Рішення № 71188187, 22.12.2017, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
22.12.2017
Номер справи
727/10197/17
Номер документу
71188187
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 727/10197/17

Провадження № 2/727/2163/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді Смотрицького В.Г.

при секретарі Вальчук М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» про примусове виконання зобовязання за договором банківського вкладу, стягнення відсотків та інфляційних, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з цим позовом до відповідача посилаючись на те, що 16 липня 2014 року між нею та відповідачем було укладено Договір №002-25505- 160714 про банківський вклад (депозиту) «Найкращий» (для пенсіонерів) у національній валюті на суму 52 000 гри. строком по 21 липня 2015 року з відсотковою ставкою 23,25%.

08 вересня 2014 року між нею та відповідачем було укладено Договір №002-25504- 080914 про банківський вклад (депозиту) «Найкращий» (для пенсіонерів) у національній валюті па суму 150 000 грн. строком по 13 вересня 2015 року з відсотковою ставкою 23,25%.

08 вересня 2014 року між нею га відповідачем було укладено Договір №003-25504- 080914 про банківський вклад (депозиту) «Найкращий» (для пенсіонерів) у доларах США па суму 15714,46 доларів США строком по 13 вересня 2015 року з відсотковою ставкою 10.35%.

Оскільки вона не мала наміру продовжувати строк дії Договору у вересні - жовтні 2015 року повідомила про це відповідача та просила по закінченню строку дії Договору повернути їй вклад та сплатити проценти. Однак, коли вона звернулась до відповідача для отримання вкладу та процентів, їй було повідомлено про припинення будь-яких операцій банку щодо повернення вкладів та сплати відсотків, у зв'язку із призначенням тимчасової адміністрації. Постановою Правління НБУ від 02.10.2015 року №664 «Про відкликання банківських ліценцій та ліквідацію ПАТ «Дельта Банк», розпочато процедуру ліквідації та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію А Г «Дельта Банк».

Оскільки, зобов'язання відповідача щодо повернення вкладу та виплати відсотків за договором виникли 13.09.2015 року, тобто під час здійснення тимчасової адміністрації, відмова відповідача у поверненні вкладу вважала незаконною.

09 грудня 2015 року за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб їй було відшкодовано 200000 грн.

Борг складає 16922,50 доларів США та 38833,85 грн., разом на день звернення до суду 478 965 грн.

А тому просила стягнути з відповідача на її користь 16922 доларів США, що станом на день звернення до суду еквівалентно 478965 грн., 3% річних за несвоєчасне виконання грошового зобовязання в сумі 28 816 грн.; відсотки із врахуванням індексу інфляції в сумі 211157 гри., та витрати по оплаті правової допомоги в розмірі 3000 гри., а також судового збору.

Представник позивача в судове засідання не зявився, звернувся до суду з заявою, в якій просив справу розглянути в його відсутність, позов підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, звернувся до суду з заявою, в якій просив справу розглянути в його відсутність, позов не визнає.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що підстав для задоволення позову немає у звязку з наступним.

Судом встановлено, що 16 липня 2014 року між сторонами було укладено Договір №002-25505- 160714 про банківський вклад (депозиту) «Найкращий» (для пенсіонерів) у національній валюті на суму 52 000 гри. строком по 21 липня 2015 року з відсотковою ставкою 23,25% ( а.с. 5 ).

08 вересня 2014 року між нею та відповідачем було укладено Договір №002-25504- 080914 про банківський вклад (депозиту) «Найкращий» (для пенсіонерів) у національній валюті па суму 150 000 грн. строком по 13 вересня 2015 року з відсотковою ставкою 23,25% ( а.с. 6 ).

08 вересня 2014 року між нею га відповідачем було укладено Договір №003-25504- 080914 про банківський вклад (депозиту) «Найкращий» (для пенсіонерів) у доларах США па суму 15714,46 доларів США строком по 13 вересня 2015 року з відсотковою ставкою 10.35% ( а.с. 7 ).

Позивач не мала наміру продовжувати строк дії Договору у вересні - жовтні 2015 року повідомила про це відповідача та просила по закінченню строку дії Договору повернути їй вклад та сплатити проценти. Однак їй було повідомлено про припинення будь-яких операцій банку щодо повернення вкладів та сплати відсотків, у зв'язку із призначенням тимчасової адміністрації. Постановою Правління НБУ від 02.10.2015 року №664 «Про відкликання банківських ліценцій та ліквідацію ПАТ «Дельта Банк», розпочато процедуру ліквідації та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Дельта Банк» ( а.с. 8, 9 ).

09 грудня 2015 року за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб позивачу було відшкодовано 200000 грн.

Відповідно дост.1058 ЦК Україниза договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони ( вкладника) або для неї грошову суму ( вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувативкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

Згідно зі ст.2 Закону України «Про банки та банківську діяльність» вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберіганняабо без зазначення такого строкуі підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору.

Як вбачається з умов вищезазначених договорів банківського вкладу термін їх дії закінчується після 03 березня 2015 року.

Напідставі постанови Правління Національного банку України від 02.03.2015 року №150 «Про віднесення Публічного Акціонерного Товариства „Дельта Банк докатегорії неплатоспроможних, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 02.03.2015 прийнято рішення №51про запровадження з 03.03.2015 року тимчасової адміністрації тапризначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб натимчасову адміністрацію, код ЄДРПОУ: 34047020, МФО: 380236, місцезнаходження: вул. Щорса,36-Б,м. Київ, 01133 (копії додаються).

Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення № 71 від 08.04.2015 року про внесення змін до рішення виконавчої дирекції Фонду від 02.03.2015 № 51 «Про запровадження тимчасової адміністрації у акціонерному товаристві «Дельта Банк». Згідно з даним рішенням тимчасову адміністрацію в АТ «Дельта Банк» запроваджено строком на шість місяців з 03 березня 2015 року до 02 вересня 2015 року включно. Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 147 від 03.08.2015 року продовжено строки здійснення тимчасової адміністрації у АТ «Дельта Банк» до 02.10.2015 року (копіі рішень додаються).

Постановою Національного банку України № 664 від 02.10.2015 року «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» постановлено відкликати банківську ліцензію та ліквідувати АТ «Дельта Банк» (копія постанови додається).

Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення від 20 лютого 2017 р. № 619 відповідно до якого продовжено строки здійснення процедури ліквідації АТ «ДЕЛЬТА БАНК» на два роки до 04 жовтня 2019 року (копія додається).

Процедура щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку та питання запровадження і здійснення тимчасової адміністрації регулюються нормамиЗакону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», який є спеціальним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.

Згідно з п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

Таким чином, у спорах, пов'язаних з виконанням банком, у якому введена тимчасова адміністрація та/або запроваджена процедура ліквідації, своїх зобов'язань перед його кредиторами, норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є спеціальними, і цей Закон є пріоритетним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.

Так, введення тимчасової адміністрації стосовно АТ «Дельта Банк», це заходи наслідком яких є спеціальний порядок повернення коштів у відповідності до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Відповідно до законодавства України введення тимчасової адміністрації та відкриття ліквідаційної процедури стосовно АТ «Дельта Банк», це заходи наслідком яких є спеціальний порядок повернення коштів вкладників, якими відповідно до ч. 4 ст. 2 Закону є: фізичні особи (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), які уклали або на користь яких укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Іншого механізму повернення коштів вкладників законодавством України не передбачено.

Згідно з ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" кредитором банку є юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань.

Отже, позивач, маючи майнову вимогу до банку, на захист якої подано даний позов, є кредитором банку, отже щодо нього застосовуються правовідносин приписів Закону України "Про систему систему гарантування вкладів фізичних осіб", в тому числі положення приписів ст. 36 вказаного Закону щодо наслідків запровадження тимчасової адміністрації у банках та призначення уповноваженої особи фонду.

Статтею 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" врегульовані наслідки запровадження тимчасової адміністрації.

Так, відповідно до частини 5 статті 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час тимчасової адміністрації не здійснюється

1) задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

2) примусове стягнення коштів та майна банку, звернення стягнення на майно банку, накладення арешту на кошти та майно банку;

3) нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також зобов'язань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку;

4) зарахування зустрічних однорідних вимог, якщо це може призвести до порушення порядку погашення вимог кредиторів, встановленого цим Законом;

5) нарахування відсотків за зобов'язаннями банку перед кредиторами.

