Постанова № 71202590, 19.12.2017, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
927/800/17
Номер документу
71202590
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" грудня 2017 р. Справа№ 927/800/17

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Суліма В.В.

суддів: Майданевича А.Г.

Гаврилюка О.М.

при секретарі судового засідання : Стаховській А.І.

за участі представників сторін:

від позивача: Васюк Д.Г. представник за дов. № ЧН001856 від 19.12.2017 року;

від позивача: Козирєв В.В. представник за дов. № 337 від 29.04.2015 року;

від відповідача 1: Копилова Є.Г. представник за дов. № 021-18/2039 від 20.11.2017 року;

від відповідача 2: Копилова Є.Г. представник за дов. № 021-18/2039 від 20.11.2017 року;

від відповідача 3: не прибув;

від відповідача 4: не прибув,

розглянувши матеріали апеляційних скарг Ніжинської міської ради Чернігівської області та Комунального підприємства "Ліки України" Чернігівської обласної ради

на рішення Господарського суду Чернігівської області від 10.10.2017 року

у справі № 927/800/17 (суддя: Лавриненко Л.М.)

за позовом Фізичної особи-підприємця Козирєва Валерія Павловича

до відповідача - 1: Ніжинської міської ради Чернігівської області

до відповідача - 2: Виконавчого комітету Ніжинської міської ради

до відповідача - 3: Комунального лікувально-профілактичного закладу Ніжинський міський пологовий будинок

до відповідача - 4: Комунального підприємства "Ліки України" Чернігівської обласної ради

про визнання недійсним результатів конкурсу та визнання недійсним договору оренди

Встановив

Фізична особа-підприємець Козирєв Валерій Павлович (далі - позивач) звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Ніжинської міської ради Чернігівської області (далі - відповідач 1), Виконавчого комітету Ніжинської міської ради (далі - відповідач 2), Комунального лікувально-профілактичного закладу Ніжинський міський пологовий будинок (далі - відповідач 3) та Комунального підприємства "Ліки України" Чернігівської обласної ради (далі - відповідач 4) про визнання недійсними результатів проведення конкурсу на право оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21а, оформлених протоколом від 14.02.2017; визнання недійсним договору оренди нерухомого майна нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною площею 25,7 кв.м., за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21а.

Позовні вимоги вмотивовано тим, що процедура передачі майна комунальної власності - нежитлового приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21а була проведена з порушенням закону та всупереч приписам Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, а саме без дотримання основного критерію визначення переможця, оскільки конкурсна комісія не маючи на те повноважень вирішила питання про не допуск ФОП Козирєва В.П. (позивача) до проведення конкурсу, визначила переможця конкурсу без фактичного проведення самого конкурсу, не зважаючи на той факт, що заявки на участь у конкурсі подав не один, а три учасника.

Господарський суд Чернігівської області повністю задовольнив позов Фізичної особи-підприємця Козирєва Валерія Павловича своїм рішенням від 10.10.2017 року.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач 4 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення у даній справі та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Апеляційна скарга мотивована тим, що Господарський суд Чернігівської області неповно з'ясував обставини справи, визнав обставини встановленими, які є недоведеними і мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального та процесуального права.

Крім того, скаржник вказав, що суд першої інстанції дійшов невірного висновку, що у переліку документів, які повинні бути надані претендентами - фізичними особами, не було зазначено про необхідність надання ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Таким чином, позивачем були дотримані всі умови щодо надання документів для участі у конкурсі, як претендента - фізичної особи.

Також, скаржник, як на підставу для скасування оскаржуваного рішення вказав, що позивачем ні під час засіданні конкурсної комісії ні на момент винесення спірного рішення не було надано підтвердження наявності у нього зазначеної ліцензії.

Київський апеляційний господарський суд прийняв апеляційну скаргу Ніжинської міської ради Чернігівської області до свого провадження своєю ухвалою від 20.11.2017 року.

