
Справа № 404/8025/17
Номер провадження 2-а/404/872/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2017 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді - Мохонько В.В.,
при секретарі - Бокатенко Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кропивницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій і рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кропивницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, по якому просить визнати протиправними дії та рішення Кропивницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року; зобовязати Кропивницьке обєднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області прийняти рішення та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку з 1 жовтня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року на підставі довідки №18-394 від 12.12.2017 року про заробітну плату та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Кропивницькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області, пенсія призначена за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати.
Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30 серпня 2017 року, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.
У зв'язку з набранням чинності зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, позивач звернувся до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, в розмірі 90 % від суми заробітку, за відповідною посадою, без обмеження граничного рівня пенсії та з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
Проте, Кропивницьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Кіровоградської області позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Підставою відмови є те що, діючою нормою ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697 визначено, що умови та порядок призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні відсутні будь-які рішення суду щодо визнання норм Закону України «Про прокуратуру» не чинними та такими, що не відповідають Конституції України. В зв»язку з чим норми діють і перерахунок пенсії можливий тільки при прийнятті відповідного рішення Кабінетом Міністрів України. Дана постанова не приймалась. Відсутність постанови Кабінету Міністрів України яка чітко визначає розмір заробітної плати (чи пенсії) не є підставою для застосування вже недіючих норм Законів України для проведення перерахунку заробітної плати (пенсії). Тобто недіючий Закон України «Про прокуратуру» не може застосовуватись до правовідносин, які виникли після втрати ним чинності.
В судове засідання позивач не зявився, повідомлений судом про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду заяву, якою просив провести розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, повідомлений судом про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду відзив, яким позовні вимоги не визнав.
Відзив мотивований тим, що посилання позивача на норми ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789 від 1991р., які не діють з 16.07.2015 року є недопустимим та управління не має законних підстав для проведення перерахунку пенсії починаючи з 01.10.2017 року.
Так діючою нормою ст. 86 Закону України «Про прокуратуру № 1697 визначено,що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначається Кабінетом Міністрів України.
Позивач ставить вимогу щодо проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017, р., тобто в часовому просторі, коли діє норма ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697 і управління застосовує діючі норми на момент звернення позивача.
Крім цього діє п. 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а призначені не перераховуються.
Так як норми ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» окрім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої втратили чинність з 16.07.2015р., відповідач вважає, що управління не має законних підстав для перерахунку пенсії за нормами, які не є чинними на момент виникнення правовідносин.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону України «Про прокуратуру» №1789 від 1991 року зі змінами та доповненнями.
Пенсія призначена за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включені всі види оплати праці, на які нараховані страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30 серпня 2017 року, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівникам органів прокуратури.
Згідно довідки Прокуратури Кіровоградської області №18-394 вих. -17 від 12.12.2017 року, заробітна плата ОСОБА_1 за вересень 2017 року склала 39321,34 грн., в тому числі оклад 7341,85 грн., надбавка за класний чин 2076,43 грн., надбавка за вислугу років 2936,75 грн., надбавка за ОВЗ 11119,53 грн., надбавка за держтаємницю 1101, 28 грн., премія 14745,50 грн. /а.с. 16/.
У зв'язку з набранням чинності зазначеної постанови Кабінету Міністрів України, позивач звернувся до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області із заявою щодо проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою, без обмеження граничного рівня пенсії та з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
Рішенням Кропивницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області №827006 від 22 грудня 2017 року позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку, так як діючою нормою ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697 визначено, що умови та порядок призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На сьогодні відсутні будь-які рішення суду щодо визнання норм Закону України «Про прокуратуру» не чинними та такими, що не відповідають Конституції України. В зв»язку з чим норми діють і перерахунок пенсії можливий тільки при прийнятті відповідного рішення Кабінетом Міністрів України. Дана постанова не приймалась. Відсутність постанови Кабінету Міністрів України яка чітко визначає розмір заробітної плати (чи пенсії) не є підставою для застосування вже недіючих норм Законів України для проведення перерахунку заробітної плати (пенсії). Тобто недіючий Закон України «Про прокуратуру» не може застосовуватись до правовідносин, які виникли після втрати ним чинності.
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
У відповідності дост. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1Закону України «Про прокуратуру». Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно з частиною першою статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакціїЗакону України від 12 липня 2001 року № 2663-III згідно якої позивачу призначена пенсія) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до змін, внесених до вказаної правової норми згідно ізЗаконами України від 08 липня 2011 року № 3668-VI, від 27 березня 2014 року № 1166-VII, від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, розмір пенсії у відсотковому відношенні до заробітної плати зменшено і незалежно від стажу роботи становить: з 01 жовтня 2011 року - 80%, з 01 квітня 2014 року - 70%, з 01 січня 2015 року - 60%.
При цьому в частині п'ятнадцятій статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакціїЗакону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яка діє до теперішнього часу) встановлено норму про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
За змістом пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, однак якщо призначена раніше пенсія перевищує максимальний розмір, то її перерахунок не здійснюється до того часу, коли розмір пенсії відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1зазначеного Законупризначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
За вказаного, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесеніЗаконом №3668-VІзміни до статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, упостановах ВерховногоСуду України від 10 грудня 2013 року (№ 21-348а13) та від 06 жовтня 2015 року (№21-2432/15).
З 15 липня 2015 року набрав чинностіЗакон України «Про прокуратуру»від 14 жовтня 2014 року №1697-VIIта втратив чинністьЗакон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбаченістаттею 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII «Про прокуратуру».
Відповідно до частини тринадцятоїстатті 86 вказаного Законупенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Частиною двадцятоюстатті 86 Закону №1697-VIIпередбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.
Положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону Українивід 02 березня 2015 року №213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії та порушують вимоги ст.22 Конституції України і гарантоване право на нарахування позивачу і отримання пенсії за вислугу років.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 № 2663-111, та не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечилостатті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
За вказаного, позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 3, 9 , 72, 139, 241-246, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Кропивницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання протиправними дій і рішення субєкта владних повноважень та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Кропивницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми заробітку, за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кропивницького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №827006 від 22 грудня 2017 року щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Кропивницьке обєднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції Закону України №2663-111 від 12.07.2001 року) виходячи з заробітку, зазначеного в довідці прокуратури Кіровоградської області про заробітну плату №18-394 від 12.12.17 р. в розмірі 90 % від суми заробітку починаючи з 01.10.2017 року без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 4, код ЄДРПОУ 40385148) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) понесені судові витрати у розмірі 640 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду виготовлено 22.12.2017 року.
Суддя Кіровського В. В. Мохонько
районного суду
м.Кіровограда