
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
21 грудня 2017 року м. Кропивницький Справа № П/811/2174/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
відповідач: ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Віктора Чміленка, 41, код ЄДРПОУ 08592224)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Кіровоградській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабміну від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабміну від 17.07.1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача для подальшого перерахунку пенсії;
- зобов'язати ліквідаційну комісію ГУ МВС України у Кіровоградській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області для перерахунку ОСОБА_1 пенсії нову довідку про його грошове забезпечення з урахуванням всіх складових відповідно до законодавства чинного станом на 01.01.2016 року, а саме: посадового окладу в розмірі 3250 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 2200 грн., надбавки за стаж служби в розмірі 2725 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 325 грн., надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та надбавки за виконання особливого важливих завдань в розмірі 46,5% та премії 17,3%, врахованих ОСОБА_1 при перерахунку пенсії 01.01.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року.
Ухвалою суду від 08.12.2017 року відкрито провадженні у справі та призначено її до розгляду у попередньому судовому засіданні на 21.12.2017 року.
Між тим, 15.12.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України шляхом викладення його в новій редакції.
Відповідно до пункту 10 частини 1 розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України, в редакції Закону України №2147-VIII від 03.10.2017 року) справи у судах першої інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частинами 1, 2 статті 257 КАС України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до пункту 10 частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд вважає, що з огляду на категорію та складність справи за цим позовом, її слід розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній справі вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Позивачем 21.12.2017 року до суду подано заяву про уточнення позову від 14.12.2017 року, у якому викладені такі позовні вимоги:
- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління МВС України у Кіровоградській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабміну від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабміну від 17.07.1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії;
- зобов'язати ліквідаційну комісію Управління МВС України у Кіровоградській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нову довідку про його грошове забезпечення з урахуванням складових відповідно до законодавства, чинного станом на 01.01.2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок пенсії, а саме: посадового окладу в розмірі 3250 грн., окладу за військовим (спец.) званням підполковник міліції в розмірі 2200 грн., надбавки за стаж служби в розмірі 50% - 2725 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10% - 325 грн. - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та надбавки за виконання особливого важливих завдань в розмірі 46,5% - 3801,14 грн. та премії 17,3% - 2128 грн., врахованих йому при перерахунку пенсії 01.01.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року.
У судовому засіданні 21.12.2017 року позивач просив суд вважати подане уточнення заявою про зміну предмету позову та вручив копію цієї заяви представнику відповідача.
Як передбачено частиною 1 статті 47 КАС України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Дослідивши подану позивачем заяву, суд вважає, що вона подана відповідно до норм КАС України та її слід прийняти до розгляду.
Представником відповідача 21.12.2017 року заявлено клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, оскільки ним здійснюється призначення і виплата пенсії позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 2 статті 49 КАС України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Відповідно до статті 50 КАС України якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява.
З огляду на те, що предметом позову в даній справі є зокрема, зобов'язання відповідача направити до ГУ ПФУ у Кіровоградській області довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, тому рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки цього органу щодо перерахунку пенсії, призначеної позивачу. Відтак, у даних правовідносинах ГУ ПФУ у Кіровоградській області має юридичну заінтересованість, яка ґрунтується на матеріально-правових відносинах зі сторонами, що обумовлює необхідність залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Питання, на чиїй стороні прийматиме участь у справі ця третя особа, буде вирішено за наслідками розгляду її пояснень, поданих на підтримку позову або його заперечення.
Уточнюючи статус відповідача у даній, суд виходив з того, що за визначенням, наведеним у пунктах 7, 9 частини 1 статті 4 КАС України, відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Як установлено судом, відповідач - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області як територіальний орган Міністерства внутрішніх справ та юридична особа публічного права на даний час перебуває у стані припинення у зв'язку з ліквідацією відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року №730. Наказом Міністерства внутрішніх справ призначено ліквідаційну комісію УМВС України у Кіровоградській області.
Відповідно до частини 4 статті 13 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи міністерства припиняються як юридичні особи з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію їх припинення.
Згідно з частиною 4 статті 105 ЦК України до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відтак, належним відповідачем у справі є Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області, від імені якого в суді виступає ліквідаційна комісія.
Сторони у судовому засіданні визнали, що правильним найменуванням відповідача є саме Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області.
Згідно з частиною 8 статті 262 КАС України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення.
