Постанова № 71202825, 22.12.2017, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
22.12.2017
Номер справи
357/9487/17
Номер документу
71202825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 357/9487/17

2-а/357/870/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 грудня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючий суддя Цуранов А. Ю. , при секретарі Солом'яна Л. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Біла Церква позовну заяву ОСОБА_1 до Білоцерківського обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

В серпні 2017 року до суду надійшов зазначений позов, в якому позивач просив: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Білоцекрівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 21.07.2017 року № 226/3157 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; 2) зобовязати Білоцерківське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24.04.2017 року.

В обґрунтування позову позивач зазначав, що прийняте відповідачем рішення від 21.07.2017 року є протиправним, в звязку з тим, що оригінал посвідчення потерпілого на ЧАЕС ним втрачений, у видачі його дублікату органи соціального захисту відмовляють, тому поданих ним копії посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС та довідки про те, що він отримував дане посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС і дійсно проживає в м. Біла Церква з 25.01.1988 року по теперішній час, достатньо для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідач в поданих до суду запереченнях проти позову від 12.10.2017 року просив відмовити в задоволенні позову, в звязку з тим, що вимоги позивача є безпідставними та необґрунтованими, оскільки згідно встановленого порядку призначення пенсій єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи являється оригінал відповідного посвідчення, а дії органів соціального захисту про відмову у видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи позивач не оскаржив до суду.

В судове засідання від 22.12.2017 року зявились позивач, його представник та представник відповідача, та надали свої пояснення.

Заслухавши учасників судового розгляду та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач звертався до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою про видачу дубліката посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 4.

26.05.2017 року листом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради № 3750 йому надано відповідь про те, що у зв'язку із внесенням змін до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виключенням з нього зони посиленого радіоекологічного контролю відсутні правові підстави для видачі дубліката посвідчення категорії 4.

Крім цього, позивач звертався до Білоцерківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

21.07.2017 року рішенням Білоцерківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 226/3157 йому відмовлено в призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Підставою відмови стало те, що ним надано незавірену копію посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС.

Встановлені обставини справи підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами та не спростовувались відповідачем.

Вирішуючи питання про правомірність прийнятого відповідачем рішення, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

За змістом п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсійний вік встановлений ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» зменшується на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Згідно ч. 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

На підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійним фондом України постановою від 25.11.2005 року № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок).

Відповідно до аб. 6 пп. 5 п. 2.1 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

В своїх запереченнях проти позову відповідач не оспорював той факт, що на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії він досяг 55 років, мав загальний стаж роботи 24 роки 9 місяців 26 днів, з 25.01.1988 року по теперішній час проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю та являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Крім цього, зазначене підтверджується копією довідки від 17.05.2017 року № 107 виданої Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області та копією рішення Білоцерківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 226/3157, які містяться в матеріалах справи.

Таким чином, суд вважає доведеним наявність у позивача статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, наявність віку, стажу та інших умов які необхідні для виходу на пенсію за віком із застосуванням правил ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В своїх запереченнях відповідач посилається на той факт, що позивачем всупереч встановленому порядку призначення пенсій не надано оригіналу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Однак, відповідно до копії довідки від 17.05.2017 року № 107 виданої Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області позивач проживав в м. Біла Церква з 25.01.1988 року по теперішній час та отримав посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС, категорія 4-В № 482604.

Згідно копії листа Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради № 3750 позивачу відмовлено у видачі дубліката посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач не може у встановленому законом порядку отримати дублікат посвідчення потерпілого від аварії на ЧАЕС, тому копія вказаного посвідчення та довідка на підтвердження його отримання є достатнім доказом наявності у позивача статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, при цьому відсутні підстави не приймати подані позивачем докази у справі, оскільки втрата посвідчення не позбавляє особу статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, факт проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю підтверджений належними документами, а втрата відповідного посвідчення і неможливість отримання його дубліката не можуть бути підставою для позбавлення його права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За викладених обставин, суд вважає за можливе позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення Білоцекрівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 21.07.2017 року № 226/3157 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязати Білоцерківське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24.04.2017 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 241-246, 255, 293, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Білоцекрівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 21.07.2017 року № 226/3157 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати Білоцерківське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 24.04.2017 року.

Стягнути з Білоцерківського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 1 280 грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обовязки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя ОСОБА_2