
Справа №592/12769/17
Провадження №2-а/592/677/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді - Труханової Л.М.,
за участю секретаря Сахненко О. Ю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом, який обґрунтовує, тим що її було взято на облік у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції. Згідно з довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи її місце проживання є зареєстрованим за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. Отримує пенсію за віком, яка призначена їй довічно. З часу переміщення до Сумської області отримує належну йому пенсію за місцем перебування на обліку у Сумському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, проте з жовтня 2017 року виплата пенсії їй була припинена. Відповідно до листа відповідача від 18.09.2017 року №20886/05-20, рішенням Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради йому припинено виплату пенсії за віком у звязку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 01.09.2017 року. З такими діями відповідача не погоджується, тому просить визнати протиправними дії відповідача щодо припинення їй нарахування та виплати пенсії, а також щодо утримання надміру виплаченої пенсії у сумі 1652,48грн. за період з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року; зобовязати відповідача поновити ОСОБА_1 нарахування і виплату пенсії та сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.10.217 року з одночасним скасуванням свого рішення від 14.09.2017 року №867 про утримання надміру виплаченої суми пенсії у розмірі 1652,48 грн.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 не зявились, від представника позивача надійшла заява в якій просить розглядати справу без їх участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, позов не визнав, в його задоволенні просить відмовити. Пояснив, що у відповідача відсутні законодавчі підстави для поновлення пенсійної виплати позивачу, оскільки відсутнє відповідне рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, на підставі якого можливе відновлення таких виплат, а тому управління вважає позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставними та такими, що не відповідають вимогам діючого законодавства.
Суд, дослідивши докази справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради, як особа, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради № 3681 від 12.05.2017 року (а.с. 10).
З часу переміщення до Сумської області ОСОБА_1 перебував на обліку у Сумському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримував пенсію за віком як внутрішньо переміщена особа з Луганської області.
З 01.09.2017 року ОСОБА_1 виплата пенсії була припинена.
Листом від 18.09.2017 року № 20886/05-20 Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило, що на підставі листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 01.09.2017 року №12.01-30/7712/07 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії за віком у звязку зі скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з 01.09.2017 року. За період з 01.09.2017 року по 30.09.2017 року виникла переплата його пенсії у сумі 1652,48грн. 14.09.2017 року управлінням прийняте рішення №857 про утримання надміру виплаченої суми пенсії, пропонує повернути переплачені кошти у добровільному порядку (а.с. 12).
Так, 20.10.2014 року Верховною Радою України прийнятоЗакон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» відповідно до ст.1 якого внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
У відповідності до ст. 4Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Згідно з ч.1ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За правилами, встановленими ч.1Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені в статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
У відповідності до ч.1ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Згідно з ч.2ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Положеннямист.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті35та статтею46цьогоЗакону.
Тобто припинення виплати пенсії здійснюється або на підставі рішення органу Пенсійного фонду, або на підставі рішення суду.
При цьому, як вбачається з листа Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області 18.09.2017 року № 20886/05-20, відповідачем не було надано позивачу копії рішення Комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про припинення виплати пенсії ОСОБА_1
Враховуючи викладене, суд вважає недоречними доводи відповідача про те, що позивачем не оскаржене вищевказане рішення Комісії. Такі твердження не спростовують порушення відповідачем встановленої законом процедури припинення виплати пенсії та не є доказом правомірності дій відповідача у спірних відносинах.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що відповідач у спірних відносинах щодо припинення виплати пенсії позивачу діяв на не підставі та не у спосіб, що передбачені законом.
Крім того, Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до п.1.5 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Пунктом 2.8 вказаного Порядку встановлено, що поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Беручи до уваги вищенаведені норми Порядку та встановлену під час судового розгляду справи безпідставність дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу, з урахуванням приписів ч.2ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 8-10, 12, 14, 19, 48, 72-79, 81, 94, 241-246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2017 року.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_1 нарахування і виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.10.2017 року.
На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми.
Суддя Л.М. Труханова