Призначення справи до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження зумовлює необхідність встановлення судом порядку та строків для подання учасниками справи заяв по суті справи, передбачених чинним КАС України.
Керуючись статтями 49, 248, 256, 260-262 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
2. Прийняти до розгляду заяву позивача про зміну предмету позову від 14.12.2017 року.
3. Вважати правильним найменуванням відповідача - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області.
4. Залучити до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а).
5. Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 18 січня 2018 року о 10:00 год. у приміщенні Кіровоградського окружного адміністративного суду за адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 40, 6 поверх, зал судових засідань №5.
6. У судове засідання викликати учасників справи.
7. Встановити позивачу порядок та строки для виконання процесуальних дій:
7.1 не пізніше 2 днів з дня отримання даної ухвали:
- направити третій особі копії позовної заяви з додатками;
- докази такого направлення надати суду до початку розгляду справи по суті.
7.2. у разі отримання відзиву відповідача на позов - протягом 7 днів з дня його отримання:
- подати до суду відповідь на відзив у порядку, передбаченому статтею 163 КАС України, та додаткові докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь;
- одночасно направити копії відповіді на відзив та додаткових письмових доказів відповідачу та третій особі;
- разом з відповіддю на відзив подати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) цієї відповіді і доданих до неї доказів відповідачу та третій особі.
7.3. у разі отримання пояснень третьої особи щодо позову або відзиву - протягом 5 днів від дня їх отримання:
- подати до суду відповідь на такі пояснення у порядку, передбаченому частиною 3 статті 165, частиною 2 статті 176 України, та додаткові докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь;
- одночасно направити копії відповіді та додаткових письмових доказів відповідачу та третій особі;
- разом з відповіддю подати до суду документи, що підтверджують надіслання відповіді і доданих до неї доказів відповідачу та третій особі.
8. Встановити відповідачу порядок та строки для виконання процесуальних дій:
8.1. протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали:
- подати до суду відзив на позов, з урахуванням прийнятої заяви про зміну предмету позову (щодо його визнання чи заперечення) у порядку, передбаченому статтями 162, 175 КАС України, та наявні докази (якщо вони не надані позивачем або не подані раніше) у порядку, передбаченому статтею 79 КАС України;
- одночасно направити копії відзиву та письмових доказів позивачу та третій особі;
- разом з відзивом подати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу та третій особі.
8.2. у разі отримання відповіді позивача на відзив - протягом 5 днів від дня його отримання:
- подати до суду заперечення у порядку, передбаченому статтею 164 КАС України, та додаткові докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення;
- одночасно направити копії заперечення та додаткових письмових доказів позивачу;
- разом з запереченням подати до суду документи, що підтверджують надіслання заперечення і доданих до нього доказів позивачу.
8.3. у разі отримання пояснень третьої особи щодо позову або відзиву - протягом 5 днів від дня їх отримання:
- подати до суду відповідь на такі пояснення у порядку, передбаченому частиною 3 статті 165, частиною 2 статті 176 України, та додаткові докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь;
- одночасно направити копії відповіді та додаткових письмових доказів позивачу та третій особі;
- разом з відповіддю подати до суду документи, що підтверджують надіслання відповіді і доданих до неї доказів позивачу та третій особі.
8.4. у разі заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - протягом 5 днів з дня отримання даної ухвали подати такі заперечення до суду.
9. Встановити третій особі порядок та строки для виконання процесуальних дій:
9.1. протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали:
- подати до суду пояснення щодо позову (щодо його підтримки чи заперечення) у порядку, передбаченому статтями 165, 176 КАС України, та наявні докази (якщо вони не надані позивачем) у порядку, передбаченому статтею 79 КАС України,
- одночасно направити копії пояснення та письмових доказів позивачу та відповідачу;
- разом з поясненнями подати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до нього доказів позивачу та відповідачу.
9.2. у разі отримання відзиву відповідача на позов - протягом 10 днів з дня його отримання:
- подати до суду пояснення щодо відзиву на позов у порядку, передбаченому статтями 165, 176 КАС України, та наявні докази (якщо вони не надані раніше) у порядку, передбаченому статтею 79 КАС України,
- одночасно направити копії пояснення та письмових доказів позивачу та відповідачу;
- разом з поясненнями подати до суду документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до нього доказів позивачу та відповідачу.
10. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
11. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, що їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
12. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1170/.
13. Копію ухвалу надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали за наслідками розгляду питання про вступ у справу третьої особи може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш