
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
12 грудня 2017 рокусправа № 804/3461/17 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя:Дадим Ю.М.
судді: Уханенка С.А. Богданенка І.Ю.
за участю секретаря судового засідання:Сколишева О.О.,
за участю:
Позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2017 року за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позов , в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області клопотання ОСОБА_1 щодо порушення процедури розгляду надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на територіїНовоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 11.04.2017 р. № Ц-1965/0/5-17;
- зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області розглянути клопотання ОСОБА_1 щодо порушення процедури розгляду надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 11.04.2017 р. № Ц-1965/0/5-17.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 скрпня 2017 року у задоволенні позову відмовлено
ОСОБА_1, не погодившись з рішенням суду першої інстанції , посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняте нове рішення, яким задовольнити всі його вимоги.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з клопотанням від 01.03.2017 р. № 1965/0/5-17 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.
Листом від 31.03.2017 р. № Ц-1965/0-1508/6-17 Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області відмовлено в задоволенні клопотання ОСОБА_1 та запропоновано: звернення повністю доповнити інформацією, передбаченою ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України; додатки належним чином оформити та доповнити інформацією, передбаченою ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України.
11.04.2017 р. ОСОБА_1 повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації, проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.
Листом від 13.05.2017 р. № Ц-1965/1-2049/6-17 Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області відмовлено в задоволенні клопотання ОСОБА_1 та запропоновано: визначитись з видом документації із землеустрою за якою передбачається передача земельної ділянки у власність; у клопотанні або зазначити, що ОСОБА_1 є громадянином України, або власним підписом засвідчити копію паспорту.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції посилався на те , що позовні вимоги є передчасними, оскільки, клопотання позивача було розглянуто та за результатами розгляду прийнято рішення субєкта владних повноважень про відмову в задоволенні клопотання. Саме при розгляді питання про законність рішення може бути надана оцінка підставам відмови в задоволенні клопотання.
За наявності чинного рішення Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській областівід 13.05.2017 р. № Ц-1965/1-2049/6-17, з якого вбачається, що клопотання розглянуто з прийняттям рішення за наслідками розгляду, відсутні підстави для зобовязання відповідача повторно здійснити розгляд клопотання.
Суд апеляційної інстанції вважає такі висновки хибними і погоджується с доводами апеляційної скарги позивача.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяниУкраїнимають право на безоплатну передачу їмземельнихділянокіз земель державноїабокомунальноївласності в таких розмірах:для веденняособистогоселянськогогосподарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6, 7 ст. 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянськогого сподарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельноїділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разінадання земельної ділянки для ведення фермерськогого сподарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієїстатті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до абз. 13 п. 4 Положення про Головне управління Держгеокадаструу Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру № 308 від 17.11.2016 р. Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Дніпропетровської області.
Твердження суду першої інстанції стосовного того, що за наявності чинного рішення Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області від 13.05.2017 р. № Ц-1965/1-2049/6-17, з якого вбачається, що клопотання розглянуто з прийняттям рішення за наслідками розгляду, відсутні підстави для зобовязання відповідача повторно здійснити розгляд клопотання,суд апеляційної інстанції вважає невірними.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції не звернув увагу на те ,що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою було зазначено, відсутність графічних матеріалів з зображенням бажаного місця розташування та не завірена копія паспорту.
В судовому засіданні позивач надав копії графічних матеріалів, які докладались до клопотання, і було встановлено, що вони відповідають вимогам земельного законодавства, а відмова , фактично є формальною,без обґрунтування, тобто без урахування всих обставин.
Виходячи з наведеного, апеляційний суд вважає, що дії відповідача щодо не розгляду клопотання є неправомірними, здійснені не у відповідності до вимог ч.3 ст. 2 КАС України.
Таким чином, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постнова суду скасуванню.
Керуючись ч.3 ст.160, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2017 року скасувати та прийняти нову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити .
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області клопотання ОСОБА_1 щодо порушення процедури розгляду надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 11.04.2017 р. № Ц-1965/0/5-17.
Зобовязати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області розглянути клопотання ОСОБА_1 щодо порушення процедури розгляду надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 11.04.2017 р. № Ц-1965/0/5-17.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя:Ю.М. Дадим
Суддя:С.А. Уханенко
Суддя:І.Ю. Богданенко