
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/4328/17
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Гулида Р.М.,
суддів Кузьмича С.М., Запотічного І.І.,
при секретарі судового засідання Богдан А.О.,
за участю:
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року (Головуючий суддя: Ковальчук В.Д., м. Луцьк) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ВМП до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
ТзОВ ВМП звернулося з позовом до Володимир-Волинської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області від 15 липня 2015 року №0000861500/423.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Нововолинською ОДПІ було безпідставно прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.07.2015 року №0000861500/423, оскільки він належним чином заповнив декларацію з податку на додану вартість за квітень 2015 року, та правомірно включив в рядок 20.1 декларації значення рядка 24 декларації за березень 2015 року 5014603 грн. Тобто, в декларації за березень 2015 року в рядку 24 зазначено суму 5014603 грн., яка перенесена в квітні 2015 року в рядок 20.1, а тому вважає, що податок на додану вартість ним не занижений.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року, адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Нововолинської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 15 липня 2015 року №0000861500/423.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Володимир-Волинська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що 20 травня 2015 року ТзОВ ВМП подано до Нововолинської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2015 року (а.с.28-31).
22.06.2015 року Нововолинською ОДПІ проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року та додатків до неї ТзОВ ВМП.
За результатами перевірки контролюючим органом був складений акт №587/147/15-36266887 від 22.06.2015 року (а.с.6-9), встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать, що в результаті порушення пунктів 200.1, 200.4 статті 200, пунктів 200-1.3, 200-1.4, 200-1.6 статті 200-1 розділу V, підпункту а пункту 33 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПК України та пунктів 5, 6 розділу V, пунктів 1-5 розділу IX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966, платником податків у декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року завищено суму рядка 20.1 на 5014603 грн., чим завищено суму рядка 21 на 4591914 грн., суму рядка 22 на 4591914 грн., суму рядка 22.1 на 3192126 грн., суму рядка 23 на 1399794 грн., суму рядка 23.3 на 1399794 грн., суму рядка 24 на 4591914 грн., в результаті чого занижено суму рядка 25 на 422689 грн. та суму рядка 25.1 на 422689 грн., що вплинуло на розрахунки з бюджетом та спричинило до не проведення розрахунків з бюджетом за квітень 2015 року в сумі 422689 грн.
Не погодившись з висновком згаданого акта перевірки, позивач подав до Нововолинської ОДПІ заперечення від 02.07.2015 року №811, в якому висловив незгоду із висновком контролюючого органу та просив його скасувати (а.с.10-11). Однак, у висновку про розгляд заперечення від 10.07.2015 року Нововолинська ОДПІ вважає, що висновок акта перевірки відповідає нормам чинного податкового законодавства України, є обґрунтованим та правомірним (а.с.12-14).
На підставі акту перевірки від 22.06.2015 року №587/147/15-36266887 Нововолинська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 15.07.2015 року №0000861500/423, яким позивачу збільшила суму грошового зобовязання з податку на додану вартість на 422689,00 грн. за основним платежем, та на 211344,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.15).
ТзОВ ВМП не погодилося з прийнятим податковим повідомленням-рішенням та подало до ГУ ДФС у Волинській області скаргу від 21.07.2015 року №891 (а.с.16-18), проте скарга рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 07.08.2015 року №5308/10/03-20-10-03-06 була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін (а.с.19-21). У звязку з цим позивач подав до Державної фіскальної служби України повторну скаргу від 18.08.2015 року №986 на податкове повідомлення-рішення від 15.07.2015 року №0000861500/423, яке просив визнати протиправним та скасувати (а.с.22-24). За результатами розгляду цієї скарги Державна фіскальна служба України прийняла рішення від 02.09.2015 року №187/9/6/99-99-10-01-01-25, яким відмовила у задоволенні скарги, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишила без змін (а.с.25-27).
