу
71215530
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Сквирський районний суд Київської області

Справа № 376/2920/17

Провадження № 2-а/376/104/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" грудня 2017 р.

Сквирський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Віговського С.І.

при секретарі Кропивлянській С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сквира справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1,звернулася до Сквирського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправнимита зобов'язання вчинити дії по перерахунку призначеної пенсії за періоди роботи на виборній посаді голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01 лютого 1984 року по 11 жовтня 1989 рік, на підставі особових карток на заробітну плату (табельний № 1023) за 1984-1989 роки, в яких відображено посадовий оклад голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма.

Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона перебуває на обліку у Сквирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області (пенсійна справа №131461)та з 2006 року отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, яка її призначена відповідно до Закону України "Про державну службу". Розмір пенсії державного службовця позивача станом на лютий 2014 року становив 1200,00 (одна тисяча двісті) грн. 00 коп. У зв'язку з відсутністю підвищення пенсій державним службовцям протягом тривалого періоду, позивач вирішила перевестися з пенсії державного службовця на пенсію за віком. До проведення перерахунку пенсії визначеної Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року за № 2148-VIII (набрав чинності 11.10.2017 року), розмір пенсії позивача становив 1312,00 (одна тисяча триста дванадцять) грн. 00 коп., а після такого перерахунку пенсія підвищилася на 225,00 (двісті двадцять п'ять) грн. 00 коп., і її розмір на даний час становить 1537,00 (одна тисяча п'ятсот тридцять сім) грн. 00 коп. Згідно записів трудової книжки (дублікат) позивача серії НОМЕР_1 від 01 лютого 1989 року її страховий (трудовий) стаж становить майже 39 (тридцять дев'ять) років, з яких 21 (двадцять один рік) на Державному підприємстві завод "Яшма" м. Сквира, і відповідно до записів за №№ 14, 15 з 01 лютого 1984 року (протокол №1 від 15.01.1984 року) позивач була обрана головою профспілкового комітету заводу "Яшма", де працювала до 11 жовтня 1989 року (протокол від 09.09.1989 року) коли її звільнили з посади голови профкому у зв'язку з перевиборами. Відповідно до особової картки на заробітну плату (табельний № 1023) за 1984-1989 роки виданої та посвідченої Об'єднаним трудовим архівом міської та сільських рад Сквирського району, позивач була переведена на виборну посаду голови профспілкового комітету на Державному підприємстві завод "Яшма" з щомісячним посадовим окладом 160,00 (сто шістдесят) рублів (за 1984 (з 01.02.1984 року), 1985 та 1986 роки), який з 01.01.1987 року по 11.10.1989 року збільшився до щомісячного посадового окладу 185,00 (сто вісімдесят п'ять) рублів.

Позивач 27 жовтня 2017 року звернулася до Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району із заявою про видачу довідки про її заробітну плату на виборній посаді голови профспілкового комітету заводу "Яшма" за період з 1984 року по 1989 рік, в яку просила включити її щомісячний оклад голови профспілкового комітету на підставі записів в особовій картці нарахування заробітної плати по заводу "Яшма", оскільки відповідні особові картки нарахування її посадового окладу голови профспілкового комітету не були здані профспілковим комітетом заводу "Яшма" до Сквирського районного трудового архіву у порядку визначеному раніше діючим законодавством.

На заяву позивача від 27 жовтня 2017 року щодо підтвердження її посадового окладу голови профспілкового комітету заводу "Яшма", Об'єднаний трудовий архів міської та сільських рад Сквирського району видав архівну довідку-відповідь від 27 жовтня 2017 року за № 05-05/391 з якої видно, що в комунальну установу Сквирської районної ради "Об'єднаний трудовий архів міської та сільських рад Сквирського району" м. Сквира Київської області архівні документи місцевого профспілкового комітету по ВАТ "Яшма" м.Сквира Сквирського району на збереження не передавалися. Тому, підтвердити оклад голови профспілкового комітету ОСОБА_1 не має можливості.

Позивач, 27 жовтня 2017 року звернулася до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати голови профспілкового комітету заводу "Яшма", де вона працювала з 01.02.1984 року по 11.10.1989 рік. У заяві просила перерахунок провести на підставі особових карток бухгалтерії заводу "Яшма", де вона отримувала відповідний розмір премії до її щомісячного посадового окладу з 1984 року по 1987 рік. Перерахунок просила провести з урахуванням посадового окладу голови профспілкового комітету, який відображений в особових картках по заробітній платі заводу "Яшма", оскільки особові картки по виплаті посадового окладу голови профспілкового комітету, профкомом заводу "Яшма" не були здані до Сквирського районного трудового архіву у порядку визначеному раніше діючим законодавством. Відповідні особові картки та архівну довідку-відповідь позивач додала до заяви.

Сквирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської областіу листі за № 74/П-01 від 09 листопада 2017 року зазначено, зокрема, що згідно ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Довідка про заробітну плату надається згідно додатку № 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, із зазначенням у ній первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (підпункт 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку). Згідно п. 2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Згідно п. 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів. Враховуючи викладене, провести перерахунок пенсії можливо лише за умови надання довідки про заробітну плату встановленого зразка з архівної установи, оскільки ВАТ "Яшма" ліквідовано. Таким чином, Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області фактично відмовило позивачу, ОСОБА_1, у перерахунку пенсії.

Визначену підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ, п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 довідку про заробітну плату із зазначенням у ній первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (особові рахунки, платіжні відомості та інші документи про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, де працювала особа, яка звертається за пенсією), позивач надати відповідачу не має змоги, оскільки ВАТ "Яшма" ліквідовано, що також не заперечується відповідачем у листі за № 74/П-01 від 09 листопада 2017 року.

Оскільки ВАТ "Яшма" ліквідовано; архівною довідкою-відповіддю Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району від 27 жовтня 2017 року за №05-05/391 підтверджено, що архівні документи місцевого профспілкового комітету по ВАТ "Яшма" м. Сквира Сквирського району на збереження не передавалися за відсутності вини позивача, а архівні установи можуть видавати лише довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах; про місцезнаходження та адреси первинних документів (особових карток по виплаті посадового окладу голови профспілкового комітету заводу "Яшма") позивачу невідомо; установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається; профспілкові квитки не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії, - тому, підтвердити посадовий оклад позивача, як голови профспілкового комітету заводу "Яшма", інакше як у судовому порядку на підставі даних посадового окладу голови профспілкового комітету заводу "Яшма", який відображений в особових картках по заробітній платі заводу "Яшма" з 01.02.1984 року по 11.10.1989 рік, позивачне має можливості.

Таким чином, позивач вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії протиправною на вищевикладених підставах, та посилаючись на норми закону та підзаконних нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, просила суд визнати дії посадових осіб Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області по відмові у перерахунку пенсії за віком протиправними та зобов'язати відповідача провести з 01 листопада 2017 року перерахунок та виплату призначеної їйпенсіїу відповідності до вимог абз. 1 ч. 1 ст. 40 та абз. 2 ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії у жовтні 2017 року (за 2014, 2015, 2016 роки) із врахуванням заробітної плати (посадового окладу) за 60 календарних місяців страхового (трудового) стажу підряд набутого на посадові голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01.10.1984 року по 30.09.1989 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи на виборній посаді голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01 лютого 1984 року по 11 жовтня 1989 рік, на підставі особових карток на заробітну плату (табельний №1023) за 1984-1989 роки, в яких відображено посадовий оклад голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма".

Формулярний розрахунок сум перерахунку пенсії, яку на думку позивача відповідач зобов'язаний їй провести, також відобразила у позовній заяві.

