
14.12.2017
Справа № 644/ 6936 /17
н/п 2-а/644/ 257 /17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2017 року м. Харків
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова - Сітало А.К., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні Орджонікідзевського районного суду м. Харкова адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до Індустріального обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати противоправними дії Індустріального обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови в перерахунку та призначенні пенсії згідно оновленої довідки про заробітну плату, виданої комунальним закладом охорони здоровя «Харківський обласний клінічний онкологічний центр» та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та сплатити з 28.08.2017 року заборгованість та виплачувати позивачу пенсію згідно оновленої довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої КЗОЗ «Харківський обласний клінічний онкологічний центр».
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що вона була учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виконувала Урядове завдання по ліквідації наслідків аварії в зоні підвищеної радіації в м. Чорнобиль з 14.12.1986 року по 16.01.1987 року та працювала з відкритими радіоактивними речовинами, отримала дозу іонізуючого випромінювання, внаслідок чого стала інвалідом. Під час ліквідації аварії вона знаходилась у відрядженні від «Харківського міського онкологічного диспансеру № 13» (Харківський обласний клінічний онкологічний диспансер). На даний час вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова (Індустріальне обєднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова) та отримує пенсію по інвалідності, як постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, і віднесена до 1-ї категорії постраждалих, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, а також є інвалідом 3-ї групи, що підтверджується довідкою МСЕК. Позивач вказує, що пенсія не відповідає вимогам чинного законодавства на той період часу, що стосується фактичної оплати її праці за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач зазначає, що саме від розрахунку її заробітної плати, нарахованої за роботу в зоні відчуження, залежить правильне нарахування пенсії. В червні 2017 року вона звернулася до Комунального закладу охорони здоровя «Харківський обласний клінічний онкологічний центр» із заявою про проведення перерахунку її заробітної плати за період роботи в м. Чорнобилі. В серпні 2017 року КЗОЗ «Харківський обласний клінічний онкологічний центр» було здійснено перерахунок заробітної плати та видано нову довідку з урахування положень діючого на той час законодавства, що складає 1039,40 рубл. х 60% дорівнює 623,64 рубл., фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження складає 1732,70 рубл.
28.08.2017 року позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова із заявою, в якій просила здійснити проведення перерахунку та призначення пенсії на підставі оновленої довідки про заробітну плату від 22.08.2017 року.
Рішенням Індустріального обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова № 214 від 25.09.2017 року позивачу було відмовлено в перерахунку і призначенні нової пенсії на підставі оновленої довідки про заробітну плату у звязку з безпідставним підвищенням тарифної ставки на 100 % та відсутності документі, які підтверджують внесення відповідних змін у положенні про преміювання.
Позивач вважає дії Індустріального обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату № 214 від 25.09.2017 року протиправними та такими, що порушують її право на перерахунок пенсії виходячи із заробітку отриманого в зоні відчуження, на підставі викладеного просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач, Індустріальне обєднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, надало суду заперечення проти позову, та просить в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 та отримує пенсію по інвалідності як постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, і віднесена до 1-ї категорії постраждалих, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, а також є інвалідом 3-ї групи, що підтверджується довідкою МСЕК. 28.08.2017 року позивач звернулася із заявою до ОСОБА_2 про проведення перерахунку і призначенні виплати пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС з урахуванням оновленої довідки про заробітну плату. Розглянувши заяву позивача ОСОБА_2 було прийнято рішення за № 214 від 25.09.2017 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у звязку з безпідставним підвищенням тарифної ставки на 100 % та відсутності документі, які підтверджують внесення відповідних змін у положенні про преміювання. Відмова у здійсненні перерахунку пенсії повязана з тим, що дані зазначені в наданій позивачем довідці, не підтверджуються первинними документами, наданими нею. Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. Згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи від 23.11.2011 року № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобовязаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місце роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні-5, ІІ-4, І-3). Згідно з положенням пункту 17 Порядку подання і оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії згідно із Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. З урахуванням вище викладеного ОСОБА_2 не має повноважень на здійснення розрахунків заробітної плати, а лише перевіряє відповідність чи не відповідність наданих довідок про заробітну плату даним, що містяться у відповідних первинних документах. Таким чином, представник відповідача вражає, що ОСОБА_2 правомірно відмовило ОСОБА_1 в перерахунку відповідно до оновленої довідки про заробітну плату за № 01-09-227 від 22.08.2017 року.
Суд вирішив можливим розглянути справу на підставі наявних доказів та розглянути справу в порядку скороченого провадження відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства.
Суд, дослідивши письмові докази, оцінивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач була учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виконувала Урядове завдання по ліквідації наслідків аварії в зоні підвищеної радіації в м. Чорнобиль з 14.12.1986 року по 16.01.1987 року та працювала з відкритими радіоактивними речовинами, отримала дозу іонізуючого випромінювання, внаслідок чого стала інвалідом. Під час ліквідації аварії вона знаходилась у відрядженні від Харківського міського онкологічного диспансеру № 13 (Харківський обласний клінічний онкологічний диспансер). На даний час вона перебуває на обліку в Індустріальному обєднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова та отримує пенсію по інвалідності, як постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, і віднесена до 1-ї категорії постраждалих, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, а також є інвалідом 3-ї групи, що підтверджується довідкою МСЕК. В червні 2017 року позивач звернулася до Комунального закладу охорони здоровя «Харківський обласний клінічний онкологічний центр» із заявою про проведення перерахунку її заробітної плати за період роботи в м. Чорнобилі. КЗОЗ «Харківський обласний клінічний онкологічний центр» було здійснено перерахунок заробітної плати та видано нову довідку № 01-09-227 від 22.08.2017 року з урахування положень діючого на той час законодавства, що складає 1039,40 рубл. х 60% дорівнює 623,64 рубл., фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження складає 1732,70 рубл.
Згідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року пенсії призваних на військові збори військовозобовязаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні 5, ІІ 4, І -3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Позивач ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати, яку вона одержала за роботу в зоні відчуження.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що відмову Індустріального обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про заробітну плату № 01-09-227 від 22.08.2017 року, слід визнати неправомірною, та зобовязати Індустріальне обєднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року з урахуванням довідки № 01-09-227 від 22.08.2017 року наданої КЗОЗ «Харківський обласний клінічний онкологічний центр», починаючи з 28.08.2017 року (тобто з дня звернення із заявою про перерахунок пенсії) з урахуванням виплачених сум.
Отже, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню, оскільки відповідачем протилежне не наведено.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 46, 56 Конституції України, ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 6-14, 70-72, 104-106, 159-163, 167, 183-2, 255-257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Індустріального обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій незаконними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Індустріального обєднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова в перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до довідки про заробітну плату № 01-09-227 від 22.08.2017 року.
Зобовязати Індустріальне обєднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію відповідно до Постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року з урахуванням довідки № 01-09-227 від 22.08.2017 року наданої КЗОЗ «Харківський обласний клінічний онкологічний центр» починаючи з 28.08.2017 року (тобто з дня звернення із заявою про перерахунок пенсії) з урахуванням виплачених сум.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду, через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає чинності після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: А. К. Сітало