Статтею 200 ПК України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
При відємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 201.3 статті 201 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи, яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість. З врахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України Законом №71, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджується поетапно (пункт 35 підрозділу 2 розділу XX Кодексу): з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200 розділу V Кодексу.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобовязань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Порядок визначення сум, в межах яких платник податку має право зареєструвати податкові накладні, регламентовано п.200-1.3 ст.200-1 ПК України.
Зокрема, платник податку може без додаткових перерахувань на електронний рахунок коштів зареєструвати податкову накладну з податковими зобовязаннями, але в межах наявних у нього сум податкового кредиту, що підтверджуються податковими накладними, які, у свою чергу, постачальник товарів/послуг зареєстрував в ЄРПН. Проте, згідно з оновленим п. 35 підрозділу 2 розділу XX ПК України період з 01 лютого 2015 року по 01 липня 015 року є перехідним, протягом якого реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН здійснюється без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною п. 200.3 цього Кодексу.
Відповідно до п.200-1.4 ст.200-1 ПК України, на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу; б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобовязань з цього податку.
За підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу. Якщо на дату подання податкової декларації з податку сума коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої декларації, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової декларації заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню: а) або до бюджету в рахунок сплати податкових зобовязань з податку; б) або на поточний рахунок такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобовязань з податку.
На суму податку, що відповідно до поданої заяви підлягає перерахуванню до бюджету або на поточний рахунок платника, на момент подання заяви зменшується значення суми податку, визначеної пунктом 201.3 статті 201 цього Кодексу, шляхом зменшення на таку суму показника загальної суми поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника .
Накопичені до 01.02.2015 року залишки відємного значення ПДВ повинні враховуватись в особливому порядку. Пунктом 33 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України встановлено, що за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 01.02.2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 01.02.2015 року в рахунок зменшення податкових зобовязань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, відємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, та залишок відємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року:
а) або без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні /розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), визначену пунктом 201.3 статті 201 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення
б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.
Міністерством фінансів України затверджено нову форму декларації з ПДВ, в якій для сум залишків відємного значення, непогашених станом на 01 лютого 2015, передбачено окремий розділ IV. Згідно розділу IX Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966, передбачено, що суми залишку відємного значення податку попередніх податкових періодів обліковуються у таблиці 1 (Д2) (додаток 2) у розрізі звітних (податкових) періодів, у яких такі суми виникли. Суми відємного значення податку попередніх податкових періодів, що обліковуються у (Д2) (додаток 2), до розділу III декларацій 0110 за звітні (податкові) періоди, починаючи з лютого 2015 року / I кварталу 2015 року, не переносяться, а відображаються в розділі IV таких декларацій. Пунктом 5 Порядку №966 встановлено, що у таблиці 1 (Д2) (додаток 2) зазначаються: у графах 2 - 6 - суми залишку відємного значення податку попередніх податкових періодів станом на початок поточного звітного періоду в розрізі виду такого відємного значення; у графах 2 - 6 (Д2) (додаток 2) за лютий 2015 року (I квартал 2015 року) зазначаються суми відємного значення, що підлягають зарахуванню до звітного (податкового) кредиту наступного звітного періоду (рядок 20.2 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року); суми залишку відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року); суми, задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобовязань з податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року; залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування та залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року.
У графі 6 (Д2) (додаток 2) наступних звітних (податкових) періодів зазначаються дані графи 14 (Д2) (додаток 2) за попередній звітний (податковий) період.
Значення рядка Усього, в т. ч.: графи 6 переноситься до рядка 26 декларації за поточний звітний (податковий) період;
у графі 7 - сума залишку відємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Значення рядка Усього, в т. ч.: переноситься до рядків 20.2 та 27 декларації поточного звітного (податкового) періоду. У графі 14 вказується сума залишку непогашеного відємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду. Значення рядка Усього, в т. ч.: графи 14 переноситься до рядка 31 декларації.
Згідно податкової декларації з ПДВ позивача за квітень 2015 року, ТзОВ ВМП до рядка 20 декларації Відємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 20.1 + рядок 20.2 + рядок 20.3) включило значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду, тобто декларації з ПДВ за березень 2015 року, де підприємство зазначило суму відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного періоду в сумі 5014603 грн.
