
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.12.2017 Справа № 905/2667/17
Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.
при помічнику судді Гринько К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовною заявою: Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» (ідентифікаційний код 36028628, адреса: 85013, Донецька область, м. Добропілля, м. Білозерське, вул. Строїтельна, буд. 17)
до відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області (ідентифікаційний код 13511245, адреса: 61024, м. Харків, майдан Театральний, буд. 1)
про: внесення змін до договору оренди
за участю представників
від позивача: ОСОБА_1 довіреність від 13.12.2016 № б/н
від відповідача: ОСОБА_2 довіреність від 28.12.2016 № 71
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з додатковою відповідальністю «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» звернулось до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області про внесення змін до пункту 3.1. договору оренди ЦМК ДП «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» № 5/2008 від 13.11.2008, укладеного між Товариством з додатковою відповідальністю «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області, доповнивши його реченням наступного змісту:
«Орендна ставка, визначена відповідно до додатка 1 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786, застосовується в розмірі 70 відсотків встановленого обсягу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2016 року № 783. Зміни, визначені у цьому пункті, діють з 10.11.2016 року.»
Позовні вимоги мотивовані тим, що 10.11.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2016 року № 783 «Деякі питання управління державним майном» (надалі за текстом Постанова № 783), абзацом 2 пункту 1 якої встановлено, що до 31 грудня 2019 року за згодою орендаря орендні ставки, визначені відповідно до додатку 1 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786, застосовуються в розмірі 70 відсотків встановленого обсягу, а в абзаці 3 пункту 1 Постанови № 783 зазначено, що для проведення розрахунків за договорами оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), що укладені до набрання чинності цією постановою, застосовується орендна ставка, визначена відповідно до абзацу другого цього пункту.
Позивач стверджує, що на виконання вимог Постанови № 783, керуючись положеннями статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», з метою приведення умов договору оренди у відповідність до вимог чинного законодавства, він звертався до відповідача з пропозицією, оформленою листом №01-961 від 28.09.2017, про внесення відповідних змін до пункту 3.1. договору оренди ЦМК ДП «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» № 5/2008 від 13.11.2008, але отримав від відповідача лист № 11-04-05530 від 10.10.2017 про відхилення пропозиції позивача з посиланням на розяснення Фонду державного майна України від 30.12.2016 № 10-16-25916.
Не погодившись з відхиленням відповідачем своєї пропозиції про внесення змін до пункту 3.1. договору оренди, позивач звернувся до суду з цим позовом на підставі положень частини 1 статті 651, статті 632, частини 3 статті 762 Цивільного кодексу України, статей 188, 286, 287 Господарського кодексу України.
На підтвердження позовних вимог надано суду: договір оренди цілісного майнового комплексу Відокремленого підрозділу «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» Державного підприємства «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» № 5/2008 від 13.11.2008 з додатками та додатковими угодами, лист-пропозиція № 01-961 від 28.09.2017 з доказами направлення відповідачу, лист-відповідь від 10.10.2017 № 11-04-05530, статутні документи підприємства.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись на лист-розяснення Фонду державного майна України від 30.12.2016 № 10-16-25916, згідно з яким понижуючий коефіцієнт, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 02.11.2016 № 783 «Деякі питання управління майном» застосовується до ставок, визначених у додатку 1 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, чинних саме на дату дії постанови КМУ № 783 (тобто ставок, визначених у постанові КМУ № 786 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961).
Відповідач зазначає, що умови пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2016 № 783 «Деякі питання управління майном» встановлюють зміну розміру орендної ставки, які призводять до зміни розміру орендної плати. При цьому, розрахунок орендної плати здійснюється за формулою, передбаченою пунктом 12 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу і жодного іншого способу здійснення розрахунку орендної плати чинним законодавством в сфері орендних відносин не передбачено.
Зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629 і від 4 жовтня 1995 № 786» внесено зміни до формули розрахунку орендної плати за цілісні майнові комплекси та розміру орендних ставок, визначених у додатку 1 Методики розрахунку орендної плати (збільшено орендні ставки).
З метою приведення орендної ставки за договором оренди, укладеним між позивачем та відповідачем, у відповідність до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області господарським судом Донецької області розглядались спори про зміну умов спірного договору оренди в частині орендної ставки та розрахунку орендної плати. Рішеннями господарського суду Донецької області від 14.02.2012 по справі 37/380пд та від 04.11.2013 по справі № 905/7044/13 було відмовлено у задоволенні позовних вимог про внесення змін до договору оренди від 13.11.2008 № 5/2008 щодо перерахунку розміру орендної плати, такі рішення набрали законної сили.
На думку відповідача, оскільки на теперішній час розмір орендної ставки, визначений у спірному договорі на рівні 6 %, не змінено, що не відповідає розміру орендної ставки, визначеному в додатку 1 Методики розрахунку орендної плати в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 на рівні 16 %, тому застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2016 № 783 «Деякі питання управління майном» до спірних правовідносин є неможливим.
На підтвердження таких доводів надано суду: лист-розяснення Фонду державного майна України від 30.12.2016 № 10-16-25916.
В судовому засіданні, що відбулось 21.12.2017, позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі, а відповідач підтримав свої заперечення проти задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (відповідачем) як орендодавцем та Товариством з додатковою відповідальністю «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» (позивачем) як орендарем укладено договір оренди цілісного майнового комплексу Відокремленого підрозділу «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» Державного підприємства «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» від 13.11.2008 № 5/2008, предметом якого є (з урахуванням договорів про внесення змін від 08.05.2009 № 1 та від 28.12.2009 № 2) строкове платне користування цілісним майновим комплексом Відокремленого підрозділу «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» Державного підприємства «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ», розташованим за адресою: 85013, Донецька область, Добропільський район, м. Білозерське, вул. Строїтельна, 17 (надалі - підприємство), склад і вартість якого визначено відповідно до акту оцінки, протоколу про результати інвентаризації та передавального балансу підприємства, складеного станом на 31.08.2008, передавального балансу станом на 12.11.2009, з урахуванням вартості індивідуально-визначеного майна (основних засобів, малоцінних необоротних активів, що введені в експлуатацію у період з 01.09.2008 по 12.11.2008) відповідно до звіту про незалежну оцінку державного майна станом на 30.09.2009.
За цим договором відповідачем передано позивачу за актами приймання-передачі від 13.11.2008 та від 28.12.2009 в оренду:
-необоротні активи (основні фонди): станом на 31.08.2008 за первісною вартістю 372 644 312,50 грн. (триста сімдесят два мільйони шістсот сорок чотири тисячі триста дванадцять гривень 50 коп.), за залишковою вартістю 292 833 995,00 грн. (двісті девяносто два мільйони вісімсот тридцять три тисячі девятсот девяносто пять гривень); станом на 30.09.2009 майно, яке вводиться до складу орендованого цілісного майнового комплексу ВП «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» ДП «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ», вартість якого відповідно до звіту про незалежну оцінку державного майна станом на 30.09.2009 становить 10 864 780,00 грн. (десять мільйонів вісімсот шістдесят чотири тисячі сімсот вісімдесят гривень);
-нематеріальні активи: за первісною вартістю 2 126 397,00 грн. (два мільйони сто двадцять шість тисяч триста девяносто сім гривень 12 коп.), за залишковою вартістю 2 120 332,00 грн. (два мільйони сто двадцять тисяч триста тридцять дві гривні);
-незавершене будівництво станом на 12.11.2008 (змінена) 5 756 178,26 грн. (пять мільйонів сімсот пятдесят шість тисяч сто сімдесят вісім гривень 26 коп.).
Також, відповідачем передано позивачу на утримання:
-житловий фонд: по первісній вартості 3 430 642,58 грн. (три мільйони чотириста тридцять тисяч шістсот сорок дві гривні 58 коп.); по залишковій вартості 1 363 520,67 грн. (один мільйон триста шістдесят три тисячі пятсот двадцять гривень 67 коп.)
-основні засоби обєктів цивільної оборони: по первісній вартості 4 272 447,78 грн. (чотири мільйони двісті сімдесят дві тисячі чотириста сорок сім гривень 78 коп.), по залишковій вартості 4 192 027,86 грн. (чотири мільйони сто девяносто дві тисячі двадцять сім гривень 86 коп.).
Вартість майна, яке передається орендареві на умовах кредиту відсутня.
Майно, що викуповується орендарем згідно з договором купівлі-продажу, становить 587 814,68 грн. (пятсот вісімдесят сім тисяч вісімсот чотирнадцять гривень 68 коп.), у тому числі: виробничі запаси 758 534,00 грн. (сімсот пятдесят вісім тисяч пятсот тридцять чотири гривні); готова продукція, товари 36 157,00 грн. (тридцять шість тисяч сто пятдесят сім гривень); малоцінні та швидкозношувані предмети 41 132,00 грн. (сорок одна тисяча сто тридцять дві гривні). Враховується сума кредиторської заборгованості, яка виникла у звязку з придбанням підприємством оборотних матеріальних засобів (запасів), в тому числі робіт і послуг, включених в собівартість готової продукції і залишків незавершеного виробництва, і не врахована при визначенні суми кредиту, що надається орендареві 248 008,32 грн. (двісті сорок вісім тисяч вісім гривень 32 коп.).
Державне майно цілісного майнового комплексу передається в оренду з метою використання його за цільовим призначенням видобування камяного вугілля (п.1.4 договору).
Згідно пунктів 1.6, 1.8 договору, орендар приєднує до свого майна підприємство в установленому порядку. Майно підприємства враховується окремо від іншого майна орендаря, на окремому балансі з зазначенням того, що це майно є орендованим.
У пункті 3.1 договору оренди (в редакції договору № 2 від 28.12.2009) сторони обумовили, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами) і становить без ПДВ за листопад 2008 (базовий місяць) 1 581 453,21 грн. (з урахуванням збільшення визначеної орендної плати на суму 54 323,9 грн.) згідно з додатком № 6.
Орендна плата перераховується до державного бюджету починаючи з листопада 2008 року.
Орендарю протягом 1 місяця після підписання договору № 2 про внесення змін до договору оренди від 13.11.2008 № 5/2008 перерахувати донараховану суму орендної плати до державного бюджету відповідно до розрахунку орендної плати (додаток № 6), яка складає 5 366,72 грн. (пять тисяч триста шістдесят шість гривень 72 коп.)
Згідно пункту 3.2 договору, орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата у розмірі 100% перераховується до Державного бюджету щомісяця не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним (п.3.3 договору).
Відповідно до пункту 3.4 договору, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Наднормативна сума орендної плати, що надійшла до бюджету підлягає в установленому порядку поверненню орендарю або заліку в рахунок наступних платежів (п.3.6 договору).
У пункті 10.1 сторони встановили строк дії договору 49 років, що діє з 13.11.2008 до 13.11.2057 включно.
Зміни і доповнення цього договору допускаються за взаємною згодою сторін. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом одного місяця з дати їх подання до розгляду іншій стороні (п.10.3 договору).
Договір з додатками та додатковими договорами про зміну його умов підписані сторонами без заперечень.
За змістом статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
З урахуванням положень статті 287 Господарського кодексу України передача в оренду цілісних майнових комплексів, які належать до державного сектора економіки, або є комунальною власністю, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна та майна, що перебуває у комунальній власності, регулюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Відповідно до цього Закону однією із істотних умов договору оренди державного та комунального майна є орендна плата з урахуванням її індексації (стаття 10 Закону).
Укладений сторонами договір оренди державного майна в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України (частина друга статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
За змістом пункту 3.4 Типового договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства (структурного підрозділу підприємства), затвердженого наказом ФДМУ від 23 серпня 2000 року № 1774, розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до частини другої статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 17 постанови Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. N 786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу» (далі за текстом Постанова № 786) в редакції, чинної на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що:
- у разі коли орендодавцем майна є Фонд державного майна, його регіональне відділення чи представництво, орендна плата спрямовується за цілісні майнові комплекси державних підприємств - до державного бюджету;
- за нерухоме майно державних підприємств, установ, організацій (крім підприємств, установ та організацій галузі кінематографії, що належать до сфери управління Мінкультури, - на період до 31 грудня 2019 р.) - 70 відсотків орендної плати до державного бюджету, 30 відсотків державному підприємству, організації, на балансі яких перебуває це майно;
- за майно, що не ввійшло до статутного фонду господарського товариства, створеного у процесі приватизації (корпоратизації), - до державного бюджету. Якщо господарське товариство, створене у процесі приватизації (корпоратизації), утримує об'єкти житлового фонду, що не ввійшли до його статутного фонду, - 70 відсотків орендної плати до державного бюджету, 30 відсотків господарському товариству.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2011 року № 961 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 «Про методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», якою змінено (збільшено) орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств. Для використання цілісних майнових комплексів державних підприємств паливної промисловості встановлено орендну ставку на рівні 16 відсотків. Зазначені зміни набрали чинності з 20 вересня 2011 року.
Документального підтвердження укладення сторонами угоди про внесення змін до договору оренди від 13.11.2008 № 5/2008 у звязку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2011 № 961 матеріали справи не містять.
Згідно пояснень відповідача та відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень (відомості якого є офіційними і загальнодоступними), з метою приведення орендної ставки за договором оренди, укладеним між позивачем та відповідачем, у відповідність до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області господарським судом Донецької області розглядались спори про зміну умов спірного договору оренди в частині орендної ставки та розрахунку орендної плати. Рішеннями господарського суду Донецької області від 14.02.2012 по справі 37/380пд та від 04.11.2013 по справі № 905/7044/13 було відмовлено у задоволенні позовних вимог про внесення змін до договору оренди від 13.11.2008 № 5/2008 щодо перерахунку розміру орендної плати, такі рішення набрали законної сили.
Таким чином, згідно з додатком 6 до договору оренди від 13.11.2008 № 5/2008, орендна ставка для підприємства паливної промисловості узгоджена сторонами і складає 6 відсотків.
10.11.2016 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2016 року N 783 «Деякі питання управління державним майном», пунктом 1 якої установлено, що:
-до 31 грудня 2019 р. за згодою орендаря орендні ставки, визначені відповідно до додатка 1 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. N 786, застосовуються в розмірі 70 відсотків встановленого обсягу;
-для проведення розрахунків за договорами оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), що укладені до набрання чинності цією постановою, застосовується орендна ставка, визначена відповідно до абзацу другого цього пункту.
Постановлено Фонду державного майна, Міністерству економічного розвитку і торгівлі та Міністерству фінансів через один рік після набрання чинності цією постановою проаналізувати результати виконання пункту 1 цієї постанови і подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо внесення в разі потреби змін до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу (п.2 Постанови № 783).
У статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» зазначено, що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати також може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Матеріали справи свідчать, що позивач звертався до відповідача з листом-пропозицією № 01-961 від 28.09.2017 внести зміни до пункту 3.1 договору оренди ЦМК ВП «ШАХТА БІЛОЗЕРСЬКА» від 13.11.2008, доповнивши його реченням наступного змісту:
«Орендна ставка, визначена відповідно до додатка 1 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786, застосовується в розмірі 70 відсотків встановленого обсягу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2016 року № 783. Зміни, визначені у цьому пункті, діють з 10.11.2016 року.»
У відповідь відповідач листом від 10.10.2017 № 11-04-05530 відхилив таку пропозицію, посилаючись на розяснення Фонду державного майна України від 30.12.2016 № 10-16-25916, згідно якої, понижуючий коефіцієнт, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 02.11.2016 № 783 «Деякі питання управління державним майном» застосовується до ставок, визначених у додатку 1 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, чинних саме на дату набрання чинності такої постанови (тобто у редакції постанови КМУ від 14.09.2011 № 961). При цьому відповідач зауважив, що відповідно до додатку 6 до договору оренди від 13.11.2008 № 5/2008, розмір орендної плати визначений з застосуванням орендної ставки 6 % згідно з додатком 1 до вказаної Методики у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 № 1846.
За змістом частин першої, другої статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини третьої статті 762 Цивільного кодексу України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру орендної плати за користування майном.
Ураховуючи наведене, орендна плата за оренду майна державної та комунальної власності є регульованою ціною і в разі законодавчої зміни її розміру нормами чинного законодавства передбачено можливість внесення відповідних змін до умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Предметом спору у даній справі є внесення змін до пункту 3.1 договору оренди, що стосуються порядку внесення орендної плати (пропорції її розподілу) до державного бюджету з урахуванням положень Постанови № 783 «Деякі питання управління державним майном».
Внесення змін до договору в частині розрахунку розміру орендної плати, яка повинна перераховуватись орендарем за користування обєктом оренди орендодавцю, через зміну ставок орендної плати, внесених до Постанови № 786 «Про методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», не є предметом спору.
Як вже встановлено судом, в матеріалах справи відсутні і сторонами не надано документального підтвердження укладення сторонами угоди про внесення змін до договору оренди від 13.11.2008 № 5/2008 у звязку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2011 № 961 в частині застосування збільшеної орендної ставки. Відповідно до додатку 6 до договору оренди від 13.11.2008 № 5/2008, розмір орендної плати визначений з застосуванням орендної ставки 6 % згідно з додатком 1 до вказаної Методики у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 № 1846.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2016 року № 783 «Деякі питання управління державним майном», якою встановлено до 31 грудня 2019 року застосування орендної ставки в розмірі 70 відсотків встановленого обсягу орендної плати для проведення розрахунків за договорами оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), що укладені до набрання чинності цією постановою, є підставою для зміни умов договору оренди в цій частині (з урахуванням передбаченої умовами договору можливості перегляду розміру орендної плати).
Предметом позову у справі, яка розглядається, є також вимога позивача про внесення відповідних змін до договору оренди державного майна в частині зміни розміру орендної ставки за використання цілісний майнових комплексів державних підприємств з моменту, що передує ухваленню відповідного рішення суду з 10.11.2016.
За загальним правилом, закріпленим у частині третій статті 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
У справі, яка розглядається, не досягнувши домовленостей, позивач скористався наданим йому правом для вирішення цього питання у судовому порядку.
За змістом положень частини п'ятої статті 188 Господарського кодексу України якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним із дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Аналіз цієї норми права дає підстави для висновку, що суд має право встановити у рішенні дату набрання чинності змін до договору, яка може бути іншою, ніж дата набрання чинності рішенням суду.
Разом із тим для реалізації права сторони на зміну умов договору в судовому порядку з іншої дати, ніж дата набрання чинності рішенням суду, має враховуватися момент, з якого зобов'язання можуть змінюватися.
За загальним правилом частини третьої статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни в договорі після його виконання не допускається. У статті 653 Цивільного кодексу України спеціально розмежовано поняття «зміна договору» та «зміна зобов'язання, що випливає з договору»: якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Водночас у статті 188 Господарського кодексу України йдеться лише про «момент набрання чинності рішенням суду про зміну договору», а не про «момент зміни зобов'язання».
Враховуючи, що поняття «договір» та «зобов'язання» не є тотожними, приписи статті 188 Господарського кодексу України не можна тлумачити як такі, що визначають момент зміни зобов'язання.
Отже, аналіз наведених норм права та приписів частини другої статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» дає підстави для висновку, що до моменту внесення змін до договору оренди орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату у розмірі, передбаченому чинним договором оренди.
Оскільки чинне законодавство, яке регулює відносини оренди майнових комплексів державних підприємств, не містить положень про зміну розміру орендної плати за користування таким майном саме з моменту законодавчого прийняття цих змін, а надає право стороні таких правовідносин у подальшому ініціювати внесення відповідних змін до договору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення рішенням суду іншого строку набрання чинності відповідних змін до договору.
Аналогічної правової позиції дотримується Судова палата у господарських справах Верховного Суду України у постанові від 29 березня 2017 року по справі № 916/1689/15.
Таким чином позовні вимоги Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» підлягають задоволенню частково. Протилежного відповідачем не доведено.
Судові витрати покладаються на сторони в рівних частинах.
Керуючись статтями 12, 13, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області про внесення змін до договору оренди, задовольнити частково.
Внести зміни до пункту 3.1. договору оренди ЦМК ДП «ДОБРОПІЛЛЯВУГІЛЛЯ» № 5/2008 від 13.11.2008, укладеного між Товариством з додатковою відповідальністю «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області, доповнивши його реченням наступного змісту:
«Орендна ставка, визначена відповідно до додатка 1 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786, застосовується в розмірі 70 відсотків встановленого обсягу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2016 року № 783.»
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області (ідентифікаційний код 13511245, адреса: 61024, м. Харків, майдан Театральний, буд. 1) на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «БІЛОЗЕРСЬКА» (ідентифікаційний код 36028628, адреса: 85013, Донецька область, м. Добропілля, м. Білозерське, вул. Строїтельна, буд. 17) судовий збір у розмірі 800,00 грн. (вісімсот гривень).
Після набрання рішенням законної сили видати судовий наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення підписано 22.12.2017
Суддя Н.В. Величко