Крім того, не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач 1 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення у даній та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Апеляційна скарга мотивована тим, що Господарський суд Чернігівської області неповно з'ясував обставини справи, визнав обставини встановленими, які є недоведеними і мають значення для справи, неправильно застосував норми процесуального та матеріального права, зокрема суд першої інстанції невірно застосував до спірних правовідносин ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Так, скаржник вказав, що судом першої інстанції не було з'ясовано яким саме чином спірний договір порушує суб'єктивні права чи інтереси позивача.

Також, скаржник, як на підставу для скасування оскаржуваного рішення вказав, що рішення Ніжинської міської ради Чернігівської області від 03.05.2017 року №43-23/2017, яким вирішено передати в тимчасове користування на умовах оренди Комунальному підприємству «Ліки України» Чернігівської обласної ради нежитлове приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів з орендною платою за перший місяць оренди 2100,00 грн, без урахування ПДВ, при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди є чинним та не визнано незаконним у судовому порядку.

Київський апеляційний господарський суд прийняв апеляційну скаргу Ніжинської міської ради Чернігівської області до свого провадження своєю ухвалою від 24.11.2017 року. Крім того, даною ухвалою об'єднано в одне апеляційне провадження апеляційну скаргу Ніжинської міської ради Чернігівської області на рішення Господарського суду Чернігівської області від 10.10.2017 року у справі № 927/800/17 з апеляційною скаргою Комунального підприємства "Ліки України" Чернігівської обласної ради на рішення Господарського суду Чернігівської області від 10.10.2017 року у справі № 927/800/17.

У судовому засіданні 19.12.2017 року представники відповідачів 1, 2 підтримали доводи апеляційних скарг, просили їх задовольнити, рішення місцевого господарського суду скасувати, в задоволенні позову - відмовити.

Представник позивача у судовому засіданні 19.12.2017 року заперечував проти доводів апеляційних скарг, просив залишити їх без задоволення, а рішення місцевого господарського суду - без змін, зазначивши, що суд першої інстанції прийняв правомірне та обґрунтоване рішення.

Представники відповідачів 3, 4 у судове засідання 19.12.2017 року не з'явились. Про час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлялися належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями №№ 19108450, 19108426.

Згідно з п. 3.9.2. Постанови Пленуму, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи те, що явка представників сторін судом апеляційної інстанції обов'язковою не визнавалась, а участь в засіданні суду є правом, а не обов'язком сторони, зважаючи на обмежений ч. 1 ст. 273 ГПК України строк для перегляду рішення місцевого господарського суду, Київський апеляційний господарський суд дійшов висновку про необхідність здійснення перевірки рішення Господарського суду Чернігівської області в апеляційному порядку за відсутності представників відповідачів 3, 4, які були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання.

Розглянувши апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, Київський апеляційний господарський суд вважає, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 10.10.2017 року підлягає скасуванню, а апеляційні скарги Ніжинської міської ради Чернігівської області та Комунального підприємства "Ліки України" Чернігівської обласної ради - задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна установ та організацій, підприємств, що перебуває у комунальній власності, їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в комунальній власності врегульовано Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України та Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Частиною 2 статті 2 Закону "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що державну політику у сфері оренди щодо майна, яке перебуває в комунальній власності здійснюють органи місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 19 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень районних і обласних рад віднесено вирішення питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад.

У відповідності до ст. 761 Цивільного кодексу України, право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладання договору найму.

Як слідує із наданого до матеріалів справи свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 18.08.2010 року та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 27080338 від 20.08.2010 року, територіальна громада в особі Ніжинської міської ради є власником нежитлової будівлі пологового будинку, який знаходиться в Чернігівській області, м. Ніжин, вул. Московська, будинок 21а. Дана нежитлова будівля знаходиться в оперативному управлінні Ніжинського полового будинку.

Це також підтверджується рішенням шістдесят восьмої сесії шостого скликання Ніжинської міської ради "Про затвердження Переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Ніжина" від 02.06.2015 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", за ініціативою фізичних або юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до ст. 6 цього Закону, орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно п. 6 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

Рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року "Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина" затверджені Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду та Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина.

У відповідності до п.1.4-1.5 Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року "Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина" (а.с.40-49 т.1), ініціатива щодо оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина може виходити від фізичних осіб та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до чинного законодавства, а також від орендодавця та балансоутримувача. У разі надходження двох і більше заяв на оренду, майно комунальної власності територіальної громади міста Ніжина передається в оренду на конкурентних засадах, крім випадків передачі в оренду майна особам, зазначеним у пункті 1.6. цього Положення, які мають право на укладення договору оренди поза конкурсом.

Відповідно до п.п. 3.1.-3.2. Положенням про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року "Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина", фізичні та юридичні особи, які мають намір укласти договір оренди нерухомого майна, направляють на адресу орендодавця відповідну заяву із пропозиціями щодо умов цільового використання майна, а громадська організація визначає в листі характер використання майна (а саме зазначає, чи буде дане приміщення використовуватись для провадження підприємницької діяльності), а також наступні документи:

- виписку з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців;

- звіт про фінансові результати з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей на останню звітну дату, крім заявників бюджетних установ;

- декларацію про доходи фізичної особи за попередній рік;

- інформацію щодо платіжних реквізитів та про наявні відкриті рахунки в банківських установах;

- копії паспорта (стор.1,2,11) для фізичної особи;

- копії довідки про включення до ЄДРПОУ;

- копії установчих документів; копії довідки про взяття на облік платника податків; копії ліцензії на здійснення окремого виду діяльності, у разі її наявності.

Орендодавець після отримання листа балансоутримувача об'єкту щодо вільних приміщень, розміщує в міській газеті "Вісті", а також на офіційному веб-сайті міської ради оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в задоволенні заяви і повідомляє про це заявника з обґрунтуванням причин відмови. За рішенням орендодавця інформація про намір передати майно в оренду також може оприлюднюватися у інших друкованих засобах масової інформації. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв оголошується конкурс на право оренди.

Як вбачається з матеріалів справи, Комунальний лікувально-профілактичний заклад Ніжинський міський пологовий будинок (відповідач-3) листом №1-02/505 від 04.11.2016 року на ім'я міського голови Линника А.В., повідомив про наявність вільної площі на ІІ поверсі блоку В за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21-а, яка може здаватися в оренду для розміщення аптечного пункту. Загальна площа 82,24 кв.м. (корисна 25,7 кв.м.).

Також, 27.12.2016 року Комунальний лікувально-профілактичний заклад Ніжинський міський пологовий будинок (відповідач 3) повторно листом №1-02/589 на ім'я міського голови Линника А.В., повідомив про наявність вільної площі на ІІ поверсі блоку В за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21-а, яка може здаватися в оренду для розміщення аптечного пункту. Загальна площа 82,24 кв.м. (корисна 25,7 кв.м.). Додатковою умовою оренди є наявність у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

23.01.2017 року на засіданні комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду, оформленого протоколом, у зв'язку з надходженням двох заяв на оренду приміщення від Комунального підприємства "Ліки України" та ПП "Спартус" було ухвалено оголосити конкурс на право оренди нежитлового приміщення загальною площею 2,84 кв.м. по вул. Московська, 21-А, встановити крок 10% від запропонованої орендної плати, встановити мету використання для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Відповідно до п. 2.3., 2.4. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року «Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина», оголошення щодо вивчення попиту на оренду публікується при наявності інформації від балансоутримувача щодо вільних приміщень, які пропонуються для передачі в оренду із зазначенням загальної та корисної площі об'єкта оренди.

27.01.2017 року у міській газеті "Вісті"(№4 (1124) було оголошення про проведення конкурсу на право оренди, згідно якого основними умовами конкурсу визначено:

- стартова плата за базовий місяць оренди, без ПДВ - 2046,05 грн.;

- мета використання: розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, орендна ставка 8%;

- компенсація переможцем конкурсу витрат на здійснення незалежної оцінки об'єкта оренди, рецензії та витрат на публікацію оголошення про конкурс в місячний термін з дня підписання договору оренди;

- виконання умов типового договору оренди майна міської комунальної власності Ніжина.

Також оголошення містило вичерпний перелік документів, які необхідно подати претендентам для участі у конкурсі, та строк їх подання.

Так, оголошення про проведення конкурсу на право оренди повинно містити такі відомості: інформацію про об'єкт оренди (назва, місцезнаходження, у разі оренди цілісного майнового комплексу - також обсяг і основну номенклатуру продукції, у тому числі експортну, кількість і склад робочих місць, рівень прибутковості об'єкта за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованості, наявність майна в заставі, податковій заставі, в оренді); умови оренди; кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (не більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу); перелік документів, які подають претенденти на участь у конкурсі. Оголошення публікується не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу. Особи, які під час вивчення попиту виявили заінтересованість в оренді об'єкта, письмово повідомляються орендодавцем про проведення конкурсу і необхідність подання письмових пропозицій відповідно до оголошення про конкурс.

Пунктом 3.1. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року "Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина" визначено, що умовами конкурсу є: розмір стартової орендної плати; ефективне використання об'єкта оренди за цільовим призначенням (у разі оренди цілісного майнового комплексу - відповідно до напрямку виробничої діяльності підприємства); дотримання вимог експлуатації об'єкта; компенсація переможцем конкурсу витрат на здійснення незалежної оцінки об'єкта оренди, рецензію та витрат на публікацію оголошення про конкурс. В разі оплати незалежної оцінки об'єкта оренди та рецензії потенційним орендарем (іншим учасником конкурсу) то дані витрати компенсуються іншому учаснику конкурсу. Іншими умовами конкурсу, залежно від специфіки об'єкта оренди, можуть бути, зокрема, інші умови, з урахуванням пропозицій орендодавця або балансоутримувача.

Таким чином, оголошення "Про проведення конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону на право оренди нерухомого майна", надруковане 27.01.2017 року у міській газеті "Вісті" (№4 (1124) у відповідності до п. 3.1. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року "Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина" містило вичерпну інформацію щодо умов участі у конкурсі та перелік документів, які необхідно було подати претендентам - кандидатам, які є юридичними особами та кандидатам, які є фізичними особами.

З огляду на викладене, Київський апеляційний господарський суд не приймає як належне твердження позивача, що подача претендентом ліцензії на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів була не передбачена в переліку документів, що містило оголошення про проведення конкурсу, а вимога конкурсної комісії надати копію зазначеної ліцензії була незаконною.

При цьому, Київський апеляційний господарський суд приймає як належне посилання скаржника (відповідач 4), що суд першої інстанції дійшов передчасного висновку, що у переліку документів, які повинні бути надані претендентові - фізичними особами, не було зазначено про необхідність надання ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Таким чином, позивачем не були дотримані всі умови щодо надання документів для участі у конкурсі, як претендента - фізичної особи.

Також, колегія суддів, відзначає, що позивачем, ані суду першої інстанції, ані суду апеляційної інстанції не було надано підтвердження наявності у нього зазначеної ліцензії.

Крім того, Київський апеляційний господарський суд приймає до уваги, що перелік документів, що подають претенденти, затверджені п. 3.3.2 порядку. Конкурсна комісія не уповноважена змінювати визначений рішенням Власника - Ніжинською міською радою Чернігівської області - перелік документів. Однак, конкурсна комісія уповноважена розробляти умови конкурсу відповідно до специфіки використання комунального майна. Тому вимога конкурсної комісії надати копію ліцензії на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів не суперечить чинному законодавству.

На участь у вказаному конкурсі на право оренди надійшло три заяви з пропозиціями відповідно до умов конкурсу: 30.01.2017 року - від КП «Ліки України»; 03.02.2017 року - від ПП «Спартус»; 08.02.2017 року - від ФОП Козирєва В.П.

Згідно з п. 3.2., 3.3. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року "Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина", основним критерієм визнання переможця конкурсу є найбільший розмір орендної плати при обов'язковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу.

Для участі в конкурсі фізична та юридичні особи подають на розгляд конкурсної комісії такі матеріали: 3.3.1.: заяву про участь у конкурсі. У разі оренди цілісного майнового комплексу претендент подає також висновок органу Антимонопольного комітету про можливість передачі претенденту в оренду зазначеного майна. Якщо претендент вже подав заяву про оренду, яка стала підставою для оголошення конкурсу, після оголошення конкурсу він подає нові пропозиції та заяву про участь у конкурсі відповідно до умов конкурсу; п.3.3.2.: відомості про кандидата на участь у конкурсі, зокрема, для кандидатів, які є юридичними особами та кандидатів, які є юридичними особами.

Пропозиції претендентів на участь у конкурсі мають відповідати умовам конкурсу.

Пропозиції (крім пропозицій щодо розміру орендної плати) та інші матеріали від претендентів на участь у конкурсі надаються до підрозділу виконавчого комітету Ніжинської міської ради, який відповідно до своїх функцій здійснює реєстрацію вхідної кореспонденції (п.3.4., 3.5. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року "Про підвищення ефективності використання майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина").

Пунктом 5.3. Положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради №21-66/2015 від 23.04.2015 року передбачено, що на дату проведення конкурсу комісія проводить відкрите засідання учасників конкурсу (їх уповноважених осіб). На цьому засіданні уповноважені особи учасників конкурсу подають свої конкурсні пропозиції щодо розміру орендної плати за перший/базовий місяць оренди в запечатаних непрозорих конвертах. Секретар комісії реєструє в журналі реєстрації учасників конкурсу кожного учасника, який подав конкурсну пропозицію орендної плати, і видає йому картку з номером учасника. На конвертах зареєстрованих учасників конкурсу робиться відмітка про реєстрацію із зазначенням номеру учасника. Реєстрація конкурсних пропозицій завершується за 10 хвилин до початку проведення конкурсу.

Як вбачається з матеріалів справи, для участі у конкурсі зареєструвались Комунальне підприємство "Ліки України" Чернігівської обласної ради та Фізична особа-підприємець Козирєв Валерій Павлович. Представник Приватного підприємства "Спартус" у відведений час не зареєструвався, своїх пропозицій щодо розміру орендної плати не надав.

14.02.2017 року відбувся конкурс на право оренди на засіданні комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду.

Відповідно до п. 3.2 Порядку основним критерієм визначення переможця конкурсу є найбільший розмір орендної плати при обов'язковому забезпеченні виконання інших умов конкурсу.

Судом встановлено, що порядок вирізняє наступні документи, що подають фізичні та юридичні особи на розгляд конкурсної комісії:

- заяву з пропозиціями відповідно до умов конкурсу, відомості про кандидата, які претендент має подати на розгляд конкурсної комісії (п. 3.3.1, п. 3.4, абз. 2 п. 5.1, п. 5.2; п. 3.1 Положення про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду);

- пропозиції щодо розміру орендної плати, які вносяться в день проведення конкурсу в запечатаних непрозорих конвертах (абз. 3 п. 3.3.2, п. 5.3).

Відповідно до п. 5.2 порядку у разі надходження двох або більше заяв з пропозиціями, які відповідають умовам конкурсу, переможець конкурсу визначається за критерієм найбільшої запропонованої орендної плати за перший/базовий місяць оренди.

Серед основних завдань та функцій конкурсної комісії (п. 4.5 Ппрядку) є «розгляд заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду; інші питання, що не врегульовані чинним законодавством».

Таким чином, лише після визначення конкурсною комісією відповідності поданих претендентами заяв з пропозиціями відбувається конкурс за критерієм найбільшої запропонованої орендної плати за перший/базовий місяць оренди.

Так, конкурсна комісія не розглядала пропозиції ФОП Козирєва В.П. щодо розміру орендної плати на засіданні 14.02.2017 року, фактично не допустивши його до участі в конкурсі, оскільки подана ним заява з пропозиціями від 08.02.2017 року не відповідала п. 2 основних умов конкурсу, що були опубліковані у газеті «Вісті» (вип. №4 від 27.01.2017 року), а саме: у заяві вказано, що претендент з умовами конкурсу ознайомлений, однак, до засідання конкурсної комісії, на засіданні, що відбулося 14.02,2017 року, не підтвердив можливість реалізації ним п. 2 основних умов конкурсу шляхом подання копії ліцензії на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

З огляду на викладене посилання позивача на те, що конверт з його пропозиціями щодо розміру орендної плати, конкурсною комісією не відкривався, тому у ньому теоретично могла бути копія ліцензії на діяльність, пов'язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів не відповідає вимогам п. 3.4, п. 5.2 порядку, і за своєю суттю є припущенням, що не є належним та допустимим доказом у розумінні Господарського процесуального кодексу України.

Окрім ФОП Козирєва В.П. на засідання конкурсної комісії 14.02.2017 року прибув представник КП «Ліки України», який зареєструвався та подав конкурсні пропозиції щодо розміру орендної плати відповідно до п. 5.3 Положення.

Пропозиція ПП «Спартус» на участь у конкурсі не розглядалася в зв'язку з неявкою його представника на засідання конкурсної комісії та не подаанням конкурсної пропозиції щодо розміру орендної плати.

Як слідує із тексту протоколу засіданні конкурсної комісії по розгляду заяв та пропозицій щодо передачі об'єктів міської комунальної власності в оренду від 14.02.2017 року, комісія розглядала питання про визнання конкурсу таким, що не відбувся та про розгляд заяви та відкриття конкурсних пропозицій від КП "Ліки України" Чернігівської обласної ради.

У зв'язку з тим, що комісія підтримала пропозицію щодо відкриття конкурсних пропозицій від КП "Ліки України" Чернігівської обласної ради, конкурсною комісією було прийнято рішення: рекомендувати міській раді передати в тимчасове користування на умовах оренди Комунальному підприємству "Ліки України" Чернігівської обласної ради нежитлове приміщення на другому поверсі блоку "В" пологового будинку загальною площею 82,24 кв.м., корисною 25,7 кв.м., за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21а строком на 2 роки 11 місяців, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів з орендною платою за перший місяць оренди 2100,00 гр, без урахування ПДВ та при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди.

Як вбачається з матеріалів справи, на засіданні комісії були присутні 7 членів конкурсної комісії, уповноважених рішенням Ніжинською міської ради Чернігівської області від 11.11.2014 року №4-62/2014. У голосуванні взяли участь 7 членів конкурсної комісії.

Так, на засіданні були присутні Олійник Г.М. (голова комісії), Константиненко О.В. (заступник голови комісії); члени комісії: Вакулко Т.В., Місан В.М., Гавриш Т.М., Уткіна О.О., Лега В.О.; (присутній Кононець Ю.А.); запрошені ФОП Козирєв В.П., КП "Ліки України" Чернігівської обласної ради, ПП "Спартус"; прибули та брали участь в роботі комісії ФОП Козирєв В.П., представник КП "Ліки України" Чернігівської обласної ради Назаренко Ігор Володимирович; секретар комісії Куц П.М.

Протокол засідання конкурсної комісії від 14.02.2017, підписано секретарем комісії Куцом П.М., головою комісії Олійником Г.М., заступником голови комісії Константиненко О.В., членами комісії Вакулко Т.В., Уткіною О.О., Місан В.М., Гавриш Т.М., представником КП "Ліки України" Чернігівської обласної ради Назаренко Ігорем Володимировичем, а також присутнім Кононець Ю.А.

Щодо посилання позивача на незаконність присутності на засіданні конкурсної комісії начальника сектора претензійно-позовної роботи та запобігання корупції відділу юридично-кадрового забезпечення апарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області Кононця Ю.А., його участі в обговоренні питань, колегія суддів відзначає наступне.

Так, відповідно до Положення про відділ юридично-кадрового забезпечення апарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області, затвердженого рішенням Ніжинської міської ради від 30-31.03.2016 року №22-9/2016:

- п. 3.1.2. Основними функціями сектора є юридичне та правове забезпечення діяльності виконавчих органів міської ради, апарату її виконавчого комітету, його структурних підрозділів та посадових осіб під час виконання покладених на них законом завдань та функцій.

- п. 5.2. Сектор з питань претензійно-позовної роботи та запобігання корупції має право брати участь у нарадах, інших організаційних та практичних заходах з питань юридичного та правового забезпечення діяльності виконавчих органів міської ради, апарату виконавчого комітету міської ради, їх структурних підрозділів та посадових осіб, а також керівників підприємств, установ, закладів, організацій, що перебувають у комунальній власності територіальної громади міста, виконувати інші функції юридичної служби; надавати консультативну, методичну допомогу з питань, що входять до компетенції сектора.

Посадова інструкція Кононця Ю.А. (наявна в матеріалах справи), розроблена відповідно до Положення про відділ юридично-кадрового забезпечення апарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області, містить аналогічного змісту завдання, права, обов'язки посадової особи місцевого самоврядування (п. 2.11, 2.13, 2.22, 3.1, 3,2, 3.6).

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов неправомірного висновку, що протокол засідання конкурсної комісії від 14.02.2017 року не відповідає вимогам п.5.8. положення про порядок проведення конкурсу на право оренди майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина.

При цьому, Київський апеляційний господарський суд не погоджується з висновком суду першої інстанції, що протокол засідання конкурсної комісії є актом органу місцевого самоврядування, з огляду на наступне.

Так, протокол засідання конкурсної комісії, який без затвердження його відповідним рішенням Ніжинської міської ради не є актом у розумінні ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки не породжує жодних правових наслідків (аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 29.08.2017 року у справі №911/2527/16).

З огляду на зазначене, на засідання конкурсної комісії лише один претендент подав заяву з пропозиціями, яка відповідала вимогам Порядку, умовам конкурсу.

Водночас, ст. 1150-1157 Цивільного кодексу України не забороняє засновнику проводити конкурс, якщо є лише один претендент. Так, відповідно до п. 5.1 Порядку У разі .надходження однієї заяви на участь у конкурсі з пропозиціями, які відповідають умовам конкурсу, передача майна в оренду відбувається в порядку визначеному Положенням про порядок передачі майна комунальної власності територіальної громади міста Ніжина в оренду. У разі відсутності пропозицій, які б відповідали умовам конкурсу, конкурс вважається таким, що не відбувся.

Враховуючи рекомендації членів конкурсної комісії за підсумками відкритого голосування, що зафіксовані у протоколі засідання від 14.02.2017 року, підготовлено проект рішення Ніжинської міської ради щодо передачі в оренду нежитлового приміщення загальною площею 82,24 м , корисною площею 25,7 м , розміщеного за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21 А.

Згідно ч.ч. 2, 5 ст. 319 Цивільного кодексу України, власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Відповідно до абз. 15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»),

Пунктом 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», визначена виключна компетенція місцевих рад щодо реалізації права комунальної власності, серед яких вирішення виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради питання про надання у концесію об'єктів права комунальної власності.

Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

03.05.2017 року Ніжинська міська рада прийняла рішення №43-23/2017 «Про оренду майна комунальної власності м. Ніжина», згідно п. 22 якого вирішила передати в тимчасове користування на умовах оренди комунальному підприємству «Ліки України» Чернігівської обласної ради нежитлове приміщення на другому поверсі блоку «В» пологового будинку загальною площею 82,24 м2, корисною 25,7 м2, за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21а строком на 2 роки 11 місяців, для розміщення аптечного пункту з наявністю у орендаря ліцензії на діяльність пов'язану з обігом наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів з орендною платою за перший місяць оренди 2 100,00 грн, без урахування ПДВ, при умові виконання умов конкурсу на право оренди нерухомого майна та договору оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вищезазначеного п. 22 рішення Ніжинської міської ради Чернігівської області 22.05.2017 року між виконавчим комітетом Ніжинської міської ради (орендодавець), Комунальним лікувально-профілактичним закладом Ніжинський міський пологовий будинок (балансоутримувач) і КП «Ліки України» (орендар) було укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина №16, відповідно до умов якого орендодавець та балансоутримувач передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно, що є об'єктом комунальної власності територіальної громади міста Ніжина нежиле приміщення загальною площею 82,24 м2, корисною площею 25,7 м2, розміщене за адресою: м. Ніжин, вул. Московська, 21-А.

Відповідно до абз. 2 п. 2 рішення Ніжинської міської ради Чернігівської області від 12.10.2016 року №9-17/2016 «Про орган приватизації комунального майна міста Ніжина» міська рада вирішила визнати органом приватизації комунального майна (нежитлових об'єктів) територіальної громади міста Ніжина - виконавчий комітет Ніжинської міської ради (юридичну особу), якому делегувала повноваження виступати орендодавцем цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна (будівлі, споруди, приміщення), що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Ніжин, за рішенням Ніжинської міської ради.

Комунальний лікувально-профілактичний заклад Ніжинський міський пологовий будинок Ніжинської міської ради Чернігівської області є Балансоутримувачем відповідно до п. 2 рішення Ніжинської міської ради Чернігівської області від 02.06.2017 року №16- 68/2015 «Про затвердження Переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Ніжина».

Тобто, договір про оренду було укладено саме на підставі рішення органу місцевого самоврядування, а не за результатами конкурсної комісії від 14.02.2017 року на чому зауважував суд першої інстанції.

Станом на час винесення оскаржуваного рішення, останнє позивачем не оскаржуване є чинним та не визнано незаконним у судовому порядку.

Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина від 22.05.2017 року №16 відповідає вимогам, що передбачені ст. 203-205, 208, 759-763 Цивільного кодексу України, ст. 9-13, 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Щодо застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», колегія суддів відзначає, що повноваження міської ради визначено ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»

Таким чином, як правильно зазначено скаржником (відповідач 1) позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди, що укладений на підставі рішення органу місцевого самоврядування від 03.05.2017 року №43-23/2013, яким вирішено питання про укладення договору оренди, тобто ненормативний акт, що застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволено, оскільки таке рішення органу місцевого самоврядування вичерпало свою дію внаслідок виконання, а відтак визнання недійсним результатів конкурсу не породжує наслідків для орендаря нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Ніжина, оскільки у орендаря виникло право володіння нерухомим майном, і це право ґрунтується на правовстановлюючих документах.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України №3-514гс16 від 06.07.2016 року.

Також суд апеляційної інстанції погоджується з доводами скаржника, який вказав, що судом першої інстанції при дослідженні питання порушення суб'єктивних прав чи інтересів позивача - не враховано невідповідність останнього критеріям, які висувались орендодавцем та балансоутримувачем до орендаря.

З огляду на викладене, Київський апеляційний господарський суд дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог.

Таким чином, згідно п. 1 ч. 1 ст. 277 Господарського процесуального кодексу України колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 08.08.2017 року по даній справі підлягає скасуванню з підстав неповного з'ясування обставин справи, в порядку п. 2 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України, а апеляційні скарги Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради та Ніжинської міської ради - задоволенню.

Відповідно п. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у разі задоволення позову судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 240, 282-284 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційні скарги Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної ради та Ніжинської міської ради - задовольнити.

2. Рішення Господарського суду Чернігівської області від 10.10.2017 року у справі №927/800/17 скасувати та прийняти нове рішення, яким -

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Козирєва Валерія Павловича (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства «Ліки України» Чернігівської обласної (14017, м. Чернігів, вул. І. Мазипи, 55, ідентифікаційний номер 01980762) 3520,00 грн (три тисячі п'ятсот двадцять гривен 00 копійок) судового збору за подання апеляційної скарги.

4. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Козирєва Валерія Павловича (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки НОМЕР_1) на користь Ніжинської міської ради (16600, м. Ніжин, пл. імені Івана Франка, 1, ідентифікаційний номер 04061783 ) 3520,00 грн (три тисячі п'ятсот двадцять гривен 00 копійок) судового збору за подання апеляційної скарги.

5. Видачу наказів доручити Господарському суду Чернігівської області.

6. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.

7. Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

8. Матеріали справи №927/800/17 повернути до Господарського суду Чернігівської області.

Головуючий суддя В.В. Сулім

Судді А.Г. Майданевич

О.М. Гаврилюк

Повний текс судового рішення складено 22.12.2017 року.