
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Зосименко О.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" грудня 2017 р. Справа № 295/8487/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Капустинського М.М.
ОСОБА_2,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "28" серпня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом, в якому просив зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату з 12.10.2012 року раніше призначеної пенсії з врахуванням у її складі виплачених за період з жовтня 2010 року по вересень 2012 року (час звільнення) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації за січень березень 2011 року, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу та одноразових грошових премій, з яких справлялися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, та виплачувати позивачу призначену з 12 жовтня 2012 року пенсію в новому розмірі без обмеження кінцевої дати виплат.
Позов обґрунтовано тим, що з 12.10.2012 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії не були враховані вищевказані виплати. На звернення позивача від 26.07.2017 року про здійснення перерахунку, відповідачем 28.07.2017 року повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 28.08.2017 р. позов задоволено частково.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області з 01.08.2017 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з врахуванням проведених виплат: матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, одноразових грошових премій, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, згідно довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1011 від 19 липня 2017 року.
Стягнуто на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
В решті вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_3 та Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подали апеляційні скарги.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, а саме зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 12.10.2012 р.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Колегія суддів, заслухавши представників сторін, суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_3 задоволенню не підлягає, а скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 з 12.10.2012 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Встановлено, що 26.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з урахуванням додатково отриманих документів відповідно до довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1011 від 19 липня 2017 року, однак листом відповідача від 28.07.2017 року № 1471/0-11 отримав відмову (а.сп.16-17).
Вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним ОСОБА_3 звернувся до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_3 має право на перерахунок та виплату пенсії з врахуванням проведених виплат: матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, одноразових грошових премій, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, згідно довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1011 від 19 липня 2017 року починаючи з 01.08.2017 року.
Колегія суддів частково погоджується з таким висновками суду першої інстанції.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні були враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.
Разом з тим, згідно довідки Управління Служби безпеки України у Житомирській області щодо сум виплачених одноразових грошових витрат за період з 11.10.2010р. по 11.20.2012р. з суми виплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби - 96411,62 грн. єдиний соціальний внесок не утримувався.
Крім того, судом безпідставно не враховано суми індексації за січень та лютий 2011р., які були заявлені ОСОБА_3 в позовній заяві.
Отже судом встановлено, що з усіх виплат, крім одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, утримувався внесок на загальнообов'язкове державне страхування до Пенсійного фонду України. А тому одноразова грошова допомоги при звільненні з військової служби не може бути врахована при перерахунку пенсії.
Натомість, слід врахувати суми індексації за січень та лютий 2011р., з яких утримувався внесок на загальнообов'язкове державне страхування до Пенсійного фонду України, які заявлялись позивачем в позовній заяві , не враховано судом при постановлені судового рішення.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що допущені судом першої інстанції помилки підлягають виправленню шляхом зміни постанови в цій частині.
Доводи апеляційної скарги щодо безпідставності проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.08.2017р. є неправомірними, оскільки суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги з 01.08.2017 року, враховуючи приписи ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії лише 26.07.2017 року.
Відтак, постанова суду першої інстанції підлягає зміні шляхом виключення з її резолютивної частини вимоги про зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні та шляхом зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з врахуванням суми індексації за січень та лютий 2011р.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення. Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, задовольнити частково, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "28" серпня 2017 р. змінити частково.
Абзац другий резолютивної частини постанови суду першої інстанції викласти в наступній редакції.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області з 01.08.2017 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з врахуванням проведених виплат: матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально побутових питань, одноразової грошової винагороди за безперервну військову службу, одноразових грошових премій та з врахуванням суми індексації за січень та лютий 2011р., з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, згідно довідки начальника Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-1011 від 19 липня 2017 року.
В решті постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: М.М. Капустинський
ОСОБА_2
Повний текст постанови виготовлено "20" грудня 2017 р.