Постанова № 71193098, 18.12.2017, Подільський міськрайонний суд Одеської області (до 25.04.2025 - Котовський міськрайонний суд Одеської області)

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
505/2170/17
Номер документу
71193098
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 505/2170/17

Провадження№2-А/505/40/17 П О С Т А Н О В А

І М ЕНЕМ У К Р А Ї Н И

18.12.2017 року Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Нікітішина В.П.

при секретарі Шевчук С. В.

за участі: позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2

Представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Подільську Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області в особі заступника державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель в Одеській області ОСОБА_4, за участю третьої особи: Подільської районної державної адміністрації Одеської області, про визнання неправомірним притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулась до суду із позовом, та просить визнати неправомірними дії заступника головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель в Одеській області ОСОБА_4 щодо притягнення її, ОСОБА_1, до адміністративної відповідальності; скасувати постанову головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель в Одеській області ОСОБА_4 від 15 серпня 2017 року № 200/ДК/0094По/08/01/-17 про накладення штрафу в розмірі 850,00 грн. на неї, ОСОБА_1.

Підставою цьому зазначала те, що 15 серпня 2017 року заступником головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням законодавства України про охорону земель в Одеській області ОСОБА_4 постановою № 200/ДК/0094По/08/01/-17 на неї накладено адмінстягнення. штраф у сумі 850 грн. за самовільне зайняття земельних ділянок на території Олексіївської сільської ради Подільського району Одеської області площею 7,0 га та 12.0 га, тобто за порушення ст. 116, ст.211 Земельного кодексу України та ст. 53-1 КУпАП.

Вважає, що постанова винесена з грубим порушенням норм чинного законодавства. В протоколі про адміністративне правопорушення і оскаржуваної постанові вказано, що вона самовільно зайняла земельні ділянки, які засіяні сільськогосподарськими культурами, саме якими не вказує.

При складанні протоколу та винесенні постанови по ньому їй не надавали для ознайомлення акт обстеження земельних ділянок, складених на місці правопорушення, а також прізвища свідків, які підтверджують такий факт.

Вона самовільно земельні ділянки не займала.

На вказаних земельних ділянках декілька років росла амброзія, дуже шкідлива рослина.

Їй було запропоновано власником - Подільською районною державною адміністрацією обробляти вказані земельні ділянки, тим самим знищити шкідливі рослини та сплатити по договору про відшкодування втрат бюджету Олексіївської сільради від недоотримання коштів за фактичне землекористування передбачену договором плату.

Договір був укладений 25.01.2017 року, а фактично вона почала використовувати землю в середині квітня 2017 року.

Вона не займала самовільно земельні ділянки, почата обробляти після пропозиції власника, укладання договору та наявності рішення органу місцевого самоврядування щодо обробітку земельних ділянок з метою недопущення втрат бюджету від невикористання таких земельних ділянок.

Це свідчить про те, що в її діях відсутній склад правопорушення, передбачений ст. 53-1 КУпАП.

Позивачка та її представник за довіреністю ОСОБА_2 у судовому засіданні на позові наполягали та просили його задовольнити.

Представник Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надав відзив на адміністративний позов, де вказував, що забезпечення та реалізація державного контролю, зокрема шляхом проведення перевірок, є прямим обовязком Держгеокадастру, який визначений нормами законодавства. Згідно зі статтею 4 «Про державний контроль за використанням та охороною земель» об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. Так, державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у м. Одеса Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління ОСОБА_5 відповідно до наказу Головного управління від 07.06.2017 № 200-ДК та статей 6, 10 Закону України «Про державний контролі, за використанням та охороною земель» здійснено державний контроль дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорону земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час використання земель сільськогосподарського призначення державної власності, право на які запропоновано для продажу на земельному аукціоні та які використовуються без правовстановлюючих документів на території Олексіївської сільської ради Подільського району Одеської області площею 11,5 га та 14,00 га. Рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування щодо передачі вказаних земельних ділянок у власність або у користування будь-яким особам не приймалось, правовстановлюючі документи на земельні ділянки відсутні. Таким чином, використання ОСОБА_1 земельних ділянок без передбачених чинним законодавством правовстановлюючих документів для вирощування сільськогосподарських культур є порушенням пункту «б» частини першої статті 211, а також статті 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Представник Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за довіреністю ОСОБА_3 у судовому засіданні позов не визнала з підстав, вказаних у відзиві на адміністративний позов.

Представник Подільської районної державної адміністрації Одеської області у судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову, виходячи з такого.

Згідно зі статтею 187 Земельного кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Приписами статті 188 Земельного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності покладено на органи Держгеокадастру.

Так, даною постановою внесено зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», зокрема пункт 4 положення було доповнено підпунктом 25і.

