
Справа № 234/15419/17
Провадження № 2-а/234/523/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі судді Пікалової Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Романенко К.П.,
представник відповідача ОСОБА_1,
представник третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську, третя особа ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську, третя особа ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.
Згідно позову,він знаходиться на обліку в Краматорському управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. В ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради він отримав довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції від 09.12.2014 року № 142616220. В квітні 2017 року йому без будь-якого повідомлення припинили виплачувати пенсію. За квітень 2017 пенсію він вже не отримував. Після звернення до відповідача йому повідомили, що припинення пов'язане з перевіркою його місця проживання за адресою зазначеною у довідці переселенця. Він дійсно, періодично виїжджав до міста Єнакієве Донецької області, оскільки там має квартиру та близьких родичів. Оскільки законодавством не передбачено заборона на пересування по території України, він вважає дії відповідача є такими, що порушують його права як громадянина України та позбавляють його права на соціальний захист. Рішення пенсійним органом щодо припинення виплати йому пенсії не приймалося. Просить визнати дії Краматорського управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення йому виплату пенсії. Зобовязати Краматорське управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити йому невиплачену пенсію з квітня 2017 року. Зобовязати Краматорське управління Пенсійного фонду України відновити йому виплату пенсії.
Позивач в судове засідання не зявився, надав суду заяву, в якій зазначив, що просить суд провести слухання справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення вимог посилаючись на те, що 10.09.2014 ОСОБА_3 звернувся до управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області з заявою про запит пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області та 01.07.2014 прийнятий на облік як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованої території України по матеріалам електронної пенсійної справи. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Пенсійний фонд України розпочав перевірку контрольних заходів щодо наявності підстав для виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам, тому згідно порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, виплату пенсії в управлінні було призупинено з 01.04.2017 за результатами звірки з управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради. З 14.06.2016 (дата набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматись на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами міських рад. Після надання заяви на поновлення витати пенсії дані будуть направлені на Комісію для перевірки фактичного місця проживання. На підставі отриманого рішення Комісії буде прийняте рішення щодо призначення (відновлення) виплати пенсії. Для поновлення виплати пенсії необхідно особисто звернутись в органи Пенсійного фонду України за місцем реєстрації в якості внутрішньо переміщеної особи та надати оригінали документів, що підтверджують особистість, підтвердити своє проживання на підконтрольній Україні території (для громадян зареєстрованих як переселенці в органах державної влади тощо). Станом на 19.10.2017 ОСОБА_3 в управління за поновленням виплати пенсії не звертався. З урахуванням викладеного, управління вважає, що оскільки управлінням не допущені порушення при здійсненні владних повноважень відносно позивача, то підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.
Представник третьої особи ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог.
Суд, вислухавши представника відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області, представника третьої особи ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, повно та всебічно дослідивши доводи позову та заперечення відповідача, надані сторонами докази, вважає, позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (згідно копії паспорта а.с. 8-9), перемістився з тимчасово окупованої території до АДРЕСА_1, дані обставини підтверджуються довідкою від 09.12.2014 за № 1426/16220 по взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (а.с. 10).
Згідно копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, ОСОБА_3 отримує пенсію (а.с. 9).
Станом на теперішній час виплата пенсії ОСОБА_3 припинено з квітня 2017 року, та не поновлювалася.
Відповідно дост. 1 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частиною 1ст. 4 зазначеного Законувизначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону.
Згідно з ч. 1ст. 7 Закону України «Про забезпечення права і свобод внутрішньо переміщених осіб»для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи ) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є субєктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення ( перерахунку ) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 8 Закону України статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Згідно ст. 49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
З огляду на положення ч.1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
До того ж, відповідно до статті 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення: створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ст. 49 Конституції України).
Крім того, як зазначено в рішенні Конституційного Суду України №25-рп/2009 від 07.10.2009, щодо неконституційності положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.03.2003, виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.
Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, а саме: поновленню виплати пенсії з 01.04.2017 року.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання бездіяльність неправомірною та зобовязання вчинити певні дії, слід задовольнити, а саме зобовязати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області поновити нарахування та виплату ОСОБА_3 пенсію, починаючи з 01.04.2017 року.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Пунктом 18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України.
Ні Законом України «Про судовий збір», а ні КАС України не передбачено звільнення органів Пенсійного фонду України від відшкодування судових витрат, понесених стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, якщо судове рішення ухвалене на її користь, а отже, враховуючи, що суд дійшов висновку що дії відповідача у відмові у проведенні перерахунку позивачу пенсії є протиправними, то на користь держави, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, підлягає стягненню судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 256 КАС України суд вважає за необхідне звернути до негайного виконання постанови суду в межах присудження суми пенсії за один місяць.
Керуючись ст.ст. 4-15,159-163,183-2,185-186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську, третя особа ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_3.
Зобовязати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області поновити нарахування та виплату ОСОБА_3 пенсію, починаючи з 01.04.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області на користь держави в особі Державної судової адміністрації України ( 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5), отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві; код банку отримувача: 820019; рахунок отримувача: 31215256700001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 640 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.).
Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми пенсії за один місяць.
На постанову суду може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.М. Пікалова