
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
19 грудня 2017 року 15:38№ 826/14653/17Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., при секретарі Прокопенко О.В. та представників учасників справи:
від позивача - Пушанко І.О.
від відповідача 1 - Грицак А.В.
від відповідача 2 - Гребенченко О.А.
розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»
до Державної служби геології та надр України,
Товариства з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія»
про скасування наказу та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ :
Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (далі - позивач, ПАТ «Укрнафта») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної служби геології та надр України (далі - відповідач 1, Держгеонадра України), Товариства з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ-Енергія» (далі - відповідач 2, ТОВ «Аркона Газ-Енергія») про скасування наказу Державної служби геології та надр України від 15 травня 2017 року №217 «Про надання спеціальних дозволів на користування надрами» (далі - Наказ №217) в частині пункту 4 додатка №1 щодо надання на 20 років спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі з ДПР з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка) Свистунківсько - Червонолуцького родовища Товариству з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія», визнання спеціального дозволу від 18 травня 2017 року №4830 (далі - Дозвіл №4830), виданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія» на геологічне вивчення нафтогазонасосних надр, у тому числі дослідно - промислова розробка з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка) Свистунківсько - Червонолуцького родовища, недійсним.
В обґрунтування позовних вимог Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» зазначає, що 20 липня 2004 року позивач отримав спеціальний дозвіл №2501 на геологічне вивчення, у тому числі дослідно - промислову розробку Свистунківсько - Червонолуцької площі, терміном дії до 20 липня 2014 року.
18 квітня 2014 року позивачем надіслано на адресу Держгеонадра України заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів (промислову розробку) Червонолуцького родовища, яка листом Держгеонадра України від 15 травня 2014 року №6852/02/12-14 була повернута позивачу у зв'язку з необхідністю подання заяви з пакетом документів.
25 травня 2016 року Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» повторно звернулось до Держгеонадра України з заявою та повним переліком документів для отримання спеціального дозволу з метою видобування вуглеводнів (промислову розробку) Червонолуцького родовища, за результатом розгляду якої 12 липня 2016 року відповідачем 1 направлено на адресу ПАТ «Укрнафта» лист №11887/13/12-16, яким повідомлено про відмову в наданні відповідного спеціального дозволу у зв'язку з тим, що протокол ДКЗ України затверджено 21 грудня 2010 року, що не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, а також у зв'язку з наявністю податкового боргу у ПАТ «Укранафта».
Позивач вважає такі дії відповідача 1 протиправними, такими, що не відповідають вимогам законодавства України та порушують його права.
Крім того, у позові зазначено, що 19 червня 2017 року позивачу стало відомо про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія» отримало спеціальний дозвіл від 18 травня 2017 року №4830 на геологічне вивчення нафтогазоносних надр Свистунківсько- Червонолуцького газоконденсатного родовища, у тому числі дослідно - промислову розробку з подальшим видобуванням.
На думку позивача, вказаний спеціальний дозвіл №4830 Державною службою геології та надр України видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія» з порушенням порядку отримання такого дозволу, оскільки, як вказує позивач, він мав переважне право на отримання дозволу та проведення діяльності з видобутку на Червонолуцькому родовищі, що входить до Свистунківсько - Червонолуцької площі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 листопада 2017 року відкрито провадження у справі та призначене попереднє судове засідання.
В підготовчому засіданні 19 грудня 2017 року представником ТОВ «Аркона Газ-Енергія» заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строків звернення до адміністративного суду. В обґрунтування заявленого клопотання, представник ТОВ «Аркона Газ-Енергія» послався на те, що про порушення своїх прав позивач дізнався ще в липні 2016 року - після отримання листа Державної служби геології та надр України від 12 липня 2016 року №11887/13/12-16, яким йому відмовлено в наданні відповідного спеціального дозволу.
Представник позивача заперечила проти задоволення вказаного клопотання та зазначила, що оскаржувані Наказ №217 та Дозвіл №4830 прийняті відповідачем 1 з порушенням діючого законодавства, а тому ПАТ «Укранафта» обрала саме такий спосіб захисту свого порушеного права. При цьому, представник позивача не заперечувала щодо обізнаності про наявне порушене право ще з липня 2016 року.
Представник відповідача 1 зазначив, що позивачем не було оскаржено відмови Державної служби геології та надр України щодо надання спеціального дозволу на користування надрами Червонолуцького родовища у 2014 році та у 2016 році до моменту звернення до суду з вказаним адміністративним позовом, а також зазначив, що дія спеціального дозволу № 2501 на користування надрами Свистунківсько - Червонолуцького родовища, виданого ПАТ «Укрнафта», закінчилась 20 липня 2014 року.
