
Справа № 694/1267/17
провадження № 2-а/694/44/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12.2017 року м. Звенигородка
Звенигородський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючої судді Гончаренко Т.В.
при секретарі Блискавці А.С.
з участю: представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Звенигородського районного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (витяг із протоколу №8 від 07.09.2017 року) щодо відмови йому, ОСОБА_2 у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, першої категорії. Зобовязати ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації встановити йому статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати відповідне посвідчення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є інвалідом 3 групи, безтерміново. Причиною інвалідності є захворювання, повязане з впливом аварії на ЧАЕС, крім того він постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується посвідченням, виданим Черкаською облдержадміністрацією 04.05.1993 року та довідкою Звенигородської райдержадміністрації Черкаської області №470 від 05.07.2016 року. Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України його захворювання пов»язане з впливом аварії на ЧАЕС. Відповідно до витягу із протоколу №8 засідання комісії ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської облдержадміністрації від 07.09.2017 року йому було відмовлено у встановлені статусу особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та у видачі посвідчення категорії 1.
ОСОБА_2 відмову ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської облдержадміністрації у видачі посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, вважає неправомірною і такою, що суперечить нормам чинного законодавства України.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з»явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовну заяву ОСОБА_2 з підстав, зазначених у адміністративному позові, тому з урахуванням позовних вимог просив його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, але до суду надійшло письмове заперечення проти позову, у якому він просив розглянути справу без участі представника відповідача по справі та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі у зв»язку з безпідставністю позовних вимог.
Заслухавши представника позивача, дослідивши представлені позивачем документи та інші зібрані по справі матеріали, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
04 травня 1993 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 як особі, яка станом на 01.01.1993 року проживав та працював у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років, видано посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорії 4) серії В-ІІ № 099320 (а.с.9).
Згідно з експертним висновком від 05.10.2016 р. № 10644 Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановлено, що ОСОБА_2 має захворювання, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.7).
На підставі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА № 532645, ОСОБА_2 з 26.10.2016 року присвоєно ІІІ групу інвалідності (безтерміново) внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.13).
ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської облдержадміністрації з заявою про надання йому статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та для отримання відповідного посвідчення.
Відповідно до витягу із протоколу №8 від 07.09.2017 року засідання комісії Черкаської облдержадміністрації ОСОБА_3 соціального захисту населення з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителю м.Звенигородка відмовлено у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії І, мотивуючи тим, що набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" та розяснення Міністерства соціальної політики України від 18.04.2017 року № 245/0/76-17 та від 31.07.2017 року №911/01/01-50 (а.с.6).
Вважаючи цю відмову безпідставною, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначається Законом України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 9 вказаного Закону особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Положеннями пункту 4 частини першої статті 11 Закону № 796-XII особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що встановлення відповідній особі статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, відбувається на підставі довідки про період проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Однак, з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", на підставі якого із Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено абзац п'ятий частини другої статті 2, яким визначалася зона посиленого радіоекологічного контролю як категорія зон радіоактивно забруднених територій.
Судом встановлено, що позивач до 1 січня 1993 року не менше чотирьох років проживав і продовжує проживати на день судового розгляду у зоні радіоактивно забруднених територій - зоні посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням В-ІІ № 099320
громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії, видане ОСОБА_2 04.05.1993 року. Дане посвідчення ніким не вилучалось, не визнавалось недійсним, і на даний час залишається діючим, позивач має захворювання, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, яке згідно з висновком МСЕК виникло внаслідок дії іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Ці факти не заперечуються відповідачем.
Згідно з частиною першою статті 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлення причинного зв'язку між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою.
Причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
В силу статті 13 Закону № 796-XII держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 14 Закону № 796-XII передбачено, що інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, належать до категорії 1.
Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог суд зазначає, що правова позиція відповідача у даному спорі є необґрунтованою, виходячи з наступного.
Суд зазначає, що необхідною умовою реалізації пільг і компенсацій, передбачених Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є встановлення відповідній особі статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням категорії 4, яке видається на підставі довідки про період проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Аналізуючи зміни у законодавстві, зокрема, внесені Законом України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", суд прийшов до висновку про те, що виключення із правового регулювання такої зони, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як зона посиленого радіоекологічного контролю, мало наслідком лише скасування компенсацій та пільг особам, віднесеним до категорії 4, які були гарантовані державою до 01.01.2015.
У той же час висновки, до яких дійшов відповідач, пов'язуючи виключення такої зони як зона посиленого радіоекологічного контролю із наявністю у особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідного статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, - є безперечно помилковими, адже жодних змін у правовому регулюванні статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не відбулось.
Крім того, суд вважає, що виключення законодавцем з 01.01.2015 року з правового поля зони посиленого радіоекологічного контролю не позбавляє особу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки наявність такого статусу пов'язана, зокрема, з фактом постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови проживання або роботи чи постійного навчання
станом на 1 січня 1993 року у цій зоні не менше чотирьох років, в той час як зона посиленого радіоекологічного контролю існувала до 01.01.2015.
Отже, суд вважає, що статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 зберігається за особою, якій він присвоєний, довічно, оскільки його отримання до 01.01.2015 року відбулось правомірно, а зміни, внесені до законодавства про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, жодним чином не вплинули на статус потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4, який було отримано до 01.01.2015 року.
При цьому суд зазначає, що отримане 04.05.1993 року та наявне у ОСОБА_2 на час розгляду справи посвідчення потерпілого категорії 4 серії В-ІІ № 099320, є діючим.
Тому на момент звернення із заявою про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії позивач мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
Відтак у відповідності до приписів пункту 1 частини 1 статті 14 Закону №796-XII та п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51, ОСОБА_2 має право на отримання статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи І категорії.
Суд зазначає, що матеріали справи безсумнівно свідчать про наявність у позивачки всіх юридичних підстав для встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та видачі посвідчення потерпілого І категорії, оскільки статтею 14 Закону №796 визначено, що до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії можуть бути віднесені інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, який встановлений, зокрема, Обласною Спеціалізованою медико-соціальною експертною комісією.
Суд зазначає, що ОСОБА_2 дійсно проходив огляд в МСЕК 26.10.2016 року, тобто після набрання чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VІІІ, але на думку суду для вирішення питання про встановлення позивачу статусу потерпілого І категорії не має правового значення факт проходження позивачем огляду у МСЕК після 01.01.2015, оскільки як вже встановлено судом, на момент проходження огляду МСЕК позивач мав статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, який зберігається у нього довічно, якщо не буде змінений на іншу категорію.
Зважаючи на встановлені обставини, суд вважає, що у відповідача були наявні законні підстави для прийняття документів на видачу ОСОБА_2 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії з числа постраждалих IV категорії.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, а тому його необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 в розмірі 640 грн. 00 коп.
На підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, станом на 15.12.2017 року, суд,-
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним рішення ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації у встановлені статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі ОСОБА_2 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_4, жителя ІНФОРМАЦІЯ_5, (ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1), статус особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії.
Зобов'язати ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцю ІНФОРМАЦІЯ_4, жителю ІНФОРМАЦІЯ_5, (ідентифікаційний номер платника податків - НОМЕР_1) посвідчення особи, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії,- встановленого зразку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп.
Повний текст рішення виготовлений 22.12.2017 року.
Рішення може бути оскаржено учасниками справи безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя