ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 грудня 2017 року № 826/2289/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І. розглянув у письмовому провадженні справу за позовом ТОВ «Терра Євролекс» до Держаної податкової інспекції у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ТОВ «Терра Євролекс» звернулось до суду з позовом до Держаної податкової інспекції у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправними дій щодо прийняття податкового повідомлення-рішення від 31.08.2016 №0085271203, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.08.2016 №0085271203.
Позов обґрунтовано тим, що висновки акту від 17.08.2016 №;1044/26-50-12-03-16/32159722 «Про результати перевірки своєчасності сплати податкових зобов’язань з плати за землю ТОВ «Терра Євролекс» є безпідставними, документально необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності, оскільки позивачем вчасно сплачено земельний податок (орендну плату) з юридичних осіб за квітень 2016 року.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату ат місце судового вирішення справи.
В судовому засіданні за згодою сторін відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Держаною податковою інспекцією у Голосіївському районі ГУ ДФС у м. Києві проведено перевірку своєчасності сплати податкових зобов’язань з плати за землю ТОВ «Терра Євролекс» за результатом якої складено акт від 17.08.2016 №;1044/26-50-12-03-16/32159722 (далі – акт перевірки).
З акту перевірки вбачається, що податковим органом встановлено порушення термінів сплати (перерахування) по земельному податку (орендній платі) з юридичних осіб визначених п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (кількість днів прострочення – 2).
На підставі акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення 31.08.2016 №0085271203, яким позивача зобов’язано сплатити штраф за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 140395,6 грн.
За результатом адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення, скарги залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України зазначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Разом з тим, згідно із пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Отже, зазначеними вище нормами визначено право платника податку, у разі виявлення помилок у поданій ним податковій звітності, внести відповідні зміни шляхом подання уточнюючого розрахунку.
З системного аналізу викладеного вбачається, що якщо платником податків самостійно виявлено помилку в поданій ним податковій звітності і подано до контролюючого органу уточнюючий розрахунок з виправленням помилок, з урахуванням вимог статті 50 Податкового кодексу України, у контролюючого органу відсутні підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України, оскільки, з поданням уточнюючого розрахунку податкова звітність є виправленою і нівелює правові наслідки помилки, допущеної при її поданні.
Судом встановлено, що позивачем подано до податкового органу податку декларацію з плати за землю за 2016 рік №1600015146 від 15.02.2016, згідно з якою самостійно визначено податкові зобов’язання суми орендної плати з юридичних осіб у розмірі 1 873 680,40 грн. та 156 140,04 грн. щомісяця.
З матеріалів справи вбачається , що у поданій позивачем податковій декларації у квітні 2016 року зазначено суму грошового зобов’язання у розмірі 1 561 410,04 грн.
В подальшому, 01.06.2016 позивачем подано уточнюючу декларацію №1600031772, згідно з якою зменшено податкове зобов’язання за квітень 2016 року на суму 1 405 270 грн.
Отже, заборгованість, що обліковувалась у картці особового рахунку позивача погашена 01.06.2016 уточнюючим розрахунком.
Доказів невизнання уточнюючої податкової декларації №1600031772 від 01.06.2016 податковою звітністю, податковим органом суду не надано.
Відтак, як свідчать матеріали справи, самостійно задекларована сума грошового зобов'язання з земельного податку за квітень 2016 року була погашена товариством своєчасно.
Відтак, податкове повідомлення-рішення від 31.08.2016 №0085271203 є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Разом з тим суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині визнання протиправними дій щодо прийняття податкового повідомлення-рішення від 31.08.2016 №0085271203, оскільки визнання вказаних дій протиправними не матиме правовим наслідком відновлення порушених прав позивача.
Належним способом порушених прав позивача в даному випадку є саме скасування податкового повідомлення-рішення від 31.08.2016 №0085271203.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 2-7, 69-71, 94, 122, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Задовольнити частково позов.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 31.08.2016 №0085271203.
3. Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда