
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 грудня 2017 року № 826/14378/17
за позовом ОСОБА_1
до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича
третя особа Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про -
визнання протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича щодо невнесення вкладника Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" ОСОБА_1, а також невнесення інформації стосовно вкладника ОСОБА_3, спадкоємицею якої є ОСОБА_1, до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_3, спадкоємицею якої є ОСОБА_1, як вкладників, які мають право на виплату відшкодування коштів за вкладом Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
В судовому засіданні 29.11.17 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення учасників по справі, суд, -
ВСТАНОВИВ:
В період з січня по березень 2016 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством "Фідобанк" укладено три Договори банківських вкладів (депозиту) у формі заяви, а саме:
- № 359936-980/2016 від 14.01.16р., вид депозиту капітал на суму 850 000,00 грн., строком дії до 14.02.16р. та відкрито депозитний рахунок № НОМЕР_1;
- № 395758-980/2016 від 04.03.16р., вид депозиту пенсійний на суму 750 000,00 грн., строком дії до 04.04.16р. та відкрито депозитний рахунок № НОМЕР_2;
- № 398255-980/2016 від 21.01.16р., вид депозиту пенсійний на суму 500 000,00 грн., строком дії до 21.06.16р. та відкрито депозитний рахунок № НОМЕР_3.
На депозитний рахунок позивача № НОМЕР_4 від 16.05.16 року було внесено 197 000, 00 грн., що підтверджується платіжним дорученням в національній валюті від 16 лютого 2015 року № 46537673.
16.05.16 р. ОСОБА_3 (мати ОСОБА_1) уклала договір у формі заяви про відкриття банківського (поточного) рахунку НОМЕР_6, та на її ім'я відкрито банківський (поточний) рахунок НОМЕР_5 у валюті - гривня, та випущено платіжну картку до рахунку. Відповідно до платіжного доручення №4 від 16.05.16 р. на рахунок перераховано кошти у розмірі 197 000 грн.
За вирахуванням знятих 5 000 грн. залишок на рахунку становить 191 975 грн.
ОСОБА_3 померла 18.06.16 р., і згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 17.11.17 р. (реєстр. №5-7043) її спадкоємцем є ОСОБА_1; спадщина складається з грошових коштів з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією, що знаходяться у Публічному акціонерному товаристві "Фідобанк" на рахунках: НОМЕР_5 (валюта 980), залишок грошових коштів за 19.07.16 р. складав 191 975 грн., НОМЕР_7 (валюта 980) залишок грошових коштів за 19.07.16 р. складав 471, 76 грн.
13.05.16 р. позивач звернулася до банку з метою отримати кошти за своїм вкладом, проте, їй було відмовлено у видачі готівки у зв'язку з фінансовими труднощами.
Не отримавши можливості зняти кошти з власного рахунку, позивач 16.05.16 р. здійснила перерахунок коштів на рахунки своїх рідних та близьких, зокрема, і на рахунок ОСОБА_3.
Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 20.05.16р. №8 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20.05.16р. № 783 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Фідобанк", згідно з яким з 20.05.16р. запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Фідобанк".
Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в Публічному акціонерному товаристві "Фідобанк" призначено Коваленка О.В.
Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 18.07.16р. №142-рш "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 19.07.16р. № 1265 "Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" та делегування повноважень ліквідатора банку".
ОСОБА_1 неодноразово зверталась до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в Публічному акціонерному товаристві "Фідобанк" з питаннями по виплаті грошових коштів та внесення її до переліку осіб, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Фідобанк". На підтвердження звернень позивача є листи - відповіді відповідача, а саме листи від: 27.07.16р., 02.08.16р., 30.11.16р., 09.02.17р., 02.06.17р., 02.06.17р., 07.09.17р., в яких, окрім загальної інформації про ліквідацію банку, позивачу також повідомлялось про проведення перевірки її рахунків, та про продовження її строків.
Листами від 02.08.16 р. №2-3-2-2/203-ПК-ОГ, 27.07.16 р. №2-3-2-2/49-ПК-ОГ, 09.02.17р. №1-11-1/335-ПК-ОГ, 06.10.17 р. №1-11-1/476-ПК-ОГ/1 Уповноваженою особою повідомлено позивача про перебування банку в процесі ліквідації, про здійснення перевірки рахунку №26206010473419 в порядку ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та про направлення заяви про вчинення кримінального правопорушення до СВ Шевченківського УП ГУ НП в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає бездіяльність відповідача протиправною з таких підстав.
Позивач посилається на положення Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", зокрема, ст. 26 Закону, згідно яких Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в Публічному акціонерному товаристві "Фідобанк" мала скласти перелік вкладників та визначити розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.
Вказаний обов'язок відповідачем не виконано/
Станом на 16.05.16 р., коли позивачем було перераховано кошти на рахунки інших осіб, це не суперечило законодавству.
Також позивач посилається на положення ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", згідно якого Уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі, договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів, що є нікчемними. Проте, щодо позивача наведені у статті підстави відсутні.
Відповідач - Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленко Олександр Володимирович - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Згідно наказу №29 від 25.05.16 р. відповідачем прийнято рішення про створення комісії для перевірки вкладів фізичних осіб у банку і встановлено тимчасові обмеження на здійснення банківських операцій щодо виплати коштів вкладникам за відповідними рахунками.
Наказом від 05.08.16 р. №35 продовжено строк проведення перевірки.
В подальшому строк проведення перевірки продовжувався рішеннями виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.06.17 р. №2256 та від 03.08.17 р. №3359 - до 20.01.18 р.
Таким чином, станом на час звернення позивача до суду рішення по укладених нею правочинах щодо їх нікчемності ще не ухвалено.
Щодо ситуації з вкладами позивача відповідач надав наступні пояснення.
Між позивачем і банком було укладено два договори депозиту: №398255-980/2016 від 21.03.16 р. на суму 750 000 грн. та №395758-980/2016 від 04.03.16 р. на суму 1 000 000 грн.
16.05.16 р. позивачем достроково розірвано договори, після чого здійснив 9 платежів на карткові рахунки в межах банку на користь фізичних осіб: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 з призначенням "поповнення рахунку".
За наслідками вказаних дій відповідач звернувся до правоохоронних органів, і 29.10.16 р. до ЄРДР внесено відомості про кримінальне розслідування згідно ч. 2 ст. 190 КК України.
Постановою слідчого СВ Шевченківського управління поліції ГУ НП в м. Києві від 29.04.17 р. вказане кримінальне провадження закрито.
16.08.17 р. Шевченківським районним судом м. Києва задоволено скаргу відповідача і вказану постанову слідчого скасовано.
3-я особа - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що у переданому Уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленком Олександром Володимировичем переліку вкладників банку інформації щодо позивача як вкладника немає, а також відсутня інформація про ОСОБА_12 як про вкладника.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення учасників по справі, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Ч. 1 ст. 3 Закону визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
Відповідно, Фонд є суб'єктом владних повноважень у вказаних правовідносинах.
Згідно ч.1-2 ст. 26 Закону Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.
Відповідно до ч.1 ст. 27 Закону Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Нарахування відсотків за вкладами припиняється в останній день перед початком процедури виведення Фондом банку з ринку (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - у день прийняття рішення про відкликання.
Згідно з ч. 2-4 ст. 38 Закону протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: 1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; 2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; 3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; 4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; 5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність"; 6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; 8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України; 9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
Фонд: 1) протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; 2) вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами; 3) має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням.
У разі отримання повідомлення Фонду про нікчемність правочину на підставах, передбачених частиною третьою цієї статті, кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке він отримав від такого банку, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент вчинення правочину. Такий нікчемний договір не може бути використаний для визначення ринкової ціни.
Порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно-правовими актами Фонду.
В даному випадку рішення Правління Національного банку України №8 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" до категорії неплатоспроможних" прийнято 20.05.16р., і станом на цю дату у банку обліковувалося на рахунку ОСОБА_1 - 198 500 грн. (за вирахуванням знятих 5 025 грн.), на рахунку ОСОБА_3 - 197 000 грн. (за вирахуванням знятих 5 025 грн.), що були розміщені на вказаних рахунках 16.05.17 р.
Згідно матеріалів справи та пояснень представника відповідача станом на час розгляду справи рішення про визнання вказаних правочинів нікчемними в порядку ст. 38 Закону не приймалося, натомість, з вказаного питання проводиться перевірка.
Між тим, згідно ч. ст. 38 Закону відповідна перевірка правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті, проводиться протягом дії тимчасової адміністрації, яка завершила свою діяльність з прийняттям правлінням Національного банку України від 18.07.16р. №142-рш постанови "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" та початком ліквідаційної процедури.
Згідно п. 3, 4, 5 ч. 2 Порядку виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі їх виявлення, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.05.16р. №826, Уповноважена особа Фонду своїм розпорядчим документом створює комісію для здійснення перевірки документів, пов'язаних із вчиненням правочинів (укладенням договорів), метою якої є виявлення фактів нікчемності таких правочинів (укладених договорів), виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій зі сторони працівників банку або інших осіб стосовно банку.
До прийняття рішення про виявлення факту нікчемності правочину (договору) Уповноважена особа Фонду може приймати рішення щодо тимчасового обмеження здійснення неплатоспроможним банком операцій, що можуть призвести до зменшення активів банку, втрати майна, збільшення збитків банку, збільшення витрат Фонду тощо, обов'язково повідомивши про таке рішення Фонд. Зазначене рішення може прийматися в межах здійснення тимчасової адміністрації або ліквідації в банку.
Перевірка правочинів (договорів) на предмет нікчемності проводиться Комісією у період здійснення Фондом тимчасової адміністрації банку.
У разі необхідності проведення перевірки протягом процедури ліквідації банку така перевірка повинна бути завершена не пізніше шести місяців з дня початку процедури ліквідації банку. За рішенням виконавчої дирекції Фонду перевірку може бути продовжено, але не більше, ніж на шість місяців.
В даному випадку ліквідаційна процедура розпочалася 20.07.16 р. після прийняття виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення від 19.07.16р. №1265 "Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" та делегування повноважень ліквідатора банку", і шестимісячний строк завершився 20.01.17р.
Згідно п. 5 ч. 2 Порядку вказаний строк міг бути продовжений Фондом на шість місяців, які завершилися 20.07.17 р.
Та обставина, що Порядок виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі їх виявлення, затверджений рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.05.16р. №826, набув чинності лише 13.07.16 р., на наступний день після його оприлюднення у "Офіційному віснику України" №52, за кілька днів до завершення дії тимчасової адміністрації у банку, не збільшує встановлений ним річний термін (з врахування продовження Фондом) на здійснення перевірки після початку ліквідаційної процедури.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач звертався до правоохоронних органів щодо наявності у діях позивача складу злочину у зв'язку з "дробленням" депозиту, тобто, відповідач сформував свою думку щодо укладених позивачем правочинів і міг її оформити у відповідне рішення, що ним зроблено не було.
За таких обставин, враховуючи відсутність рішення про визнання укладених позивачем правочинів нікчемними, прийнятого в порядку ст. 38 Закону, у суду відсутні підстави для надання оцінки посиланням відповідача на нікчемність правочинів.
За відсутності рішення про визнання правочинів нікчемними відповідач мав виконати свій обов'язок згідно ст. 27 Закону та включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, що ним зроблено не було.
Відповідно до п.6 р. ІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.12 р. №14, Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує та надає до Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку, окрім іншого, перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, згідно з додатком 5 до цього Положення.
