
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: О.О. Кукоба
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
20 грудня 2017 р. м. ХарківСправа № 816/1712/17Харківський апеляційний адміністративний суд
колегія суддів у складі:
головуючого судді: Старосуда М.І.
суддів: Яковенка М.М. , Лях О.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 16.11.2017р., повний текст складено 21.11.07 по справі № 816/1712/17
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернулась до суду з позовною заявою до відділу Держгеокадастру у Зіньківському районі Полтавської області, у якій просила визнати протиправним рішення від 26.10.2013 року про державну реєстрацію земельної ділянки та зареєструвати право власності на земельну ділянку за позивачем.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.11.2017р. закрито провадження у справі за вказаним позовом, оскільки такий спір вирішується в порядку цивільного судочинства.
Позивач не погодилася із зазначеною ухвалою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу та ухвалили нове рішення про задоволення позовних вимог, оскільки суд не врахував, що в даному випадку спір виник у звязку із здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а тому не може бути розглянутий в порядку цивільного судочинства.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, ухвалу суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції, постановляючи оскаржувану ухвалу, виходив з того, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Здійснивши системний аналіз чинного законодавства, колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно зі ч. 1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спорах між субєктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому субєкту законом;
6) спорах щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації;
8) спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності;
9) спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медикосоціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обовязковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб;
10) спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб;
11) спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, повязаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю;
12) спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень".
Вжитий у цій процесуальній нормі термін суб'єкт владних повноважень означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно копії Поземельної книги та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 5321385300:00:025:0011, право власності на зазначену земельну ділянку зареєстроване за ОСОБА_2 і їй видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серія ПЛ, який зареєстровано у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 434.
Отже, згідно вказаних вище документів, позивач є власником земельної ділянки кадастровий номер 5321385300:00:025:0011.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач фактично незгодна з реєстрацією у Державному земельному кадастрі речового права - права оренди земельної ділянки за орендарем ФОП ОСОБА_3
Отже, даний спір стосується здійснення прав щодо володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, тобто, є спором приватно-правового (цивільного) характеру.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку відсутні правові підстави вважати, що спір між позивачем і відповідачем є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки такий спір підлягає в порядку розгляду цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України (чинного на час прийняття спірної ухвали) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Таким чином, доводи апелянта щодо необхідності розгляду його позову в порядку адміністративного судочинства, колегія суддів вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються обставинами, встановленими судом першої інстанції, та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст. 243, 308, 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 16.11.2017р. по справі № 816/1712/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_1Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5