Постанова № 71200450, 21.12.2017, Овідіопольський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
21.12.2017
Номер справи
509/4588/17
Номер документу
71200450
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 509/4588/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 грудня 2017 року смт Овідіополь

Овідіопольського районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Бочарова А.І.,

при секретарі Задеряка Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Овідіополь адміністративну справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до

Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області,

третя особа, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмета спору на стороні відповідача

ОСОБА_2 селищної ради Овідіопольського району Одеської області,

третя особа, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмета спору на стороні позивача

ОСОБА_3 виборча комісія,

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

21.11.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 селищної ради Овідіопольського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійний вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_3 виборча комісія, про визнання протиправним та скасування рішення, та просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Сухолиманської сільської ради від 15.11.2017 року № 729-VІІ «Про скасування рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради № 392 від 06.06.2017 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Такі позовні вимоги у позовній заяві обґрунтовані позивачем посиланнями на відсутність необхідних правових підстав для ухвалення оскарженого рішення та порушенням цим рішенням прав та законних інтересів позивача. Раніше Сухолиманською сільською радою та ОСОБА_2 селищною радою вже були прийняті рішення про добровільне обєднання їх територіальних громад, а в силу ст.8 Закону України Закону України «Про добровільне обєднання територіальних громад» вважається, що на час прийняття оскаржуваного рішення 15.11.2017 року ОСОБА_2 селищна обєднана територіальна громада вже є утвореною, Сухолиманської сільської територіальної громади як окремої адміністративно-територіальної одиниці не існує. Рішення Сухолиманської сільської ради №729-VІІ від 15.11.2017 року «Про скасування рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради №392 від 06.06.2017 року» на думку позивача фактично спрямовано на вихід територіальної громади с.Сухий Лиман із складу обєднаної територіальної громади. Але оскільки порядок виходу із складу обєднаної територіальної громади на час прийняття оскаржуваного рішення законодавчо не визначений, зазначене рішення відповідача не засновано на законі та суперечить ч.3 ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка передбачає право територіальної громади села, селища, міста, що добровільно обєдналися в одну територіальну громаду, вийти із складу обєднаної територіальної громади тальки в порядку, визначеному законом.

Представник позивача в судове засідання не зявився, але 21.12.2017 року звернувся до Овідіопольського районного суду Одеської області з заявою, відповідно до якої він позов підтримав та просив суд розглядати справу у його відсутність.

Представник третьої особи на стороні позивача в судове засідання не зявився, але звернувся до суду з заявою про розгляд справи за відсутністю ЦВК.

Представник відповідача та третьої особи на стороні відповідача в судове засідання не зявилися, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Ознайомившись з позовом, дослідивши надані суду письмові докази по справі, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у моному обсязі, з наступних підстав.

Згідно з пп.10 п.1 Перехідних положень КАС України в редакції Закону України№ 2147-VIII від 03.10.2017 року, який набув чинності з 15.12.2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (ст.140 Конституції України).

Згідно з ст.144 Конституції Україниоргани місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.

Статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено основні принципи місцевого самоврядування, до яких відносяться, зокрема, принцип законності. Тобто, система місцевого самоврядування має функціонувати у точній відповідності із законодавством України.

Частина 3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» також передбачає, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно з ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Відносини, що виникають у процесі добровільного обєднання територіальних громад сіл, селищ, міст, врегульовані Законом України «Про добровільне обєднання територіальних громад».

Відповідно дост.2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Згідно з ст.8 Закону України «Про добровільне обєднання територіальних громад» обєднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне обєднання територіальних громад. Повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що обєдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною обєднаною територіальною громадою.

Частина 3 ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює право територіальної громади села, селища, міста, що добровільно обєдналися в одну територіальну громаду, вийти із складу обєднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом.

Станом на час розгляду даної справи порядок виходу із складу обєднаної територіальної громади законодавчо ще не визначений.

Згідно з п.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.2 ст.2 КАС України).

Згідно розяснень, які містяться в п.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім вимогам, зазначеним ч.2 ст.2 КАС України.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах субєкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджується, що 06.06.2017 року Сухолиманською сільською радою на XVII сесії VII скликання було прийнято рішення № 392-VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад», відповідно до якого вирішено: об'єднатися територіальним громадам сіл Балка, Лиманка та селища міського типу Таїрове ОСОБА_2 селищної ради Овідіопольського району з територіальною громадою села ОСОБА_4 Сухолиманської сільської ради Овідіопольського району в ОСОБА_2 селищну об'єднану громаду з центром у селищі міського типу Таїрове Овідіопольського району та схвалити План організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад; доручити ОСОБА_2 селищному голові ОСОБА_5 звернутися до Одеської обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до ОСОБА_3 виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів ОСОБА_2 селищної ради та ОСОБА_2 селищного голови в установленому законом порядку; правонаступником активів і пасивів (зобов'язань) сільської та селищної рад, що об'єднуються, призначити ОСОБА_2 селищну об'єднану територіальну громаду, утворену внаслідок добровільного об'єднання.

Аналогічне рішення щодо добровільного обєднання територіальних громад було прийнято ОСОБА_2 селищною радою 19.08.2016 року за № 400-VII.

На виконання зазначених рішень Сухолиманської сільської ради та ОСОБА_2 селищної ради про добровільне обєднання територіальних громад, які є нормативним актами локальної дії, та у відповідності до ч.7 ст.7 Закону України «Про добровільне обєднання територіальних громад» ОСОБА_2 селищний голова ОСОБА_5 звернувся до Одеської обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до ОСОБА_3 виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів ОСОБА_2 селищної ради та ОСОБА_2 селищного голови в установленому законом порядку.

Постановою ОСОБА_3 виборчої комісії від 12.10.2017 року № 214 на 24.12.2017 року призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а з 04.11.2017 року оголошено початок цього виборчого процесу.

За відповідним зверненням Одеської обласної державної адміністрації до переліку обєднаних територіальних громад, утворених у межах Одеської області та у яких на 24.12.2017 року призначаються перші місцеві вибори, включено ОСОБА_2 селищну обєднану територіальну громаду (додаток 9 до постанови ОСОБА_3 виборчої комісії від 12 жовтня 2017 року № 214).

15.11.2017 року Сухолиманська сільська рада ухвалила рішення №729-VІІ «Про скасування рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради №392 від 06.06.2017 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад», відповідно до якого вирішила:

1.Скасувати рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради №392 від 06.06.2017 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад»;

2.Доручити сільському голові ОСОБА_6 повідомити ЦВК України про прийняте рішення «Про скасування рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради № 392 від 06.06.2017 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад» для прийняття відповідного рішення щодо скасування виборів до об'єднаної ОСОБА_2 територіальної громади Овідіопольського району Одеської області, які призначені на 24.12.2017 року;

3.Звернутися до ОСОБА_2 селищної ради з повідомленням про скасування рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради № 392 від 06.06.2017 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

У тексті вказаного рішення, що оскаржено позивачем, не зазначені конкретні підстави скасування раніше ухваленого рішення відповідача про добровільне об'єднання територіальних громад, воно не містить будь-яких обґрунтувань щодо невідповідності скасованого рішення нормам Конституції, міжнародних договорів або законів України, щодо недоцільності або неефективності об'єднання територіальних громад, щодо порушення цим скасованим рішенням прав та законних інтересів членів територіальної громади. Натомість ухвалення відповідачем рішення, що оскаржується, обґрунтовано сільською радою загальними посиланнями на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а також посиланням на розгляд колективного звернення мешканців села ОСОБА_4.

Оскільки рішення Сухолиманської сільської ради та ОСОБА_2 селищної ради про добровільне обєднання їх територіальних громад станом на 15.11.2017 року були прийняті, вважається, що на час ухвалення оскаржуваного рішення 15.11.2017 року ОСОБА_2 селищна обєднана територіальна громада вже є утвореною, а Сухолиманської сільської територіальної громади як самостійної адміністративно-територіальної одиниці не існує.

Поряд з цим, рішення Сухолиманської сільської ради №729-VІІ від 15.11.2017 року «Про скасування рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради №392 від 06.06.2017 року» фактично спрямоване на вихід територіальної громади с.Сухий Лиман із складу обєднаної територіальної громади, яка вже існує.

Враховуючи те, що порядок виходу із складу обєднаної територіальної громади на час прийняття оскаржуваного рішення законодавчо не визначений, суд вважає, що таке рішення Сухолиманської сільської ради №729-VІІ від 15.11.2017 року суперечить положенням ч.3 ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тобто воно не засновано на законі та є протиправним.

При цьому суд звертає увагу на те, що сторона відповідача не виконала свої встановлені ч.2 ст.77 КАС України процесуальні обовязки, що повязані з тягарем доказування по справі та не довела перед судом правомірність ухваленого відповідачем рішення.

При таких обставинах суд вважає, що даний адміністративний позов є законним та обґрунтованим, а тому полягає задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Сухолиманської сільської ради від 15.11.2017 року № 729-VІІ «Про скасування рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради № 392 від 06.06.2017 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Керуючись ст.ст. 2, 30, 77, 244-246 КАС України, на підставі ст.ст. 19, 55, 140, 144 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 6, 24, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 2, 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сухолиманської сільської ради від 15.11.2017 року №729-УІІ «Про скасування рішення XVII сесії VII скликання Сухолиманської сільської ради № 392 від 06.06.2017 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.І.Бочаров