Переліки, зазначені у цьому пункті, надаються до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. У супровідному листі зазначаються назви переліків, кількість інформаційних рядків та підсумкові значення сум.
Перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, формується за структурою, визначеною додатком 7 до цього Положення, та не включає інформацію про вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону.
Протягом дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду може надавати зміни та доповнення до переліків.
Фонд складає на підставі Переліку реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат за формою, наведеною у додатку 8 до цього Положення, що затверджується виконавчою дирекцією Фонду.
Відповідно до пунктів 4, 5 розділу ІІІ Положення на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Фонд здійснює відшкодування коштів за вкладами відповідно до Загального реєстру за частинами Загального реєстру. Якщо виплати відшкодувань розпочинаються під час дії тимчасової адміністрації, до першої частини Загального реєстру включаються ГСР за вкладами, щодо яких Фондом або уповноваженою особою Фонду не обмежено здійснення банком операцій: за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку; за договорами банківського рахунку.
Якщо виплати відшкодувань розпочинаються під час ліквідації, до першої частини Загального реєстру включаються ГСР за вкладами, щодо яких Фондом або уповноваженою особою Фонду не обмежено здійснення банком операцій: за договорами банківського вкладу незалежно від закінчення строку їх дії; за договорами банківського рахунку.
ГСР за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчується після початку тимчасової адміністрації, виплачуються після прийняття рішення про ліквідацію банку.
До чергових частин Загального реєстру включаються ГСР за договорами банківського вкладу, що не були включені до першої частини Загального реєстру, та за договорами банківського рахунку після отримання Фондом інформації про операції, здійснені платіжною системою (внутрішньодержавною та міжнародною), щодо яких Фондом або уповноваженою особою Фонду не обмежено здійснення неплатоспроможним банком операцій.
Під час дії тимчасової адміністрації до чергових частин Загального реєстру включаються ГСР тільки за тими договорами банківського вкладу, що не були включені до першої частини Загального реєстру, щодо яких знято обмеження здійснення неплатоспроможним банком операцій та строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Частини Загального реєстру та дати початку виплат за ними затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.
Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку рахунків до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку рахунків Реєстру відшкодувань вкладникам (Загального реєстру); 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Реєстру відшкодувань вкладникам (Загального реєстру).
При цьому Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації доповнення до переліку рахунків, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.
З врахуванням вказаних положень законодавства відповідач мав включити до відповідного переліку для передачі Фонду і позивача, за власним вкладом, і як спадкоємця за вкладом ОСОБА_3, оскільки згідно наданих суду документів відносини спадкоємства не оспорюються і підтверджуються наданими суду доказами - свідоцтвом про право на спадщину за законом від 17.11.17 р. (реєстр. №5-7043), згідно якого спадкоємцем ОСОБА_3 є ОСОБА_1; спадщина складається з грошових коштів з відповідними відсотками та нарахованою компенсацією, що знаходяться у Публічному акціонерному товаристві "Фідобанк" на рахунках: НОМЕР_5 (валюта 980), залишок грошових коштів за 19.07.16 р. складав 191 975 грн., НОМЕР_7 (валюта 980) залишок грошових коштів за 19.07.16 р. складав 471, 76 грн.
Ч.3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даному випадку бездіяльність відповідача щодо невключення позивача до переліку вкладників є необґрунтованою, що є підставою для задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича щодо невнесення вкладника Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" ОСОБА_1, а також невнесення інформації стосовно вкладника ОСОБА_3, спадкоємицею якої є ОСОБА_1, до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
3. Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" Коваленка Олександра Володимировича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 та ОСОБА_3, спадкоємицею якої є ОСОБА_1, як вкладників, які мають право на виплату відшкодування коштів за вкладом Публічного акціонерного товариства "Фідобанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
4. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 14.12.17 р.