Постанова № 71207406, 18.12.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
805/1841/17-а
Номер документу
71207406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2017 р. Справа № 805/1841/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Тарасенка І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної Служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_1 (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокофєва, 82) до товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» (87502, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, 16/22, к. 16) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

В С Т А Н О В И В:

Державна Служба Україна з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року адміністративний позов Державної Служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 106 КАС України в редакції 06.07.2005 року.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року апеляційну скаргу Державної служби з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_1 на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі № 805/1841/17-а задоволено, ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 10 травня 2017 року у справі № 805/1841/17-а скасовано, а адміністративну справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 відкрито провадження у справі, судове засідання призначено на 12 липня 2017 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2017 року задоволено клопотання представника відповідача від 10.07.2017 року та зупинено провадження у справі до набрання законної сили постанови суду в адміністративній справі № 805/1974/17-а.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року поновлено провадження у справі.

Представник відповідача 15 грудня 2017 року через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року відповідачу відмовлено у задоволенні вищевказаного клопотання.

У судове засідання 18 грудня 2017 року представники сторін не зявились, про місце, дату та час розгляду справи повідомлені належним чином.

Представником відповідача через канцелярію суду надані письмові заперечення, згідно яких відповідач просив відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову, посилаючись на протиправність здійснення позапланової перевірки АЗС ТОВ «Енерджі Транс».

Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка у судове засідання будь якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, на підставі ст. 205 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Отже, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільної заправної станції (АЗС), розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, 19, у звязку з загрозою життю людей.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач Головне управління Держпраці у Донецькій області, код ЄДРПОУ 39790445, знаходиться за адресою: 85302, Донецька область місто Покровськ, вулиця Прокофєва, 82, є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Управління Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами Міністра соціальної політики, іншими актами законодавства України, а також Положенням про Державну службу України з питань праці.

Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС», зареєстрований у якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 40873440, знаходиться за адресою 87502, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Перемоги, будинок 16/22, кімната 16.

Ухвалою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 24.03.2017 року у справі № 263/3918/17, надано дозвіл на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС».

Вказана ухвала суду набрала законної сили у день її постановлення.

На підставі вказаної ухвали суду, Управлінням виданий наказ № 665 від 10.04.2017 року про проведення позапланової перевірки на предмет дотримання вимог Закону України «Про охорону праці» та підзаконних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки на автозаправних станціях, які експлуатуються Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС», у тому числі за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Перемоги, 19.

Відповідно до вищевказаного наказу про проведення позапланової перевірки № 665 від 10.04.2017 року та направлення від 10.14.2017 року № 05.4/404 у період 11.04.2017 року по 25.04.2017 року посадовими особами Управління Держпраці була проведена позапланова перевірка на багатопаливних АЗС, зокрема, за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, пр-т Перемоги, 19, що експлуатується Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС», з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами проведеної позапланової перевірки позивача посадовими особами Управління Держпраці були складено акт перевірки виробничих обєктів позивача, а саме: акт перевірки від 24.04.2017 № 05.4-9/11.

На підставі вищезазначеного акту перевірки Управлінням Держпраці було видано припис від 24.04.2017 № 05.4-9/11.

Під час перевірки ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» виявлено 8 порушень нормативно правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких у акті перевірки субєкта господарювання (виробничого обєкта) від 24.04.2017 року № 05.4-9/11 пункти 1 і 2 створюють загрозу життю та здоровю людей, а саме: роботодавцем не отримано дозвіл органу Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, повязаних з прийомом, зберіганням та реалізацією нафтопродуктів на багатопаливній автозаправній станції № 46, розташованої за адресою: м. Маріуполь, проспект Перемоги, 19. (порушено додаток 2 Постанови Кабінету міністрів України від 26.10.2011 року № 1107 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»); роботодавцем не отримано дозвіл органу Держпраці на експлуатацію (застосування підвищеної небезпеки. На багатопаливній автозаправній станції № 46, розташованої за адресою: м. Маріуполь, проспект Перемоги, 19, експлуатуються резервуари для зберігання нафтопродуктів та паливо роздавальні колонки (порушено порядок 3 Постанови Кабінету міністрів України від 26.10.2011 року № 1107 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Державна служба України з питань праці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 100 утворено Головне управління Держпраці у Донецькій області, реорганізувавши шляхом злиття Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області.

Відповідно до розпорядження Кабінету міністрів України Питання державної служби праці від 30 вересня 2015 року № 1021-р функції і повноваження Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, що припиняється, покладені на Державну службу з питань праці.

Наказом Держпраці України від 07 травня 2015 року № 16 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці у та їй підпорядковується.

Згідно вимог статті 38 Закону України Про охорону праці державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоровя працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 року № 826 (далі Положення), загроза життю та здоровю працівників виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація обєкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого обєкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого обєкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. До того ж, відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг субєктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення субєкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Представник відповідача у свої запереченнях посилається на незаконність проведення перевірки позивачем і як наслідок прийняття незаконних рішень, прийнятих за результатами позапланової виїзної перевірки, проте суд зазначає, що Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року по справі № 805/1974/17-а, яке набрало законної сили визначено правомірність проведення перевірки та прийнятих рішень Головним управлінням Держпраці у Донецькій області.

Отже, з огляду на вищевикладене суд зазначає, що у звязку з виникненням загрози життю та/або здоровю людей з метою недопущення спричинення шкоди здоровю людей є підстави для заборони експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: обладнання, яке входить до складу автомобільної заправної станції (АЗС) (резервуари для зберігання нафтопродуктів, паливо - роздавальної колонки), розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, 19, яка експлуатується ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРАНС».

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Донецький окружний адміністративний суд, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, а також враховуючи ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.10.2017 року, вважає адміністративний позов Державної Служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_1 таким, що підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної Служби України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_1 (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокофєва, 82) до товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» (87502, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, 16/22, к. 16) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт експлуатації автомобільної заправної станції (АЗС), розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, 19, у звязку з загрозою життю людей.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначений статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду у строки, що визначені статтею 295 КАС України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Тарасенко І.М.