
Справа № 815/5941/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Комунального закладу «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» до Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області про скасування припису в частині, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальний заклад «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» звернувся до суду з адміністративним позовом до Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області про скасування припису Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області №45 від 26.10.2017р. в частині, що стосується вимог про вжиття заходів, викладених у п.8 та п.34.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що у період з 13.10.2017р. по 20.10.2017р. відповідачем була проведена позапланова перевірка КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області», за результатами якої видано припис №45 від 26.10.2017р. про вжиття заходів для усунення виявлених під час перевірки порушень щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. Позивач зазначає, що згідно п.8 вказаного припису пропонується звільнити шляхи евакуації на всіх поверхах від меблів, горючих матеріалів та дзеркал на стінах. На думку позивача, оскільки відповідно до п.2.37 розділу 3 Правил пожежної безпеки в Україні заборонено захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами, то за відсутності ознак захаращування само по собі знаходження на шляхах евакуації елементів меблі не є порушенням вимог пожежної безпеки. Також, представник позивача зазначав, що дзеркал на стінах школи немає,а щодо звільнення стін від горючих матеріалів, то ці вимоги викладені у п.14 оскарженого припису, інші горючі матеріали у шляхах евакуації у школі відсутні. Також, представник позивача зазначав, що у п.34 вказаного припису пропонується заборонити влаштування спальних місць у 1-4-х учбових класах всупереч вимогам додатку з ДБН В.2.2-3-97 без врахування вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням. При цьому, представник КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» вважав, що розміщення у класах мобільних меблів, які на час сну учнів розміщаються з урахуванням вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням згідно вимог додатку з ДБН В.2.2-3-97, не суперечить вимогам п.1.5 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав зазначених у адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення вказаних позовних вимог КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області». Так, на думку представника відповідача, вимоги п.8 та п.34 припису Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області №45 від 26.10.2017р. є обґрунтованими та скасуванню не підлягають оскільки згідно вимог п.2.37 глави 2 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015р. за №252/26697 не допускається захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами. Також, представник відповідача зазначав, що відповідно до вимог п.14 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України», затверджених наказом МОН України від 15.08.2016р. №974, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.09.2016р. за №1229/29359 у будівлях закладів та установ не дозволяється захаращувати шляхи евакуації. Відповідно до вимог п.7.1.1 ДБН В.1.1-7:2016 для забезпечення безпечної евакуації людей повинні передбачатися заходи спрямовані на створення умов для своєчасної та безпечної евакуації та захисту людей на шляхах евакуації від дії небезпечних чинників пожежі. Представник відповідача зазначав, що згідно вимог п.7.3.4 ДБН В.1.1-7:2016 у коридорах поверхів не допускається розміщувати шафи, за винятком шаф для комунікацій будинку та пожежних кран комплектів. Разом з тим, на думку представника Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області, влаштування та використання розсувних багатоярусних ліжок виключає дотримання встановлених нормованих розмірів шляхів евакуації між столами та учнівським обладнанням згідно додатку 3 ДБН В.2.2-3-97. Разом з цим, представник відповідача зазначав, що згідно з п.3.29 ДБН В.2.2-3-97 при наявності спальних приміщень їх необхідно відокремлювати від інших навчальних секцій протипожежними перегородками 1-го типу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
У період з 19.10.2017р. по 20.10.2017р. Южненським міським сектором ГУ ДСНС України в Одеській області було проведено позапланову перевірку території, будівлі та приміщень Комунального закладу «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області», розташованої за адресою: м.Южне, вул. Хіміків,10а, щодо додержання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №48 від 20.10.2017р. (а.с.56-63).
Згідно п.8 опису виявлених порушень вказаного акту перевіркою було встановлено, що позивачем допускається захаращування шляхів евакуації на всіх поверхах меблями, горючими матеріалами.
А також, згідно з п.34 опису виявлених порушень акту перевірки відповідачем було встановлено, що позивачем допускається влаштування спальних місць безпосередньо в 1-их, 2-их, 3-их та 4-их учбових класах всупереч вимогам додатку 3 ДБН В.2.2-3-97 без врахування вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням.
На підставі зазначеного акту перевірки головним інспектором Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області старшим лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_2 було складено припис №45 від 26.10.2017р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (а.с.10-14).
Згідно п.8 зазначеного припису Южненський міський сектор ГУ ДСНС України в Одеській області вимагає КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області», посилаючись на ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п.2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ, п.14 розділу ІІІ ППБ для НЗ та УСОУ, звільнити шляхи евакуації на всіх поверхах від меблів, горючих матеріалів та дзеркал на стінах.
Відповідно до ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів. Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Згідно ст.66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Южненський міський сектор ГУ ДСНС України в Одеській області є територіальним органом виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Відповідно до ч.1 ст. 69 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови з питань пожежної безпеки у разі, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Згідно п.2.37 глави 2 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015р. за №252/26697, яким визначені загальні вимоги пожежної безпеки до утримання територій, будинків, приміщень, споруд, евакуаційних шляхів і виходів, не допускається захаращувати шляхи евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами.
Також, відповідно до п.14 розділу ІІІ «Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України», затверджених наказом МОН України від 15.08.2016р. №974, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.09.2016р. за №1229/29359 у будівлях закладів та установ не дозволяється захаращувати шляхи евакуації.
Разом з цим діючим законодавством України не визначено поняття «захаращення». При цьому, згідно аналізу розяснень Тлумачних словників української мови захаращення - це нагромадження, скупчення. Тобто, згідно системного аналізу зазначених приписів Правил пожежної безпеки в Україні та Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, на порушення, яких посилався відповідач, приймаючи п.8 припису №45 від 26.10.2017р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, не допускається нагромадження, скупчення на шляхах евакуації меблів, обладнання, різних матеріалів, що створюють перепону на шляху евакуації.
При цьому, відповідачем, як субєктом владних повноважень, на якого згідно приписів ст.71 Кодексу адміністративного судочинства покладено обовязок доведення правомірності свого рішення, не надано доказів захаращування шляхів евакуації, що створюють перепону на шляху евакуації у КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області».
За таких обставин суд вважає обґрунтованим посилання представника позивача на те, що за відсутності ознак захаращування само по собі знаходження на шляхах евакуації елементів меблі не є порушенням вимог пожежної безпеки.
Крім того, у п.8 вказаного припису зазначено необхідність КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» звільнити шляхи евакуації на всіх поверхах від горючих матеріалів та дзеркал на стінах, однак, відповідачем а ні в акті перевірки, а ні у судовому засіданні не зазначено про наявність у КЗ«Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» на шляхах евакуації дзеркал на стінах, від яких він вимагає звільнити такі шляхи. Також, припис п.8 щодо звільнення стін від горючих матеріалів, є дублюванням вимог викладених у п.14 оскарженого припису, що є неприпустимим.
Згідно п.34 припису №45 від 26.10.2017р. відповідачем заборонено КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» влаштування спальних місць у 1-4-х учбових класах всупереч вимогам додатку з ДБН В.2.2-3-97 без врахування вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, денний сон учнів 1-4 класів є обовязковим у КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» та передбачено робочим навчальним планом з академічних предметів, затвердженого начальником управління освіти, культури спорту та молодіжної політики Южненської міської ради Одеської області і погоджено з Міністерством освіти і науки та Департаментом освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації (а.с.32-35) в статутом КЗ «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області», який затверджено рішенням Южненської міської ради від 14.07.2016р. №296-VІІ (а.с.36-38).
При цьому, розміщення у класах мобільних меблів, які на час сну учнів мають бути розміщеними з урахуванням вільних шляхів евакуації та нормованою шириною між столами та учнівським обладнанням згідно вимог додатку з ДБН В.2.2-3-97, не суперечить вимогам п.1.5 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч.2 зазначеної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд вважає, що п.8 та п.34 припису Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області №45 від 26.10.2017р. є такими, що підлягають скасуванню, а адміністративний позов Комунального закладу «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунального закладу «Южненська ОСОБА_1 Гузика експериментальна спеціалізована загальноосвітня школа комплекс І-ІІІ ступенів Южненської міської ради Одеської області» задовольнити.
Скасувати п.8 та п.34 припису Южненського міського сектору ГУ ДСНС України в Одеській області №45 від 26.10.2017р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 18.12.2017р.
Суддя К.О. Танцюра
.