
Справа № 538/118/17
Провадження 2-а/538/11/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2017 року
Лохвицький районний суд Полтавської області у складі головуючої Грузман Т.В., секретаря судових засідань ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні адімістративний позов ОСОБА_2 до Лохвицького об»єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
21.02.2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом де зазначив, що з 02.10.2002 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону Украіни «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», з 07.05.2010 року отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати за посадою голови сільської ради, при цьому загальним трудовим стажем є 47 років 9 місяців 28 днів, а на посаді сільського голови пропрацював 13 років 6 місяців 29 днів. Розмір пенсії становить 3411,45 грн. 12.01.2017 року на підставі довідки про заробітну плату звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії непрацюючим державним службовцям згідно довідки Сенчанської сільської ради від 30.12.2016 року № 166. 24 січня 2017 року Управління пенсійного фонду надало відмову у здійсненні такого перерахунку вже раніше призначеної пенсії. Позивач вважає таку відмову неправомірною, оскільки пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, які не працюють здійснюється на підставі документів, поданих на час перерахунку виходячи із заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді. У подальшому у 2015 році іншою Постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесенні змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року було скасовано вказану норму, але вказане суперечить ст. 22 Конституції України, якою визначено, що при прийнятті нових законодавчих актів не допускається звуження змісту існуючих прав та свобод. При наданні своєї відмови відповідач керується нормами законодавства, яке регулює питання призначення пенсії, а не її перерахунку. Оскільки при призначенні позивачеві пенсії 07.05.2010 року діяла норма яка регулювала питання, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, пенсіонер мав право на перерахунок пенсії відповідно до розміру заробітної плати працюючої особи. При цьому враховують виплати на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове пенсійне страхування. Таким чином, оскільки відповідач при прийнятті відмови у перерахунку пенсії керувався іншим законодавством, яке не могло бути застосованим, вважає їх дії неправомірними та просить зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2017 року виходячи з розрахунку 80% від суми місячної (чинної) заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань на які нарахований єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхуванняя на підставі довідки Сенчанської сільської ради Лохвицького району № 166 від 30.12.2016 року. Стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір.
26.09.2017 року позивач подав заяву про уточнення своїх позовних вимог, в якій вказав, що відповідно до довідки від 01.09.2017 року за № 90 виданої Сенчанською сільською радою для перерахунку з 01.12.2015 року заробітна плата на посаді сільського голови становить посадовий оклад 3128 грн., надбавка за ранг 110, надбавка за вислугу років 647, 60 грн. та премія 7771,20 грн. та інші виплати - 10498,96 грн.
Таким чином, оскільки право на перерахунок пенсії виникло з 01.12.2015 року, то відповідач мав би користуватися нормами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», які були чинними на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця у зв»язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 1.12.2015 року. Уточнені позовні вимоги позивач сформулював таким чином, прохає визнати дії відповідача про відмову у перерахунку пенсії неправомірними та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок, які прикладено до позову, а саме, довідки Сенчанської сільської ради від 30.12.2016 року та від 01.09.2017 року.
Суд розглянувши матеріали справи прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно ч.1 ст. 71 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. За нормами ч.2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Встановлено, що ОСОБА_2 працював на посаді сільського голови Сенчанської сільської ради Лохвицького району Полтавської області з 09.04.2002 року по 05.11.2015 року, що доводиться відомостями трудової книжки позивача. З 07.05.2010 року отримує пенсію державного службовця відповідно доЗакону України «Про державну службу»при стажі роботи на державній службі 13 років 6 місяців 29 днів.
Із довідки про заробітну плату № 166 від 30 грудня 2016 року, виданої Сенчанською сільською радою слідує, що заробітна плата сільського голови станом на 01грудня 2015 року становить: посадовий оклад 3128,00 грн., надбавка за вислугу років на державній службі на рівні 20% посадового окладу 647,60 грн., премія у розмірі 200% посадового окладу -7771,20 грн. (а.с. 14). Іншою довідкою виданою Сенчанською сільською радою № 90 від 01.09.2017 року доводиться, що заробітна плата сільського голови для перерахунку її з 01.12.2015 року становить: посадовий оклад 3128 грн., надбавка за вислугу років 647,60 грн., премія 7771,20 грн., надбавка за ранг 110 грн. та інші виплати у розмірі - 10498,96 грн.
Також встановлено, що листами Управління пенсійного фонду України у Лохвицькому районі від 24 січня 2017 року та від 11.12.2017 року довідки Сенчанської сільської ради від 30.12.2016 року № 166 та від 01.09.2017 року № 90 було розглянуто та позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-УІІІ, так як з 01 червня 2015 року скасовано норми статей37та 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року за змінами та доповненнями щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються та перераховуються відповідно до даного Закону.
Згідно з частиною другоюстатті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіківне менше 25 років, для жінокне менше 20 років, у тому числі стажу державної службине менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з частиною четвертоюстатті 37 Закону № 3723-XII, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно ізстаттею 37-1 Закону № 3723-XII, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв»язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінет Міністрів України 31 травня 2000 року прийняв постанову № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії», згідно з пунктами 4 та 5 якої, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», за винятком працюючих, визначається на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У подальшому вказані правові норми зазнали змін як щодо права особи на отримання пенсії, так і щодо її розміру у відсотках до заробітку та порядку її призначення та перерахунку.
Так, з 01 січня 2015 рокустаття 37-1 Закону № 3723-XIIбула чинною в редакціїЗакону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 змін, що вносились до постанов Кабінету Міністрів України, затвердженихПостановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, упостанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії»пункт 4 виключено, абзац перший пункту 5 викладено в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Відтак, з 01 січня 2015 року вЗаконі № 3723-XII, а з 15 грудня 2015 року впостанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії»відсутні норми, які б регламентували умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
Окрім цього, з 01 травня 2016 року набрав чинності новий Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, яким встановлено інші правила щодо пенсійного забезпечення державних службовців.
Зокрема, згідно із статтею 90Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», який не містить норм щодо перерахунку пенсій, аналогічних тим, що втратили чинність.
Окрім цього, 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 03.03.2015 року № 213-VIII, пунктом п»ятим Прикінцевих положень якого передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно доЗакону № 3723-XII.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 03.03.2015 року № 213-VIII чинний, а до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, прийнято не було, то, відповідно, з вказаної дати скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно доЗакону № 3723-XII.
З урахуванням того, що позивач отримує пенсію державного службовця ще з 2010 року, тобто на момент виходу на пенсію ОСОБА_2 мав право на перерахунок пенсії у зв»язку зі перерахунком пенсії виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, працюючого державного службовця відповідної посади та рангу та з урахуванням положень ст. 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2про визнання протиправними дії відповідача підлягають до часткового задоволення з урахуванням змісту уточненої позовної заяви від 26.09.2017 року за змістом якої позивач просить здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2017 року. Надана суду довідка про розмір заробітної плати видана Сенчанською сільською радою Лохвицького району Полтавської області від 01.09.2017 року № 90 містить відомості про її розмір станом на 01.09.2017 року та не може бути застосована до взаємовідносин, які склалися станом на 01.01..2017 року. З урахуванням вказаного, відповідачеві слід врахувати зміст довідки від 30.12.2016 року та враховуючи вказане позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст. ст.2,5,6, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 37 Закону України «Про державну службу» ,суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 (проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_1) задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області (місцезнаходження м.Лохвиця вул..Перемоги, 15, код ЄДРПОУ 40386115) щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Лохвицькому районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2017 року згідно довідки Сенчанської сільської ради Лохвицького району Полтавської області від 30.12.2016 року № 166.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Грузман