
Номер провадження 2/243/4563/2017
Номер справи 243/10569/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«22» грудня 2017 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
Головуючого - судді Хаустової Т.А.,
за участю: - секретаря судового засідання - Кобець О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі №19 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Содовий завод» про стягнення заборгованості по заробітній платі та індексації заробітної плати,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Відкритого Акціонерного Товариства «Содовий завод» про стягнення заборгованості по заробітній платі та індексації заробітної плати, посилаючись на те, що він, працював у відповідача на різних посадах в період з 1982 року по вересень 2001 року.
З 1997 року Відкрите Акціонерне Товариство «Содовий завод» припинило виплачувати працівникам заробітну плату.
Він неодноразово звертався до відповідача з вимогою виплатити йому заборговану заробітну плату, але кожний раз отримував відмову щодо цього через відсутність у нього нібито коштів.
Рішенням Слов'янського міського суду Донецької області № 2-2950-97 від 15 жовтня 1997 року вирішено стягнути з Відкритого Акціонерного Товариства «Содовий завод» на його користь заборгованість по заробітній платі у сумі 1320 грн. 78 коп.
Виконавчий лист за рішенням Словянського міського суду Донецької області було своєчасно надано до Відділу державної виконавчої служби Словянського міськрайонного управління юстиції та взятий до виконання, але до цього часу рішення суду не виконане.
Згідно Довідки відповідача №01-23/490а від 24 жовтня 2017 року заборгованість відповідача по його заробітній платі за період з травня 2001 року по вересень 2001 складала 646 грн. 80 коп.
Додає, що позовна давність не повинна застосовуватись за вимогами про стягнення невиплаченої заробітної плати при звільненні робітника за нормами чинного законодавства України.
Згідно ст. 33 Закону «Про оплату праці» в період між переглядами Верховною Радою України розміру мінімальної заробітної плати і здійснюється відповідно до Закону "Про індексацію грошових доходів населення" і тих положень Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 1998 р. № 663 (з внесеними змінами та доповненнями).
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 р. № 13«Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» п.22 «...За наявності зазначених умов у тому ж порядку індексації підлягає присуджена за рішенням суду сума заробітної плати, якщо ці умови настали у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення».
Відповідно до «Інструкції з статистики заробітної плати» зареєстрованої в ОСОБА_2 юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, розділ 2 «Фонд оплати праці» складається з п.2.1 «Фонду основної заробітної плати» та 2.2. «Фонду додаткової заробітної плати».
Фонд додаткової заробітної плати включає в себе доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством.
До нього входить п.п. 2.2.7. і «Сума індексації заробітної плати».
З цього випливає, що сума індексації заробітної плати є складовою частиною заробітної плати, а отже і самою заробітною платою.
При розрахунку індексації місяці, в яких значення індексу інфляції становило нижче 100% з розрахунку виключались.
В зв'язку з наведеним вважає, що відповідач повинен виплатити на його користь індексації заробітної плати за весь час затримки розрахунку у сумі, а саме з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року.
Приріст індексу споживчих цін за період з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року складає: 1057,64 %
Індексація за період з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року складає: 1320 грн. 78 коп. х 1057,64 % / 100% = 13969 грн. 10 коп.
Приріст індексу споживчих цін за період з 01 жовтня 2001 року по 01 листопада 2017 року складає: 506,34 %
Індексація за період з 01 жовтня 2001 року по 01 листопада 2017 року складає:
646,80 грн. 70 коп. х 506,34 % /100% = 3275 грн. 01 коп.
Загальна сума індексації складає: 13969,10 грн. + 3275,01 грн. = 17244 грн. 11 коп.
Просить суд стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Содовий завод» м. Слов'янська Донецької області, свідоцтво (Код ЗКПО) №00204895, на його користь заборгованість по заробітній платі у сумі 646,80 грн., а також індексацію заборгованості по заробітній платі з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року у сумі 17244 грн. 11 коп.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином був повідомлений (а.с.19). 22 грудня 2017 року від позивача надійшла Заява, в якій він просить суд розглянути справу його участі, позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити (а.с.20).
Представник відповідача Відкритого Акціонерного Товариства «Содовий завод» - ліквідатор ОСОБА_3 до судового засідання не зявився, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином ( а.с. 17). 11 грудня 2017 року до суду надала Заяву, в якій вказала, що «Позовні вимоги Відкрите Акціонерне Товариство «Содовий завод» визнає в частині стягнення заробітної плати у сумі 646,80 грн.. Справу про банкрутство Відкритого Акціонерного Товариства «Содовий завод» порушено згідно Ухвали Донецького Господарського суду № 5/174Б від 03 січня 2001 року. Та відкрито ліквідаційну процедуру з 09 квітня 2003 року.
Тому, Відкрите Акціонерне Товариство «Содовий завод» не може визнавати компенсації або інші додаткові вимоги, крім основної заборгованості по заробітній платі, яка на момент відкриття ліквідаційної процедури вважалась поданою бухгалтерським обліком.
Ліквідатор за законом не може збільшити реєстр кредиторів, який з моменту затвердження Господарським судом, не змінюється.
Будь-які зміни сум в ліквідаційній процедурі не передбачені.
На підставі викладеного, крім дійсної заробітної плати всі інші вимоги Відкрите Акціонерне Товариство «Содовий завод», знаходячись в ліквідаційній процедурі, не визнає за Законом.
Просить суд розглянути справу без представника Відкритого Акціонерного Товариства «Содовий завод» з урахуванням цієї заяви» (а.с.18).
Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Відкритого Акціонерного Товариства «Содовий завод» про стягнення заборгованості по заробітній платі та індексації заробітної плати підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.
Основним Законом України статтею 43 Конституції передбачено право кожної людини на труд, що включає можливість заробляти собі на життя працею. Зазначеному праву людини, яка належним чином виконує свої трудові обовязки, в рівній мірі кореспондується обовязок працедавця своєчасно та належним чином оплачувати труд працівника і своєчасно виплачувати йому заробітну плату.
Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, а саме з копії Трудової книжки, з 06 вересня 1982 року ОСОБА_1 працював у Відкритому акціонерному Товаристві «Содовий завод» на різних посадах (а.с.11-13).
З 1997 року Відкрите Акціонерне Товариство «Содовий завод» припинило виплачувати працівникам заробітну плату.
Він неодноразово звертався до відповідача з вимогою виплатити йому заборговану заробітну плату, але кожний раз отримував відмову щодо цього через відсутність у нього нібито коштів.
Рішенням Слов'янського міського суду Донецької області № 2-2950-97 від 15 жовтня 1997 року з Відкритого Акціонерного Товариства «Содовий завод» на користь ОСОБА_1 стягнуто заборгованість по заробітній платі у сумі 1320 грн. 78 коп. (а.с. 7).
05 вересня 2001 року ОСОБА_1 звільнено з роботи за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (а.с. 13).
Положеннями ст. 115 КЗпП України встановлено обовязок працедавця виплачувати заробітну плату працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Згідно частини 1 ст. 47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобовязаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після предявлення працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
З Довідки № 01-23/490а від 24 жовтня 2017 року, виданої ліквідатором Відкритого акціонерного товариства «Содовий Завод» ОСОБА_3, вбачається, що заборгованість по заробітній платі, яка рахується за даними бухгалтерського обліку за період з травня 2001 року по вересень 2001 року у сумі 646,80 грн. ОСОБА_1 не виплачено (а.с. 9).
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що відповідачем вказаних вимог закону дотримано не було, заробітна плата у встановлені строки не виплачувалася та остаточний розрахунок при звільненні ОСОБА_1 не проведений, що підтверджується письмовими матеріалами справи та не заперечується письмовими поясненнями представника відповідача.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно з положеннями частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю України, статей 33,34 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року заходами державного регулювання оплати праці є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у звязку з порушенням строків її виплати.
В листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 708/0/4-13 від 07 травня 2013 року зазначено, що « Згідно зчастиною шостою статті 95 КЗпПзаробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 33Закону України "Про оплату праці"у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставіЗакону України "Про індексацію грошових доходів населення" таПорядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.
Індексація грошових доходів населення- встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Об'єктом індексаціїгрошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2Закону України "Про індексацію грошових доходів населення",пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).
Структуру заробітної плативизначено у статті 2Закону України "Про оплату праці", якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата- це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2Закону України "Про оплату праці").
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованим в ОСОБА_2 юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713.
Згідно зчастиною другою статті 233 КЗпПу разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Таким чином,індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою і, у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати без обмеження будь-яким строком».
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» - індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до абзц. 3 ч.1 ст. 2 Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці ( грошове забезпечення).
Відповідно до положень п.п. 2.2.7., п.п.2.2. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованої в ОСОБА_2 Юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, суми виплат, повязаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до фонду додаткової заробітної плати.
Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно- правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці ( грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
У відповідності з положеннями ч.5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі, оплата праці ( грошове забезпечення).
Відповідно до ч.1 ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін не перевищив поріг індексації, зазначений в частині першої цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у звязку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Зазначений порядок індексації заробітної плати передбачений і в п.1-1 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, з наступними змінами та доповненнями.
Заробітна плата (грошове забезпечення) індексується в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» визначається у розрахунку на місяць.
Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що місяць, в якому відбулося підвищення грошових доходів населення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянином за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексу до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Якщо сума підвищення грошового доходу менше ніж сума індексації, то здійснюється підвищення грошового доходу та додається сума індексації, визначена з урахуванням суми підвищення доходу. Визначена сума індексації фіксується і виплачується у такому розмірі до наступного збільшення грошового доходу, при якому таке збільшення перевищить зазначену фіксовану величину. Якщо наступне підвищення грошового доходу не перевищує фіксовану величину, то здійснюється підвищення грошового доходу та додається раніше зафіксована величина індексації. У разі коли на момент чергового підвищення грошового доходу настає право на проведення індексації і сума індексації буде більшою, ніж сума підвищення грошового доходу, необхідно здійснити підвищення грошового доходу, зберегти раніше зафіксовану суму індексації та додати суму індексації, визначену з урахуванням чергового підвищення грошового доходу.
Відповідно до ч.5 ст.95 КЗпП України і ст. 33 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Таким чином, що індексація заробітної плати є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Індексація заробітної плати працівників провадиться відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
У рішенні Конституційного суду України від 15 жовтня 2013 №9-рп/2013 зазначено, що держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці» такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
За вказаних умов, невиплата індексації заробітної плати є обмеженням права позивача на майно, що є незаконним.
Подібне розуміння можливості обмежень прав власності на майно відповідає загальноєвропейським стандартам у галузі права.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005 року поняття «власності», яке міститься в першій частині статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має автономне значення, яке не обмежене власністю на фізичні речі і не залежить від формальної класифікації в національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, наприклад, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як «майнові права», і, таким чином, як «власність». Питання, що потребує визначення, полягає в тому, чи мав відповідно до обставин справи, взятих в цілому, заявник право на матеріальний інтерес, захищений статтею 1 Протоколу №1.
Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення).
Частиною 2 ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що до структури заробітної плати входить додаткова заробітна плата, яка включає, в тому числі, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством. Враховуючи те, що індексація заробітної плати є компенсаційною виплатою (рішення Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 №9-рп/2013), передбаченою ст. 33 Закону України «Про оплату праці». Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», вона входить до структури заробітної плати. Зазначена обставина також підтверджується підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 №5, відповідно до якого суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати.
З ОСОБА_2 праці та соціальної політики України № 21/10/136-07 від 22 травня 2007 року вбачається, що «Департамент стратегії соціального розвитку ОСОБА_2 праці та соціальної політики України на <...> запит щодо індексації та компенсації заробітної плати повідомляє.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (1078-2003-п ) (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 р. № 690 ( 690-2006-п ).
