Постанова № 71186744, 13.12.2017, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
645/3658/17
Номер документу
71186744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/645/154/17

Справа № 645/3658/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Бабкової Т.В.,

при секретарі судових засідань ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, на обґрунтування якого посилався на наступне. З 08.02.2002 року по 01.01.2008 року він отримував пільги як ветеран військової служби на підставі Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист». З 01.01.2008 року він перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради (далі-Управління) як учасник війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». У червні 2015 року він звернувся до Управління з пропозицією написати заяву про перехід на пільги для ветеранів військової служби, але отримав їх лише з моменту надання до Управління посвідчення ветерана військової служби. З 01.10.2016 року нарахування пільг позивачу було зупинена. На своє звернення до Управління від 12.06.2017 року позивач отримав відповідь від 19.06.2017 року , з якої вбачається, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» він як ветеран військової служби має право на 50-відсоткову знижку плати за користування житлом та комунальними послугами (тепло-, водо-,газо-, електропостачання, водовідведення та послугами з вивезення твердих побутових відходів) на одну особу у межах соціальних нормативів користування буз урахування середньомісячного сукупного доходу сімї. Проте в звязку з набуттям чинності Постанови КМУ від 24.04.2016 року. 3 19 у травні 2016 року змінено порядок надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг та у разі призначення житлової субсидії громадянам, які мають право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, пільги не нараховуються. Позивач вважає, що вказані дії Управління є неправомірними та порушують принцип верховенства закону над постановою. При цьому зазначає, що разом з ним зареєстровані та проживають його дочка ОСОБА_3 та онук ОСОБА_4 Згідно з положеннями п.6 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», якою передбачено надання 50-відсоткову знижки плати за користування житлом (квартирною платою) та комунальними послугами ( водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги). Користування квартирним телефоном ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках , що не мають центрального опалення. За таких обставин наявні пільги повинні були розповсюджуватися ще на двох членів сімї позивача, які постійно проживають в квартирі разом з ним, а не на одну особу.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» ветерани військової служби, ветерани Національної поліції, ветерани податкової міліції, ветерани державної пожежної охорони, ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерани служби цивільного захисту, ветерани Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України та члени їх сімей поряд з пільгами , передбаченими цим Законом, користуються пільгами, встановленими для них іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин пояснення Управління, що для остаточного відновлення пільг позивачу слід скласти заяву про відмову від призначеної йому субсидії, суперечить ч.1 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист». З врахуванням наведеного, ОСОБА_2 просив суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради щодо скасування йому пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»; зобовязати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради відновити надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», ОСОБА_2 та членам його сімї, які проживають із ним з дня звернення позивача із заявою про перехід на вказану пільгу у червні 2015 року.

В судовому засіданні ОСОБА_2 позовні вимоги підтримав. Пояснив суду, що дії Управління щодо припинення нарахування пільг через отримання позивачем субсидій суперечать ч.1 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», якою передбачено ст.7 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», що ветерани військової служби, ветерани Національної поліції, ветерани податкової міліції, ветерани державної пожежної охорони, ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерани служби цивільного захисту, ветерани Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України та члени їх сімей поряд з пільгами, передбаченими цим Законом, користуються пільгами, встановленими для них іншими нормативно-правовими актами. Крім того, наявні у позивача пільги повинні розповсюджуватися ще на двох членів його сімї, які постійно проживають в квартирі разом з ним доньку та онука, а не на одну особу.

Представник Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради за довіреністю ОСОБА_5 проти позову заперечував. Пояснив, що з вересня 2016 року по квітень 2017 року позивачу було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідно до п.4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, затвердженого Постановою КМУ №848 від 21.10.1995 року, у разі призначення субсидії пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються. Тобто при нарахуванні житлової субсидії з оплати житлово-комунальних послуг у розмірі більш ніж 0,00 грн. пільги на їх оплату призупиняються. Ураховуючи п.4 Положення з жовтня 2016 року по квітень 2017 року позивачу було зупинено надання пільг. З 01.04.2017 року після закінчення дії субсидії дію пільги було поновлено.

Стосовно надання пільг членам сімї позивача, які проживають разом з ним зазначив. Відповідно до ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сімї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років), неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства І та ІІ групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним, за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним. Отже, онук та повнолітня донька позивача не мають права на отримання пільг, які визначені п.6 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117, пільговик, який має право на конкретну пільгу з кількома законами України, включається до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі ЄДАРП), як пільговик, що користується цією пільгою, згідно з одним Законом України за його вибором.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебував на обліку в ЄДАРП управління з 01.01.2008 року, як учасник війни, пенсіонер за віком. У 2015 році позивач звернувся до спеціалістів відділу персоніфікованого обліку отримувачів пільг з питання включення його до ЄДАРП, як ветерана військової служби.

Позивачу ОСОБА_2 було розяснено, що відповідно до п. 2 Порядку видачі посвідчення і вручення нагрудного знаку «Ветеран військової служби», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року № 1601, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветерана військової служби і його право на отримання відповідних пільг, у тому числі, пільгове одержання ліків за рецептами лікарів. Позивачу було запропоновано отримати відповідне посвідчення, після чого він матиме право на пільги не як учасник війни, а як ветеран військової служби.

У грудні 2015 року ОСОБА_2 надав спеціалісту персоніфікованого обліку отримувачів пільг копію посвідчення «Ветеран військової служби», яке видане Харківським обласним військкоматом 08.12.2015 року.

Враховуючи наявність посвідчення, з 08.12.2015 року позивач перебував на обліку в ЄДАРП як ветеран військової служби.

У звязку з тим, що до 08.12.2015 року позивач перебував на обліку в ЄДАРП як учасник війни, тому він користувався 50-відсотковою знижкою плати за користування житлом та комунальними послугами (тепло-, водо-, газо-, електропостачання, водовідведення та послугами з вивезення твердих побутових відходів) відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З 01.07.2015 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сімї» (надалі Порядок).

Дія вищезазначеного порядку поширюється, зокрема, на осіб, які мають право на пільги згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (учасників війни; осіб, на яких поширюється чинність зазначеного Закону; осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною).

Вищевказані пільги надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сімї пільговика з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (у 2015 році 1710 грн.).

За результатами обміну електронними базами згідно з п. 6 Порядку управління одержало від управління Пенсійного фонду України у м. Харкові інформацію про суму пенсійних виплат позивача з 01.01.2015 року по 01.07.2015 року.

За даними управління Пенсійного фонду України у м. Харкові дохід позивача перевищив 1710 грн.

Таким чином, право на пільги протягом шести місяців з 01.07.2015 року по 31.12.2015 року позивачу було призупинено.

Враховуючи, що з 08.12.2015 року позивач перебуває в ЄДАРП як ветеран військової служби, тому він користується пільгами згідно з Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист». Дія Порядку не поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно з Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», тому перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї позивача з 08.12.2015 року не виливає на право користування пільгою.

З вересня 2016 року до квітня 2016 року позивачу було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. Розмір субсидії у вересні 2016 року складав 0,00 грн., у жовтні 2016 року 552,10 грн., у листопаді 2016 року 1213,04 грн., у грудні 2016 року 1197,73 грн., з січня 2017 року по лютий 2017 року включно 1197,21 грн. щомісячно, у березні 2017 року 1213,95 грн., у квітні 2017 року 0,00 грн.

Відповідно до п. 4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 у разі призначення субсидії пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховується. Інформація про зазначених осіб подається підприємствам виробникам/виконавцям житлово-комунальних послуг та вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Тобто, при нарахуванні житлової субсидії з оплати житлово-комунальних послуг у розмірі більш ніж 0,00 грн. пільги на їх оплату призупиняються.

Враховуючи п. 4 Положення з жовтня 2016 року по квітень 2017 року позивачу було призупинено надання пільг. З 01.04.2017 року після закінчення дії субсидії дію пільги було поновлено, відповідна інформація надається Управлінням до підприємств-надавачів житлово-комунальних послуг щомісячно на протязі дії пільги.

Стосовно надання пільг членам сімї, які проживають з ним, суд зазначає, що відповідно до п.6 ч.1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (надалі Закон) ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам Національної поліції, ветеранам податкової міліції, ветеранам державної пожежної охорони, ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, ветеранами органів внутрішніх справ, ветеранами Національної поліції, ветеранами податкової міліції, ветеранами державної пожежної охорони, ветеранами Державної кримінально-виконавчої служби України, ветеранами служби цивільного захисту, ветеранами Державної служби спеціального звязку та захисту інформації України і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50-відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Відповідно до ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сімї пільговика належать: дружина (чоловік), їх неповнолітні діти (до 18 років) неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства І та ІІ групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом І групи та доглядає за ним, за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.

Отже, з довідки про склад сімї позивача вбачається, що онук та повнолітня донька не мають права на отримання пільг, визначених Законом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід залишити без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.18, 70, 71, 160, 161, 162, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про визнання протиправними дій щодо скасування пільг та зобовязання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради відновити ОСОБА_2 та членам його сімї, які проживають разом з ним, пільги, передбачені ч. 1 п.6) ст.6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби,

ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», з 28 лютого 2017 року залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі скарги вдесятиденний строк з моменту отримання копії повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Постанова винесена у нарадчій кімнаті.

Суддя