
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 грудня 2017 р. Справа № 814/849/17
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОфісу великих платників податків Державної фіскальної служби, до третя особа за участю: представника позивача: ОСОБА_1 представників відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3 представника третьої особи: ОСОБА_4Державного підприємства "Миколаївський авіаремонтний завод "НАРП", Державний концерн "Укрпронпром" простягнення коштів в сумі 46090250,25 грн, В С Т А Н О В И В:
Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» про стягнення коштів в сумі 46090250,25 гривень.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що за відповідачем рахується заборгованість зі сплати частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету (код платежу 21010100), у сумі 46090250,25 гривень, який залишається непогашеним.
В подальшому позивач подав заяву про зменшення суми позову відповідно до ст.ст. 51, 137 КАС України у звязку з добровільною сплатою відповідачем частини заборгованості. Сума заборгованості відповідача складає 43931845,73 гривень. Зазначена заява була прийнята судом.
Відповідач позов не визнав, в задоволенні позову просив відмовити. В своїх запереченнях відповідач зазначив, що частина чистого прибутку, що підлягає сплаті до державного бюджету не є податком, збором чи податковим зобовязанням в розумінні Податкового кодексу України (далі ПК України), а отже позивач не наділений повноваженнями здійснювати їх нарахування, збільшувати суму зобов'язання за цими платежами, зокрема нараховувати пеню на суму несплаченої до державного бюджету частини чистого прибутку, та вимагати їх сплати на визначений ним бюджетний рахунок.
Третя особа надала пояснення, в яких зазначила, що повноваження органів ДФС, відповідно до глав 5-8 ПК України обмежуються контролем за декларуванням, повнотою та правильністю нарахування ДП «НАРП» частини чистого прибутку (доходу) від господарських операцій, що підлягає сплаті до Державного бюджету України, а в разі невірного або несвоєчасного декларування ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» зазначеного обовязкового збору, проведення перевірок відповідно до глави 8 Податкового кодексу України. В той час, як подання позову про стягнення до Державного бюджету України сум, що задекларовані ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП», як частина чистого прибутку (доходу) від господарських операцій, не відноситься до компетенції позивача.
Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.
ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» (код ЄДРПОУ 09794409) зареєстровано як юридична особа 12.06.2002 року та перебуває на податковому обліку як платник податків в Одеському управлінні офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
08.11.2016 року ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» подано «Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» за 9 місяців 2016 року, в якому ним самостійно визначено платіж в сумі 50268434,00 грн. (термін сплати 19.11.2016 року).
09.02.2017 року ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» подано «Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» за 2016 рік, в якому ним самостійно визначено платіж до зменшення суми що підлягає сплаті в розмірі 34319384,00 грн. (термін сплати 19.02.2017 року).
03.04.2017 року ДП «Миколаївський авіаремонтний завод «НАРП» подано уточнюючий «Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» за 2016 рік, в якому ним самостійно визначено платіж в сумі 35636479,00 грн. (термін сплати 03.04.2017 року).
В подальшому відповідачем погашено частину боргу. Станом на 12.12.2017 року, згідно довідки про стан розрахунків з бюджетом, заборгованість відповідача становить 43931845,73 грн.
Відповідно до ст.11-1 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» державні унітарні підприємства та їх обєднання зобовязані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у розмірі не менше 30 відсотків у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 року № 138 затверджено Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (далі Порядок).
Згідно з цим Порядком частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства, у розмірі 75 відсотків (пункт 1 Порядку).
Відповідно до п. 2 Порядку частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств (пункт 3 Порядку).
Враховуючи викладене, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до Державного бюджету України, є обовязковим документом, на підставі якого здійснюється нарахування та сплата вказаного платежу.
Щодо наявності у позивача повноважень на предявлення зазначеного позову, то суди виходить з того, що відповідно до п.п.19.-1.1, 19-1.22 ст.19 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до п.17 ч.2 ст.29 Бюджетного кодексу України 17) частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх обєднань, що вилучається до державного бюджету належить до доходів Державного бюджету.
У п.3 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями» від 23.02.11 №138 прямо зазначено, що Державній податковій службі (правонаступником якою в теперішній час є Державна фіскальна служба) разом з Державною фінансовою інспекцією здійснювати контроль за повнотою і своєчасністю сплати державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу).
Тим більш, зазначеною постановою визначено, що саме до податкових органів, державні підприємства подають Розрахунки частини чистого прибутку (доходу) разом.
Сукупність зазначених норм дає підстави для висновків суду, про те, що саме відповідач і є уповноваженим контролюючим органом, якому надано право на звернення до суду з позовами про стягнення у бюджет частину чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), у разі не перерахування їх підприємством самостійно.
Одночасно з цим, суд зазначає, що як випливає з ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства "Миколаївський авіаремонтний завод "Нарп" (код ЄДРПОУ 09794409) частину чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету (код платежу 21010100), у сумі 43931845,73 грн. (сорок три мільйона дев'ятсот тридцять одна тисяча вісімсот сорок п'ять грн. сімдесят три коп.).
3. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.
Суддя В. В. Біоносенко
Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 18.12.17
Суддя В.В. Біоносенко