...Нарахування сум індексації... на доходи, виплачені за рішенням суду, цими нормативно-правовими актами не передбачено.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів визначаються, зокрема, Законом України "Про виконавче провадження" (606-14). За відповідними роз'ясненнями <...> можете звернутися до відділу державної виконавчої служби, що входить до системи органів ОСОБА_2 юстиції України.( а.с.22)
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 р. № 13«Про практику застосування судами законодавства про оплату праці»
п. 22. «У справах, пов'язаних із вирішенням спорів про індексацію заробітної плати або компенсацію працівникам втрати її частини у зв'язку із затримкою її виплати, суди мають враховувати, що:
1. індексація заробітної плати провадиться згідно зі ст. 33 Закону в період між переглядами Верховною Радою України розміру мінімальної заробітної плати і здійснюється відповідно до Закону "Про індексацію грошових доходів населення" і тих положень Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 1998 р. № 663 (з внесеними змінами та доповненнями), котрі йому відповідають, підприємством, установою чи організацією, які виплачують заробітну плату, при її нарахуванні починаючи з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, який перевищив 105 відсотків (величину порога індексації).
За наявності зазначених умов у тому ж порядку індексації підлягає присуджена за рішенням суду сума заробітної плати, якщо ці умови настали у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення.
Відповідно до ОСОБА_2 Верховного суду України від 03 квітня 1997 року № 62-67 «Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ».
«Індекси інфляції розраховуються ОСОБА_2 статистики України починаючи з серпня 1991 року помісячно та публікуються в виданнях, зокрема, газеті «Урядовий кур'єр» в період з 05 по 10 число наступного за звітним місяця. Повідомлені засобами масової інформації з посиланням на Мінстат України ці показники є офіційними (згідно ст.. 19,21,23 Закону України «Про інформацію» (2657-12) та можуть використовуватися для проведення перерахунків грошових сум...»
Згідно до вимог ч.1 ст. 76 ЦПК України «Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи».
Як передбачено ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
За загальним принципом доказування та подання доказів, відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази, які заявник повинен подати в рахунок обґрунтування всіх тих обставин, на які він посилається, як на підставу для задоволення його вимог, і на підставі яких суд в подальшому встановить наявність або відсутність підстав для задоволення заяви чи відмови у її задоволенні,- повинні бути виключно належними та допустимими.
Відповідно до ст. 81 ЦПК кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи принцип безпосередності судового розгляду (стаття 213 ЦПК), рішення може бути обґрунтоване лише доказами, одержаними у визначеному законом порядку та дослідженими в тому судовому засіданні, в якому ухвалюється рішення.
Так, з Довідки № 01-23/493 від 24 жовтня 2017 року, виданої ліквідатором Відкритого акціонерного товариства «Содовий Завод», вбачається, що ОСОБА_1 за Рішенням Слов'янського міського суду № 2-2590-97 від 15 жовтня 1997 року заборгованість по заробітній платі у сумі 1320,78 грн. не виплачена (а.с. 8).
Також, з Довідки № 01-23/490 від 24 жовтня 2017 року та Довідки № 01-23/490а від 24 жовтня 2017 року, виданих ліквідатором Відкритого акціонерного товариства «Содовий Завод», вбачається, що заборгованість по заробітній платі, яка рахується за даними бухгалтерського обліку за період з травня 2001 року по вересень 2001 року у сумі 646,80 грн. ОСОБА_1 не виплачено (а.с. 9,10).
В зв'язку з наведеним суд приходить до обґрунтованого переконання, що ВАТ «Содовий завод» повинен виплатити на користь позивача суму індексації заробітної плати з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року.
Відповідно до показників індексу інфляції, що опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» приріст індексу споживчих цін за період з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року складає: 1057,64%
(1,009х1,014x1,013x1,002х1,002х1,013x1,0x1,0x0,991х1,002х1,038х1,062х1,03x1,033x1,015x1,01x1,01x1,023х1,024х1,001х1,01х0,99х1.01х1,014х1.011х1,029х1,041х1,046х1,033х1,02х1,017х1,021х1,037х0,999х1,0x1,026x1,014x1,004x1,016x1,015x1,006х1,006х1,015x1,004х1,006x0,983х0.998х1,004х1,002х1,005x1,016x1,01х0,986x0,993х1,014x0,997x0,982x0,985x0,998х1,002х1,007х1,007х1,014х1,015х1,011х1,011х1,007х1,00х1.001х0,999x0,983x1,006х1,013x1,019x1,015x1,014x1,004х1,004х1,007х1,007x1,007x1,0х0,999х1,013x1,022х1,016x1,024х1,017х1,01х1,016х1,007х1,006х1,006x1,003x1,0х1,004х1,009x1,012x1,009х1,012x1.018x0,997x0,996х1,005х1,001х1,009х1,0х1,02x1,026x1,018x1,009х1,005x1,006х1,002х1,0х1,006х1,022x1,014x1,006х1,022х1,029х1,022х1,021х1,029х1,027х1,038х1,031х1,013х1,008x0,995x0,999х1,011х1,017х1,015х1,021х1,029х1,015x1,014x1,009х1,005х1,011х0,999х0,998х1,008х1,009х1,011х1,009х1,018х1,019х1,009x0,997x0,994х0,996х0,998х1,012x1,029х1,005х1.003x1,008х1,01х1,009х1,014x1,013x1,008х1,004х0,987х0,996х1,001x1,0x1,001x1,002х1,002х1,002х1,003х1,0x0,997x0,997x0,998x0,997х1,001х1,0х0,999х1,002х1,002x0,999х1,0х1,0х1,001х1,0x0,999x0,993х1,0x1,004х1,002x1,005x1,002х1,006х1,022x1,033х1,038x1,01x1,004х1,008х1,029х1,024х1,019x1,03x1,031x1,053х1,108x1,14x1,022x1,004х0,99х0,992х1,023х0,987х1,02х1,07х1,009х0,996х1,001x1,035x1,001х0,998х0,999х0.997х1,018x1,028x1,018x1,009x1,011x1,01x1,018x1,009x1,013x1,016x1,002х0,999)х100%-100% = 1057,64%
Індексація суми заборгованості по заробітній платі за рішенням Слов'янського міського суду № 2-2950-97 від 15 жовтня 1997 року за період з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року складає: 1320 грн. 78 коп. х 1057,64 % / 100% = 13969 грн. 10 коп.
Відповідно до показників індексу інфляції, що опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» приріст індексу споживчих цін за період з 01 жовтня 2001 року по 01 листопада 2017року складає: 506,34%
(1,002х1,005х1,016x1,01х0,986х0,993х1,014x0,997x0,982x0,985x0,998х1,002х1,007х1,007х1,014x1,015x1,011x1,011x1,007х1,00х1,001х0,999х0,983x1,006х1,013х1,019х1,015х1,014х1,004х1,004х1,007х1,007х1,007х1,0х0,999х1,013х1,022х1,016x1,024х1,017x1,01x1,016x1,007х1,006х1,006х1,003х1,0х1,004х1,009х1,012х1,009х1,012x1,018x0,997x0,996х1,005x1,001х1,009х1,0х1,02х1,026х1,018x1,009х1,005х1,006х1,002х1,0х1,006х1,022х1,014x1,006х1,022x1,029х1,022х1,021х1,029х1,027х1,038х1,031х1,013х1,008х0,995х0,999х1,011x1,017x1,015x1,021x1,029х1,015х1,014x1,009х1.005x1,011х0,999x0,998х1,008x1,009х1,011х1,009х1,018х1,019х1,009x0,997x0,994x0,996x0,998х1,012x1,029х1,005х1,003x1,008х1,01х1,009х1,014х1,013х1,008х1,004x0,987x0,996х1,001x1,0x1,001x1,002х1,002х1,002х1,003x1,0х0,997х0,997х0,998х0,997х1,001х1,0х0,999х1,002х1,002х0,999х1,0х1,0х1,001х1,0х0,999х0,993х1,0х1,004х1,002х1,005x1,002х1,006х1,022х1,033х1,038x1,01x1,004х1,008х1,029х1,024х1,019х1,03х1,031х1,053х1,108х1,14х1,022х1,004x0,99x0,992х1,023x0,987x1,02х1,07x1,009х0,996х1,001х1,035х1,001х0,998х0,999x0,997x1,018x1,028х1,018х1,009х1,011х1,01х1,018х1,009х1,013х1,016х1,002х0,999)х 100% -100% = 506,34%
Індексація суми заборгованості по заробітній платі за період з 01 жовтня 2001 року по 01 листопада 2017 року складає: 646 грн. 80 коп. х 506,34% /100% = 3275 грн. 01 коп.
Загальна сума індексації за період з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року складає: 13969 грн. 10 коп. + 3275 грн. 01 коп. = 17244 грн. 11 коп.
Згідно із частиною 1 статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, повязаних з розглядом справи.
Згідно з ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п/п 1 пункту 1 частини 2 ст. 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (з відповідними змінами) з позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
ЗгідноЗакону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21 грудня 2016 року № 1801-VІІІпрожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2017 року складає 1600,00 грн.
Згідно з ч.6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по заробітній платі у сумі 646,80 грн., та стягнення індексації заборгованості по заробітній платі з 01 листопада 1997 року по 01 листопада 2017 року у сумі 17244,11 грн. З цих задоволених вимог підлягає сплаті судовий збір у сумі 640,00 грн.
У звязку з чим, з відповідача Відкритого Акціонерного Товариства «Содовий завод», на користь держави необхідно стягнути судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп. за вимоги майнового характеру.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,10,11,27,59,60,88,192,209,212-215,218,224-226 ЦПК України, ст.ст.47, 95, 115, 116, 117 КЗпП України, Законом України Про оплату праці, Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Постановою Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці», ОСОБА_2 Верховного Суду України від 03 квітня 1997 року № 62-67 «Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ», Законом України Про судовий збір, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства «Содовий завод» про стягнення заборгованості по заробітній платі та індексації заробітної плати задовольнити.
Стягнути з Відкритого Акціонерного Товариства Содовий завод , яке розташоване за адресою: 84100 Донецька область, м. Словянськ, вул. Чубаря, б.91, р/рахунок 263103 у АК ПІБ, МФО 334561, код ЄДРПОУ 00204895 на користь ОСОБА_1, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, НОКПП НОМЕР_1, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, заборгованість по заробітній платі у сумі 646 (шістсот сорок шість) грн. 80 коп., та індексацію заробітної плати у сумі 17244 (сімнадцять тисяч двісті сорок чотири ) грн. 11 коп.
Стягнути з Відкритого Акціонерного Товариства Содовий завод, яке розташоване за адресою: 84100 Донецька область, м. Словянськ, вул. Чубаря, б.91, р/рахунок 263103 у АК ПІБ, МФО 334561, МФО 334561, код ЄДРПОУ 00204895 судовий збір (КДД 22030001) у розмірі 640 грн. 00 коп. (шістсот сорок грн. 00 коп.) до державного бюджету коштів на доходний рахунок 31215256700001 Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку 820019, код ЄДРПОУ 37993783, одержувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106.
Відповідно до Розділу VІІІ п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до Розділу VІІІ п. 1.8 Перехідних положень ЦПК України до утворення апеляційних судів в апеляційних округах їхні повноваження здійснюють апеляційні суди, у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
На рішення суду учасниками справи може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Словянський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обовязки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення постановлено і підписано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Головуючий:
Суддя Словянського
міськрайонного суду ОСОБА_4