
БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
07541, вул. Шевченків шлях, 32, м. Березань, Київська обл.
Номер провадження 2-а/356/44/17
Справа № 356/1230/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.12.2017 Березанський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Капшученко І. О.,
при секретарі Мамей Н. І.
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області, ОСОБА_4 комісії ОСОБА_3 управління МВС України в Київській області про визнання протиправними дій та покладення обов'язку провести перерахунок і виплату пенсії
В С Т А Н О В И В:
До Березанського міського суду Київської області звернувся ОСОБА_2 з позовною заявою до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області, ОСОБА_4 комісії ОСОБА_3 управління МВС України в Київській області про визнання протиправними дій та покладення обов'язку провести перерахунок і виплату пенсії. Позовну заяву обґрунтовує тим, що є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років, пенсія призначена за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Проходив службу у званні старший прапорщик міліції, перебуваючи на посаді інспектора ДПС взводу 4 роти ДПС ДАІ з ОСП при УДАІ ГУМВС України в Київській області. 29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей», яким внесені доповнення до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у відповідності з якими перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. У зв'язку з прийняттям змін у законодавстві, що регулюють пенсійне забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виникли підстави та право для перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, включно і його право на перерахунок раніше призначеної пенсії. Разом з тим, з довідки ОСОБА_4 Комісії ГУ МВС України «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії», направленої на адресу позивача ГУ ПФУ у Київській області листом від 11.08.2017 № 689П-01, встановлено посадовий оклад у розмірі 2470 грн., надбавка за військовим (спеціальним) званням 1000 грн., надбавка за стаж служби 1735 грн., премія 89,01 грн., крім того, у листі зазначено, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження цільових коштів, призначених для цих виплат. Вважає, що вказана довідка містить неповну інформацію, зокрема, не зазначена надбавка за особливо важливі завдання 50%, вказано зменшений розмір премії (1,71% замість 115%), відсутній розмір доплат на дітей віком до 18 років, а відмова у виплаті пенсії з мотивів відсутності коштів є протиправною. Відтак, просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_4 комісії УМВС України в Київській області щодо видачі вказаної довідки із зменшеним розміром виплат та зобовязати видати ОСОБА_3 управлінню Пенсійного фонду України в Київській області достовірну довідку; визнати бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області у відмові сплачувати пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у звязку з відсутністю коштів протиправною; зобовязати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 та з урахуванням діючої редакції ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», провести виплату пенсії, виходячи з розміру посадового окладу 2470 грн., окладу за спеціальним званням 1000 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 1735 грн., премії, встановленої на момент звільнення у розмірі (5205х115%)=5985,75 грн., виплати надбавки за особливо важливі завдання (5205х50%)=2602,50 грн., доплати на трьох дітей віком до 18 років (50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 1312 : 2 х 3=1968) і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016, тобто з дати виникнення права на перерахунок і надалі; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобовязання ОСОБА_4 комісії УМВС України в Київській області та ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 267 КАС України).
06.12.2017 через канцелярію суду представник відповідача - ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області, надав заперечення на адміністративний позов, в яких вказував на порушення позивачем строків звернення до адміністративного суду, а також зазначив, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету, відтак, просив позов залишити без задоволення (а.с.24-26).
06.12.2017 через канцелярію суду представник відповідача - ОСОБА_4 комісії ОСОБА_3 управління МВС України в Київській області, надав заперечення проти адміністративного позову, якими просив відмовити у задоволенні позову, вказуючи на правомірність визначеного ними розміру видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, а також на той факт, що на виконання вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 № 138 в Київській області створена робоча група, якою у період з 27.04.2017 по 16.06.2017 проводилась підготовка та передача до органів ПФУ довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі, і позивача (а.с.29-31).
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив задовольнити з підстав, наведених в позовній заяві.
Позивач в судове засідання на розгляд справи не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.21).
Представники відповідачів в судове засідання на розгляд справи не зявились, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, а саме поштою рекомендованим листом з повідомленням (а.с.22-22а). Причини неявки суду не повідомили, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
У відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази по справі, суд прийшов до наступних висновків.
