Рішення № 71200502, 21.12.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
21.12.2017
Номер справи
522/22704/17
Номер документу
71200502
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/22704/17

Провадження № 2-а/522/2202/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі головуючого судді: Бойчука А.Ю.

при секретарі Іскрич В.В.

розглянувши адміністративну справу за позовом Григор′єва ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

04 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії (на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 07.08.2017 року в адміністративній справі № 522/12125/17) щодо зменшення з 30.05.2016 року розміру пенсії за вислугу років Григор?єва ОСОБА_1 з 90% на 70% грошового забезпечення;

-зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 30.05.2016 року перерахунок Григор?єву ОСОБА_1 пенсії на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 07.08.2017 року в адміністративній справі № 522/12125/17 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Позивач зазначив, що йому з 02 вересня 2011 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення.

На виконання постанови Приморського районного суду м. Одеси від 07.08.2017 року в адміністративній справі № 522/12125/17, залишеної без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 року, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача. Однак при проведенні даного перерахунку відповідачем було протиправно зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% на 70% грошового забезпечення.

Представник позивача подав до суду заяву, якою позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив провести засідання без фіксації судового процесу.

Представник відповідача надав суду заяву, згідно якої просив провести засідання без фіксації судового процесу, згідно ч. 1 ст. 229 КАС України.

21.12.2017 року на адресу суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Посилаючись на те, що на підставі Постанови Приморського районного суду міста Одеси від 07.08.2017 року в адміністративній справі № 522/12125/17, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 року та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262, у редакції що діяла на 30.05.2016 року, визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, позивачу в жовтні поточного року проведено відповідний перерахунок.

Крім того Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності 01.04.2014 року, було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону , а саме; «У частині 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб цифри «80» змінити цифрами «70», при цьому перерахунок раніше призначених пенсій не проводився, оскільки зменшення розміру пенсій законодавством не передбачено.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Судом встановлено, що Григор?єву ОСОБА_1 з 02.09.2011 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, про що свідчать повідомлення ГУПФУ в Одеській області від 19.04.2016 року за пенсійною справою №1501009403 стосовно пенсії за вислугу років Григор′єва І.Ю. та відповідь Головного управління від 28.11.2017 №1844/Г-11.

Постановою Приморського районного суду міста Одеси від 07.08.2017 року в адміністративній справі № 522/12125/17, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 року, було задоволено адміністративний позов Григор?єва І.Ю. до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивача, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день проведення перерахунку.

На виконання вказаної постанови суду відповідачем 30.10.2017 року було проведено перерахунок пенсії позивача з 30.05.2016 року та здійснено виплату перерахованої пенсії за минулий час з 30.05.2016 року, що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 31.10.2017 року №1466/Г-11.

Однак, як вбачається з перерахунку пенсії позивача від 30.10.2017 року, відповідачем при проведенні даного перерахунку було зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% на 70% грошового забезпечення.

Позивач 14.11.2017 року звернувся до відповідача із заявою про відміну рішення щодо зменшення основного розміру пенсії до 70% суми грошового забезпечення та проведення перерахунку пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 90% грошового забезпечення.

Відповідач листом від 28.11.2017 року № 1844/Г-11 у задоволенні заяви позивача відмовив.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону № 3591-IV від 04.04.2006, що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Позивачу з 02.09.2011 року відповідачем була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90 процентів грошового забезпечення.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-17), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон № 1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Тобто зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку на виконання судового рішення.

Внесені Законами № 3668-17 та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Крім того, судами при розгляді справи №522/12125/17 оцінка основного розміру грошового забезпечення позивача не надавалася, а лише розглядались вимоги щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого позивачу призначено пенсію, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день проведення перерахунку.

Виходячи з цього при перерахунку пенсії за рішенням суду відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції Закону № 3591-IV від 04.04.2006, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 90% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.

Посилання відповідача на норми постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб суд вважає безпідставним.

Згадана постанова регулює виключно питання встановлення з 1 липня 2012 р. підвищень до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб як відповідних грошових доплат , та нею не встановлюються і не змінюються умови чи норми пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби.

Більш того, частиною 3 статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Однак Законом № 2262-ХІІ та Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Таким чином відповідачем при проведенні 30.10.2017 р. на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 07.08.2017 року в адміністративній справі № 522/12125/17 перерахунку пенсії позивача протиправно з 30.05.2016 року зменшено розмір пенсії за вислугу років позивача з 90% на 70% грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2. ст. 242 КАС України, законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

На підставі викладеного, керуючись: ст. ст. 1, 2, 5-6, 8-9, 72-77, 94, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Григор′єва ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов?язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 07.08.2017 року в адміністративній справі № 522/12125/17 щодо зменшення з 30.05.2016 року розміру пенсії за вислугу років Григор?єва ОСОБА_1 з 90% на 70% грошового забезпечення.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 30.05.2016 року перерахунок Григор?єву ОСОБА_1 пенсії на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 07.08.2017 року в адміністративній справі № 522/12125/17 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: А.Ю. Бойчук