
Справа № 750/11184/17
Провадження № 2-а/750/1542/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2017 року м.Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
судді Карапута Л.В.,
секретаря Карацюба М.М.,
за участі позивача, представника Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
третя особа Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації,
в с т а н о в и в :
15 листопада 2017 року позивач звернувся до суду зпозовом, в якому зазначив, що є особою, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЄС 1 категорії та інвалідом 3 групи по захворюванню, повязаному з роботами ліквідації аварії на ЧАЄС. Під час перебування на посаді моториста-рульового теплохода «СТ-48» , який відносився до транзитного флоту та прямо підпорядковувався Головному управлінню річкового флоту при ОСОБА_3 УРСР брав участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а також в проведених заходах цивільної оборони. Факт приймання участі Головним управлінням річкового флоту при ОСОБА_3 УРСР в заходах цивільної оборони підтверджуються наказами Головного управління річкового флоту при ОСОБА_3 УРСР від 06.05.1986 року №148, від 09.06.1986 року №189 та від 07.07.1986 року №247. У вересні 2017 року звернувся з письмовою заявою до відповідача про надання статусу інваліда війни згідно п.9 ч.2ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачі посвідчення, однак листом від 09.10.2017 року отримав письмову відмову. У звязку з зазначеним проситьвизнати протиправними дії відповідача щодо відмови у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни та зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради встановити статус інваліда війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видати відповідне посвідчення інваліда війни.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав і просив задовольнити з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача подала письмові заперечення та просила відмовити в задоволенні позову.
Представник третьої особи подав до суду письмові пояснення, в яких не заперечував проти позову та одночасно просив розглянути справу за відсутності представника.
Вислухавши думку сторін та проаналізувавши їх з дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наявними в справі довідками та копією трудової книжки, визнаний інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, повязаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС та виконував вказані роботи у складі формувань Цивільної оборони.
Згідно довідки ПАТ «Чернігівський річковий порт» від 20.03.2017 року зазначено, що відповідно до архівних документів теплохід «СТ-48» у 1986 році дійсно відносився до транзитного флоту та прямо підпорядковувався Головному управлінню річкового флоту при ОСОБА_3 УРСР.
З довідки АТ «Чернігівський річковий порт» від 18.04.2000 року слідує, що ОСОБА_2 в період з 06.08.1986 року по 07.08.1986 року, 16 .08.1986 року, з 18.08.1986 року по 19.08.1986 року безпосередньо виконував роботи, які дають право на державну пенсію на пільгових підставах у відповідності зі списком № 1, затвердженимпостановою ОСОБА_3 ОСОБА_3 СРСР від 22.08.1956 року №1173.
Копія трудової книжки позивача та копії наказів Головного управління річкового флоту при ОСОБА_3 УРСР від 06.05.1986 року, від 07.08.1986 року містять дані про те, що позивач в період з 06.08.1986 року по 07.08.1986 року, 16.08.1986 року, з 18.08.1986 року по 19.08.1986 року перебував у зоні відчуження, зокрема в с. Плютовище та м.Чорнобиль.
У вересні 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просиввстановити йому статус інваліда війни, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони та видати посвідчення інваліда війни.
Листом №09-13/25556 від 09.10.2017 року відповідач відмовив позивачу у встановленні статусу інваліда війни на підставі п. 9ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Дана відмова мотивовна тим, щовказаний ОСОБА_4не поширюється на осіб, які направлялися на виконання робіт з ліквідації аварії на ЧАЕС органами управління у справах Цивільної оборони, створеними у складі підприємств, установ, організацій. Крім того, лист Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації від 28.09.2017 року не містить інформації про залучення позивача до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п. 9 ч.2ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"до інвалідів війни належать особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Підставою для надання учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС статусу інваліда війни є довідки, що надаються управліннями з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і підтверджують залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації аварії на ЧАЕС із зазначенням назви формування, терміну перебування у зоні відчуження та причинний зв'язок інвалідності із захворюванням, пов'язаним з цією аварією.
ОСОБА_4 не встановлює виключного переліку доказів на підставі яких може бути встановлено факт залучення особи до складу формувань Цивільної оборони.
Згідно Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і ОСОБА_3 ОСОБА_3 СРСР №1111-1976, наказу заступника ОСОБА_3 оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06 червня 1975 року (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та № 92 від 29 червня 1976 року (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському на сільськогосподарському об'єкті народного господарства), Розпорядження ЦО СРСР від 26 квітня 1986 року, начальника ЦО УРСР від 28 квітня 1986 року, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної ОСОБА_3 народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29 квітня 1986 року № 01, від 30 квітня 1986 року № 2, від 04 травня 1986 року № 16, від 19 травня 1986 року № 52 та ін.), які були чинними на момент аварії на Чорнобильській АЕС- Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об'єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов'язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, які мають малолітніх дітей.
Жоден з вказаних нормативних актів з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.
Отже, з вищенаведеного слідує, що особи, які залучались до складу формувань Цивільної оборони по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами, та інвалідність яких пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за наявності підтверджуючих документів мають право на отримання статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення.
Пунктом 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів праці, затвердженого постановою КМУ від 21.05.1994 №302 передбачено, що посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертизи про групу та причину інвалідності.
Відповідно до ч.1ст.6 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідност. 77 ч. 2 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Заперечуючи проти позову з тих підстав, що позивач не надав документального підтвердження залучення до складу формувань цивільної оборони ЧАЕС, відповідач в свою чергу, не надав доказів на підтвердження відсутності формувань цивільної оборони ЧАЕС вперіод участі позивача в ліквідації наслідків Чорнобильської аварії.
Враховуючи, що позивач залучався до складу формувань цивільної оборони табув визнаний інвалідом внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, тому має право на присвоєння статусу інваліда війни, відповідно доп.9 ч.2ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та видачу відповідного посвідчення.
ОСОБА_4 висновок суду узгоджується з позиціями Вищого адміністративного суду України сформулюваними в ухвалах по справах: № К-36579/10 від 20.07.2011 року , № К/9991/4541/11 від 29.05.2014 року,732/470/17, № К/800/11747/17 (537/6144/16-а) від 13 квітня 2017 року.
Керуючись ст.ст.2, 6,77,241, 242, 292, 295 КАС України, суд,
вирішив :
позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (місцезнаходження: 14027 м. Чернігів, вул. Шевченка, 44, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03196191) щодо відмови ОСОБА_2 (місце проживання: 14013 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін НОМЕР_1) у встановленні статусу інваліда війни, як особі, що брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕСта видачі відповідного посвідчення.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради встановити ОСОБА_2 статус інваліда війни, відповідно до п.9ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та видати посвідчення інваліда війни.
Рішенням може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.В. Карапута