
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2017 року справа №805/2828/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
ОСОБА_1 апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сіваченка І.В.,
суддів Шишова О.О., Чебанова О.О.,
секретар судового засідання Куленко О.Д.,
за участі позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року (повний текст складено 6 листопада 2017 року в м. Словянську) у справі № 805/2828/16-а (суддя в 1 інстанції Голошивець І.О.) за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, Департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (далі відповідач-1), Департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (далі відповідач-2 або Департамент), в якому позивач просив суд:
- визнати дії відповідача-1 неправомірними та скасувати розпорядження від 26.07.2016 № 180рк;
- поновити на роботі на тій самій посаді, а саме директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації;
- стягнути середньомісячну заробітну плату за час вимушеного прогулу.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 з 21.05.2015 працював на посаді директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації. Пунктом 2 розпорядження відповідача від 26.07.2016 позивача звільнено із займаної посади за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації згідно зі ст. 41 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII Про державну службу (далі Закон № 889-VIII). Позивач вважає, що таке розпорядження є безпідставним, неконкретним і не ґрунтується на законі.
Відповідач-1 заперечував проти позовних вимог, в обґрунтування чого зазначив, що з метою оптимізації структури обласної державної адміністрації, підвищення ефективності державного управління, згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 Про структуру обласної державної адміністрації утворено департамент інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації шляхом злиття Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації та управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації. Цим розпорядженням департамент з питань внутрішньої політики та управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації вирішено припинити як юридичні особи. Крім того, цим розпорядженням окрім інших 5 керівних посад скорочено посаду директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації, яку обіймав позивач ОСОБА_2, та введено 3 керівні посади в новому департаменті: директора департаменту та 2 посади заступника директора департаменту начальника управління, на які розпорядженнями голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації призначені ОСОБА_5 та ОСОБА_6
17.05.2016 позивача письмово повідомлено про зміну істотних умов державної служби у звязку з упорядкуванням структури облдержадміністрації на підставі розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 та скорочення посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації. Одночасно позивачу запропоновано посаду головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації.
Листом відповідача від 15.07.2016 позивача повідомлено про сплив встановленого строку для подання заяви про звільнення або про переведення та запропоновано надати до 18.07.2016 до департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації пакет документів, необхідних для працевлаштування на запропоновану посаду. Позивач цією ж датою звернувся до голови облдержадміністрації з проханням перевести його на вакантну посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації. За результатами розгляду цього листа позивачу надана відповідь з розясненням щодо процедури зміни істотних умов державної служби. Крім того, представник відповідача зазначає, що позивач звернувся до відповідача з листом, який виготовлений за допомогою компютерної техніки без зазначення дати на ньому, замість оформленою власноруч заявою із зазначенням дати.
Також, відповідач-1 зазначив, що Законом № 889-VIII не встановлено обовязкових вимог щодо призначення державних службовців на рівнозначні посади у разі зміни істотних умов державної служби.
Оскільки від позивача не надійшла заява про звільнення або про переведення, розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 № 180рк Про кадри ОСОБА_2 звільнено з посади за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації згідно із статтею 41 Закону № 889-VIII. Відповідач-1 вважає, що зазначені підстави звільнення оскаржуваного розпорядження відповідають чинному законодавству, та облдержадміністрацією вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою забезпечення гарантій позивача на подальше проходження ним державної служби. Крім того, листом Міністерства культури України було погоджено звільнення позивача з посади для подальшої роботи в департаменті інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації. З вказаних підстав просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Департаментом на адресу суду надав письмові заперечення проти позовних вимог, в обґрунтування яких зазначено, що на підставі розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 упорядковано структуру облдержадміністрації та реорганізовано департамент з питань внутрішньої політики облдержадміністрації. В результаті реорганізації втричі скоротилась чисельність посад державних службовців, які відповідали за питання внутрішньої політики в облдержадміністрації. Відповідно до ст. 43 Закону № 889-VIII ОСОБА_2 директора Департаменту попередили про зміну істотних умов державної служби. Тобто, позивача повідомлено про зміну істотних умов державної служби, а не про її припинення.
Оскільки від позивача протягом 60 календарних днів не надійшла заява про звільнення або про переведення, дотримуючись встановленого статтею 19 Конституції України принципу законності та діючи в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, відповідно до ст. 43 Закону № 889-VIII позивача звільнено з займаної посади. Позивач у встановлені терміни не скористався правом оскарження зміни істотних умов державної служби. Тому, на думку відповідача-2, ним вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою забезпечення гарантій позивача на подальше проходження ним державної служби під час оптимізації структури облдержадміністрації та повязаної з цим реорганізації департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації.
З вказаних підстав, відповідач-2 просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постановою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року у справі № 805/2828/16-а у задоволенні позову відмовлено повністю.
Постанова мотивована тим, що відповідачами вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою забезпечення гарантій позивача на подальше проходження ним державної служби під час оптимізації структури облдержадміністрації та повязаної з цим реорганізації Департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації.
Таким чином, дії відповідачів стосовно прийняття розпорядження голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 №180рк, яким звільнено ОСОБА_2 з посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації 26.07.2016 за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації згідно із ст. 41 Закону № 889-VIII, та саме розпорядження є правомірними.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідач використав звільнення ОСОБА_2 для того, щоб позивача позбутись з керівної посади, і в порушення вимог п. 5 ст. 22, ст. 41 Закону № 889-VIII видав незаконне розпорядження № 180рк від 26.07.2016 про звільнення позивача з посади директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити, проти чого заперечувала представник відповідача-1. Представник відповідача-2 до апеляційного суду не прибув.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, має 3 вищі освіти: повна вища (у 1995 році) Луганський державний медичний університет, спеціальність Педіатрія, кваліфікація лікар-педіатр; повна вища (у 2001 році) ОСОБА_1 національний університет, спеціальність Фінанси і кредит, кваліфікація економіст; повна вища (у 2006 році) Харківський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, спеціальність Державне управління, кваліфікація магістр державного управління.
Згідно розпорядження голови ОСОБА_1 облдержадміністрації, керівника ОСОБА_1 обласної військово-цивільної адміністрації від 21.05.2015 № 118рк, ОСОБА_2 з 21.05.2015 призначено на посаду директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації.
Розпорядженням голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 Про структуру обласної державної адміністрації з метою оптимізації структури обласної державної адміністрації, підвищення ефективності державного управління вирішено утворити Департамент інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, як самостійний структурний підрозділ облдержадміністрації загальною чисельністю 54 штатні одиниці, з правом юридичної особи, шляхом злиття Департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації з чисельністю 35 штатних одиниць, та Управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації, з чисельністю 19 штатних одиниць. Згідно п. 3 цього розпорядження, Департамент з питань внутрішньої політики і Управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації вирішено припинити як юридичні особи. Крім цього, цим розпорядженням скорочено, разом з іншими, посаду директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації (1 штатна одиниця) (яку обіймав позивач), введено 4 керівні посади в новому Департаменті, у тому числі директора Департаменту інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (а.с.88-90).
17.05.2016 позивача попереджено про зміну істотних умов державної служби та запропоновано посаду головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації, про що свідчить його особистий підпис (а.с.77).
Згідно розпорядження голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 № 180рк Про кадри, відповідно до ст.ст. 11, 39 Закону України Про місцеві державні адміністрації ст.ст. 43, 89 Закону № 889-VIII, керуючись постановою КМУ від 29.07.1999 № 1374 Про затвердження порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, звільнено ОСОБА_2 з посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації 26.07.2016 за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації згідно із ст. 41 Закону № 889-VIII. Підставою прийняття цього розпорядження зазначені: розпорядження від 28.01.2016 № 54 Про структуру обласної державної адміністрації (зі змінами), попередження від 17.05.2016 про зміну істотних умов державної служби, відсутність заяв, передбачених абз.3 ч.4 ст. 43 Закону № 889-VIII та лист-погодження Міністерства культури України (а.с.86-87).
Вважаючи дії відповідачів щодо прийняття спірного розпорядження та власно це розпорядження неправомірним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 3 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже, суд повинен перевіряти обґрунтованість винесення спірного розпорядження.
Відповідачі 1, 2 ОСОБА_1 облдержадміністрація та Департамент з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації є юридичними особами.
Відповідно до п. 8 Положення про департамент з питань внутрішньої політики облдержадміністрації, Департамент очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади головою облдержадміністрації згідно із законодавства про державну службу за погодженням з Міністерством культури України в установленому законодавством порядку.
Директор Департаменту має заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади головою облдержадміністрації за поданням директора Департаменту та попереднім погодженням із заступником голови облдержадміністрації згідно з розподілом обовязків, в установленому законодавством порядку.
Згідно з пп. 9.13 п. 9 Положення про департамент з питань внутрішньої політики облдержадміністрації, затвердженим розпорядженням голови облдержадміністрації від 18.03.2013 № 122, призначення державних службовців департаменту на посаду та звільнення з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, належить до повноважень директора департаменту.
Закон № 889-VIII визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Відповідно до ст. 1 Закону № 889-VIII державна служба це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави.
Державний службовець це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо повязані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
Положенням частини третьої статті 5 Закону № 889-VIII, визначено, що дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців в частині відносин, не врегульованих цим законом.
Відповідно до ст. 43 Закону № 889-VIII, підставами для зміни істотних умов державної служби є ліквідація або реорганізація державного органу, скорочення чисельності або штату працівників у звязку з оптимізацією системи державних органів чи структури окремого державного органу. Про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 60 календарних дня до зміни істотних умов державної служби. Незгода державного службовця на продовження проходження державної служби у звязку із зміною істотних умов державної служби є підставою для припинення державної служби, у звязку з чим державний службовець подає керівнику державної служби заяву про звільнення на підставі пункту 6 частини першої статті 83 цього Закону.
Державний службовець протягом 60 календарних днів з дня ознайомлення з повідомленням про зміну істотних умов державної служби має право подати керівнику державної служби заяву про переведення на іншу запропоновану йому посаду, а у разі ненадходження заяви про переведення на іншу запропоновану йому посаду, ненадходження заяви про звільнення або заяви про переведення державний службовець вважається таким, що погодився на продовження проходження державної служби.
Як зазначалось вище, розпорядженням голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 № 54 Про структуру обласної державної адміністрації з метою оптимізації структури обласної державної адміністрації, підвищення ефективності державного управління вирішено утворити Департамент інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, як самостійний структурний підрозділ облдержадміністрації загальною чисельністю 54 штатні одиниці, з правом юридичної особи, шляхом злиття Департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації з чисельністю 35 штатних одиниць, та Управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації, з чисельністю 19 штатних одиниць. Згідно п. 3 цього розпорядження Департамент з питань внутрішньої політики і Управління інформаційної політики та з питань преси облдержадміністрації вирішено припинити як юридичні особи. Крім цього, цим розпорядженням скорочено, разом з іншими, посаду директора Департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації (1 штатна одиниця) (яку обіймав позивач), введено 4 керівні посади в новому Департаменті, у тому числі директора Департаменту інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації (а.с.88-90).
17.05.2016 позивача попереджено про зміну істотних умов державної служби та запропоновано посаду головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації, про що свідчить його особистий підпис (а.с.77).
ОСОБА_1 обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_1 обласної державної адміністрації від 15.07.2016 №01/15д-1311 ОСОБА_2 повідомлено про ненадходження протягом 60 календарних дня після ознайомлення з попередженням про зміну істотних умов державної служби від останнього заяв ні про звільнення, ані про переведення на запропоновану посаду, та запропоновано ОСОБА_2 надати до 18.07.2016 до Департаменту інформації та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації пакет документів, необхідних для працевлаштування на запропоновану посаду (головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформації та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації) (а.с.82).
Цього ж дня, позивач надав на імя голови облдержадміністрації, керівнику обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_7 лист, згідно з яким, ОСОБА_2 просив перевести його на посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації (а.с.80). Однак, відповіддю ОСОБА_1 обласної державної адміністрації ОСОБА_1 обласною військово-цивільної адміністрації від 20.07.2016 №вх1до1/15д-1311 стосовно можливості переведення на посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики позивача не проінформовано (а.с.78-79).
Разом із тим, до суду відповідачем-1 надано висновок Управління кадрового забезпечення та з питань нагород ОСОБА_1 обласної державної адміністрації від 27.09.2016 № 04/01-126, згідно з яким, до посади директора Департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації встановлено, серед інших, спеціальні вимоги до освіти, яка повинна бути в галузі знань гуманітарні, соціально-політичні науки та державне управління, а також мати спеціальний досвід роботи, а саме: робота на керівних посадах на підприємствах, в установах, закладах, організаціях галузі гуманітарного, соціально-політичного, державного управління, інформації та внутрішньої політики не менше двох років (з урахуванням загальних вимог).
З урахуванням цього, зроблено висновок, що ОСОБА_2 не має достатнього досвіду роботи на підприємствах, в установах, закладах, організаціях галузі гуманітарного, соціально-політичного, державного управління, інформації та внутрішньої політики та його освітньо-кваліфікаційний рівень не відповідає спеціальним вимогам до посади директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації (а.с.163-165). Зазначені обставини підтверджені додатком до розпорядження голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації Про затвердження спеціальних вимог до осіб, які претендують на зайняття посад державної служби категорії Б у структурних підрозділах облдержадміністрації від 05.07.2016 №561 (а.с.119, 120-121).
Згідно змісту акту від 18.07.2016, протягом 60 календарних днів з дня ознайомлення про зміну істотних умов державної служби від ОСОБА_2 не надійшли заяви (до 15.07.2016 включно) ні про звільнення, ні про переведення на запропоновану посаду, у звязку з чим відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону № 889-VIII вважається, що він погодився на продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації на посаді головного спеціаліста відділу впровадження реформ та регіонального розвитку управління внутрішньої політики, впровадження реформ та децентралізації департаменту інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації (а.с.73).
18.07.2016 Міністерство культури України надіслало на адресу ОСОБА_1 облдержадміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації лист Про погодження звільнення ОСОБА_2І., яким погодило звільнення ОСОБА_2 з посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації для подальшої роботи в департаменті інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації (а.с.65).
Відповідно до абз.2 ст. 11 Закону України від 9 квітня 1999 року N 586-XIV Про місцеві державні адміністрації (далі Закон N 586-XIV), керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 39 Закону N 586-XIV голови місцевих державних адміністрацій призначають на посади та звільняють з посад своїх заступників, керівників структурних підрозділів відповідно до статей 10 та 11 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1999 № 1374 затверджено Порядок призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій (далі за текстом - Порядок), який діяв на момент виникнення спірних правовідносин.
Пунктом 1 Порядку визначено, що керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій призначаються на посади та звільняються з посад головами державних адміністрацій за погодженням з відповідними міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.
Керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій призначаються на посади та звільняються з посад головами державних адміністрацій за погодженням з відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Пунктом 6 цього Порядку визначено, що висновки щодо призначення на посаду або звільнення з посади керівника управління, відділу, іншого структурного підрозділу місцевої державної адміністрації не пізніше десяти днів з дня порушення даного питання надсилаються голові відповідної місцевої державної адміністрації і додаються до особової справи державного службовця за місцем роботи.
Голова місцевої державної адміністрації у триденний термін з дня отримання висновку відповідного міністерства, іншого центрального або місцевого органу виконавчої влади видає в установленому порядку розпорядження про призначення на посаду або звільнення з посади керівника управління, відділу, іншого структурного підрозділу місцевої державної адміністрації.
Копії цих розпоряджень надсилаються до відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, обласної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.
Із зазначеного свідчить, що керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій призначаються на посади та звільняються з посад головами обласних державних адміністрацій за погодженням з відповідними міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.
Колегія суддів відмічає, що спірне розпорядження про звільнення ОСОБА_2 за переведенням винесено головою облдержадміністрації, керівником обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_7 на підставі розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 28.01.2016 №54 Про структуру обласної державної адміністрації (із змінами), попередження від 17.05.2016 про зміну істотних умов державної служби, за відсутністю заяв, передбачених абз.3 ч.4 ст. 43 Закону № 889-VIII та на підставі листа-погодження Міністерства культури України.
Крім того, слід зазначити, що згідно з нормами ст. 2 Закону № 889-VIII, посада державної служби визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обовязками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.
Рівнозначна посада посада державної служби, що належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.
Відповідно до частини пятої статті 43 Закону № 889-VIII, у разі незгоди державного службовця зі зміною істотних умов державної служби, він має право оскаржити відповідне рішення в порядку, визначеному статтею 11 цього Закону: подати скаргу керівнику державного органу із зазначенням фактів порушення його прав або перешкод в реалізації; подати скаргу до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби; оскаржити рішення, дії чи бездіяльність державних органів та їх посадових осіб, що перешкоджають реалізації прав, наданих йому цим Законом, до суду.
Проте, як встановлено судом, позивач не скористався своїм правом оскарження зміни істотних умов державної служби.
При цьому, колегія суддів вважає за необхідним зазначити, що позивач працював на посаді директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації у період з 21.05.2015 по 26.07.2016, тобто менше двох років.
ОСОБА_2 звертався до голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_7 з проханням перевести його на посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації, посада яка підпадає під категорію державної служби Б.
Однак, як встановлено судом, відповідно до загальних вимог до осіб, які претендують на зайняття посади державної служби категорії Б на посаду директора департаменту інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації встановлюються вимоги щодо стажу роботи досвід роботи на посадах державної служби категорій Б чи В або досвід служби в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності не менше двох років, у звязку з чим позивачу було запропоновано лише одну посаду головного спеціаліста, яка відноситься до категорії посад державної служби В.
Аналогічні вимоги до осіб, які претендують на зайняття посади державної служби категорії Б щодо стажу роботи визначені п.3 ч.2 ст. 20 Закону № 889-VIII.
При цьому колегія суддів вважає помилковими твердження апелянта, що вимоги закону щодо дворічного досвіду стосуються лише роботи підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності та, відповідно, не стосуються посад державної служби або служби в органах місцевого самоврядування. На переконання апеляційного суду, вказана вимога закону розповсюджується на всі випадки, передбачені в цій нормі, що слідує як з буквального тлумачення (застосування сполучника «або» кілька разів /кожен раз/ для кожного прикладу), так і з логічно-змістовного тлумачення (неможливість дискримінації виходячи з місця роботи та форми власності; нелогічності надання права на зайняття такої посади особі, яка пропрацювала незначний час на посадах державної служби або служби в органах місцевого самоврядування).
Крім того, суд вважає зауважити на те, що частинами першою та другою статті 41 Закону № 889-VIII визначено, що державний службовець з урахуванням його професійної підготовки та професійної компетентності може бути переведений без обовязкового проведення конкурсу: 1) на іншу рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби; 2) на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в іншому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), - за рішенням керівника державної служби в державному органі, з якого переводиться державний службовець, та керівника державної служби в державному органі, до якого переводиться державний службовець.
Державний службовець, призначений на посаду без конкурсу, не може бути переведений на вищу посаду державної служби без проведення конкурсу.
Переведення здійснюється лише за згодою державного службовця.
Отже, зі свого боку відповідачами вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів з метою забезпечення гарантій позивача на подальше проходження ним державної служби під час оптимізації структури облдержадміністрації та повязаної з цим реорганізації департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації.
До того ж, оскільки у період з дня попередження позивача про зміну істотних умов державної служби по час винесення розпорядження про звільнення ОСОБА_2 за переведенням, позивач, не надавши відповідачу заяву про звільнення, погодився на продовження проходження державної служби.
Таким чином, з огляду на приведені норми чинного законодавства, дії відповідачів стосовно прийняття розпорядження голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 №180рк, яким звільнено ОСОБА_2 з посади директора департаменту з питань внутрішньої політики облдержадміністрації 26.07.2016 за переведенням для продовження проходження державної служби в департаменті інформаційної та внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації згідно зі ст. 41 Закону № 889-VIII та власно саме розпорядження є правомірними.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів підтримує висновок місцевого суду, що позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Крім цього, оскільки судом визнані правомірними дії щодо прийняття розпорядження голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 № 180рк та це розпорядження, тому й не підлягають задоволенню позовні вимоги про поновлення позивача на посаді начальника управління комунікацій з громадськістю департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 облдержадміністрації та стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу, у звязку з тим, що вони є похідними від вимог про визнання неправомірними дій щодо прийняття розпорядження голови ОСОБА_1 обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 26.07.2016 № 180рк та скасування розпорядження від 26.07.2016 № 180рк.
З урахуванням викладеного, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У звязку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 33, 292, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2017 року у справі № 805/2828/16-а за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, Департаменту з питань внутрішньої політики ОСОБА_1 обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу залишити без змін.
Повне судове рішення - 22 грудня 2017 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяІ.В.Сіваченко
СуддіО.О.Шишов
ОСОБА_8