
Справа № 522/22206/17
Провадження № 2/522/10424/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді – Бойчука А. Ю.
при секретарі – Іскрич В.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом «Чорноморське морське пароплавство» до Одеської обласної ради, за участю третіх осіб: Прокуратури Одеської області, Міністерства інфраструктури України про скасування рішення ВК ООР народних депутатів від 15.08.1985 року № 1985 р. та рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 12.05.1993 року № 499-ХХІ,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Приморського районного суду м. Одеси перебуває цивільна справа за позовом «Чорноморське морське пароплавство» до Одеської обласної ради, за участю третіх осіб: Прокуратури Одеської області, Міністерства інфраструктури України про скасування рішення ВК ООР народних депутатів від 15.08.1985 року № 1985 р. та рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 12.05.1993 року № 499-ХХІ.
У ході судового засідання представником Одеської обласної ради було заявлено клопотання про закриття провадження по справі, яке вмотивовано тим, що вказана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
У судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення клопотання, представник відповідача клопотання підтримав, просив суд його задовольнити.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи, вислухавши пояснення сторін, вважає, що в задоволенні клопотання слід відмовити на підставі наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України однією з підстав закриття провадження у справі являється, те що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції (стаття 19 ЦПК).
За приписами ч. 1 та 2 зазначеної статті суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
За змістом частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спорах між суб’єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом;
6) спорах щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;
8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов’язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;
10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;
11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов’язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю;
12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень". У п.3, абз. 2 п. 21 та п. 23 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» містяться розяснення що, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того, що відповідно до статей 15, 16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17), Господарським процесуальним кодексом України (статті 1, 12), Кримінальним процесуальним кодексом України або Кодексом України про адміністративні правопорушення віднесено до компетенції адміністративних, господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
У зв'язку з наведеним суди мають виходити з того, що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Ураховуючи положення статті 1 ЦПК та статті 2 КАС, не є публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між «Чорноморським морським пароплавством» до Одеської обласної ради, за участю третіх осіб: Прокуратури Одеської області, Міністерства інфраструктури України про скасування рішення ВК ООР народних депутатів від 15.08.1985 року № 1985 р. та рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 12.05.1993 року № 499-ХХІ, оскільки в даному випадку це спір про право цивільне, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб'єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного та адміністративного права.
Таким чином, суд вважає за необхідне в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 207, 255, 260 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання про закриття провадження по справі за позовом Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» до Одеської обласної ради, за участю третіх осіб: Прокуратури Одеської області, Міністерства інфраструктури України про скасування рішення ВК ООР народних депутатів від 15.08.1985 року № 1985 р. та рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 12.05.1993 року № 499-ХХІ - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А. Ю. Бойчук