
Справа № 761/38191/16-а
Провадження № 2-а/761/92/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Юзькової О. Л.
при секретарі Голопич Н. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги наступним. Позивач з 16.09.2002 р. перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України м. Києва та отримувала пенсію за вислугу років до 31.12.2003 р., відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 01.01.2004 р. відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, без наданої позивачем згоди, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На момент проведення перерахунку 01.01.2004 р. розмір пенсії позивача був максимальним відповідно до розміру, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». Однак після перерахунку розмір пенсії Позивача істотно зменшився. З 08.10.2014 р. позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України м. Києва з заявою про проведення перерахунку пенсії з виду на вид, а саме на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач стверджує, що при проведенні Головним управлінням Пенсійного фонду України м. Києва перерахунку пенсії було застосовано неправильний показник середньомісячної заробітної плати, а також індивідуальний коефіцієнт заробітку. Позивач не погоджується з таким нарахуванням пенсії, а тому просить суд визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині зменшення розміру пенсії неправомірними та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 08.10.2014 року.
Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача належним чином повідомлений в судове засідання не прибув, через загальну канцелярію надав заперечення на позов де зазначив наступне. З 08.10.2014 р. гр.. ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії з виду на вид, а саме з пенсії за вислугою років, яку вона отримувала відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за вік страхування». Після проведеного перерахунку розмір пенсії збільшився з 1049,00 грн. до 1450,29 грн. Станом на дату звернення пенсія позивача складає - 1569,95 грн. Також заявлені позовні вимоги а також питання щодо ніби то зменшення розміру пенсії були предметом розгляду адміністративної справи № 761/5267/15-а за позовом ОСОБА_1 до об»єднаного управління який був розглянутий Шевченківським районним судом м. Києва та 07 червня 2016 року залишений без задоволення Рішення суду першої інстанції залишено без змін 20.09.2016 р. ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду.
Не прибуття представника відповідача в судове засідання відповідно до ст. 128 КАС України не є перешкодою для розгляду справи по суті.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленим наступне.
ОСОБА_1 з 16.09.2002 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Києва та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 01.01.2004 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюються за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до п.4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
08.10.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
На підставі даної заяви видано розпорядження № 815581 від 14.10.2014 р. про переведення позивача з одного виду пенсії на інший.
Позивач зазначає, що перерахунок пенсії - з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, було проведено не на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», а відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що в кінцевому підсумку призвело до фактичного зменшення розміру пенсії. Показник середньої заробітної плати застосований для обчислення пенсії має бути незмінним.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 09.06.2015 року, по справі №21-550а14, яка у відповідності до вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
При цьому, у цій же постанові було зазначено,що Верховний Суд України вже висловлював свою позицію щодо застосування частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, у справі № 21-612а14, постанова в якій ухвалена 31 березня 2015 року, де він дійшов висновку, що у випадку, коли, особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Враховуючи, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років на пенсію за віком здійснений на підставі заяви позивача від 08.10.2014 року був застосований не правильний показник середньої заробітної плати та індивідуальний коефіцієнт заробітку, дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві є неправомірними.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що посилання представника відповідача на обставини встановлені постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 07.06.2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не можуть бути покладені в основу рішення, з огляду на те, що предметом спору зазначеної справи було вирішення питання правомірності проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за відсутності відповідної заяви позивача.
Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем не надано суду беззаперечних доказів правомірності своїх дій.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8, 10, 11, 71, 161-163 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду в м. Києві в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 08.10.2014 року з урахуванням раніше сплачених ОСОБА_1 сум.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Шевченківський районний суд м. Києва.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в разі пропущення строків, або якщо її не скасовано після розгляду в суді апеляційної інстанції.
Суддя