Позивач в судове засідання не з'явилася, звернулася до суду із заявою про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідача повідомлено належним чином, на адресу суду направлено письмове заперечення від 12.12.2017 року за № 3140/13, яке аналогічне за змістом листу за № 74/П-01 від 09 листопада 2017 року. У запереченні, крім позиції відповідача по листу за № 74/П-01 від 09 листопада 2017 року викладено, що в матеріалах справи мають місце довідки архівної установи від 28.11.2017 року № 05-05/462 та від 29.11.2017 року № 05-05/467, які відповідають вищезазначеним вимогам законодавства. Однак, враховуючи викладене вище, управлінням не можуть бути взяті до уваги надані позивачем картки (особові картки на заробітну плату). Таким чином, відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову у зв'язку з необґрунтованістю заявлених вимог.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, перебуває на обліку у Сквирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області (пенсійна справа №131461)та з 2006 року отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, яка її призначена відповідно до Закону України "Про державну службу". Розмір пенсії державного службовця позивача станом на лютий 2014 року становив 1200,00 (одна тисяча двісті) грн. 00 коп. У зв'язку з відсутністю підвищення пенсій державним службовцям протягом тривалого періоду, позивач вирішила перевестися з пенсії державного службовця на пенсію за віком. До проведення перерахунку пенсії визначеної Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року за № 2148-VIII (набрав чинності 11.10.2017 року), розмір пенсії позивача становив 1312,00 (одна тисяча триста дванадцять) грн. 00 коп., а після такого перерахунку пенсія підвищилася на 225,00 (двісті двадцять п'ять) грн. 00 коп., і її розмір на даний час становить 1537,00 (одна тисяча п'ятсот тридцять сім) грн. 00 коп. Вказані обставини відповідачем не заперечуються.

Згідно записів трудової книжки (дублікат) позивача серії НОМЕР_1 від 01 лютого 1989 року її страховий (трудовий) стаж становить майже 39 (тридцять дев'ять) років, з яких 21 (двадцять один рік) на Державному підприємстві завод "Яшма" м. Сквира, і відповідно до записів за №№ 14, 15 з 01 лютого 1984 року (протокол №1 від 15.01.1984 року) позивач була обрана головою профспілкового комітету заводу "Яшма", де працювала до 11 жовтня 1989 року (протокол від 09.09.1989 року) коли її звільнили з посади голови профкому у зв'язку з перевиборами.

Відповідно до особової картки на заробітну плату (табельний №1023) за 1984-1989 роки виданої та посвідченої Об'єднаним трудовим архівом міської та сільських рад Сквирського району, позивач була переведена на виборну посаду голови профспілкового комітету на Державному підприємстві завод "Яшма" з щомісячним посадовим окладом 160,00 (сто шістдесят) рублів (за 1984 (з 01.02.1984 року), 1985 та 1986 роки), який з 01.01.1987 року по 11.10.1989 року збільшився до щомісячного посадового окладу 185,00 (сто вісімдесят п'ять) рублів. Вказані обставини відповідачем також не заперечуються.

У матеріалах справи наявні довідки Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району від 28.11.2017 року № 05-05/462 та від 29.11.2017 року № 05-05/467 в яких відображена премія до щомісячного посадового окладу голови профспілкового комітету заводу "Яшма" ОСОБА_1 з 01.02.1984 року по 11.10.1989 рік.

Позивач 27 жовтня 2017 року звернулася до Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району із заявою про видачу довідки про її заробітну плату на виборній посаді голови профспілкового комітету заводу "Яшма" за період з 1984 року по 1989 рік, в яку просила включити її щомісячний оклад голови профспілкового комітету на підставі записів в особовій картці нарахування заробітної плати по заводу "Яшма", оскільки відповідні особові картки нарахування її посадового окладу голови профспілкового комітету не були здані профспілковим комітетом заводу "Яшма" до Сквирського районного трудового архіву у порядку визначеному раніше діючим законодавством.

На заяву позивача від 27 жовтня 2017 року щодо підтвердження її посадового окладу голови профспілкового комітету заводу "Яшма", Об'єднаний трудовий архів міської та сільських рад Сквирського району видав архівну довідку-відповідь від 27 жовтня 2017 року за № 05-05/391 з якої видно, що в комунальну установу Сквирської районної ради "Об'єднаний трудовий архів міської та сільських рад Сквирського району" м. Сквира Київської області архівні документи місцевого профспілкового комітету по ВАТ "Яшма" м.Сквира Сквирського району на збереження не передавалися. Тому, підтвердити оклад голови профспілкового комітету ОСОБА_1 не має можливості.

