
Справа № 266/4222/17
Провадження № 3/266/1566/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12.2017 року м.Маріуполь
Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого - судді Дзюба М.В.,
за участі секретаря Петрухіной Т.Л.,
з участю прокурора Олейніченко С.М.
особи, відносно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Маріуполі матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, 07.06. ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в м. Маріуполі Донецької області, громадянина України, пенсіонера, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, мешкає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, будучи старшим електромеханіком суднового плавкрану портового флоту, ДП "Маріупольський морський торгівельний порт", є особою, зобовязаною згідно положень Закону України "Про запобігання корупції" подавати декларацію щорічно до 01 квітня, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. В порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1, будучи згідно п.п. "а" п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" субєктом відповідальності за вчинення правопорушення, повязаного з корупцією, перебуваючи в робочому кабінеті, розташованому за адресою: м. Маріуполь, пр. Луніна, буд. 99, несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію за 2016 рік, а саме 10.05. 2017 року, об 11 год. 06 хвил., що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину не визнав та пояснив, що був неналежним чином проінформований про необхідність подання декларації, шляхом заповнення її на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засідання пояснила, що до неї, в юридичний відділ звертався ОСОБА_1, якому вона розяснювала, що він згідно займаної посади не є матеріально відповідальною особою відповідно до діючого законодавства, однак це взагалі не стосувалося питання подання декларації.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що формував списки осіб по підприємству, які повинні подавати декларацію, та ОСОБА_1 входив до цього списку. Кожного працівника з цього списку було неодноразово повідомлено ним особисто про необхідність подання декларації. ОСОБА_1 також ним був повідомлений, крім того, 24.01.2017 року він вручив йому довідку про доходи за 2016 рік та попередив про необхідність заповнення електронної декларації. Однак у передбачений діючим законодавством строк ОСОБА_1 не подав електронну декларацію, причини йому невідомі..
Суд, вислухавши пояснення особи, відносної якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, прокурора, допитавши свідків та дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП, та його вину доведено.
Відповідно до ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобовязаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи вина дана особа в його вчиненні.
Згідно ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Наказом Державного підприємства "Маріупольський морський торговельний порт" № 2045/к від 16.11. 2016 року переведено на посаду старшого електромеханіка суднового плав крану портового флоту, з яким ОСОБА_1 було ознайомлено в цей самий день. (а.с.10)
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне, без поважних причин подання декларації, і ця норма є відсилочною до відповідного закону, який повинен встановлювати та передбачати чіткі та конкретні терміни для вчинення таких дій як подання того чи іншого виду декларації.
Частина 2 ст. 45 Закон України «Про запобігання корупції» містить вказівки на точний термін подання декларації при звільненні, але такі терміни застережені в Рішенні НАЗК № 3 від 10 червня 2016 року (пп. 2 п. 5 наведеного рішення), зареєстрованому в Міністерстві юстиції України, а отже обов'язковому до виконання, тому вважати його таким, що носить рекомендаційний характер, у суду немає підстав.
Відповідно до роз'яснень Національного агентства запобігання корупції, до посадових осіб юридичних осіб публічного права відносяться керівники державних підприємств та їх заступники.
Згідно із розясненням щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11 серпня 2016 року № 3, у цілях визначення суб'єктів, на яких поширюється дія Закону, під «посадовими особами юридичних осіб публічного права» (відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону) слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
З посадової інструкції старшого електромеханіка суднового плав крану портового флоту ДП "ММТП", затвердженого головним інженером ОСОБА_4 03.11. 2014 року, з п. 1.4 та п. 2.5 вбачається, що до обовязків входять складання замовлення з постачання плав крану змінно-запасними частинами, контроль своєчасного отримання запчастин та їх доцільне використання, а також старшому електромеханіку суднового плавкрану портового флоту підпорядковуються робітники, які відряджені на плав кран для ремонту електро- і радіоустаткування. Із посадовою інструкцією ОСОБА_1 ознайомлений 16.11. 2016 року. (а.с.11-18)
За таких обставин, ОСОБА_1, маючи в своїй безпосередній підпорядкованості працівників та здійснюючи управління та розпорядження державним майном, наділений адміністративно-господарськими функціями та організаційно-розпорядчими функціями, а тому є посадовою особою юридичної особи публічного права, а тому є субєктом на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції".
З наданої Національним агентством з питань запобігання корупції послідовності дій, та скан-копії сайту Єдиний державний реєстр декларацій вбачається, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію 10.05. 2017 року, об 11 год. 06 хвил. (а.с.7,32)
Крім того, посилання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про те, що він був не обізнаний про необхідність заповнення декларації, спростовується також і листом № 18/519 від 20.12. 2017 року ДП "ММТП", в якому зазначено, що останній заповнював декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2015 рік, а крім того з листа ДУ "ММТП" № 01-19/511 від 20.09. 2017 року вбачається, що на підприємстві були затверджені Антикорупційні програми на 2016 та 2017 роки та доведені працівникам підприємства.
Визначаючи міру адміністративного стягнення, яку необхідно призначити правопорушника, суд враховує особу порушника ОСОБА_1, який є пенсіонером, на даний час не працює у звязку із звільненням, вперше притягується до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення повязане з корупцією, обставини, що обтяжують відповідальність відсутні, обставини, що помякшують відповідальність є щире розкаяння, а тому суд приходить до висновку про накладення стягнення у вигляді мінімального штрафу санкції ч. 1 статті 172-6 КУпАП, оскільки таке стягнення буде достатнім засобом виховання особи та запобігатиме вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст.. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
За таких обставин, суд вважає за доцільне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 320,00 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 23, 33, 34, 40-1, 283, 280, 284 КУпАП, суд
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, 07.06. ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1, 07.06. ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір на користь держави у розмірі 320,00 гривень. (стягувач Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106.)
Строк предявлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області в м. Маріуполі протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Дзюба М. В.