
Копія
Справа № 822/3322/17
РІШЕННЯ
іменем України
18 грудня 2017 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
за участі:секретаря судового засідання Горбатюк І.С. представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 представників відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4 розглянувши Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.09.2017 №0007261401 форми "Ш".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в період з 26.06.2017 по 02.08.2017 посадовими особами Головного управління ДФС у Хмельницькій області проведена планова виїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.03.2017.
Позивач зазначає, що за результатами проведеної перевірки складений акт про результати документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" №1579/22-01-14-01/037587657 від 09.08.2017. На підставі акта перевірки винесене податкове повідомлення-рішення від 11.09.2017 №0007261401 форми "Ш", яким за затримку більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 51707,50 грн, позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20%, що становить 10341,50 грн.
Не погодившись із винесеним відповідачем податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Однак, рішенням ДФС України про результати розгляду скарг від 20.11.2017 №26749/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.
В обґрунтування позовних вимог позивач також зазначає, що 75-й аркуш акта перевірки завірений підписами п'яти перевіряючих осіб, а саме: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 Позивач вказує, що додаток 2, що є невід'ємною частиною до акта перевірки містить підписи лише трьох перевіряючих осіб і в ньому відсутні підписи ОСОБА_8 та ОСОБА_9
Позивач стверджує, що особисті підписи ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в акті перевірки різняться з підписами цих осіб у додатку 5, додатку 7, додатку 4, додатку до акта перевірки (підпункт 3.1.), додатку до зразка акта перевірки (підпункт 3.1.1), додатку 7 (підпункт 3.1.1.1), додатку 8, додатку 9, додатку 10, що викликає сумніви у справжності підписів у вищезгаданих додатках.
Позивач не погоджується з винесеним відповідачем податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним, вказує на відсутність підстав прийняття рішення та просить суд його скасувати.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, з підстав викладених в позовній заяві, просили суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, надавши суду заперечення на адміністративний позов. Зазначають, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені законодавством. А тому просять в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест", є юридичною особою, код ЄДРПОУ - 37587657.
На підставі направлень від 23.06.2017 №1324, №1325, №1326, №1327, №1328 виданих ГУ ДФС у Хмельницькій області, у період з 26.06.2017 по 02.08.2017, посадовими особами відповідача проведена планова виїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 по 31.03.2017.
За результатами проведеної перевірки складений акт про результати документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" №1579/22-01-14-01/037587657 від 09.08.2017.
На підставі акта перевірки винесене податкове повідомлення-рішення від 11.09.2017 №0007261401 форми "Ш", яким за затримку більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 51707,50 грн, позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20%, що становить 10341,50 грн.
Не погодившись із винесеним відповідачем податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Однак, рішенням ДФС України про результати розгляду скарг від 20.11.2017 №26749/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга - без задоволення.
В акті перевірки №1579/22-01-14-01/037587657 від 09.08.2017 відображені наступні порушення ТОВ "Шепетівка Енергоінвест":
1) п. 50.2 ст. 50, п. 138.1, п. 138.2, п. 138.5, п.п. 138.10.2 п. 138.10 ст. 138, п.п. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 ПК України, в результаті чого позивачем занижено податок на прибуток, що перевірявся на загальну суму 415079 грн., у тому числі за 2014 рік в сумі 415079 грн.;
2) п. 6 П(С)БО 16 "Витрати" затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року №318; п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України, в результаті чого зменшено задекларовані збитки підприємства на суму 20080019 грн., в тому числі 2015 рік в сумі 2529549 грн., 2016 рік в сумі 17450470 грн;
3) абз. "а" п. 198.1, абз. "а" п. 198.3 ст. 198, п. 201.10 ст. 201, п. 189.9 ст. 189 ПК України, в результаті чого встановлено заниження позивачем нарахування податку на додану вартість всього в сумі 725401 грн., у тому числі: за січень 2014 в сумі 16667,00 грн; за березень 2014 в сумі 74998,00 грн; за листопад 2015 в сумі 67800,00 грн; за грудень 2015 в сумі 374636 грн; за березень 2016 в сумі 90000,00 грн; за квітень 2016 в сумі 90833,00 грн; за вересень 2016 в сумі 3900,00 грн; за жовтень 2016 в сумі 6567,00 грн., а також зменшення р.21 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) за березень 2017 в сумі 20000,00 грн;
4) п. 57.1 ст. 57, п. 203.2 ст. 203 ПК України, а саме несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання по податку на додану вартість;
5) абз. 11 п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме порушено граничний термін реєстрації податкових накладних;
6) п. 57.1 ст. 57, п. 250.2 ст. 250 розділу VІІІ ПК України, а саме несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання екологічного податку за І-й, ІІ-й, ІІІ-й, ІV-й квартали 2016 року;
7) п. 119.2 ст. 119, абз. б) п. 176.2 ст. 176 розділу ІV ПК України, подано з помилками та не у повному обсязі податковий розрахунок за ІІ-й квартал 2015 року, І-й, ІІ-й, ІV-й квартали 2016 року, а саме: невірно вказано податкові номера фізичних осіб та сума нарахованого та виплаченого доходу, що призвело до зміни платника податку суми нарахованого та виплаченого доходу найманим працівникам та суми утриманого та перерахованого з них податку, також не відображено нарахування та виплату доходів фізичним особам - підприємцям (ознака доходу 157), встановлено надання поворотної фінансової допомоги найманим працівникам та не відображення виплат за 153 ознакою доходу;
8) п. 54.2 ст. 54, абз. а) п. 176.2 ст. 176 та пп. 168.1.1, пп. 168.1.5, п.168.1, ст. 168 ПК України, а саме позивачем у перевіряємому періоді несвоєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб із найманих працівників із найманих працівників до бюджету;
9) п. 1.4 ст. 16 Підрозділу 10 Інші перехідні положення пп. 168.1.2, пп. 168.1.4, пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, пп. "а" п. 176.2 ст. 176 ПК України, а саме несвоєчасно сплачено військовий збір.
