
Єдиний унікальний номер 341/1625/17
Номер провадження 2-а/341/84/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2017 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Максимчина Ю.Д.,
секретаря Ворох З.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Галичі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, суд -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області та ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області у якому просив суд визнати дії ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та зменшення премії - неправомірними, та визнати дії Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії - неправомірними, просив зобов'язати Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з врахуванням:
посадового окладу - 2950 грн;
оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн ;
надбавка за стаж служби- 45% - 2227,50 грн.;
надбавки за особливо важливі завдання 50%,:
премії- 90%
основний розмір пенсії грошового забезпечення 80% та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Звернути до негайного виконання постанови щодо стягнення різниці в пенсії за минулий час з 13.07.2015 року.
В подальшому позивач змінив позовні вимоги, та просив суд :
1. Про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, та зменшенням премії неправомірними - залишити без розгляду;
2. Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку пенсії -неправомірними.
3. Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та з врахуванням надбавок та премії з яких був сплачений єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України,а саме :
посадового окладу-2950 грн ;
оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн. ;
надбавка за стаж служби - 45% ;
надбавки за особливо важливі завдання 50%,
премії - 90%
та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, в подальшому надав суду заяву про розгляд даного позову без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення даного позову з мотивів зазначених в запереченні на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Судом встановлено, що пенсія позивачу обчислювалась в нині діючій редакції ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб де зазначено,що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України,то вважаю за необхідне змінити позовні вимоги, виходячи з наступного.
На даний час позивач являється пенсіонером МВС, інвалід війни другої групи та отримую пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 встановлені посадові оклади поліцейських. Відповідно до ст.43 та 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції станом на сьогодні) пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку пенсії, заявник звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про отримання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції установлено в постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», де визначено всі види грошового забезпечення поліцейських.
Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області ОСОБА_1 надано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яку разом із заявою про перерахунок пенсії направлено до відповідача.
Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надіслало повідомлення, яким було відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії, у зв'язку з відсутністю в бюджеті коштів.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи ПФУ.
Документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом ПФУ.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1.
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.
Такого ж правового висновку дійшов і Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484/а13, вказавши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Щодо відсутності коштів у бюджеті для перерахунку пенсії не є підставою для її неперерахунку та виплати . Такого ж висновку дійшов у своєму рішенні Європейський суд з прав людини у справі "Сук проти України" та «Бурдов проти Росії» де зазначив, що Державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань. Тому остаточна відмова національних органів у праві заявника на цю доплату за період, що розглядається, є свавільною і такою, що не ґрунтується на законі.
Також відповідно до матеріалів пенсійної справи, при обчисленні пенсії заявнику враховувалась надбавка за особливо важливі завдання 50% та премія 90%.
Так як в довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії дана надбавка відсутня, а премія зменшена до 0.47% то вважаю за необхідне зазначити, що відповідно до грошового атестату № 14 від 25.05.2015 року та довідок № 136 від 15.05.2015 року та №2819 від 03.07.2015 року заявником був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України в повному обсязі
Оскільки позивач відповідно до п.17 ч.1 ст.11 Закону України N 857-V в редакції від 03.04.2007 року підлягав загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та відповідно до абзацу 8 ч.1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є платником єдиного внеску і згідно ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року заявником з 01.01.2011 року сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного Фонду України, то пенсія повинна обчислюватись з внесеного єдиного внеску до ПФУ, а саме з врахуванням надбавки за особливо важливі завдання 50% та премії 90%.
Премія - це одна з форм заохочення успіхів, досягнутих в праці, науці, літературі, мистецтві чи іншій суспільно корисній діяльності, і відповідно до п.п.2 п.5 вказаної Постанови КМ України №1294 надається наказом керівника за особистий вклад в загальний результат служби. Тобто премія носить індивідуальний характер і надана позивачу за його особисті результати роботи.
Аналогічну позицію висловив ВСУ у постанові від 04.11.2014 в справі №21- 248а14, де зазначено, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема, наказами, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що працювали на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до п.п.2 пункту 5 постанови КМУ № 1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
ОСОБА_1 отримував вказану надбавку під час проходження служби, тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії.
Крім того, що Постановою КМУ № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, вони встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
Отже, враховуючи те, що постановою КМУ № 988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ № 1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки заявник отримував її під час проходження служби.
Аналогічний висновок викладений у постанові Вищого адміністративного суду України у справі № 803/473/17,
Також вважаю, що при розгляді цієї справи слід застосовувати положення спеціальних норм, а саме Закону № 2262-ХІІ в нині діючій редакції.
Так, у ч. 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки ч. 3 ст.63 Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вступила в законну силу 01.01.2016 року, але Ліквідаційною комісією УМВС в області не перерахована, застосуванню підлягає ч. 3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року .
А тому, заявник має право на виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Така правова позиція міститься в Постанові ВСУ від 15 грудня 2015 року за №161/18933/14-а.
Тому враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Позовну вимогу про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, щодо надання довідки про грошове забезпечення без надбавки за особливо важливі завдання, та зменшенням премії неправомірними - залишити без розгляду;
Визнати дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не перерахунку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії -неправомірними.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та з врахуванням надбавок та премії з яких був сплачений єдиний внесок загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України,а саме :
посадового окладу-2950 грн ;
оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн ;
надбавка за стаж служби - 45% ;
надбавки за особливо важливі завдання 50%,
премії - 90%
та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя:Ю. Д. МаксимчинСудове рішення № 71152082, Галицький районний суд Івано-Франківської області було прийнято 14.12.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти ключові відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити ключові відомості.
Це рішення відноситься до справи № 341/1625/17. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: