Ухвала суду № 71210308, 19.12.2017, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
496/405/17
Номер документу
71210308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2017 р.м.ОдесаСправа № 496/405/17

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Драніков С.М.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого Танасогло Т.М.,

суддів Запорожана Д.В.,

ОСОБА_1,

при секретарі Гошуренко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 05 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И Л А :

У лютому 2017 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2В.) звернувся до суду з позовом до Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення Нерубайської сільської ради № 243-VII від 27.01.2017 року, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Нерубайської сільської ради № 243-VII від 27.01.2017 року «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради».

Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 05 вересня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Нерубайської сільської Ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Нерубайської сільської Ради Біляївського району Одеської області №243-VII від 27 січня 2017 року «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської Ради»

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, Нерубайська сільська рада Біляївського району Одеської області звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову, якою в задоволені адміністративного позову відмовити .

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Нерубайської сільської Ради Біляївського району Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

27 січня 2017 року відбулась сесія Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області, на якій було прийняте оскаржуване рішення № 243-VII «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області».

В даному рішенні зазначено, що відповідно до ст. 25 п.3 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши доповідь та пропозицію депутата Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області ОСОБА_3 про те, що виконавчий комітет не звітував про свою діяльність перед радою протягом року та у звязку з чисельними скаргами щодо порушення законодавства у сфері доступу до публічної інформації, неналежним виконанням своїх обовязків та повноважень, які передбачені главою 2 розділу 2 Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», невиконання рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області від 13 вересня 2016 року № 183- VII «Про звіт виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» Нерубайська сільська рада вирішила: 1) розпустити виконавчий комітет Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області, кількісний та персональний склад якого був затверджений рішенням сесії Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 03 - VII від 03.11.2015 року із змінами та доповненнями рішеннями сесії Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 08 - VII від 13.11. 2015 року, № 12 - VII від 21.11.2015 року, № 84 - VII від 29.03.2016 року, № 136 - VII від 19.05.2016 року; 2) Нерубайському сільському голові ОСОБА_4 у місячний термін сформувати та подати на затвердження сесії ради новий кількісний та персоноальний склад виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області відповідно до вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»; 3) контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради по законності, захисту прав громадян.

Після прийняття Нерубайською сільською радою Біляївського району Одеської області рішення № 183 - VII від 13 вересня 2016 року «Про звіт виконавчого комітету Нерубайської сільської ради», в подальшому на розгляд сесій (позачергових сесій) дане питання до прийняття 27.01.2017 року оскаржуваного рішення № 243-VII «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» не виносилось, про що свідчать порядки денні сесій сьомого скликання Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області від 13.09.2016 року, 20.10.2016 року, 04.11.2016 року, 23.12.2016 року.

До того ж з рішення Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області № 275 - VII від 28 березня 2017 року «Про звіт роботи виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» вбачається, що відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши звіт голови виконавчого комітету про роботу виконавчого комітету, Нерубайська сільська рада вирішила роботу виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області визнати задовільною.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що оспорюване рішення Нерубайської сільської ради № 243-VII від 27.01.2017 року «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» було прийняте із порушенням процедури прийняття рішень, жодні негативні результати діяльності виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області належними доказами не доведені та навіть за їх наявності не були підставою для прийняття оспорюваного рішень, чим було суттєво порушено вимоги Закону України «Про місцеві вибори».

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції таким, що відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , Закону України «Про доступ до публічної інформації».

В апеляційній скарзі представником Нерубайської сільської Ради Біляївського району Одеської області вказується на те, що в ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» не зазначено, що тільки голова ради може подати подання на розпуск виконавчого комітету, а відповідно ст. 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситись також депутатами.

Колегія суддів не погоджується з такими доводоми апелянта з огляду на наступне.

Відповідно до п.8 ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесії ради і головує на пленарних засіданнях ради. В сформованому порядку денному сесії сьомого скликання Нерубайської сільської ради відсутня інформація про те, що на розгляд сесії виносилось питання про розпуск виконавчого комітету.

Згідно ст. ст. 19, 140 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно ч. 1, 4, 5, 7, 10, 17 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.

Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.

Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Крім того колегія суддів враховує також , що згідно висновків Рішення Конституційного суду України № 1-рп/2000 від 9 лютого 2000 року утворення виконавчого органу, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, утворення інших виконавчих органів ради та затвердження їх структури в цілому, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання, обрання секретаря ради віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Проте ці питання вирішується ними за поданням сільського, селищного, міського голови ( п.3, 4, 5, 6 частини першої статті 26, пункти 4,5,6 частини третьої Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно частини 1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, колегія суддів зазначає, що ані суду першої інстанції, ані під час апеляційного розгляду відповідач не довів правомірності прийнятих ним оскаржуваного рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність достатніх підстав для задоволення позову, так як оспорюване рішення Нерубайської сільської ради № 243-VII від 27.01.2017 року «Про розпуск виконавчого комітету Нерубайської сільської ради» було прийняте із порушенням процедури прийняття рішень, жодні негативні результати діяльності виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області належними доказами не доведені та навіть за їх наявності не були підставою для прийняття оскаржуваного рішення, чим було суттєво порушено вимоги Закону.

Частиною 1 ст. 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів,

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області залишити без задоволення, а постанову Біляївського районного суду Одеської області від 05 вересня 2017 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.

Повний текст судового рішення складено 22 грудня 2017 року.

Головуючий: Т.М.Танасогло

Суддя: Д.В. Запорожан

Суддя: О.В.Яковлєв