Таким чином, з моменту запровадження у АТ «Дельта Банк» тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб задоволення вимог вкладників та інших кредиторів АТ «Дельта Банк» здійснюється з урахуванням особливостей, встановленихЗаконом України «Про банки та банківську діяльність в Україні» таЗаконом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Процедура щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку та питання запровадження і здійснення тимчасової адміністрації регулюються нормамиЗакону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»(далі - Закон), який є спеціальним, і цейЗаконє пріоритетним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.

Пунктом 16 ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що тимчасова адміністрація - процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом, а відповідно до п. 6 ст. 2 Закону ліквідація банку - це процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства.

Частиною 1, 5статті 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"Фонд розпочинає процедурувиведення неплатоспроможного банку з ринкуне пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних. Під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до цього Закону, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.

Згідно з пунктом 1 частини 5 статті 36 вищезазначеного Закону під час тимчасової адміністрації не здійснюється 1) задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку; 2) примусове стягнення майна (у тому числі коштів) банку, накладення арешту та звернення стягнення на майно (у тому числі кошти) банку (виконавче провадження щодо банку зупиняється, у тому числі знімаються арешти, накладені на майно (у тому числі на кошти) банку, а також скасовуються інші вжиті заходи примусового забезпечення виконання рішення щодо банку); 3) нарахування неустойки (штрафів, пені), інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання зобовязань щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), а також зобовязань перед кредиторами, у тому числі не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобовязань банку; 4) зарахування зустрічних вимог, у тому числі зустрічних однорідних вимог, припинення зобовязань за домовленістю (згодою) сторін (у тому числі шляхом договірного списання), поєднанням боржника і кредитора в одній особі; 5) нарахування відсотків за зобовязаннями банку перед вкладниками та кредиторами.

Обмеження, встановлене пунктом 1 частини 5 цієї статті, не поширюється на виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників. Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті (пункт 1 частини 6 вказаної статті).

Відповідно до пункту 4 частини 1статті 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Відповідно до пункту 1 частини 5 статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», під час тимчасової адміністрації не здійснюється задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку. Строк зберігання коштів за вкладом закінчився під час дії тимчасової адміністрації у банку. Крім того, позовна заява по справі подана під час дії ліквідації.

Частина 1 статті 26 Закону передбачає, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень.

Відповідно до частини 5 статті 26 Закону відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті відбувається в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до статті 36 цього Закону. Таким чином, кошти вкладника у валюті, були перераховані в гривневий еквівалент за курсом станом на 03.03.2015 року.

Оскільки, до спірних правовідносин застосовується виключно Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», то відсутні і підстави для нарахування та стягнення пені та 3 % річних.

З 11 червня 2015 року АТ «Дельта Банк» розпочало виплати коштів вкладникам за договорами банківського вкладу. Виплати коштів в межах гарантованої суми відшкодування за вкладами здійснювались протягом терміну дії тимчасової адміністрації через установи таких банків-партнерів: АБ «Укргазбанк», АТ «Укрексімбанк», АТ «Ощадбанк», ПАТ КБ «Приватбанк».

Банк-партнер, який здійснював виплату коштів, визначався залежно від місця реєстрації проживання за паспортом, вказаного вкладниками під час укладання договору банківського вкладу (депозиту) / договору банківського рахунку / договору на відкриття та обслуговування поточного рахунку, операції за яким можуть здійснюватись із використанням електронних платіжних засобів.

Місце реєстрації проживання за паспортом, вказане вкладниками при укладанні договору банківського вкладу/рахунку з АТ «ДЕЛЬТА БАНК».

Банки, що здійснювали виплату коштів по Чернівецькій області Приватбанк та АБ «Укргазбанк».

Позивачу було виплачено 19.06.2015 року - 894, 48 грн. 09.12.2015 року 199105, 52 грн.