За період з 01.01.2014 по 31.03.2017 ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" задекларовано податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету в сумі 5027074,00 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" у звітних кварталах 2016 року сплачувало до бюджету самостійно задекларований екологічний податок з порушенням термінів, передбачених п. 250.2 ст. 250 Податкового кодексу України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:
а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;
б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Пунктами 250.1., 250.2. Податкового кодексу України передбачено, що базовий податковий (звітний) період екологічного податку дорівнює календарному кварталу. Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Санкції за порушення правил сплати (перерахування) податків передбачено статтею 126 Податкового кодексу України, зокрема, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до інформації, яка міститься у акті перевірки, розрахунку штрафних санкцій до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, позивач у період з 01.01.2014 по 31.03.2017 року здійснював самостійне нарахування податку на додану вартість, але допускав несвоєчасну його сплату терміном більше 30 календарних днів.
Посилання позивача на подвійне нарахування штрафних санкцій контролюючим органом щодо однієї і тієї самої суми несвоєчасної сплати податкової заборгованості при судовому розгляді не підтвердилися, оскільки відповідач провів нарахування відповідно до поданих позивачем декларацій.
Щодо тверджень позивача стосовно того, що 75-й аркуш акта перевірки завірений підписами п'яти перевіряючих осіб, а саме: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та ОСОБА_9, а додаток 2, що є невід'ємною частиною до акта перевірки містить підписи лише трьох перевіряючих осіб і в ньому відсутні підписи ОСОБА_8 і ОСОБА_9 та того, що особисті підписи ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в акті перевірки різняться з підписами цих осіб у додатку 5, додатку 7, додатку 4, додатку до акта перевірки (підпункт 3.1.), додатку до зразка акта перевірки (підпункт 3.1.1), додатку 7 (підпункт 3.1.1.1), додатку 8, додатку 9, додатку 10, що викликає сумніви у справжності підписів у вищезгаданих додатках, суд зазначає наступне.
Порядок оформлення перевірок визначений ст. 86 ПК України.
Згідно з п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
Відповідно до п. 86.3 ст. 86 Податкового кодексу України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
У разі відмови платника податків або його законних представників від підписання акта (довідки) посадовими особами контролюючого органу складається відповідний акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати виїзної планової чи позапланової документальної перевірки у день його підписання або відмови від підписання вручається або надсилається платнику податків чи його законному представнику.
Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання.
У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта або довідки про результати перевірки або неможливості його вручення та підписання у зв'язку з відсутністю платника податків або його законних представників за місцезнаходженням такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених у цьому абзаці випадках контролюючим органом складається відповідний акт.
Представниками відповідача в ході судового розгляду доведено, що перевіряючими, з метою вручення 09.08.2017 посадовим особам позивача акта планової документальної виїзної перевірки від 09.08.2017 №1579/22-01-14-01/037587657, було здійснено вихід за фактичною адресою здійснення підприємством господарської діяльності - м. Шепетівка, вул. Короленка, 1-а та за юридичною - м. Шепетівка, вул. Судилківська, 9. За даними адресами посадових осіб ТОВ "Шепетівка енергоінвест" не встановлено.
Відповідно до п. 42.1 ст. 42, п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України, акт планової документальної виїзної перевірки від 09.08.2017 №1579/22-01-14-01/037587657 направлений позивачу на наступний робочий день рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу, яка міститься в басі ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Додатки №2 "Довідка про загальну інформацію щодо платника податків" та №4 "Узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки" до акта перевірки від 09.08.2017 №1579/22-01-14-01/037587657 склали перевіряючі ОСОБА_5: Ю.В., ОСОБА_6В, та ОСОБА_7, відповідно вони й підписали вказані додатки. Підписи ОСОБА_8 і ОСОБА_9 відсутні, оскільки вони не приймали участі у складанні вказаних додатків.
Таким чином оформлення результатів перевірки працівниками проведено у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем доведена правомірність своїх дій, відповідач діяв у спосіб визначений законом та у межах наданих законом повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" - відсутні.
На підставі ст. 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77,139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест" (30400, Хмельницька обл., м. Шепетівка, вул.Судилківська, 9, оф.203, код 37587657) до Головного управління ДФС у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17, код 39492190) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 22 грудня 2017 року
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_10 "Згідно з оригіналом" Суддя