У відповідності до наказу ОСОБА_3 управління МВС України в Київській області від 05.11.2015 № 585 о/с «По особовому складу», старшого прапорщика міліції ОСОБА_2, інспектора ДПС взводу № 4 роти ДПС ДАІ з обслуговування стаціонарних постів при Управлінні ДАІ, 05.11.2015 було звільнено з органів внутрішніх справ у запас (з постановкою на військовий облік) за віком, встановивши премію за жовтень 2015 року 115%, за листопад 2015 року 115%. Календарна вислуга на день звільнення складає 26 років 2 місяці 8 днів (а.с.7).
06.11.2015 ОСОБА_2 призначена пенсія виходячи із суми грошового забезпечення в розмірі 2494,41 грн., яке складається з посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років у розмірі 40 %, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, премії у розмірі 115%, та з врахуванням надбавки до пенсії на трьох дітей віком до 18 років; в сумі розмір призначеної пенсії становить 3307,20 грн., що підтверджується розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі НОМЕР_1 для ОСОБА_2 (а.с.8).
У відповідь на звернення позивача ОСОБА_5 управління ПФУ в Київській області направило листа від 11.08.2017 № 689/П-01, яким повідомило, що згідно зі ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом,та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.Повідомлено, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження цільових коштів, призначених для цих виплат (а.с.9).
Разом із вказаним листом ОСОБА_5 управління ПФУ в Київській області направило копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 17.05.2017 № П-3409, виданої ОСОБА_2 головою ОСОБА_4 комісії ОСОБА_3 управління МВС України в Київській області, в якій вказано, що посада інспектора ДПС взводу № 4 роти ДПС ДАІ з обслуговування стаціонарних постів при Управлінні ДАІ ГУ МВС України в Київській області, з якої був звільнений ОСОБА_2, прирівняна до посади інспектора патрульної поліції молодший склад поліції, а розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016, становить 5294,01 грн. та складається з посадового окладу в розмірі 2470 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 1000 грн., надбавки за стаж служби 26 календарних років в розмірі 50%, що становить 1735 грн., та премії в розмірі 1,71% від всього грошового забезпечення, що становить 89,01 грн. (а.с.10).
Окрім того, листом ОСОБА_3 управління МВС України в Київській області від 01.09.2017 № 29/П-722 позивача повідомлено про те, що у відповідності до листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 № 4019/02/22-2017 Пенсійний фонд України був повідомлений про підстави для проведення перерахунку пенсій. Після чого Пенсійні фонди України підготували списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та направили на ліквідаційні комісії областей. У ліквідаційній комісії ГУМВС України в Київській області була створена робоча група, якою у період з 27.04.2017 по 16.06.2017 проводилась підготовка та передача до органів Пенсійного фонду довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у тому числі і позивача за № 29/141 від 26.05.2017. Грошове забезпечення позивачу для перерахунку пенсії визначено в сумі 5294,01 грн. (а.с.13-14)
Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною першоюстатті 2 КАСУкраїни, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 6 КАС Українивстановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права,Конституція Українимає найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України (ст.8, ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Статтею 46 Конституції Українивизначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
При цьому, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у звязку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону (ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі - Порядок проведення перерахунку пенсій).
При цьому абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 цього Законууповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене узгоджується з вимогами пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Вказана правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484/а13, що в силуст. 244-2 КАС Україниє обовязковою для застосування усіма субєктами владних повноважень.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною 3, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 затвердженогрошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке, згідно з п. 1 вказаної постанови, складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.Схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ затверджені в додатках до цієїПостанови.
Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.02.2017 № 138.
Згідно з абзацом 2 пункту 15розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію»за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Як визначено ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію»,пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Приписи ч. 16ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставіпостанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988.
Аналогічну правову позицію висловив Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 20.01.2017 (справа № 806/1721/16), від 24.11.2016 (справа № 676/1910/16-а).
Разом з тим, згідностатті 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першоюстатті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно дост. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги).
У зазначеному рішенні Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників міліції, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 у справі № 21- 348а13, постанові від 17.12.2013 у справі № 21-445а13.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано право, тобто набуте право не може бути скасоване, звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).
Зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їх сімей (Рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно дост. 19 Закону України «Про міжнародні договори України»,ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Так, за правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя.
При цьому, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Окрім того, пунктом 26 вказаного рішення визначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Аналогічна правова позиція викладена в п. 24 рішення Європейського суду з прав людини в справі «Сук проти України» від 10.03.2011, а також в рішенні "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002.
Враховуючи викладене, посилання представника відповідача - ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області в листі від 11.08.2017 № 689/П-01, а також запереченнях на адміністративний позов, надісланих на адресу суду 06.12.2017, на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення перерахунку пенсії позивача є безпідставними. Адже реалізація особою вказаного права, пов'язаного з отриманням бюджетних коштів, базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, відтак, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Доводи представника відповідача ОСОБА_4 комісії ОСОБА_3 управління МВС України в Київській області, наведені в своїх запереченнях проти адміністративного позову, на той факт, що надбавки та доплати, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2015 № 1294 та наказом МВС України від 31.12.2015 № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ», до перерахунку пенсій не включаються, розцінюються судом як позиція порушення гарантованого державою права на соціальний захист шляхом звуження змісту та обсягу призначених позивачу на підставі чинних на момент виходу на пенсію соціальних гарантій, відтак, не беруться судом до уваги.
Щодо посилання представника відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області в наданих суду запереченнях на адміністративний позов на пропуск позивачем 6-місячного строку для звернення до суду не береться судом до уваги, так як предметом оскарження позивача є видана 17.05.2017 довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № П-3409, а також бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області у відмові сплачувати пенсію у звязку з відсутністю коштів, надана позивачу листом від 11.08.2017 № 689/П-01, відтак, з часу видачі вказаних документів до моменту звернення позивача до суду 27.10.2017- не пройшов встановлений 6-місячний строк звернення до суду.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і в доведенні перед судом їх переконливості (ч.1ст.11 КАСУ).
Стаття 69 КАС Українипередбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
В той же час, з урахуванням положень ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 4 ст. 71 КАС України передбачено обовязок суб'єкта владних повноважень подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Отже, право позивача, як колишнього працівника міліції та пенсіонера органів внутрішніх справ, на перерахунок пенсії на підставіпостанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 є беззаперечним, та при його здійсненні мають враховуватися, в тому числі, соціальні гарантії, виходячи з яких особі було призначено пенсію.
Положенням ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»передбачено, що перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. А відтак, вимога позивача підлягає задоволенню з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016.
Що стосується вимог про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, слід зазначити наступне.
За умовами ч.1ст. 267 КАС Українисуд, який ухвалив судове рішення у адміністративній справі, має право зобовязати субєкта владних повноважень, не на користь якого прийнято судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Аналіз наведеної норми свідчить, що прийняття рішення про встановлення судового контролю за виконання рішення суду є правом, а не обовязком суду. Разом з тим, позивачем при зверненні до суду жодним чином не обґрунтовано та в судовому засіданні не встановлено наявність обставин, що вказували б на реальну можливість невиконання ухваленого по справі рішення.
Відтак, суд вважає, що у задоволенні вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду слід відмовити.
Керуючись ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», ст. 11, 69, 71, 244-2, 267 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ОСОБА_4 комісії ОСОБА_3 управління МВС України в Київській області щодо видачі ОСОБА_2 довідки від 17.05.2017 № П-3409 про грошове забезпечення із зменшеним розміром премії, невиплатою надбавки за особливо важливі завдання, відсутністю доплати на дітей віком до 18 років та зобовязати видати уточнену довідку.
Визнати бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Київській області про відмову у виплаті пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у звязку з відсутністю коштів - протиправною.
Зобовязати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України,щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей», з врахуванням ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службита деяких інших осіб», відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та провести виплату пенсії, виходячи з розміру посадового окладу 2470 грн., окладу за спеціальним званням 1000 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 1735 грн., премії, встановленої на момент звільнення у розмірі 115%, виплати надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50%, доплати на трьох дітей віком до 18 років та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 до моменту здійснення перерахунку та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку.
В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Березанський міський суд Київської області протягом 10 (десяти) днів з дня її оголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: І. О. Капшученко