Ухвала суду № 71210647, 18.12.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
286/2809/17
Номер документу
71210647
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

П О С Т А Н О В А

іменем України

"18" грудня 2017 р. Справа № 286/2809/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Іваненко Т.В.

ОСОБА_2,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "24" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області та Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив визнати дії відповідачів щодо припинення виплати його пенсії за віком протиправними та зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити йому виплату пенсії за віком з 1 червня 2017 року.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що рішенням Комісії з питань надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільг окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання при управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 18.05.2017 на підставі рішенням начальника управління праці, яким скасовано дію довідки №18150000215 про взяття його на облік, як внутрішньо переміщеної особи, - йому припинено соціальні виплати, в тому числі і пенсію. Листом управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 22.06.2017 його було повідомлено про те, що його заява буде винесена на розгляд комісії, а листом від 29.06.2017 управління повідомило, що його заява може бути винесена на розгляд лише через 6 місяців після скасування довідки №18150000215 від 01.12.2014. Вважає, що вказані дії відповідачів вважає такими, що суперечать Конституції і Законам України, зокрема ст.ст.22, 24, 33 Конституції України, ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", ст.ст. 8,9, 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та і порушують його права і законні інтереси.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 24.10.2017 позов задоволено частково.

Визнано рішення начальника управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 12.05.2017 про скасування дії довідки №1815000215 щодо взяття ОСОБА_3 на облік як внутрішньо переміщеної особи протиправним та скасовано.

Визнано рішення комісії з питань надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільги окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання від 18.05.2017 №7 в частині припинення соціальних виплат ОСОБА_3 протиправним.

Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вжити заходів для поновлення виплати пенсії ОСОБА_3 з 01.06.2017.

В задоволенні позову до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено.

Не погоджуючись з постановою, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та відмовити позивачу у задоволені позову. Зазначає, що суд першої інстанції не звернув уваги на те, що повторне призначення соціальних виплат у разі їх припинення у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи можливе лише через 6 місяців. Крім того, посилається на те, що позивач на даний час не перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3, згідно його заяви від 01.12.2014 був зареєстрований в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа та отримав на підтвердження статусу довідку №1815000215.

Рішенням начальника управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 12.05.2017 на підставі листа Держприкордонслужби №0.64-14286/0/15-17 від 03.05.2017 ОСОБА_3 було скасовано дію довідки №1815000215 про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи в зв'язку з перевищенням терміну відсутності на території України більше 60 днів та припинено виплату призначених йому соціальних виплат.

Крім того, рішенням комісії з питань надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільги окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання при управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 18.05.2017 №7, на підставі подання начальника управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 18.05.2017, ОСОБА_3 припинено виплату пенсії, як внутрішньо переміщеній особі з 01.06.2017, так як він не проживає більше 60 днів.

21.06.2017 позивач звернувся до управління праці з заявою про відновлення виплати його пенсії.

Листом від 22.06.2017 №03-04/433 управлінням праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації позивача було повідомлено, що згідно п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання (перебування) повторне призначення соціальних виплат можливе лише через шість місяців після їх припинення і виконання всіх процедур, необхідних для призначення, передбачених законодавством, а саме: подання відповідної заяви та проходження фізичної ідентифікації. Також повідомлено про те, що його заява буде винесена на розгляд комісії.

Листом управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 29.06.2017 №03-04/3496 позивача додаткового повідомлено, що заява про повторне призначення соціальних виплат на розгляд комісії може бути винесена лише через шість місяців після скасування довідки №1815000215 від 01.12.2014 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи згідно п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання (перебування).

Не погоджуючись з вказаними рішеннями позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що вказані рішення є протиправними, а тому з метою повного захисту прав позивача, враховуючи вимоги ч.2 ст.11 КАС України вийшов за межі позовних вимог та скасував рішення начальника управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 12.05.2017 про скасування дії довідки №1815000215 щодо взяття ОСОБА_3 на облік як внутрішньо переміщеної особи протиправним та зобов'язав управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вжити всіх заходів для поновлення виплати пенсії позивачу з 01.06.2017, в тому числі забезпечивши перегляд рішення від 18.05.2017 №7 комісією з питань надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільги окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання, яка наділена дискреційними повноваженнями.

Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі Закону 1706-VII) визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Згідно ст. 12 Закону 1706-VII , підставами для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, є певні обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є:

дані, отримані з відповідних державних реєстрів;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об'єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.

У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.

Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, який визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, який визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №365 від 08.06.2016 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Згідно п.п.9 -14 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування за наявності підстав для скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", що підтверджується письмовою інформацією Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Мінфіну, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадських об'єднань, волонтерських, благодійних організацій, інших юридичних і фізичних осіб, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення приймає рішення про скасування такої довідки.

У день прийняття рішення про скасування довідки керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення припиняє призначені структурним підрозділом з питань соціального захисту населення соціальні виплати такій особі та інформує про прийняте рішення органи, що здійснюють соціальні виплати, які припиняють соціальні виплати такій особі до прийняття остаточного рішення комісією.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення вносить на розгляд комісії протягом трьох робочих днів з дня надходження інформації, зазначеної у пункті 8 цього Порядку, та відповідно до акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї подання про припинення соціальної виплати.

Комісія протягом п'яти календарних днів розглядає подання про припинення соціальних виплат та приймає відповідне рішення.

Соціальні виплати припиняються у разі:

1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;

2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;

3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;

4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб";

5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Комісія не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття рішення щодо припинення соціальної виплати надсилає копію такого рішення органам, що здійснюють соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії припиняє соціальні виплати з місяця, що настає за тим, у якому прийнято відповідне рішення, а у випадках, передбачених підпунктом 3 пункту 4 та підпунктом 4 пункту 12 цього Порядку, - з дня припинення виплати ПАТ "Державний ощадний банк України" або з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно матеріалів справи, начальником управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийнято рішення 12.05.2017 на підставі листа Держприкордонслужби №0.64-14286/0/15-17 від 03.05.2017 про скасування дії довідки №1815000215 про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи в зв'язку з перевищенням терміну відсутності на території України більше 60 днів та припинення призначених йому соціальних виплат.

Разом з тим при прийнятті вказаного рішення не враховано, що згідно ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", з якою узгоджуються і п.п.9,12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, сам по собі факт перевищенням терміну відсутності на території України більше 60 днів не є підставою для скасування довідки, а лише у випадку, коли є обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, тобто повернулася саме на проживання.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.12.2016 позивач виїхав з м. Овруча в Донецьку область у зв'язку з хворобою сина - ОСОБА_4, який проживав на окупованій території в Донецькій області та помер 13.01.2017.

Саме 13.01.2017 року закінчився 60-ти денний термін відсутності позивача на території України.

08.02.2017, після поховання сина та оформлення всіх відповідних процедур, пов"язаних із смертю останнього, ОСОБА_3 звернувся до Служби безпеки України з заявою про отримання дозволу для перетину державного кордону в районі проведення АТО. Вказаний дозвіл позивачу було надано 18.02.2017 року, а 19.02.2017 він повернувся до м. Овруча.

Тобто, на час прийняття оскаржуваних рішень позивач проживав в м. Овручі, про що 22.02.2017 повідомив відповідача, пройшовши фізичну ідентифікацію.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що в управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації при прийнятті рішення щодо скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи були відсутні будь-які підстави вважати, що позивач повернувся до покинутого місця постійного проживання, а відтак вказане рішення не ґрунтується на законі та підлягає скасуванню.

Крім того, вказане рішення стало підставою для прийняття 18.05.2017 року протиправного рішення комісією з питань надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільги окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання при Управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації , яким з 01.06.2017 року позивачу припинено виплату пенсії.

Таким чином, суд першої інстанції, враховуючи неправомірність рішень управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, які стали підставою для припинення Овруцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду виплати пенсії позивачу, дійшов правильних висновків, що з метою повного захисту прав позивача, на підставі ч.2 ст.11 КАС України необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати вказані рішення протиправними, скасувавши рішення начальника управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, повноваження якого встановлені в імперативній формі, та зобов'язати останнє вжити всіх заходів для поновлення виплати пенсії позивачу з 01.06.2017, в тому числі забезпечивши перегляд рішення від 18.05.2017 №7 комісією з питань надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільги окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання, яка наділена дискреційними повноваженнями.

Отже, застосовуючи такий фундаментальний принцип адміністративного судочинства, як принцип верховенства права, відповідно до якого, зокрема, права людини визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги, щодо неперебування позивача на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки цей факт не має правового значення для врегулювання спірних правовідносин. Суд правомірно досліджував лише ті правовідносини, які передували прийняттю спірних рішень.

В решті постанова не оскаржується.

З огляду на встановлені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, немає.

Керуючись ст.ст. 292,308,311,315,316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "24" жовтня 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: Т.В. Іваненко

ОСОБА_2

Повне судове рішення складено "18" грудня 2017р.