ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2009 року м. Запоріжжя
(13год. 50 хв.) Справа № 2а-5231/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Малиш Н.І.,
при секретарі Рожик О.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом члена Фермерського господарства «ОСОБА_1» ОСОБА_1 до відповідача 1: Державного реєстратора Новомиколаївської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_2 до відповідача 2: Державного реєстратора Новомиколаївської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_3 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_4 про визнання неправомірною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
До Запорізького окружного адміністративного суду з позовом звернувся Фермерського господарства «ОСОБА_1» ОСОБА_1 до відповідача 1: Державного реєстратора Новомиколаївської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_2 до Відповідача 2: Державного реєстратора Новомиколаївської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_3 про визнання неправомірною бездіяльності та зобовязання вчинити певні дії,
Ухвалою суду від 21.09.2009р. залучений до участі в справі третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_4
У позові позивач зазначає, що 27.04.2008 року відбулися Загальні Збори ФГ "ОСОБА_1", на яких було прийнято спільне рішення про включення до складу господарства нових членів - ОСОБА_1, ОСОБА_5 На цих зборах було затверджено нову редакцію Статуту ФГ "ОСОБА_1" та Установчий договір. Головою Зборів було обрано ОСОБА_6, секретарем - ОСОБА_1 У звязку зі змінами новий склад учасників (засновників) цього фермерського господарства склав: ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_5.
Відповідно до п.9.1. Статуту ФГ "ОСОБА_1" (нова редакція), далі - Статут, вищим керівним органом господарства є Загальні Збори, виконавчим органом є Голова Господарства. За п.9.2.5. Статуту, до виключної компетенції Загальних Зборів господарства належить, зокрема, утворення і відкликання виконавчого органу Господарства, виключення учасника з господарства.
12 грудня 2008 року позивачем та ОСОБА_5 як членами Фермерського господарства "ОСОБА_1" було отримано листи з рекомендованим повідомленням від ОСОБА_4, в яких містилися копії його заяви про вихід зі складу учасників (членів) Фермерського господарства "ОСОБА_1", посвідченої приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу ОСОБА_7 за реєстр № 2185.
Починаючи з травня 2009 року Голова ФГ «ОСОБА_1» ОСОБА_4 став чинити учасникам господарства фізичні перешкоди у здійсненні статутної діяльності як учасниками господарства, що підтверджено актом контролю від 24.06.2009р.
У зв'язку з цим протоколом № 4 позачергових Загальних Зборів учасників (членів) ФГ «ОСОБА_1» від 26.06.2009 року ОСОБА_4 було виключено зі складу учасників (членів) господарства у зв'язку з порушенням ним вимог п.8.2. Статуту, - зловживанням суб'єктивними п равами та законними інтересами, пов'язаними з участю (членством) в діяльності господарства.
Після цього на підставі протоколу № 4 від 26.06.2009 р. позивачем як новообраним Головою фермерського господарства 07 липня 2009 року було подано від імені юридичної особи - ФГ «ОСОБА_1» до де ржавного реєстратора Новомиколаївської РДА ОСОБА_3 (відповідач 2) документи для вчинення реєстраційних дій, однак дії вчинено не було, документи повернуто без жодної письмової відповіді. 08 липня 2009 року позивачу стало відомо, що вказана посадова особа пішла у відпустку.
У звязку з відпусткою Відповідача 2, 09.07.2009р. державному реєстратору Новомиколаївської РДА ОСОБА_2 (Відповідач 1) позивачем подані всі необхідні документи для вчинення вищевказаних реєстраційних дій.
У судовому засіданні Відповідач 1 підтвердив те, що підставою для залишення без розгляду документів не було їх відсутність або неналежне їх оформлення.
Відповідно до положень Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» позивач як суб'єкт звернення не отримувала жодної письмової відповіді від відповідачів по справі, з мотивами відмови щодо вчинення реєстраційних дій.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі посилаючись на Конституцію України та Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», тощо.
Відповідачі 1 та 2 щодо позову заперечували, зазначили, що відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 07.07.2009 № 28 «Про покладання обов'язків державного реєстратора райдержадміністрації» на період відпустки державного реєстратора ОСОБА_3 виконання обов'язків державного реєстратора починаючи з 07.07.2009 по 05.08.2009 було покладено на ОСОБА_2.
09.07.2009 членом ФГ «ОСОБА_1» ОСОБА_1 було подано державному реєстратору ОСОБА_2 документи для вчинення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі» (зміна відомостей про керівника), а також документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи та внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Листом від 10.07.2009 вих. № 1687/01-11 державний реєстратор ОСОБА_2 керуючись частиною 11 ст. 29 вищезазначеного Закону залишив їх без розгляду у зв'язку з тим, що реєстраційні картки були надані особою, повноваження якої не відповідають вимогам частини 8 ст.29 та частини 1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», лист направлено уповноваженій на вчинення юридично значимих дій від імені фермерського господарства «ОСОБА_1» особу - голові фермерського господарства ОСОБА_4
Третя особа ОСОБА_4 щодо позову заперечив, зазначив, що є засновником господарства, не визнає законним щодо відкликання його з посади голови господарства. Вважає, дії державного реєстратора правомірним.
Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів фіксації судового процесу, а саме звукозаписуючого пристрою «Камертон».
У судовому засіданні 09.12.2009р., на підставі ст. 160 КАС України, судом проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови в повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
27.04.2008 року відбулися Загальні Збори ФГ "ОСОБА_1", на яких було прийнято спільне рішення про включення до складу господарства нових членів - ОСОБА_1, ОСОБА_5 На цих зборах було затверджено нову редакцію Статуту ФГ "ОСОБА_1" та Установчий договір. Головою Зборів було обрано ОСОБА_6, секретарем - ОСОБА_1 У звязку зі змінами новий склад учасників (засновників) цього фермерського господарства склав: ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_6 та ОСОБА_5.
Вказані зміни зареєстровані у встановленому Законом порядку.
Як зазначив у позові позивач, з травня 2009 року Голова ФГ «ОСОБА_1» ОСОБА_4 став чинити учасникам господарства фізичні перешкоди у здійсненні статутної діяльності як учасниками господарства, що підтверджено актом контролю від 24.06.2009р. у зв'язку з цим протоколом № 4 позачергових Загальних Зборів учасників (членів) ФГ «ОСОБА_1» від 26.06.2009 року ОСОБА_4 було виключено зі складу учасників (членів) господарства у зв'язку з порушенням ним вимог п.8.2. Статуту, - зловживанням суб'єктивними п равами та законними інтересами, пов'язаними з участю (членством) в діяльності господарства.
У звязку з відпусткою Відповідача 2 обовязки державного реєстратора Новомиколаївської РДА Розпорядженням голови райдержадміністрації від 07.07.2009р. №28 були покладені на начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації ОСОБА_2
На підставі протоколу № 4 від 26.06.2009р. позивачем як новообраним Головою фермерського господарства 09.07.2009р. було подано від імені юридичної особи - ФГ «ОСОБА_1» до де ржавного реєстратора Новомиколаївської РДА ОСОБА_2 документи для вчинення реєстраційних дій, однак дії вчинено не було, письмової відповіді з мотивами відмови щодо вчинення реєстраційних дій позивач не отримав.
Згідно письмового заперечення та усного твердження Відповідача 1, будь-яких зауважень щодо повноти наданих для реєстрації документів не було. Листом від 10.07.2009 вих. № 1687/01-11 Відповідачем 1 голову фермерського господарства «ОСОБА_1» ОСОБА_4 повідомлено про залишення вищевказаних документів без розгляду, оскільки реєстраційні картки були надані особою, повноваження якої не відповідають вимогам частини 8 ст.29 та частини 1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Відповідно ч.4 ст. 1 вказаного Закону фермерське господарство діє на основі Статуту. У Статуті зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Відповідно до п. 9.1 ст. 9 Статуту ФГ «ОСОБА_1» вищим керівним органом господарство є Загальні Збори учасників (членів), виконавчий орган - Голова Господарства.
Відповідно п. 9.2.5. Статуту до виключної компетенції Загальних Зборів господарства належить, зокрема, утворення і відкликання виконавчого органу Господарства, виключення учасника з господарства.
Отже, враховуючи вищезазначене, підстави та порядок виходу учасника (члена) із господарства повинні бути визначені Статутом господарства.
Відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон) установчі документи юридичної особи, а також зміни до них викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками), якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Підписи засновників (учасників) на установчих документах посвідчуються нотаріально.
Статтею 8 Закону встановлені загальні вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, а статтею 29 встановлено порядок, відповідно до якого проводиться державна реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Згідно із частиною першою статті 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено перелік документів, які повинна подати юридична особа для проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
За змістом ч. 3 ст. 29 вказаного закону, у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім перелічених документів, додатково подається рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Згідно приписів частини 7 ст. 29 вказаного Закону, державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до частини восьмої статті 29 Закону про реєстрацію, якщо документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи подаються засновником (учасником) юридичної особи або особою, уповноваженою засновниками (учасниками), особисто, державному реєстратору додатково пред'являється паспорт та документ, що засвідчує його (її) повноваження.
Отже, суд приходить до висновку, щодо залишення Відповідачем 1 поданих Позивачем документів без розгляду неправомірним.
Проте суду не надано д оказів про відмову в прийнятті та поверненні Позивачеві документів для вчинення реєстраційних 07 липня 2009 року де ржавним реєстратором Новомиколаївської РДА ОСОБА_3 (Відповідач 2).
Крім того, оскільки у звязку з відпусткою Відповідача 2 обовязки державного реєстратора Новомиколаївської РДА на час відпустки Розпорядженням голови райдержадміністрації від 07.07.2009р. №28 були покладені на начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації ОСОБА_2 (Відповідач 1) та на теперішній час останній не виконує обовязки реєстратора, підстав для зобовязання вчинити певні дії Відповідача 1 немає.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, ст..ст. 8, 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність державного реєстратора Новомиколаєвської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_2 (Відповідач 1) , яка полягає у невчиненні реєстраційних дій «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі» (невнесення змін відомостей про керівника) та «Державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи" та невнесенні відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців згідно поданих 09 липня 2009 року за описом документів.
Зобов'язати Відповідача 2 - державного реєстратора Новомиколаївської районної державної адміністрації Запорізької області ОСОБА_3 вчинити реєстраційні дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі" (зміна відомостей про керівника), та «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» щодо юридичної особи - Фермерського господарства "ОСОБА_1" (ідентифікаційний код - 19267183, юридична адреса: 70100, Запорізька обл., Новомиколаївський район, смт. Новомиколаївка, вул. Суворова, буд. 12) згідно переліків (Описів) документів, наданих державному реєстратору Новомиколаєвської районної державної адміністрації Запорізької області від 09 липня 2009 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 14 грудня 2009року.
Суддя (підпис) Н.І. Малиш