Позивач 27 жовтня 2017 року звернулася до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати голови профспілкового комітету заводу "Яшма", де вона працювала з 01.02.1984 року по 11.10.1989 рік. У заяві просила перерахунок провести на підставі особових карток бухгалтерії заводу "Яшма", де вона отримувала відповідний розмір премії до її щомісячного посадового окладу з 1984 року по 1987 рік. Перерахунок просила провести з урахуванням посадового окладу голови профспілкового комітету, який відображений в особових картках по заробітній платі заводу "Яшма", оскільки особові картки по виплаті посадового окладу голови профспілкового комітету, профкомом заводу "Яшма" не були здані до Сквирського районного трудового архіву у порядку визначеному раніше діючим законодавством. Відповідні особові картки та архівну довідку-відповідь позивач додала до заяви.

Сквирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської областіу листі за № 74/П-01 від 09 листопада 2017 року зазначено, зокрема, що згідно ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Довідка про заробітну плату надається згідно додатку № 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, із зазначенням у ній первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (підпункт 3 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку). Згідно п. 2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Згідно п. 4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів. Враховуючи викладене, провести перерахунок пенсії можливо лише за умови надання довідки про заробітну плату встановленого зразка з архівної установи, оскільки ВАТ "Яшма" ліквідовано. Таким чином, Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області фактично відмовило позивачу, ОСОБА_1, у перерахунку пенсії.

Для вирішення даного спору суд вважає за необхідне застосувати наступні норми законодавства.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (із змінами і доповненнями; далі - Закон №1058-IV), який набрав чинності з 01.01.2004 р., законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Одним із принципів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є принцип державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом (абз. 11 ч. 1 ст. 7 Закону № 1058-IV).

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема, пенсія за віком та пенсія по інвалідності (п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV).

Загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об'єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру (п. 1 ст. 11 Закону № 1058-IV).

Застрахована особа має право, зокрема, отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування…, та стан здійснення пенсійних виплат за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду, та в порядку, визначеному цим Законом; звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування; оскаржувати в установленому законодавством порядку дії, зокрема, виконавчих органів Пенсійного фонду, їх посадових осіб. Застрахована особа зобов'язана, зокрема, надавати на вимогу страхувальника, територіального органу Пенсійного фонду документи, що засвідчують відомості, які мають бути занесені або містяться в її персональній обліковій картці в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункти 4, 5, 8 ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 16 Закону № 1058-IV).

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (ч. 2 ст. 20 Закону № 1058-IV).

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.ч. 1, 2, 4 ст. 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абз. 1, 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування...(п.2 ст. 41 Закону № 1058-IV).

Статтею 48 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року, введений в дію з 01.06.1972 року Законом УРСР від 10.12.1971 року за № 322-VIII закріплено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації.

Трудова книжка позивача НОМЕР_1 від 01 лютого 1989 року та інші довідки додані позивачем до матеріалів справи містять відповідні записи про її роботу головою профспілкового комітету заводу "Яшма" з 01 лютого 1984 року (протокол №1 від 15.01.1984 року) по 11 жовтня 1989 року (протокол від 09.09.1989 року).

Як встановлено п. 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, право особи на одержання (перерахунок) пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Суд вважає, що позивач надала відповідно до вимог Закону № 1058-IV та Порядку №22-1 Сквирському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Київської областівсі необхідні документи для підтвердження відповідного спірного страхового (трудового) стажу для перерахунку пенсії.

Визначену підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ, п. 2.10 Порядку № 22-1 довідку про заробітну плату із зазначенням у ній первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам (особові рахунки, платіжні відомості та інші документи про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, де працювала особа, яка звертається за пенсією) позивач, ОСОБА_1, надати відповідачу не маю змоги з об'єктивних причин, оскільки ВАТ "Яшма" ліквідовано, що також не заперечується відповідачем у листі за №74/П-01 від 09 листопада 2017 року та запереченні на позов від 12.12.2017 року за №3140/13.

