
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 712/10884/17 Головуючий у І інстанції: Мельник І.О.
Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши за відсутності учасників справи відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м.Черкаси від 27 вересня 2017 року (дата складання повного тексту 27 вересня 2017 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся до Соснівського районного суду м.Черкаси з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача по стягненню переплати пенсійних виплат, скасувати рішення від 26 червня 2017 року №157/06 про утримання надміру виплачених сум пенсії та стягнути з відповідача утриману різницю між визначеним на підставі судового рішення суми пенсії та фактично виплаченою.
Постановою Соснівського районного суду м.Черкаси від 27 вересня 2017 року позов ОСОБА_2 задоволено, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області в частині стягнення з ОСОБА_2 переплати пенсії з нарахованих пенсійних виплат по 20% щомісячно до повного погашення заборгованості, скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про утримання з ОСОБА_2 надміру виплачених сум пенсії від 26 червня 2017 року №157/06, стягнуто з відповідача утриману з ОСОБА_2 на підставі оскаржуваного рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області від 26 червня 2017 року №157/06 різницю між визначеним на підставі постанови суду розміром пенсії та фактично виплаченим її розміром.
В апеляційній скарзі відповідачем заявлено вимоги скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Просив розгляд справи проводити без участі представника.
Узагальнюючи доводи особи, яка подала апеляційну скаргу, свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що рішення про утримання надміру сплачених сум пенсії від 26 червня 2017 року №157/06 було прийнято відповідачем правомірно, за наслідком перевірки відомостей, зазначених в довідці про складові заробітної плати, наданій позивачем.
Відзив на апеляційну скаргу від позивача не надходив. В суді першої інстанції позивач свої вимоги обґрунтовував тим, що дії відповідача щодо утримання з нього виплаченої пенсії є неправомірними, оскільки відсутні правові підстави для такого утримання, передбачені чинним законодавством.
Учасники справи про дату, час і місце слухання справи в розумінні вимог КАС України повідомлені належним чином, до суду апеляційної інстанції не з'явилися.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, враховуючи, що справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, тому у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, переглянувши справу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, та перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою Соснівського районного суду м.Черкаси від 08 вересня 2016 року у справі №712/7518/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_2 з 01 червня 2016 року перерахунок відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 08 червня 2016 року №121-10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереження проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 90%, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії), без обмеження її максимального розміру.
Вказана постанова була виконана відповідачем у добровільному порядку.
За результатами проведеної Управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області перевірки встановлено, що наведені в довідці окремі складові заробітної плати працюючого за аналогічною посадою державного службовця не підтверджуються даними первинного бухгалтерського обліку. У зв'язку з цим Департаментом соціальної політики Черкаської міської ради відкликано раніше видану позивачу довідку №121-10 від 08 червня 2016 року, натомість видано нову довідку від 17 січня 2017 року №19-10, у зв'язку з чим відповідачем була переглянута пенсійна справа позивача з встановленням переплати пенсії в сумі 15054,13 грн.
26 червня 2017 року відповідачем прийнято рішення про утримання надміру виплачених сум пенсій №157/06, згідно з яким у зв'язку з поданням пенсіонером до Соснівського районного суду м.Черкаси довідки №121-10 від 08 червня 2016 року про складові заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, які не підтверджуються даними первинного бухгалтерського обліку (акт перевірки від 16 січня 2017 року), відповідно до п.1 ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» сума переплати 15054,13 грн. підлягає поверненню позивачем та оскільки пенсіонером кошти на рахунок управління добровільно не повернуті, відповідно до ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переплата пенсії буде утримуватись в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01 липня 2017 року до повного погашення.
Про прийняте рішення та підстави його прийняття ОСОБА_2 повідомлено листом Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області від 26 червня 2017 року №10720/06.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню, з огляду на відсутність жодних зловживань з боку позивача або подання ним недостовірних даних для призначення пенсії.
Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, Законом України «Про пенсійне забезпечення», який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ч.1 ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію, серед іншого, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
В силу ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Таким чином, саме на Пенсійний фонд покладено обов'язок щодо здійснення виплат пенсій з урахуванням вимог пенсійного законодавства, а також щодо контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, що виключає можливість виплати пенсій, виплата яких не передбачена чинним законодавством, навіть за умови послідуючого відшкодування відповідних втрат Пенсійного фонду сторонніми особами.
Механізм правового захисту інтересів позивача у даному випадку регулюється приписами ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Відповідно до ст.102 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати. У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.
Згідно ст.103 вказаного Закону суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що лише у випадку коли суми пенсії виплачені надміру з підстав зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних така сума пенсії стягується з пенсіонера та відповідні відрахування провадяться на підставі рішення органу, що призначає пенсію, в розмірі не більше 20% пенсії.
В силу вимог ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Частинами 1, 2 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень має прийматися обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття. Таке рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити з відповідним мотивуванням.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що перерахунок пенсії позивача було здійснено на підставі постанови Соснівського районного суду м.Черкаси від 08 вересня 2016 року у справі №712/7518/16-а та довідки від 08 червня 2016 року №121-10 про заробітну плату, виданої Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.
Отже, відповідний перерахунок пенсії здійснювався саме органом Пенсійного фонду на підставі судового рішення з урахуванням документів, виданих відповідним підприємством (організацією), довідки від 08 червня 2016 року №121-10 про заробітну плату, виданої Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації.
В силу вимог ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, відповідачем не надано жодних доказів, що переплата ОСОБА_2 пенсії у сумі 15054,13 грн. відбулась внаслідок зловживань з боку позивача шляхом свідомого подання ним недостовірної інформації або неповідомлення органу, який призначає пенсію, відомих йому обставин, що зумовлюють зменшення призначеної пенсії, що могло б бути підставою для стягнення з нього суми пенсії виплачені надміру.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується апелянтом, що виплата позивачу пенсії надміру відбулась у зв'язку з тим, що інформація, наведена у довідці від 08 червня 2016 року №121-10 про заробітну плату, яка була видана Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, не підтверджується даними первинного бухгалтерського обліку.
Разом з тим, в силу ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» саме підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Таким чином, саме Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації повинен нести відповідальність за видачу довідки від 08 червня 2016 року №121-10, яка містить відомості, що не підтверджуються даними первинного бухгалтерського обліку, та відповідальність за надання недостовірних документів не може бути покладено на позивача, у зв'язку з відсутністю з його боку жодних зловживань чи свідомого подання ним недостовірної інформації.
Отже, Управлінням Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області були порушені права позивача на отримання пенсії, що являється складовою права на соціальний захист, закріпленого у ч.1 ст.46 Конституції України, на захист яких був поданий даний адміністративний позов.
З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відповідач, приймаючи рішення про утримання надміру виплачених сум пенсії №157/06 від 26 червня 2017 року з позивача, не встановив наявність обставин, передбачених ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за яких можливо утримання надміру виплачених сум пенсії, спірне рішення прийнято не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та не ґрунтується на оцінці усіх фактів та обставин. Факт зловживання позивачем, що може бути підставою для стягнення надмірно виплачених сум пенсії, жодним чином не встановлено, а тому рішення відповідача №157/06 від 26 червня 2017 року не відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, є необґрунтованим, протиправним та підлягає скасуванню, а утримані з відповідача кошти на підставі такого рішення підлягають стягненню з відповідача.
Посилання апелянта на заборону використання коштів на цілі, не передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та на втручання судом у дискреційні повноваження відповідача є необґрунтованим та відхиляються судом, оскільки процесуальним законодавством передбачено стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправним рішенням, та враховуючи, що Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області є суб'єктом владних повноважень у розумінні п.7 ч.1 ст.4 КАС України, та його протиправним рішенням позивачу завдано шкоди у вигляді утримання з нього надміру виплачених сум пенсій в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01 липня 2017 року, утримані кошти правомірно стягнуто з відповідача судом першої інстанції у відповідності до норм законодавства України, а твердження щодо втручання у дискреційні повноваження органів Пенсійного фонду щодо прийняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії із зазначенням її розміру є безпідставними, оскільки у рішенні суду першої інстанції дані питання не вирішувались.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області - залишити без задоволення.
Постанову Соснівського районного суду м.Черкаси від 27 вересня 2017 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст постанови виготовлено 22 грудня 2017 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук