
"21" грудня 2017 р.
Справа № 642/6122/17
Провадження №2-а/642/579/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 року м. Харків
Ленінський районний суд м. Харкова в складі: головуючого судді Гримайло А. М., розглянувши у спрощеному провадженні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання відповідача вчинити певні дії, -
встановив:
Представник позивача звернувся до суду із адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Харківського ОВК щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»; зобов'язати Харківський ОВК подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» таПостановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок № 975), у звязку з встановленням йому другої групи інвалідності за формою, встановленою Додатком 13 до «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530; зобовязати Харківський обласний військовий комісаріат подати звіт про виконання рішення суду протягом 15 днів з дня набрання ним чинності.
В обґрунтування позову зазначив, що 24.11.2017 р. позивач звернувся із заявою до відповідача про призначення йому одноразової грошової допомоги у відповідності з приписами ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у звязку з встановленням йому інвалідності другої групи, повязаної з проходженням військової служби. До вказаної заяви позивач додав усі необхідні документи, передбачені п. 11 Порядку № 975. Згідно п. 13 Порядку № 975 у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів керівник відповідача мав подати розпоряднику бюджетних коштів (МО України) висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в. п. п. 10 і 11 цього Порядку. Відповідачем вказані приписи не виконані. Надісланим позивачу листом № 2954/ВЗС від 29.11.2017 р. відповідач вказав, що законних підстав для виплати позивачу одноразової грошової допомоги не передбачена.
Вважає бездіяльність Харківського ОВК протиправною, у звязку з чим звернувся з позовом до суду.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення в яких він зазначає, що заперечує проти позову, оскільки Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2017 року по справі № 623/1013/17 було скасовано рішення суду першої інстанції, було відмовлено позивачу у задоволенні позовних вимог. Однією з позовних вимог була вимога, щодо зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату направити документи про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги на адресу Департаменту фінансів МО України. Харківським обласним військовим комісаріатом було виконано постанову суду, та направлено до Департаменту фінансів МО України висновок від 13.03.2017 року № 84/0ГД.
Суд, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, встановив наступне.
Згідно військового квитка, архівної довідки № 5/118987 від 01.04.2013 р., довідки Ізюмсько-Борівського ОМВК № 70 від 03.05.2012 р. з 17.11.1986 р. по 11.01.1989 р. ОСОБА_1 проходив службу у Збройних Силах, в тому числі з 15.05.1987 р. по 11.01.1989 р. приймав участь в бойових діях на території Республіки Афганістан в складі в/ч польова пошта 82939.
Згідно витягу з протоколу № 1189 від 18.06.2012 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.
Згідно Виписки із акта огляду МСЕК серія 10ААБ № 191049 від 03.10.2012 р. - внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби, під час перебування в країнах, де велись бойові дії - позивачу вперше з 02.10.2012 р. встановлена третя група інвалідності на строк до 01.11.2014 р.
З 01.11.2017 р. позивачу з тих же підстав встановлена друга група інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серія 12ААА № 479516 від 11.10.2017 р.
Відповідач відмову у складанні та направленні розпоряднику бюджетних коштів висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги вмотивував тим, що 13.03.2017 р. на виконання судових рішень висновок та пакет документів стосовно призначення позивачу одноразової грошової допомоги у звязку із встановленням інвалідності 3 групи вже направлявся на розгляд Комісії з розгляду питань, повязаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги і про рішення Комісії позивачу було повідомлено листом ХОВК від 21.04.2017 р. № 1043/ВСЗ. Згідно з ч. 3 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у звязку із змінами, що відбулись не здійснюється. Зважаючи, що первинно інвалідність позивачу встановлена у 2012 році, а зміна групи інвалідності відбулась у 2017 році законних підстав для призначення допомоги у разі встановлення 3 та 2 групи інвалідності не має. Відповідь надана з урахуванням рішення Комісії.
Суд вважає такі висновки відповідача помилковими, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно змісту ст. 1-2 вказаного Закону - військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими вКонституції Українита законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до п. 2 ч. 1ст. 3 вказаного Закону - дія цьогоЗаконупоширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Згідно з ч. 1ст. 16 вказаного Закону - одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Порядок № 975 визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Пунктом 13 Порядку № 975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Суд звертає увагу на те, що зазначеним порядком не передбачено право відповідача відмовляти у направленні висновку з документами розпоряднику бюджетних коштів.