Розглянувши клопотання представника відповідача 2 про залишення позовної заяви без розгляду, з'ясувавши думку представників позивача та відповідача 1, дослідивши матеріали адміністративної справи, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII (далі - Закон № 2147-VIII), були внесені зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, які набрали чинності з 15 грудня 2017 року.
У відповідності до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Таким чином, при розгляді даної адміністративної справи № 826/14653/17 застосуванню підлягають положення Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII (далі - Кодекс адміністративного судочинства України).
У відповідності до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 тієї ж статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 20 липня 2004 року Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» на підставі Наказу Державної служби геології та надр України від 27 вересня 2011 року №90 (переоформлено) надано спеціальний дозвіл на користування надрами Свистунківсько - Червонолуцької площі №2501 строком дії до 20 (двадцятого) липня 2014 (дві тисячі чотирнадцятого) року (а.с. 26).
18 квітня 2014 року Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулось до Державної служби геології та надр України з заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів (промислову розробку Червонолуцького родовища), яка листом Держгеонадра України від 15 травня 2014 року №6852/02/12-14 була повернута позивачу у зв'язку з некомплектністю, а саме, неподанням ПАТ «Укрнафта» разом з заявою необхідного пакету документів (а.с. 41).
Крім того, з матеріалів справи вбачається та не заперечується позивачем, що повторно останній звернувся до Державної служби з геології та надр України з заявою на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів (промислову розробку) Червонолуцького родовища 25 травня 2016 року (а.с. 52).
12 липня 2016 року Державною службою геології та надр України було відмовлено Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» у наданні відповідного спеціального дозволу на користування надрами відповідно до пункту 19 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (а.с. 53-54).
Таким чином, суд приходить до висновку, що про порушення своїх прав та інтересів щодо відмови у наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів (промислову розробку Червонолуцького родовища) Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» дізналось 18 липня 2016 року, тобто в день отримання відмови відповідача у наданні такого дозволу, що підтверджується відповідним штампом вхідної кореспонденції ПАТ «Укрнафта» (а.с. 53-54).
При цьому, суд звертає увагу, що позивачем не надано суду жодних доказів того, що дії Державної служби з геології та надр України щодо повернення йому заяви на отримання спеціального дозволу на користування надрами (лист №6852/02/12-14 15 травня 2014 року) та відмова у наданні спеціального дозволу на користування надрами (лист №11887/13/12-16 від 12 липня 2016 року) оскаржувалися ним у порядку та строки, встановлені законодавством України.
Тобто, вищевказаний спеціальний дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія» відповідачем 1 виданий вже після закінчення строку дії спеціального дозволу № 2501 від 20 липня 2004 року, виданого Публічному акціонерному товариству «Укрнафта».
Також, з матеріалів справи вбачається, що Наказом №217 від 15 травня 2017 року Державної служби геології та надр України Товариству з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія» надано спеціальний дозвіл №4830 на користування надрами Свистунівського - Червонолуцького родовища від 18 травня 2017 року строком дії 20 (двадцять років), тобто майже через три роки після закінчення строку дії спеціального дозволу №2501 від 20 липня 2004 року, виданого Публічному акціонерному товариству «Укрнафта» (а.с. 22, 18-21).
Так, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, звертаючись до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним адміністративним позовом, позивач фактично не погоджується з відмовою Державної служби з геології та надр України від 12 липня 2016 року, викладеною в листі №11887/13/12-16, у наданні ПАТ «Укрнафта» спеціального дозволу на користування надрами, оскільки позивачем при обґрунтуванні своїх позовних вимог звертається увага виключно на порушення відповідачем 1 положень законодавства України при відмові у наданні такого дозволу позивачу.
В той же час, суд також зазначає, що до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним адміністративним позовом Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» звернулось 14 листопада 2017 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції канцелярії суду.
Тобто, під час розгляду вказаної адміністративної справи судом було встановлено, що про порушення своїх прав та інтересів в частині відмови у наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів (промислову розробку Червонолуцького родовища) Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» дізналось 18 липня 2016 року, в той час, як за захистом своїх прав та інтересів до адміністративного суду звернулось лише 14 листопада 2017 року, тобто з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку.
У відповідності до частини 3 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Аналогічна норма міститься й у пункті 8 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких підстав та вказаних вище обставин, враховуючи те, що Публічним акціонерним товариством «Укрнафта» не заявлено клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, не надано доказів поважності причин пропуску такого строку, а також позицію позивача, який не заперечує факту обізнаності щодо наявності порушеного права з липня 2016 року, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія» та залишення позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» без розгляду.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 47, 49, 122, 123, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія» задовольнити.
2. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Державної служби геології та надр України, Товариства з обмеженою відповідальністю «Аркона Газ - Енергія» про скасування наказу, зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
3. Роз'яснити позивачу його право на звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Кузьменко