Постанова № 71210144, 18.12.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
809/891/17
Номер документу
71210144
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/11777/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.

суддів Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.

за участю секретаря судового засідання Торкот Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року ухваленого суддею Біньковською Н.В. о 16 годин 33 хвилин 37 секунд в місті Івано-Франківськ, повний текст якої складено 30.10.2017 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення дій, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі й позивач) звернувся з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення від 12 грудня 2016 року із зобовязанням відповідача повторно розглянути матеріали про визнання учасником бойових дій у Збройних Силах України і надати йому статус учасника бойових дій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач при винесенні рішення щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій не врахував усі документи які містять інформацію про перебування позивача в зоні АТО.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року позов задоволено частково, а саме визнано протиправним і скасовано оспорене рішення та зобовязано повторно розглянути матеріали з врахуванням встановлених судом обставин. В частині вимог зобовязати надати вказаний статус, відмовлено. Суд виходив з того, що наявні документи в матеріалах справи підтверджують факт направлення позивача в зону проведення АТО для виконання бойового завдання, його перебування в зоні АТО під час якого, позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції, а тому відмова у наданні ОСОБА_1 статус учасника бойових дій є протиправною.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона відповідача подала апеляційну скаргу, в якій вказується на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги сторона відповідача покликається на те, що при вивченні наказу керівника сектору «Д» за № 15 від 03 серпня 2014 року, який було надано позивачем на засіданні комісії встановлено, що ОСОБА_1 на зарахований до особового складу підрозділів, які залучаються до АТО та знаходяться в розпорядженні керівника сектору «Д», тобто не було надано доказів перебування в секторі «Д».

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що відповідно до указу Президента України «Про часткову мобілізацію» №303/2014 від 07.03.2014 року, ОСОБА_1 16.05.2014 року призваний до лав Збройних Сил України Калусько-Рожнятівським військовим комісаріатом Івано-Франківської області із присвоєнням військового звання «молодший сержант».

Згідно наказу командира в/ч пп В0120 по стройовій частині №8 від 16.05.2014 року позивач зарахований до списків особового складу та на всі види забезпечення і вважався таким, що прийняв та приступив до виконання службових обовязків на посаді старшого водія відділення охорони взводу.

Відповідно до наказу командира в/ч пп В0120 №73 від 05.07.2014 року ОСОБА_1, який прибув в пункт призначення згідно наказу Командувача військами ОК «Північ», приступив до виконання бойового завдання та йому призначена виплата грошової винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції.

Згідно наказу командира в/ч пп В0120 №83 від 14.07.2014 року позивач вибув у відпустку за сімейними обставинами на 10 діб з 15.07.2014 року по 25.07.2014 року в с.Копанки Калуського району Івано-Франківської області з військової частини польова пошта В 0120.

На підставі наказу керівника сектору «Д» (по стройовій частині) №15 від 03.08.2014 року, визначено військовослужбовців, які з 05.07.2014 року входять до складу підрозділів які залучаються до антитерористичної операції в розпорядженні керівника сектора «Д» в Донецькій області військової частини польова пошта В0120, однак серед списку молодший сержант ОСОБА_1 не значиться.

Наказом командира в/ч пп В0120 №99 від 04.08.2014 року ОСОБА_1 у звязку з неприбуттям з відпустки за сімейними обставинами з 05.08.2014 року знято з котлового забезпечення та припинено виплату грошового забезпечення.

29.10.2014 року командиром в/ч пп В0120 видано ОСОБА_1 довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України №435 про те, що позивач дійсно в період з 05.07.2014 року по 17.07.2014 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції на території Донецької області (Сектор «Д»).

Відповідно до наказу військового комісара Івано-Франківського обласного військового комісаріату (по стройовій частині) Міністерства оборони України №128 від 22.06.2015 року звільненого наказом командувача військ оперативного командування «Захід» з військової служби у запас ОСОБА_1 направлено для зарахування на військовий облік до Калусько-Рожнятівського ОРВК Івано-Франківської області.

Відповідно архівного витягу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України згідно історичного формуляру та журналу бойових дій в/ч пп 0120, які знаходяться на зберіганні в архіві, в/ч пп 0120 за період з 01 липня по 26 серпня 2014 року приймала участь в проведенні антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях.

06.12.2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій.

12.12.2016 року комісію Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України ОСОБА_1 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, а документи повернуто.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає «Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобовязаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно із п. 4 Порядку підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Відповідно до статті 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пунктами 6, 8 Порядку передбачено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобовязані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками установ, закладів подаються на розгляд комісії у місячний строк після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або установи, закладу чи призначення їх на відповідні посади.

У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії (п. 6 Порядку).

З матеріалів справи вбачається, що для надання позивачу статусу учасника бойових дій ним було надано: довідку № 435 від 29.10.2014 року про безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції в період з 05.07.2014 року по 17.07.2014 року. Також, із пояснень свідків допитаних в суді першої інстанції встановлено, що позивач вибув у відпустку 17.07.2014 року, оскільки через інтенсивні обстріли вибути у відпустку 15.07.2014 року позивач не зміг.

Таким чином, із урахуванням пункту 4 Порядку, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що вказані документи свідчать про перебування позивача в зоні АТО з метою забезпечення проведення антитерористичної операції, відтак рішення Івано-Франківського обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Збройних Силах України щодо відмови у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій є необґрунтованим та безпідставним.

Крім того, колегія суддів вважає зазначити, що відсутність прізвища позивача в наказі керівника сектору «Д» № 15 від 03.08.2014 року, не може слугувати підставою для спростування факту безпосередньої участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, за наявності інших документів, що підтверджують факт перебування позивача в зоні проведення антитерористичної операції.

Зокрема, наявні в матеріалах справи, а саме архівний витяг з наказу командира військової частини - польова пошта В0120 № 73 від 05.07.2014 року, наказ командира військової частини польова пошта В0120 №83 від 14.07.2014 року, довідка про безпосередню участь в АТО від 29.10.2014 року № 435, підтверджують перебування позивача в зоні АТО.

Слід погодитись з місцевим судом в плані спростування доводів сторони відповідача, що позивач звертався із заявами до відповідача зі спірних правовідносин до 16.09.2016 року, а саме 14.09.2015 року та 23.12.2015 року, тобто до внесення змін до вказаного вище Порядку від 08.09.2016 року за №602, які набрали чинності 16.09.2016 року, а відтак пункт 2-1 Порядку на позивача не поширюється.

Отже, позивач перебуваючи у зоні АТО та ризикуючи власним життям і здоровям, мав законні сподівання бути визнаним державою учасником бойових дій.

На переконання апеляційного суду, відповідачем як субєктом владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів щодо відсутності у позивача права на отримання статусу учасника бойових дій, а тому рішення про відмову у наданні такого статусу є неправомірним.

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату залишити без задоволення, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року у справі № 809/891/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини, з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст судового рішення складено 22.12.2017 року.