Постанова № 7119206, 14.04.2009, Олександрівський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
14.04.2009
Номер справи
2а-56/2009
Номер документу
7119206
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-56/2009 рік

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2009 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючого судді - Кулікова В.В.; при секретарі - Рєзнік Г.О. за участю представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона обґрунтовувала свої вимоги тим, що 08 жовтня

2006 року народила сина ОСОБА_4, та з квітня 2007 року перебуває на обліку у відповідача.

У відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» відповідачем повинна їй сплачуватись щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Вона мала отримувати в 2007-2008 роках щомісячно допомогу у розмірі прожиткового мінімуму який становив: з 1 квітня по 30 вересня 2007 року - 463 грн., з 1 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року - 470 грн., з 1 січня 2008 року по 31 березня 2008 року - 526 грн., з 1 квітня 2008 року по 30 червня 2008 року - 538 грн., з 1 липня 2008 року по 30 вересня 2008 року - 540 грн., з 1 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року - 557 грн..

Але відповідач сплачує їй допомогу в меншому розмірі, ніж це передбачено вказаними законами, не враховуючи при цьому те, що рішенням Конституційного Суду України від 09 липня

2007 року № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідає Конституції України зупинення законом про Державний бюджет дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України. За рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію, чи скасовувати їх, оскільки з об»єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і, як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дій законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не винними, мають використовуватися окремі закони. Тому, позивачка просила визнати протиправними дії відповідача щодо недоплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача на її користь у відповідності до приведених у позові розрахунків недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 квітня 2007 року по 03 березня 2008 року в загальній сумі 3748 грн. 31 коп., а також поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом його прав за період з 01 січня 2007 року. В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги. Представник відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у судове засідання не з»явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, просить слухати справу у їх відсутність. Крім того, надав до суду заперечення, зі змісту яких вбачається, що позов вони не визнають з тих причин, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена та виплачується у відповідності до вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». У відповідності до ст. 95 Конституції України виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» застосовуються лише у частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет України. Крім того, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову у зв»язку з пропуском позивачем встановленого ст. 99 КАС України річного строку звернення до суду зі своїми вимогами, оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що ним оспорюється, сплачується йому щомісяця, а тому міг дізнатися, як вона вважає, про порушення його прав. На підставі ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників відповідача на підставі наявних у ній доказів. Суд, вислухавши доводи представника позивача, вивчивши письмові докази які містяться в матеріалах справи приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав. Відповідно до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров»я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов»язком держави.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім»я дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Законодавством України питання, пов»язані з призначенням та виплатами допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, регулюються Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» ( в подальшому Закон № 2811-ХП) та Законом України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» ( в подальшому Закон № 2240-П).

У відповідності до ст. ст. 2, 42 Закону № 2240-П вказана допомога надається застрахованим особам, тобто найманим працівникам, на користь яких здійснюється загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. В свою чергу, за ст. 13 Закону № 2811-ХП( в редакції, що діяла до 31 грудня 2007 року) право на отримання такої допомоги мають особи, не застраховані в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування.

Позивачка ОСОБА_2 є матір»ю ОСОБА_5, 08 жовтня 2006 року, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини. Вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною, що підтверджується копією наказу № 495 від 28.11.06р. Донецького обласного ОСОБА_3 юстиції з якого вбачається, що вона працювала консультантом Олександрівської державної нотаріальної контори, та на неї поширюються норми, встановлені Законом № 2240-П.

Відповідно до ст. 43 Закону № 2240-П допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 квітня 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

В той же час, абзацом 3 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї, в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку,

встановленому кабінетом Міністрів України. Пунктом 7 статті 71 цього Закону про Держбюджет призупинені положення ст. 43 Закону № 2240-П.

Проте, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої ст. 56 та п. 7 ст. 71 втратили чинність як такі, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 9 липня 2007 року. Це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Це свідчить про те, що з 09 липня 2007 року відповідач невірно виплачує належну позивачці ОСОБА_2 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаному ним в довідці розмірі, оскільки згідно ст. 43 Закону № 2240-П така допомога їй повинна виплачуватися у розмірі не меншому, ніж розмір прожиткового мінімуму , встановленого законом. Оскільки у вказаній нормі закону йдеться про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то при нарахуванні і виплаті такої допомоги слід застосовувати розмір прожиткового мінімуму, встановлений Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», для дітей віком до 6 років.

З урахуванням вже отриманою позивачкою ОСОБА_2 у 2007 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір такої допомоги, не доплаченої з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року складає 1863 грн. 12 коп. виходячи з такого розрахунку: липень 2007 року ( 463 грн. : 31 дн. х 23 дн. - 129,03 грн.) + серпень 2007 року ( 463 грн. - 132 грн. 64 коп.) + вересень 2007 року (463 грн. - 134 грн. 45 коп.) + жовтень 2007 року ( 470 грн. - 136 грн. 13 коп.) +листопад 2007 року ( 470 грн. - 140 грн. 05 коп.) + грудень 2007 року (470 грн. - 144 грн. 10 коп.).

Разом з тим, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом для дитини віком до шести років в 2008 році не підлягають задоволенню на підставі наступного.

Положенням ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниця між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб, та не менше 23% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Однак зазначені положення з 09.07.2007 року рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідають Конституції України, тобто дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» поновлено з 09.07.2007 року.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до деяких законодавчих актів України, та внесено зміни до частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», згідно яких : «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень». Зазначена норма не визнана рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року не конституційною. Таким чином, дії відповідача по нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які здійснює відповідач з 01.01.2008 року, не суперечать вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, на чому наголошує представник відповідача як на підставі для відмови у задоволенні позову, то дійсно у відповідності до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Сплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється помісячно і, відповідно, про порушення права щодо недоплати такої допомоги вона знала кожен місяць, починаючи з 9 липня 2007 року. Але з позовом ОСОБА_2 звернулася до суду 12 лютого 2009 року, тобто пропустила строк для визнання вказаних вище дій протиправними та стягнення недоотриманої допомоги. В своїй заяві позивачка просила поновити строк звернення до суду з позовом, оскільки доглядає малолітню дитину, яка часто хворіє на простудні захворювання, стоїть на «Д» обліку у дитячій консультації Олександрівської ЦРЛ, що підтверджується довідкою з

ОЦРЛ, тому не мала можливості залишити її без нагляду, щоб збирати необхідні документи та звертатись до суду.

Суд вважає, що строк звернення в суд з адміністративним позовом ОСОБА_2 пропущений з поважної причини і його слід поновити, оскільки догляд за малолітньою дитиною потребує постійного нагляду, уходу та уваги, що унеможливило своєчасне звернення позивача в суд з цим позовом.

У зв»язку з частковим задоволенням позову на користь позивачки ОСОБА_2 у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України слід присудити з бюджету Олександрівської селищної ради понесені нею витрати з оплати судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп..

Керуючись ст.ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94,122-143, 151-154, 158-163, 167, 185,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Поновити ОСОБА_2 строк звернення до суду з адміністративним позовом.

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області щодо недоплати ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Стягнути з ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області за рахунок коштів Державного бюджету України області (р/р 35414009003469, МФО 834016, ЄДРПОУ 24812369, УДК в Олександрівському районі) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилася та проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1863 (одна тисяча вісімсот шістдесят три) гривень 12 коп.

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 щодо оплати недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом, для дітей віком до шести років за 2008 рік, з вище наведених обставин.

Стягнути з бюджету Олександрівської селищної ради ( р/р 31415537700099 , код платежу 22090100 МФО банку 834016, код ЗКПО 34687331 ГУДК у Донецькій області) на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 3 (три) гривні 40 коп..

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.