Так, у разі ліквідації банку задоволення кредиторських вимог здійснюватиметься у черговості, визначеній у статті 52 Закону за рахунок коштів, одержаних в результаті ліквідації та реалізації майна банку.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку.

Частиною 2статті 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"передбачено, що протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другоїстаті 45 цього ЗаконуФонд здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; складає реєстр вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно - правовими актами Фонду; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; 3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.

Частиною 6 вказаної статті Фонд не має права здійснювати задоволення вимог кредиторів до затвердження реєстру акцептованих вимог кредиторів, крім задоволення вимог кредиторів за правочинами, що забезпечують проведення ліквідаційної процедури, якщо таке задоволення вимог погоджено виконавчою дирекцією Фонду..

Таким чином,Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"передбачено, що у процесі ліквідаційної процедури визначається заборгованість кожному кредитору банку та встановлюється черговість задоволення вимог кредиторів: 1) зобовязання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоровю громадян; 2) грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобовязань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;3) вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим Законом, у тому числі покриття витрат Фонду, передбачених пунктом 7 частини другої статті 20 цього Закону; 4) вимоги вкладників - фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є повязаними особами банку, у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом; 5) вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування; 6) вимоги фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб - підприємців), які не є повязаними особами банку, платежі яких або платежі на імя яких заблоковано; 7) вимоги інших вкладників, які не є повязаними особами банку, юридичних осіб - клієнтів банку, які не є повязаними особами банку; 8) інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом; 9) вимоги кредиторів банку (фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, а також юридичних осіб), які є повязаними особами банку; 10) вимоги за субординованим боргом.

Відповідно до частини 4статті 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження коштів від продажу майна (активів) банку після повного задоволення вимог попередньої черги.

Таким чином, задоволення вимог кредиторів здійснюється у порядку, строки та черговості, передбаченихЗаконом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб". Порядок задоволення вимог кредиторів, визнаних ліквідатором, під час ліквідації банку не передбачає можливості індивідуального задоволення вимог конкретного кредитора.

Враховуючи викладене, не має жодних правових підстав для задоволення позовних вимог позивача поза процедурою ліквідації, в іншій, ніж передбачено законом черговості, оскільки позивач має право отримати грошові кошти виключно у порядку та на умовах передбаченихЗаконом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"та підзаконними актами до нього, відповідно до встановленого порядку.

Крім того, згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" кредитором банку є юридична або фізична особа, яка має документально підтверджені вимоги до боржника щодо його майнових зобов'язань.

Позивач, маючи майнову вимогу до банку, на захист якої подано даний позов, є кредитором банку, отже щодо нього застосовуються правовідносини приписів Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", в тому числі положення приписів ст. 36 вказаного Закону щодо наслідків запровадження тимчасової адміністрації у банках та призначення уповноваженої особи фонду, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Отже, з моменту введення тимчасової адміністрації в АТ «Дельта Банк» відсутні будь-які правові підстави для задоволення майнових вимог Позивача в судовому порядку.

Процедура щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку та питання запровадження і здійснення тимчасової адміністрації регулюються нормамиЗакону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», який є спеціальним, і цейЗаконє пріоритетним відносно інших законодавчих актів України у цих правовідносинах.

20.01.2016 року Верховним судом України прийнято постанову, яка містить наступний правовий висновок про те, що відсутні підстави для стягнення коштів з банку за договором банківського вкладу, якщо на момент ухвалення судового рішення в банку діє тимчасова адміністрація чи ліквідація банку (копія додається). В такому випадку застосуванню підлягає лише Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», яким визначається черговість задоволення вимог кредиторів.

За таких обставин суд вважає, що підстав для задоволення позову немає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. ст.ст. 509, 1058 ЦК України, ст. 2 Закону України «Про банки та банківську діяльність», ст.ст. 2, 26, 34, 36, 45, 49, 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", ст.ст. 12, 13, 76, 81, 141, 259, 263, 265, 268, 280-289 ЦПК України, суд, -

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Дельта Банк» про примусове виконання зобовязання за договором банківського вкладу, стягнення відсотків та інфляційних відмовити.

З повним рішенням суду особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись 29.12.2017 року.

Апеляційна скарга може бути подана протягом 30 днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя: