
Справа № 712/13983/17
Провадження № 2-а/712/935/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 грудня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Пересунька Я.В.,
при секретарі Дядюрі І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м.Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області, третя особа - приватне акціонерне товариство «Черкаське виробниче монтажно-пусконалагоджувальне підприємство», про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з указаним позовом, просить визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що полягає у нездійсненні фінансування приватного акціонерного товариства «Черкаське виробниче монтажно-пусконалагоджувальне підприємство» (далі ПрАТ «ЧВМПП») для виплати ОСОБА_1 допомоги по вагітності та пологах, а також зобовязати відповідача здійснити таке фінансування.
Позов обґрунтовано тим, що з 15 лютого 2011 року вона працює директором ПрАТ «ЧВМПП».
Рішенням наглядової ради товариства від 30 травня 2016 року затверджено новий штатний розпис та встановлено їй посадовий оклад у розмірі 10000 грн на місяць з 1 червня 2016 року.
Із 12 червня 2016 року вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до трьох років.
30 червня 2016 року ПрАТ «ЧВМПП» надало відповідачу заяву-розрахунок №1 від 29 червня 2016 року для виплати їй допомоги по вагітності та пологах згідно з листком непрацездатності серії АГХ № 517555 за період непрацездатності в розмірі 47368 грн. 44 коп. за 126 днів.
Відповідач був зобовязаний здійснити відповідне фінансування протягом десяти робочих днів із дня надходження заяви для виплати вказаної допомоги.
Із повідомлення ПрАТ «ЧВМПП» від 29 серпня 2017 року їй стало відомо, що відповідач досі не перерахував кошти на рахунок підприємства для надання допомоги по вагітності та пологах, тому підприємство й не змогло виплатити цю допомогу.
В подальшому їй стало відомо, що з 8 серпня 2016 року по 16 червня 2017 року відповідач проводив позапланову перевірку дотримання норм чинного законодавства з питань загальнообовязкового державного соціального страхування, результати якої відображені в акті перевірки від 16червня 2017 року. Проте наміру виконати свій обовязок і перерахувати кошти підприємству для виплати їй допомоги відповідач не має, що підтверджується також і листом відповідача від 27червня 2017 року.
Як випливає із змісту акта від 16 червня 2017 року та листа відповідача від 27червня 2017 року, Черкаська міська виконавча дирекція Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважає, що рішення уповноваженого по соціальному страхуванню на ПрАТ «ЧВМПП» про призначення директору ОСОБА_1 допомоги по вагітності та пологах нелегітимне, оскільки цей уповноважений обраний не з числа членів трудового колективу, а середньоденна заробітна плата, з якої потрібно розраховувати нарахування такої допомоги директору має бути розрахована з мінімальної заробітної плати, а не з тієї, з якої фактично розрахована така допомога.
Проте такі висновки, на думку позивача, є неправомірними, оскільки Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, не вимагають, щоб уповноважений обирався саме з представників трудового колективу. Такий представник має просто бути обраним на загальних зборах працівників, що й було зроблено на ПрАТ «ЧВМПП».
Крім того, жодна норма чинного законодавства України не встановлює будь-яких обмежень максимального розміру заробітної плати будь-якому працівнику в будь-який період, оскільки законодавчо встановлено лише мінімальний розмір такої заробітної плати.
Фонд соціального страхування не уповноважений аналізувати розмір встановленої працівнику трудовим договором заробітної плати, і тим більше визначати такий розмір.
Ухвалою Соснівського районного суду м.Черкаси від 11 грудня 2017року, яку внесено до журналу судового засідання, за клопотанням позивача замінено відповідача ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області на його правонаступника - ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області.
У судових засіданнях представник позивача ОСОБА_3 позов підтримав. Додатково пояснив, що відповідач до цих пір не прийняв жодного рішення для виплати відповідачу допомоги по вагітності та пологах, у звязку з чим жодних коштів ОСОБА_1 не отримала.
Представники відповідача ОСОБА_4 та ОСОБА_5 проти задоволення позову заперечили.
ОСОБА_4 додатково пояснила, що для перевірки правильності та обґрунтованості нарахувань соціальної допомоги, у тому числі й допомоги по вагітності та пологах, Фонд соціального страхування має право проводити позапланові перевірки щодо цього, а також перевіряти правильність нарахування заробітної плати, показник якої враховується при нарахуванні відповідної допомоги. Скориставшись своїм правом, Фонд соціального страхування призначив таку позапланову перевірку, але спочатку ПрАТ «ЧВМПП» за їх місцезнаходженням, яке зазначено в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, розшукати не вдалось. Згодом працівниками ПрАТ «ЧВМПП» було запропоновано провести перевірку в іншому місці, але перевірку до кінця проведено не було у звязку з відсутністю всіх необхідних документів. За результатами позапланової перевірки ПрАТ «ЧВМПП» було встановлено ряд порушень та повідомлено про неможливість профінансувати виплату допомоги по вагітності та пологах для ОСОБА_1 у розмірі 47368 грн. 44 коп. Натомість розраховано іншу суму такої допомоги. Після цього жодних звернень від підприємства не надходило, тому виплату допомоги призупинено. Водночас ФСС має право перевіряти нарахування заробітної плати працівнику, бо це основний показник для розрахунку допомоги по вагітності та пологах. Після проведення перевірки ПрАТ «ЧВМПП» було запропоновано вчинити певні дії задля фінансування, але таких дій зроблено не було; нової заяви-розрахунку з іншою сумою розрахованої допомоги не надходило.
Представник ОСОБА_5 додав, що фактично ПрАТ «ЧВМПП» фіктивно збільшило розмір заробітної плати директору ОСОБА_1 перед самим її виходом у відпустку по догляду до досягнення дитиною трирічного віку задля отримання від Фонду соціального страхування фінансування допомоги по вагітності та пологах. Водночас, якщо підприємство не погоджується з актом Фонду, то воно може самостійно здійснити фінансування такої допомоги своєму працівнику в тому розмірі, який вважає правильним, виходячи з нарахованого розміру заробітної плати, а потім доводити свою правоту в суді.
Представник третьої особи ПрАТ «ЧВМПП» - ОСОБА_6 позов підтримав. Додатково пояснив, що із виступів представників сторін стає зрозуміло, що відповідач неправильно розуміє свої повноваження. Зокрема, у Фонду немає повноважень перевіряти правильність нарахування заробітної плати, а є повноваження перевіряти правильність розрахунку підприємством розміру допомоги по вагітності та пологах. У Фонду також немає повноважень призупиняти виплату такої допомоги, оскільки воно має нарахувати допомогу, виплатити її, а потім, за потреби, навіть стягнути переплачену суму. На час збільшення директору ОСОБА_1 заробітної плати підприємство працювало, в нього були кошти для цього, і діючи на свій страх і ризик, воно визначило саме такий посадовий оклад директору.
15 грудня 2017 року набрав чинності КАС України в новій редакції, який передбачає спрощене та загальне позовне провадження.
Оскільки провадження у справі було відкрито ще 16 листопада 2017 року, судове засідання було призначено і відбулось 11 грудня 2017 року, після чого суд оголосив перерву до 15 грудня 2017 року для підготовки сторін до судових дебатів, то вказана справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом установлено наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Згідно із ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади.У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі Закон; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) за страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності надається, зокрема, й допомога по вагітності та пологах.
За змістом ч. 1 ст. 25 Закону допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у звязку з вагітністю та пологами. Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у звязку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Статтею 26 Закону визначено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надаються за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).
Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб). Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг. Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду (ч. 3 ст. 30 Закону).