З акта перевірки від 22.06.2015 року №587/147/15-36266887 видно, що за результатами декларування березня 2015 року було складено акт камеральної перевірки від 19.05.2015 року №518/109/15-36266887, згідно якого до рядка 20.2 розділу ІІІ декларації з ПДВ за березень 2015 року платник мав би право перенести з рядка 27 розділу ІV декларації з ПДВ за березень 2015 року та із графи 7 таблиці 1 додатка 2 (Д2) до декларації за березень 2015 року залишки відємного значення, які виникли (були задекларовані) в звітних податкових періодах до 1 лютого 2015 року у сумі 5579599 грн., при умові якщо б при поданні податкової декларації за лютий 2015 року було задекларовано платником у додатку 2 Розрахунок суми залишку відємного значення попередніх податкових періодів до 01.02.2015 року (Д2) бажання відповідно до підпункту а пункту 33 підрозділу 2 розділу XX Кодексу збільшити розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки корегування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього кодексу на суму 5579599 грн. При цьому платником задекларовано вищезазначене бажання реєстраційну суму у розмірі 5579599 грн. у додатку 2 (Д2) (вх. №9073396004 від 20.04.2015 року) до податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року (вх. №9073396132 від 20.04.2015 року), тобто 20 квітня 2015 року.
Внаслідок цього, в ході камеральної перевірки декларації з ПДВ за квітень 2015 року контролюючий орган встановив, що неправильне відображення рядків декларації з ПДВ за березень 2015 року та за квітень 2015 року призвело до відсутності нарахувань в інтегрованій картці платника податку ТзОВ ВМП та до заниження податку, що підлягав сплаті до державного бюджету за квітень 2015 року, зокрема по рядку 25.1 у сумі 422689 грн.
На підставі акту камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року від 19.05.2015 року №518/109/15-36266887 Нововолинська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 16.06.2015 року №0000721500/395, яке позивач оскаржував у судовому порядку. За результатами розгляду справи Волинський окружний адміністративний суд постановою від 02.10.2015 року відмовив у задоволенні позову повністю, однак позивач не погодився з таким рішенням та оскаржив його до Львівського апеляційного адміністративного суду, який зазначену постанову скасував та прийняв нову постанову від 23.11.2016 року, якою адміністративний позов задовольнив повністю, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Нововолинської ОДПІ від 16.06.2015 року №0000721500/395 (а.с.67-70).
Рішення суду апеляційної інстанції набрало законної сили з моменту проголошення, тобто з 23.11.2016 року, і з тексту якого вбачається, що суд апеляційної інстанції визнав правомірність відображення позивачем сум в рядках декларації з ПДВ за березень 2015 року, в тому числі і значення рядка 24 декларації, де підприємство зазначило суму відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного в розмірі 5014603 грн.
Враховуючи те, що підставою для встановлення контролюючим органом заниження позивачем податку на додану вартість в сумі 422689 грн. є включення платником податків до рядка 20.1 декларації з ПДВ за квітень 2015 року 5014603 грн. суми відємного значення, що включалася до складу податкового кредиту цього податкового періоду на підставі рядка 24 декларації з ПДВ за березень 2015 року, правомірність задекларованих сум якої підтверджена постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2016 року, що набрала законної сили, відтак колегія суддів прийшла до переконання про наявність законних підстав для включення такої суми до рядка 20.1 декларації з ПДВ за квітень 2015 року.
Таким чином, позивачем не занижено податок на додану вартість в сумі 422689 грн., а тому прийняте Нововолинською ОДПІ податкове повідомлення-рішення від 15.07.2015 року №0000861500/423 про донарахування сум грошового зобовязання з податку на додану вартість на 422689,00 грн. за основним платежем, та на 211344,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями є протиправним і підлягає безумовному скасуванню.
Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.316 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, ч.1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у справі №803/3570/15 без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст судового рішення складено 22.12.2017 року