Судом встановлено, що Харківським обласним військовим комісаріатом висновок щодо виплати позивачуодноразової грошової допомоги розпорядникові бюджетних коштів не надавався.
Право на отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, якому встановлено інвалідність внаслідок виконання обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії закріплене устатті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»та в Порядку, визначеномупостановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року.
Враховуючи той факт, що позивач отримав інвалідність внаслідок захворювань, повязаних з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії - він має право на отримання одноразової грошової допомоги згідност. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»та в порядку, визначеномупостановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 року, оскільки законодавцем передбачено прирівняння соціального захисту військовослужбовців Радянської армії до військовослужбовців Збройних Сил України та законодавцем встановлено обов'язок саме Міністерства Оборони України стосовно прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги військовослужбовцям у зв'язку з встановленням інвалідності, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби під час здійснення інтернаціонального зобов'язання на підставі висновку відповідача.
Вказане підтверджується практикою, викладеною в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 01.12.2015 року справі № К/800/40725/15.
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, чинній на день встановлення позивачу інвалідності другої групи - виплата одноразової грошової допомоги провадиться у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобовязаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобовязаному або резервісту при виконанні обовязків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.
Згідно висновку Верховного Суду України щодо застосування ст. 16ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», викладеному у постанові від 18.11.2014 р. (справа № 21-446а14) право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і в тому випадку, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, каліцтва чи іншого ушкодження здоровя, яке мало місце в період проходження служби.
За приписами ч. 1 ст. 244-1 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений в його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених п. п. 1 і 2 ч. 1 ст. 237 цього Кодексу є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують в своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
У 2012 році позивачу встановлена третя група інвалідності, проте одноразова грошова допомога йому не виплачувалась.Враховуючи те, що у 2017 році позивачу встановлено 2 групу інвалідності - норми Порядку № 975 поширюються на спірні правовідносини, оскільки вони набрали чинності з 24.01.2014 р., тобто до дати встановлення позивачу іншої групи інвалідності.
Така правова позиція висловлювалась Вищим адміністративним судом України, зокрема, у ухвалі від 30.05.2016 р., справа № К/800/11300/16.
При цьому мотивування відповідачем відсутності у позивача підстав для призначення одноразової грошової допомоги частиною 4 ст. 16-3 ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» є помилковим. Вказана норма врегульовує питання доплати одноразової грошової допомоги, в той час як позивач раніше жодних виплат не отримував, і звернувся із заявою про призначення йому вказаної допомоги вперше, а не її доплати.
За таких умов позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги згідност. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»та в порядку, визначеномупостановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 р. у звязку з встановленням йому другої групи інвалідності внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Стосовно посилання відповідача на те, що висновок з документами позивача вже надсилався на розгляд комісії МО України суд вважає, що позивач не позбавлений права повторно звертатись із заявою до відповідача у звязку із зміною обставин, а саме зміною групи інвалідності.
Суд зауважує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи. Судом встановлено факт бездіяльності відповідача, що полягав у невиконанні свого визначеного нормативно-правовими актами обовязку надати у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги.
При вирішенні справи суд враховує, що спосіб захисту порушених прав позивача має бути ефективним, тобто повинен забезпечити поновлення порушеного права, а у разі неможливості такого поновлення - гарантувати особі можливість отримання нею відповідного відшкодування.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про те, що належним способом відновлення порушеного права позивача, а також із метою усунення порушень, допущених відповідачем у спірних правовідносинах, є зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату подати висновок та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству Оборони України, щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» таПостановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 р.
Форма висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги встановлена додатком 13 до «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженим Наказом МО України № 530 від 14.08.2014 року. За приписамич. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Суд вважає необхідним зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати у 20-й строк після набрання рішенням чинності звіт про його виконання.
Керуючись ст. ст.2,6-10,77, 241-246,255, 257, 263, 295, 382КАС України, ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст. ст. 1, 2, 16, 16-1, 16-2, 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного військового комісаріату (місцезнаходження: м. Харків, вулиця Коцарська, 56, індекс 61052; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 08166355), щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, 64300, реєстраційний номер облікової картки платника податків:НОМЕР_1.) одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».
Зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» таПостановою КМУ № 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», у звязку з встановленням йому другої групи інвалідності за формою, встановленою Додатком 13 до «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530.
Зобовязати Харківський обласний військовий комісаріат подати звіт про виконання рішення протягом 20 днів з дня набрання ним чинності.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя: А. М. Гримайло