За змістом ч. 1 ст. 31 Закону підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Судом встановлено, що Наказом № 1 від 15 лютого 2011 року по відкритому акціонерному товаристві «Черкаське виробниче монтажно-пусконалагоджувальне підприємство», правонаступником якого є ПрАТ «ЧВМПП», ОСОБА_7 (після зміни прізвища - ОСОБА_1) з 15 лютого 2011 року призначено директором із виплатою заробітної плати в розмірі 1000 грн на місяць (а.с. 3).
Відповідно до протоколу № 1 зборів наглядової ради та трудового колективу ПрАТ «ЧВМПП» від 30 травня 2016 року обрано уповноваженим із загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, ОСОБА_8 (а.с. 4).
У червні 2016 року директор ПрАТ «ЧВМПП» ОСОБА_1 подала до товариства листок непрацездатності серії АГХ № 517555 у звязку з вагітністю 30тижнів, відповідно до якого вона не працювала з 8 червня 2016 року до 11жовтня 2016 року; призначено допомогу з вагітності та пологів у розмірі 100 % заробітної плати за 126 календарних днів (а.с. 7).
Згідно із ст.33 Закону при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески на страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності. Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із витягом із протоколу № 0530/16 засідання наглядової ради ВАТ«ЧВМПП» від 30 травня 2016 року встановлено посадовий оклад директору підприємства з 1 червня 2016 року в розмірі 10000 грн (а.с. 5).
30 травня 2016 року головою наглядової ради ПрАТ «ЧВМПП» затверджено новий штатний розпис товариства в кількості 2 штатних одиниць з місячним фондом заробітної плати 11470 грн, з яких посадовий оклад директора 10000 грн, а головного бухгалтера 1470 грн (а.с. 6).
Статтею 4 Закону визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообовязковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у звязку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
За змістом ст.9 Закону основними завданнями Фонду та його робочих органів є, зокрема, надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду. Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань проводять розслідування обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Відповідно до ч. 1 ст.34 Закону України фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви. У разі якщо сума отриманих страхувальником від Фонду страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання матеріального забезпечення, невикористані страхові кошти повертаються до робочого органу Фонду, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
29 червня 2016 року ПрАТ «ЧВМПП» подало до Фонду заяву-розрахунок щодо фінансування допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_1 за 126 календарних дні у розмірі 47368 грн. 44 коп. (а.с. 22).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 затверджено Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням (далі Порядок; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 25 Порядку розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок; для осіб, у яких через деякий час погіршився стан здоровя у звязку з раніше отриманим ушкодженням здоровя внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, - перед настанням тимчасової непрацездатності.
Пунктом 28 Порядку визначено, що якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи (для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, в тому числі внаслідок захворювання або травми, що повязані з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням), середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку. Якщо тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлюється, розрахунок проводиться виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день настання страхового випадку.
Згідно із п. 32 Порядку середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах і допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється роботодавцями на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС.
За змістом ст.10 Закону Фонд має право, зокрема, перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, та зупиняти виплати з Фонду в разі виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки.
Реалізуючи свої повноваження, надані йому Законом, 9 серпня 2016 року Черкаською міською виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності розпочато позапланову документальну перевірку щодо обґрунтованості і правомірності нарахування матеріального забезпечення застрахованим особам ПрАТ «ЧВМПП», яку було того ж дня зупинено, наказом від 13 червня 2017 року поновлено та закінчено 16червня 2017 року.
Згідно з актом № 495 Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16 червня 2017 року, розрахунок допомоги по вагітності та пологах проведено з порушенням ст.. 25 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105 та п. 4 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. По заяві-розрахунку від 29 червня 2016 року до фінансування належить 6001 грн 38 коп. (а.с. 8-16).
Із вказаного акта № 495 випливає, що під час позапланової перевірки, зокрема, встановлено, що 11 липня 2016 року за місцезнаходженням, зазначеним в реєстраційних документах, уповноваженим представником Фонду не виявлено ні працівників даного підприємства, ні діяльності підприємства, про що складено акт від 11 липня 2016 року та зупинено фінансування. 9 серпня 2016 року перевірку було розпочато, але оскільки з наданих документів неможливо було зробити висновок щодо правомірності встановлення оплати праці ОСОБА_1, а відповідно й нарахування допомоги по вагітності та пологах, то 10 серпня 2016 року страхувальнику було направлено лист про призупинення перевірки до надання переліку необхідних документів. 28 квітня 2017 року страхувальником надано частину документів, з яких встановлено, що на підприємстві було обрано нелегітимного уповноваженого із соціального страхування. Крім того, проаналізувавши трудову діяльність ОСОБА_1 на цьому підприємстві й нараховану їй заробітну плату, Фонд дійшов висновку, що при встановленні їй посадового окладу в розмірі 10000 грн з 1 червня 2016 року (практично перед самим наданням відпустки у звязку з вагітністю та пологами з 8 червня 2016 року), роботодавець порушив міжпосадові співвідношення у схемі окладів, у порівнянні з окладом головного бухгалтера, а враховуючи збитковість підприємства у 2014-2015 роках та прибуток за 2016 рік усього 1200 грн у підприємства була відсутня фактична можливість збільшення витрат на оплату праці.
Надаючи оцінку висновкам, зробленим Фондом в акті № 495, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 1.4 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової працездатності від 23 червня 2008 року № 25, комісія із соціального страхування підприємства створюється при чисельності застрахованих осіб понад 15працюючих за наймом. При чисельності на підприємстві застрахованих осіб 15 і менше на загальних зборах працівників обирається уповноважений із соціального страхування підприємства. Уповноважений здійснює свої повноваження відповідно до цього Положення.
Аналіз п. 1.4 вказаного Положення дає підстави для висновку, що уповноважений із соціального страхування підприємства має бути обраний на загальних зборах працівників, а не серед працівників, як про то зазначає в акті Фонд.
Таким чином, обрання на зборах наглядової ради та трудового колективу ПрАТ «ЧВМПП», що відбулись 30 травня 2016 року, уповноваженим ОСОБА_8 не є порушенням Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової працездатності від 23 червня 2008 року № 25.
Крім того, при проведенні перевірки цього ж підприємства 18 листопада 2011року (акт № 641), Фонд не визнав порушенням обрання уповноваженим із соціального страхування ОСОБА_8 (засновника).
Щодо висновків Фонду про необгрунтоване встановлення ПрАТ «ЧВМПП» посадового окладу директору ОСОБА_1 з 1 червня 2016 року у розмірі 10000грн, суд зазначає наступне.
Статтею 94 КЗпП визначено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону України «Про оплату праці» джерелом коштів на оплату праці працівників госпрозрахункових підприємств є частина доходу та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності.
Відповідно до ч. 2ст.30 Закону України «Про оплату праці»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Як установлено в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2017 року (справа № 823/1832/16), прийнятій у спорі між тими ж учасниками, що набрала законної сили, відповідно до статуту ПрАТ «Черкаське виробниче монтажно-пусконалагоджувальне підприємство», затвердженого загальними зборами акціонерів відкритого акціонерного товариства «Черкаське ВМПНП», в обов'язки директора входить підписувати довіреності, договори та інші документи від імені Товариства, наймати та звільняти працівників, підписувати договори (правочини) на суму, що не перевищує 10% балансової вартості Товариства, здійснювати інші функції, які необхідні для забезпечення нормальної роботи Товариства, згідно з чинним законодавством та внутрішніми документами Товариства. Після того, як ОСОБА_1 була надана відпустка по вагітності та пологах (наказ від 26.08.2014 року №1), на посаду директора нікого не прийнято, тобто посада залишалася вакантною. Крім того, наказом від 26.08.2014 року № 2 директор ОСОБА_1 залишила за собою право здійснювати керівництво поточною діяльністю товариства (затвердження штатного розкладу, розпорядження: майном, в т.ч. коштами; укладання угод; організація матеріально-технічного забезпечення діяльності товариства; затвердження внутрішніх нормативних документів) без нарахування і виплати заробітної плати. У штатному розписі, затвердженого директором ОСОБА_1 з 26.08.2014 року, передбачено фонд оплати праці лише для однієї посадової особи - головного бухгалтера 1220,00грн. Відповідно до наказу від 02.02.2015 року № 2 ОСОБА_1 виходить на роботу з декретної відпустки з першого лютого 2015 року із заробітною платою 1230,00 грн. і з 01.02.2015 року штатним розписом знову збільшується фонд оплати праці для двох штатних одиниць: посадовий оклад директора 1230,00 грн. та головного бухгалтера - 1220,00грн.
Вказані обставини не підлягають повторному доказуванню та мають преюдиційне значення.
В акті перевірки № 495 Фонд також зазначив, що відповідно до наказу від 1квітня 2015 року № 5 ОСОБА_1 йде у відпустку по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку з 2 квітня 2015 року, і в штатному розписі з 1квітня 2015 року передбачено фонд оплати праці також для однією особи головного бухгалтера 1220 грн. Наказом № 11 від 1 вересня 2015 року директором ОСОБА_1 затверджено новий штатний розпис, в якому передбачено фонд оплати праці також лише для головного бухгалтера 1400 грн. 29 квітня 2016 року головою наглядової ради підприємства затверджено штатний розпис з 1 травня 2016року, в якому передбачено фонд оплати праці для однієї посадової особи головного бухгалтера 1470 грн. 30 травня 2016 року ОСОБА_1 виходить на роботу з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 1червня 2016 року головою наглядової ради затверджується новий штатний розпис, згідно якого посадовий оклад ОСОБА_1 збільшується до 10000 грн, а вже з 8червня 2016 року ОСОБА_1 надано відпустку у звязку з вагітністю та пологами.
Суд погоджується з доводами представників позивача та третьої особи про те, що встановлення розміру заробітної плати працівникам на підприємстві є виключною прерогативою керівництва цього підприємства.
Проте встановлення певного розміру заробітної плати має бути не ілюзорним, а виходити в першу чергу з фінансових можливостей такого підприємства.
Оцінка наведених вище обставини, у сукупності з доводами Фонду про те, що відповідно до фінансового звіту ПрАТ «ЧВМПП» за 2014-2015 рік підприємство було збитковим, у 2016 році прибуток склав 1200 грн, а також тим, що в судовому засіданні представник ПрАТ «ЧВМПП» не підтвердив доказами наявність прибутку у цього підприємства, достатнього для збільшення заробітної плати директору з 1230 грн (станом на 2015 рік) до 10000 грн, дають підстави для висновку про те, що таке підвищення заробітної плати було зроблено з метою отримання від Фонду значного фінансування допомоги по вагітності та пологах.
За таких обставин, підстави для задоволення позову відсутні.
Таким чином, для фінансування Фондом допомоги ОСОБА_1 по вагітності та пологам, ПрАТ «ЧВМПП» необхідно або надати до Фонду докази щодо обґрунтованості встановленого розміру посадового окладу в розмірі 10000 грн, виходячи із фінансових можливостей підприємства та виконуваної працівником роботи, або подати до Фонду заяву-розрахунок для фінансування допомоги по вагітності та пологам, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, що було запропоновано Фондом в листі від 27червня 2017 року (а.с. 17).
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування», Законом України «Про оплату праці», КЗпП України, ст. ст. 242-246 КАС України, -
в и р і ш и в:
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду у строк, визначений у ч.1 ст. 295 КАС України, який починає перебіг із дня отримання повного тексту рішення, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено судом 25 грудня 2017 року.
Суддя: Я.В. Пересунько