
Справа №345/4104/17
Провадження № 2-а/345/335/2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.12.2017 року м.Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючої судді Кардаш О.І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання незаконними дій відповідача та зобовязання здійснити перерахунок пенсійної виплати,
ВСТАНОВИВ:
Позивачзвернувся до суду із вищевказаним позовом. Позов мотивує тим, що з 19.09.2016 року на підставі постанови Калуського міськрайонного суду від 07.07.2016 року згідно виконавчого листа, виданого 07.09.2016 року, державним виконавцем відкрито виконавче провадження щодо зобов'язання Калуського обєднаного УПФУ в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1, перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 09.12.2015 року.
Боржником у строк до 19.09.2016 року самостійно виконано рішення суду, з моменту винесення постанови виплачено всі нарахування, в тому числі і нарахував пенсійну виплату 3908,10 грн., яка з 1 грудня 2016 року згідно прийнятого прожиткового мінімуму зросла і становила 4302,39 грн. Проте відповідач постанову виконавчої служби виконав частково, тільки до 01.05.2017 року.
Листом №3380/03 від 26.04.2017 року відповідач повідомив, що з 01.05.2017 року розмір пенсійної виплати позивача зменшено до 3841 грн., пояснивши що за Законом України Про підвищення престижності шахтарської праці перерахунок пенсії проводиться, шляхом формування доплати до мінімального розміру, код якої 996 «Доплата шахтарям до мінімального розміру». Позивач вказує, що невідомо з яких причин та на підставі чого з нього було знято доплату за понаднормативний стаж за сумлінно відпрацьовані 37 років (в тому числі більше 20 років під землею у шахті). Тому позивач змушений звернутися до суду та просить визнати дії Калуського обєднаного УПФУ протиправними щодо відмови у виплаті доплати за понаднормативний стаж відповідно до чинного законодавства; зобовязати Калуське обєднане УПФУ зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати за понаднормативний стаж, підвищення пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства, починаючи з 01.05.2017 року.
Позивач в судове засідання подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує та просить суд позов задоволити.
Представник відповідача подав заяву про розгляд справи без його участі, в задоволенні позову просить відмовити з підстав, наведених у запереченні (а.с.28-30).
За правилами ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадженняна підставі наявних у суду матеріалів.
Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевої є самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно дост. 1 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", дія цьогоЗаконупоширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловостіза Списком № 1виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Тобто,стаття 1 цього Законувизначає лише коло осіб, на яких поширюється дія цьогозакону, визначаючи всіх їх узагальнюючим терміном шахтарі.
Згідно зіст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці"мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених КМУ встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.
Статтею 10 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці"визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах всіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, передбачено п.п. 1.1 а п. 1 розділу I "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
Згідно з роз'ясненням Міністерства праці та соціальної політики України від 18.02.2009 року № 1757/0/1409/10 та Пенсійного фонду України від 20.02.2009 року № 2927/0/0220 дія статей1,8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"поширюється на працівників, професії, посади яких передбачені пунктами "а", "б", «в» підрозділу 1 "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників копалень" розділу 1 "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року № 36.
Постановою Калуського міськрайонного суду від 07.07.2016 року по справі №345/2053/16-а позов ОСОБА_1задоволено частково та визнано дії Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» неправомірними, а також зобов'язано Калуське обєднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 09.12.2015 року.
На підставі даного рішення 07.09.2016 року Калуським міськрайонним судом видано виконавчий лист №345/2053/16-а (а.с.15). 12.09.2016 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ГТУЮ в Івано-Франківській області ОСОБА_2 відкрито виконавче провадження із примусового виконання вказаного виконавчого листа (а.с.14).
З листа Калуського обєднаного УПФУ в Івано-Франківській області від 26.04.2017 року №3380/03 (а.с.10) вбачається, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 до 01.05.2017 року становив 4302,39 грн. З 01.05.2017 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 після чого розмір пенсії складає 3841,00 грн.
Щодо доплат за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та інших доплат до пенсії згідно чинного законодавства, слід зазначити наступне.
У відповідності до ч.2ст. 14 КАС Українипостанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання на всій території України.
Згідно із ч.4ст.78 КАС Україниобставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, законодавцем, а саме Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та рішенням Калуського міськрайонного суду від 07.07.2016 року по справі №345/2053/16-а чітко визначено мінімальний розмір пенсії шахтарям, а саме три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність та доплати запонаднормативний стаж, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсіївідповідно до чинного законодавства. Тобто, у вказаний мінімальний розмір пенсії мають бути враховані будь-які надбавки чи доплати до пенсії.
Покликання відповідача на те, перерахунок пенсії здійснено відповідно до Інструкції щодо проведення перерахунку пенсій відповідно доЗакону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»і таким чином розмір пенсії приведено у відповідність до норм чинного законодавства, суд до уваги не бере, оскільки пенсія позивачу призначена на підставі судового рішення (постанова Калуського міськрайонного суду від 07.07.2016 року у справі №345/2053/16-а), яке набрало законної сили та є обовязковим до виконання на всій території України.
Таким чином, відповідач неправомірно зменшив розмір пенсійної виплати ОСОБА_1, а тому суд вважає позов підставним та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та відповідно до ст. 19 Конституції України, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», керуючись ст.ст.14, 78, 139, 194, 243-245 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Калуського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 доплати за понаднормативний стаж відповідно до чинного законодавства протиправними.
Зобовязати Калуське обєднане управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням доплат за понаднормативний стаж, підвищення пенсії та інших доплат до пенсії відповідно до чинного законодавства, починаючи з 01.05.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської бласті протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другоюстатті 299 КАС України.
Суддя :