Відповідно до підпункту 25-1 пункту 4 Положення Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) зокрема за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Крім того, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 910-р «Питання Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру» погоджено пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015№ 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» (Офіційний вісник України. 2015 р.. №7, ст. 164) функцій і повноважень Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Вищезазначене свідчить, що забезпечення та реалізація державного контролю, зокрема шляхом проведення перевірок, є прямим обовязком Держгеокадастру, який визначений нормами законодавства.

Відповідно до пункту 7 Положення, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Головне управління діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (далі - Положення), яке затверджено наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308.

Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.

У своїй діяльності Головне управління керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Премєр міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.

Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 № 308, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі: дотримання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимого земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Відповідно до Положення про Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 05.01.2017 року, Управління з контролю за використанням та охороною земель є структурним підрозділом Головного управління, юрисдикція якого поширюється на територію Одеської області.

Пунктом 4 вищевказаного Положення передбачено, що управління відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, також він спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Згідно зі статтею 4 «Про державний контроль за використанням та охороною земель» об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

У відповідності до статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням

вимог законодавства України про охорони земель і моніторинг грунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.

При цьому, стаття 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначає повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а стаття 10 вказаного Закону визначає повноваження державних інспекторів у сфері державною контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.

Згідно з положеннями статті 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», до повноважень центральною органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі належать, зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

В свою чергу, у відповідно до статті 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та пункту 6 Положення, посадові особи Головного управління, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, в межах своїх повноважень мають право безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.

Як вбачається з матеріалів справи, 15 серпня 2017 року заступником головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України про охорону земель в Одеській області ОСОБА_4 була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення №200/ДК/0094По/08/01/-17, якою ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850,00 грн.

Постановою №200/ДК/0094По/08/01/-17 від 15 серпня 2017 року встановлено самовільне зайняття ОСОБА_1 земельних ділянок площею 7,0 га та 12,0 га, які розташовані на території Олексіївської сільської ради Подільського району Одеської області. Вищевказані земельні ділянки обробляються ОСОБА_1, а саме: засіяні сільськогосподарськими культурами. Згідно даних Державного земельного кадастру та документації із землеустрою категорія вказаних земельних ділянок значиться як землі сільськогосподарського призначення. Рішення щодо передачі вказаних земельних ділянок у власність чи користування будь-яким фізичним або юридичним особам, органами влади чи місцевого самоврядування не приймались, правовстановлюючі документи на земельну ділянку відсутні, земельні ділянки ОСОБА_1 зайняті самовільно.

Згідно ст. 53-1 КУпАП, самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Позивачка вказувала на те, що самовільно земельні ділянки вона не займала, оскільки 25.01.2017 року вона уклала договір з Подільською районною державною адміністрацією, за яким їй було запропоновано обробляти вказані земельні ділянки, тим самим знищити шкідливі рослини та сплатити по договору про відшкодування втрат бюджету Олексіївської сільради від недоотримання коштів за фактичне землекористування передбачену договором плату.

Так, 25.01.2017 року між ОСОБА_1 та власником державною в особі Подільської районної державної адміністрації Одеської області були укладені договори №126 та №127 про відшкодування втрат бюджету Олексіївської сільської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування. За умовами договорів, землекористувач ОСОБА_1, що фактично користується земельними ділянками сільськогосподарського призначення рілля площею

12,00 га та 7,0 га, розташованими на території Олексіївської сільської ради (за межами населеного пункту) без правовстановлюючих документів на період з 01.01.2017 року до 31.12.2017 року, зобовязується сплатити кошти за фактичне землекористування.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Відповідно до пункту є-1 частини першої статті 15-1, частини четвертої статі 122 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затверджене наказом Держгеокадастру від 17.11.2017 № 308, Головне управління здійснює розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Одеської області.

Порядок отримання земельних ділянок у користування встановлений, зокрема, статтями 123, 124, 134-139 Земельного кодексу України.

Також, за нормами статей 125,126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Таким чином, укладені 25.01.2017 року позивачем з Подільською районною державною адміністрацією Одеської області договори № 127 та № 126 про відшкодування втрат бюджету Олексіївської сільської ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування не є документами, що посвідчують землекористування земельними ділянками площею 7,00 га 12,00 га.

У відповідності до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно положення статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, доказів існування відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування (оренду) позивачу земельних ділянок або вчиненого правочину щодо таких земельних ділянок, позивачем надано не було.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про наявність в діях позивача складу правопорушення, відповідальність за яке передбачена 53-1 КпАП України. Викладені в позові обставини не свідчать про неправомірність дій відповідача та не є підставою для скасування постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 286 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (іпн:НОМЕР_1, яка проживає за адресою:66350, с.Куяльник Подільський район, Одеська область, вул.Спортивна,15) у позові до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області в особі заступника державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання законодавства України

про охорону земель в Одеській області (код ЄДРПОУ №39765871 яке знаходиться за адресою: 65107, м.Одеса вул.Канатна,83) - про визнання неправомірним притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанови про накладення штрафу відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанову суду може бути оскаржено безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.

С у д д я

Постанову у повному обсязі складено 22.12.2017 року.