Постанова № 71182690, 14.12.2017, Біловодський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
408/4695/17-а
Номер документу
71182690
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

БІЛОВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний № 408/4695/17

Провадження №2-а/408/189/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року смт. Біловодськ

Суддя Біловодського районного суду Луганської області Ю.Ю. Цимбал, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій протиправними та стягнення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі по тексту УСЗН) провизнання дій протиправними та стягнення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам.

В обґрунтування позовних вимог зазначала, що у грудні 2015 року змушена була покинути місце проживання у ІНФОРМАЦІЯ_1 та переїхати до с. Макарове вул. Привітна, 16 Станично-Луганського району Луганської області. Згідно довідки № 4321 від 12 травня 2017 року вона взята на облік як внутрішньо переміщена особа. На її звернення до лютого 2017 року їй як матері, яка здійснює догляд за дитиною до трьох років ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 виплачувалась щомісячна адресна допомога як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат для проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Починаючи з березня 2017 року допомогу виплачувати перестали. На звернення позивача до Департаменту соціального захисту населення Луганської області щодо зупинення виплат, листом від 21 квітня 2017 року повідомлено, що житловий будинок, в якому тимчасово вона мешкає разом з дитиною, належить її бабусі, та посилаючись на п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам (Постанова КМУ від 01 жовтня 2014 року № 505), у зв'язку з наявністю у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та район проведення антитерористичної операції їх припинено.

У звязку з вищенаведеним, ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом у якому просила визнати дії УСЗН в Станично-Луганському районі щодо припинення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 , які мешкають за адресою: Станично-Луганський район Луганської області с. Макарове, вул. Привітна, 16 протиправними; зобовязати УСЗН в Станично-Луганському районі Луганської області здійснити їм виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 16 лютого 2017 року по 15 серпня 2017 року та продовжити виплату з 16 серпня 2017 року; зобовязати УСЗН в Станично-Луганському районі Луганської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Представником відповідача до суду заперечення, в якому просить відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, справу слухати за їх відсутності.

Оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що є достатньо підстав винести рішення у порядку скороченого провадження, задовольнивши позов у повному обсязі, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується копією паспорту серії ЕН № 781602, виданого Станично-Луганським РВУМВС у Луганській області м. Луганську 06 жовтня 2010 року (а.с.4).

Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» №254-VIII від 17 березня 2015 року, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких, відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680-VII від 16 вересня 2014 року, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Місто Луганськ, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07 листопада 2014 року (зі змінами та доповненнями), є тимчасово окупованою територією, не підконтрольною українській владі.

12 травня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області та отримала довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 4321 від 12 травня 2017 року, відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», що сторонами не оспорюється та підтверджується копією листа Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації (а.с.8). Місце фактичної реєстрації зазначене: с. Макарове вул. Привітна, 16 Станично-Луганського району Луганської області.

Згідно свідоцтва про народження серії І-ЕД №369608, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області 18 березня 2016 року, актовий запис № 02, у ОСОБА_1 13 лютого 2015 року народилась донька ОСОБА_2 (а.с. 5).

На підставі заяви позивача, Управлінням соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щомісячна адресна допомога особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг призначена на період з березня 2016 року по лютий 2017 року виплачувалася.

16 лютого 2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на наступний період, однак, позивачу призупинено призначення адресної допомоги.

На звернення ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Луганської області листом № 8/2470-31 від 21 квітня 2017 року повідомлено що житловий будинок, в якому тимчасово вона мешкає разом з дитиною, належить її бабусі, у зв'язку з наявністю у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та район проведення антитерористичної операції, відмовлено у виплаті.

Згідно свідоцтва про шлюб серії І-ЕД №219811, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Станично-Луганського районного управління юстиції у Луганській області 15 грудня 2015 року, актовий запис № 4, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 17 травня 1997 року зареєстрували шлюб.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно п. п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розвязання проблем, повязаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішнього переміщення осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01 жовтня 2014 року, визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сімю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сімї.

Відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сімї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Згідно ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», визначено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого, в тому числі, входить м. Луганськ та с. Макарове Станично-Луганського району Луганської області.

Тобто, будинок, який належить бабаусі позивача, та в якому фактично проживає позивач з дитиною, перебувають в населених пунктах, на території яких здійснюється антитерористична операція.

На даний час АТО триває, рішення про її припинення не прийнято. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року, с. Макарове включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція. Таким чином, оскільки на теперішній час с. Макарове Станично-Луганського району Луганської області згідно затвердженого переліку є територією, де проводилася антитерористична операція, належне свекру позивача на праві власності житло, в якому фактично проживає позивач з донькою за адресою: с. Макарове вул. Привітна, 16 Станично-Луганського району Луганської області знаходиться в районі проведення антитерористичної операції.

За таких обставин, відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу в наданні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Статтею 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування того, що позивач або будь-хто з членів сімї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України.

Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінивши наявні у матеріалах справи докази за правилами, встановленими ст. 86 КАС України, суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Враховуючи вимоги ч. 2ст. 11 КАСУкраїнисудвиходить за межі позовних вимог ОСОБА_1 з метою повного захисту прав свобод та інтересів позивача та вважає за необхідне скасуванням рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам від 23 лютого 2017 року № 34 про призупинення призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, оскільки відповідач діяв в порушення вимог діючого законодавства.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З врахуванням положень ст. 94 КАС України, сума сплаченого позивачем судового збору підлягає стягненню з відповідача по справі.

Керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 17, 86, 94, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області про про визнання дій протиправними та стягнення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо припинення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, які мешкають за адресою: с. Макарове вул. Привітна, 16 Станично-Луганського району Луганської області.

Скасувати рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам від 23 лютого 2017 року № 34 про призупинення призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Зобовязати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської областіздійснити виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, які мешкають за адресою: с. Макарове вул. Привітна, 16 Станично-Луганського району Луганської області щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 16 лютого 2017 року.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської областіза рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_5 судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Біловодський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Ю.Ю.Цимбал