Постанова № 71209428, 19.12.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
808/2690/17
Номер документу
71209428
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

19 грудня 2017 рокусправа № 808/2690/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя:Чепурнова Д.В.

судді: Мельника В.В. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання:Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 року (суддя Татаринов Д.В.) у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 звернулася із вищезазначеним позовом до суду в якому просила визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0005064001 та №0005054001 від 05 вересня 2017 року.

В обґрунтування позову посилається на те, що на час продажу сигарок та пляшки пива 15 липня 20167 року в неї була наявна діюча ліцензія строком дії з 15.07.2016 р по 15.07.2017 року, а тому висновок контролюючого органу про те, що цей товар було продано без наявної ліцензії є хибним в звязку з чим застосування до неї штрафних санкцій за порушення вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» є безпідставним.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 року позов було задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ГУ ДФС у Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує на те, що ліцензія позивачу була видана на один рік тобто на 365 днів, а тому строк її дії припинився 14 липня 2017 року, в звязку з чим продаж сигарок та пива 15 липня 2017 року був здійснений без наявної ліцензії. Крім того річний термін не може містити дві однакові дати.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник Головного управління ДФС у Запорізькій області підтримав вимоги вкладені в апеляційній скарзі з викладених у ній підстав, позивач у судове засідання не зявився, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі Наказу від 09 серпня 2017 року №2027 про проведення фактичної перевірки та направлень №1026, №1027 від 09 серпня 2017 року проведено фактичну перевірку магазину, що розташований за адресою м. Запоріжжя, вул. Верещагіна, 23-а, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (код ДРФО НОМЕР_1), про що складено 19 серпня 2017 року Акт про проведення фактичної перевірки з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавства України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами №0450/08/01/40/НОМЕР_1.

Перевіркою встановлено, що в магазині реалізовано 15 липня 2017 року о 16 годині 39 хвилин 1 пачку сигарок Bond синій вартістю 24,15 грн. фіскальний чек №4489 без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, та реалізовано 15 липня 2017 року о 20 годині 11 хвилин 1 пляшку пива Львівське 1715 вартістю 33,50 грн. фіскальний чек №4496 без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Висновками вищевказаного Акту перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги частини 13 статті 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

На підставі Акту перевірки від 19 серпня 2017 року №0450/08/01/40/НОМЕР_1 відповідачем прийняті податкові повідомлення - рішення від 05 вересня 2017 року №0005064001, яким позивачу застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 17000,00 грн. та від 05 вересня 2017 року №0005054001, яким позивачу застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 17000,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що фіскальний чек №4489 від 15 липня 2017 року о 18 годині 39 хвилин, яким продано сигарки Бонд синій, ціна 24,15 грн. в кількості 1 шт. та фіскальний чек №4496 від 15 липня 2017 року о 20 годині 11 хвилин, яким продано Пиво Львів 1715 2,4, ціна 33,50 грн. в кількості 1 шт.

Матеріали справи також містять ліцензію позивача на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, реєстраційний номер №08-30-34759, номер та дата рішення №169 від 11 листопада 2016 року, дійсна з 15 липня 2016 року дійсна по 15 липня 2017 року, а також ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, реєстраційний номер №08-30-34763, номер та дата рішення №169 від 11 листопада 2016 року, дійсна з 15 липня 2016 року по 15 липня 2017 року.

Закон України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Відповідно до частини 13 статті 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до положень статті 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі: заяви суб'єкта господарювання; рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання; несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії; рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання марок акцизного податку (стосовно імпортерів); рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку; рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем; порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях. Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.

У відповідності до частини 1 статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно зі абзацом 5 частини 2 статті 17 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.

Враховуючи викладене та наявність у позивача і ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, реєстраційний номер №08-30-34759, номер та дата рішення №169 від 11 листопада 2016 року дійсна з 15 липня 2016 року дійсна по 15 липня 2017 року, а також ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, реєстраційний номер №08-30-34763, номер та дата рішення №169 від 11 листопада 2016 року дійсна з 15 липня 2016 року дійсна по 15 липня 2017 року, колегія суддів погоджується з висновком суду прешої інстанкції, що на момент продажу сигарок Бонд синій чек №4489 від 15 липня 2017 року о 18 годині 39 хвилин та пиво Львів 1715 2,4 чек №4496 від 15 липня 2017 року о 20 годині 11 хвилин у позивача були дійсні ліцензії.

Крім того окремо слід зазначити, що за загальним правилом ст. 103 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня пілся відповідної календарної дати або настання події, з якою повязано його початок. Строк, що визначається роками, закінчується у віповідні місяць і число останноого року цього строку. Останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день вважається цей день. Останній день строку триває до двадцять четвртої години. За таких обсавин враховуючи, що в ліцензії зазанчено що вона діє саме по 15 липаня 2017 року то і ліцензія припиняє свою дію саме 15 липня 2017 року о 24 год. 00 хв., як вірно зазначив суд прешої інстанії.

Доводи апеляційної скарги щодо обчислення річного строку саме календарними днями суперчить вказним правилам розрахунку щодо обчислення процесуальних строків, в звзяку з чим не можуть братися до уваги.

Зазанчені факти свідчать про відсутність з боку позивача порушень частини 13 статті 15 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а тому застосування до останньої штрафних санкцій відповдіно до оскаржених податкових повідомлень-рішень є безпідставним.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2017 року залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 19 грудня 2017 року.

В повному обсязі постанова складена 20 грудня 2017 року.

Головуючий суддя:Д.В. Чепурнов

Суддя:В.В. Мельник

Суддя:С.В. Сафронова