Як передбачено п. 2.10 Порядку № 22-1 якщо такі підприємства ліквідовані, то довідки про заробітну плату видаються лише архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Суд приходить висновку, що оскільки ВАТ "Яшма" ліквідовано; архівною довідкою-відповіддю Об'єднаного трудового архіву міської та сільських рад Сквирського району від 27 жовтня 2017 року за № 05-05/391 підтверджено, що архівні документи місцевого профспілкового комітету по ВАТ "Яшма" м. Сквира Сквирського району на збереження не передавалися за відсутності вини позивача, а архівні установи можуть видавати лише довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах; про місцезнаходження та адреси первинних документів (особових карток по виплаті посадового окладу голови профспілкового комітету заводу "Яшма") позивачу невідомо; установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається; профспілкові квитки не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії, - тому, підтвердити посадовий оклад позивача, як голови профспілкового комітету заводу "Яшма", інакше як у судовому порядку на підставі даних посадового окладу голови профспілкового комітету заводу "Яшма", який відображений в особових картках по заробітній платі заводу "Яшма" з 01.02.1984 року по 11.10.1989 рік, позивачне має можливості.

Зважаючи на п. 1 Загальних положень Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (із змінами і доповненнями) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами (далі - Порядок № 637).

Згідно абз. 1 п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

При цьому, як зазначено у пункті 23 Порядку № 637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою.

Водночас суд вважає, що відповідач відмовляючи позивачу, ОСОБА_1, у перерахунку пенсії не звернув увагу на вимоги п. 1, абз. 1 п. 3, п. 23 Порядку № 637 та не прийняв від неї підписані та належним чином засвідчені Об'єднаним трудовим архівом міської та сільських рад Сквирського району особові картки на заробітну плату (табельний № 1023) за 1984-1989 роки, як єдині належні та допустимі докази, в яких відображено посадовий оклад голови профспілкового комітету заводу "Яшма" за спірні періоди роботи, чим на думку суду протиправно порушив вимоги законодавства у перерахунку пенсії не включивши дані періоди роботи позивача до страхового стажу, зважаючи на те, що основним документом про трудову діяльність працівника за статтею 48 Кодексу законів про працю України є трудова книжка, яка містить всі необхідні відомості для підтвердження стажу роботи позивача на посаді голови профспілкового комітету заводу "Яшма" у спірний період з 01.02.1984 року по 11.10.1989 рік.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію (ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV).

Це означає, що перевірка достовірності виданих Об'єднаним трудовим архівом міської та сільських рад Сквирського району особових карток на заробітну плату (табельний №1023) за 1984-1989 роки, в яких відображено посадовий оклад голови профспілкового комітету заводу "Яшма", - покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у перерахунку пенсії, за обставин, коли встановлено факт роботи на посаді, яка дає право на перерахунок пенсії.

У відповідності до абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Як зазначалося судом вище, відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Суд вважає, що оскільки позивачу, ОСОБА_1, у жовтні 2017 року після набрання чинності Законом № 2148-VIII (11.10.2017 року) була перерахована пенсія, що не заперечується відповідачем, то до спірних правовідносин щодо наступного перерахунку її пенсії з посадового окладу голови профспілкового комітету заводу "Яшма" за 1984-1989 роки, поширюються норми абз. 1 ч. 1 ст. 40 та абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії у жовтні 2017 року (за 2014, 2015, 2016 роки) із врахуванням заробітної плати (посадового окладу) позивача за 60 календарних місяців страхового (трудового) стажу підряд набутого на посадові голови профспілкового комітету заводу "Яшма" з 01.10.1984 року по 30.09.1989 року.

За таких обставин, суд вважає, що наявні всі підстави для підтвердження позивачу, ОСОБА_1, страхового (трудового) стажу періодів роботи на виборній посаді голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01 лютого 1984 року по 11 жовтня 1989 рік, на підставі особових карток на заробітну плату (табельний № 1023) за 1984-1989 роки, в яких відображено посадовий оклад голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма", а відтак, наявні підстави для проведення перерахунку та виплати призначеної їйпенсіїу відповідності до вимог абз. 1 ч. 1 ст. 40 та абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії у жовтні 2017 року (за 2014, 2015, 2016 роки) із врахуванням заробітної плати (посадового окладу) за 60 календарних місяців страхового (трудового) стажу підряд набутого на посадові голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01.10.1984 року по 30.09.1989 року, із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи на виборній посаді голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01 лютого 1984 року по 11 жовтня 1989 рік, на підставі особових карток на заробітну плату (табельний №1023) за 1984-1989 роки, в яких відображено посадовий оклад голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма".

Суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями перерахунку пенсії та визначення суми, з якої має бути здійснений такий перерахунок. Отже, завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади. В постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року за № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно якої суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Згідно із рішеннями Європейського суду з прав людини по справах: «Класс та інші проти Німеччини» від 6 вересня 1978 року, «Фадєєва проти Росії» (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, «Кумпене і Мазере проти Румунії» (Заява № 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Беручи до уваги обставини справи суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення із наданням суду у письмовій формі формулярного розрахунку сум перерахованої позивачу пенсії, з таким розрахунком, щоб суб'єкт владних повноважень мав реальну можливість виконати судове рішення у визначений законом і цим рішенням спосіб з урахуванням об'єктивних обставин.

Також суд вважає за необхідне попередити суб'єкта владних повноважень, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат (ч. 2 ст. 267 КАС України).

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини 1 статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Презумпція ч. 2 ст. 71 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Згідно ч. 2 ст. 162 КАС України, адміністративний суд має право у разі задоволення адміністративного позову прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.

Отже, зважаючи на вимоги абз. 1, 5 ч. 1 ст. 40 та абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV позивач має право на перерахунок пенсії за віком на загальних підставах, а тому відмова відповідача є неправомірною, а рішення про відмову у перерахунку пенсії за віком підлягає скасуванню.

До того ж, при вирішенні даного спору суд бере до уваги, що у даному випадку обов'язок доведення законності дій суб'єкта владних повноважень покладено саме на відповідача, який жодного доказу на підтвердження цього суду не надав.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки до відповідача позивач, ОСОБА_1, звернулася з відповідною заявою про перерахунок пенсії з 27 жовтня 2017 року, то суд вважає, що Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зобов'язанездійснити перерахунок пенсії з 01 листопада 2017 року.

Оскільки станом на день ухвалення даної постанови сторони по справі звільнені від сплати судового збору на підставі пунктів 9, 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08.07.2011 року, то судові витрати у виді судового збору за проведення розгляду справи відповідно до ст. 94 КАС України компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 19, 46, 55 Конституції України, ст. 48 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 року, введений в дію з 01.06.1972 року Законом УРСР від 10.12.1971 року за № 322-VIII, ст.ст. 4, 7, 9, 11, 16, 20, 23, 24, 40, 41, 42, 44, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 6, 9, 11, 17, 18, 69-72, 79, 86, 94, 98, 99, 100, 158-163, 167, 185, 186, 267 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської областіза № 74/П-01 від 09 листопада 2017 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської областіпровести з 01 листопада 2017 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсіїу відповідності до вимог абз. 1 ч. 1 ст. 40 та абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії у жовтні 2017 року (за 2014, 2015, 2016 роки) із врахуванням заробітної плати (посадового окладу) за 60 календарних місяців страхового (трудового) стажу підряд набутого на посадові голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01.10.1984 року по 30.09.1989 року, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи на виборній посаді голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма" з 01 лютого 1984 року по 11 жовтня 1989 рік, на підставі особових карток на заробітну плату (табельний № 1023) за 1984-1989 роки, в яких відображено посадовий оклад голови профспілкового комітету Державного підприємства завод "Яшма".

Встановити для Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення із наданням суду у письмовій формі формулярного розрахунку сум перерахованої позивачу пенсії - два місяці з дня набрання законної сили судовим рішенням.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Сквирський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя :