Постанова № 71148957, 20.12.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2017
Номер справи
826/1513/17
Номер документу
71148957
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/1513/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:

Кузьменко В.А.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,

Суддів: Глущенко Я.Б.,

Пилипенко О.Є.,

за участю секретаря судового засідання Пушенко О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 29 серпня 2016 року №0012811306 та №0012801306.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 серпня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи та установлено судом першої інстанції, Відповідно до податкового повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі від 29 серпня 2016 року №0012811306 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та частини першої пункту 120.1 статті 120, частини першої пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, за порушення пункту 4 статті 14, статті 13 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» ОСОБА_3 збільшено суму грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 8 732 752,98 грн., в тому числі 6 986 066,38 грн. - за основним платежем та 1 746 686,60 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі від 29 серпня 2016 року №0012801306 згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 та частини першої пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України, за порушення підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2, підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3, пункту 6.1 статті 6, підпункту 7.3.1 пункту 7.3 статті 7, пунктів 9.3 та 9.4 статті 9, пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» ОСОБА_3 збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість на загальну суму 17 379 164,89 грн., в тому числі 13 903 331,91 грн. - за основним платежем та 3 475 832,98 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вказані вище рішення прийняті на підставі акта №1156/13-06-2637120020 від 05 серпня 2016 року «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) з питань повноти та своєчасності сплати податків і зборів за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2015 року» (далі по тексту - акт перевірки).

В акті перевірки встановлені наступні порушення:

1) пункту 4 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян», а саме - неподання декларації про доходи, одержані за 2009 рік як суб'єктом підприємницької діяльності;

2) статті 13 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян», що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб у сумі 6 986 066,38 грн., що виявилось наступному:

ОСОБА_3 у 2009 році продала громадянину Чеської республіки ОСОБА_4 та іншим фізичним особам об'єкти нерухомого майна (22 квартири у самочинно збудованих нею будинках та частини земельних ділянок під ними) на загальну суму 69 516 659,52 грн., що визначено як систематичний продаж для досягнення прибутку.

На момент придбання та продажу нерухомого майна позивач не був зареєстрований як фізична особа-підприємець у передбаченому законодавством порядку.

Відповідачем в акті перевірки зазначено, що факт отримання ОСОБА_3 у 2009 році доходу у сумі 69 516 659,52 грн. від продажу нерухомості за договорами купівлі-продажу підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб (форма 1ДФ) за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2015 року; документів, підтверджуючих витрати, пов'язані із веденням господарської діяльності, до перевірки не надано.

На думку відповідача, діяльність позивача є підприємницькою діяльністю із систематичного продажу нерухомого майна з метою отримання прибутку, а тому, враховуючи, що позивачем сплачено податків з продажу нерухомості за ставками 1% та 5%, позивачем занижено чистий оподатковуваний дохід у 2009 році;

3) підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2, підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3, пункту 6.1 статті 6, підпункту 7.3.1 пункту 7.3 статті 7, пунктів 9.3 та 9.4 статті 9, пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до заниження податку на додану вартість у сумі 13 903 331,91 грн., з огляду на те, що операції, які здійснювались позивачем за договорами купівлі - продажу з реалізації об'єктів нерухомості у 2009 році, відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» є операціями з поставки товарів, що підлягали оподаткуванню податком на додану вартість та зобов'язували позивача зареєструватися платником цього податку.

Враховуючи вищенаведене, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу від 20 січня 2005 року придбано земельну ділянку площею 3,1202 га на території Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, на яку 24 березня 2006 року Крюківщинською сільською радою видано державний акт на право власності.

Позивач наголосив на тому, що в подальшому на вищезазначеній земельній ділянці площею 3,1202 га здійснювалось самочинне будівництво двоквартирних та чотирьохквартирних жилих будинків із залученням власних коштів позивача та коштів, що були спільною сумісною власністю подружжя, а сплата послуг підрядних організацій здійснювалась або самостійно готівкою ОСОБА_3 або з розрахункового рахунку її чоловіка ОСОБА_5 НОМЕР_4, відкритого в AT "Родовід Банк", копія виписки з якого залучена до матеріалів справи.

Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01 березня 2007 року по справі №2-1014/2007 позов ОСОБА_3 задоволено та визнано за нею право власності на самочинно побудовані будинки на земельній ділянці площею 3,1202 га в с. Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області.

Додатковим рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 02 березня 2007 року по справі №2-1014/2007, з урахуванням ухвали Києво-Святошинського районного суду Київської області від 05 березня 2007 року про виправлення описки, уточнено право власності ОСОБА_3 та визначено окремі квартири в побудованих будинках, на які визнано право власності.

В квітні 2007 року право власності ОСОБА_3 на усі квартири в жилих будинках зареєстровані на підставі вищезазначених судових рішень Києво-Святошинського районного суду Київської області в Комунальному підприємстві «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської ради Київської області».

На підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5 від 27 січня 2009 року ОСОБА_3 набуто право власності на земельну ділянку розміром 3,1202 га з цільовим призначенням: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_6.

22 квартири із частинами земельних ділянок відчужено ОСОБА_3 19 лютого 2009 року на підставі договорів купівлі-продажу на загальну суму 69 516 659,52 грн., які нотаріально посвідчені приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Пинзеник О.М.

При здійсненні продажу вказаної нерухомості ОСОБА_3 сплатила податок на доходи фізичних осіб у сумі 3 441 432,55 грн. за ставками 1% (перший продаж) та 5%, що визнається у акті перевірки.

При цьому приватним нотаріусом Пинзеник О.М., як податковим агентом, 30 квітня 2009 року подано до ДПІ у Дарницькому районі міста Києва податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків і сум утриманого з них податку за I квартал 2009 року, в якому, крім іншого, відображено суму податку на доходи фізичних осіб у розмірі 3 441 432,55 грн., сплачену ОСОБА_3 з продажу нерухомого майна.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України (тут і далі по тесту всі нормативно-правові акти наведені чинними на момент виникнення спірних правовідносин), правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що платник податків ОСОБА_3 у 2009 - 2015 продала гр.Чеської республіки ОСОБА_4 та іншим фізичним особам об'єкти нерухомого майна (квартири у самочинно збудованих нею будинках та частини земельних ділянок під них) на загальну суму 69 516 659,52 грн. на підставі наступних договорів: Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_1, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 219; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_2, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 221; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_3, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 223; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_4, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 225; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_5, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 227; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_6, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 231; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_7, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 233; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_8, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 235; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_9, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 237; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_10, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 239; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_11, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 241; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_12, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 243; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_13, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 245; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_11 Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 247; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_14, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 249; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_15, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 251; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_16, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 253; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_17, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 215; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_18, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 247; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_19, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 198; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_20, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 202; Договір купівлі - продажу квартири від 19.02.2009 року за адресою: АДРЕСА_21, номер у реєстрі нотаріальних дій 206; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 333; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 331; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 329; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 327; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 325; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 323; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 321; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 319; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 317; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво -Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 315; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 313; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 311; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 309; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 307; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 303; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 301; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 299; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 297; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 295; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 293; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 210; Договір купівлі - продажу частини земельної ділянки від 19.02.2009 року за адресою: с.Крюківщина, Києво - Святошинського району Київської області, номер у реєстрі нотаріальних дій 206.

Отримання платником податків ОСОБА_3 у 2009 році доходу у сумі 69 516 659,52 грн. від продажу нерухомості за вищезазначеними договорами підтверджується відомостями з ДРФО (ф.ІДФ) за період з 01.01.2009 року по 31.12.2015 року.

Підпунктом 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України господарська діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема, за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Відповідно до частини другої статті 3 Господарського кодексу України господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).

Стаття 42 Господарського кодексу України визначає підприємництво як самостійну, ініціативну, систематичну, на власний ризик господарську діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Згідно з частиною першою статті 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Відповідно до положень статті 50 Цивільного кодексу України, у разі здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації, вказана фізична особа несе такі ж обов'язки, в тому числі щодо сплати податків, як і фізична особа-підприємець, зареєстрована у встановленому чинним законодавством України порядку.

Згідно з пунктом 177.1 статті 177 Податкового кодексу України доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Згідно з пунктом 177.2 вказаної статті, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

До переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать документально підтверджені витрати, що включаються до витрат операційної діяльності згідно з розділом ІІІ цього Кодексу (пункт 177.4 статті 177 Податкового кодексу України).

Вказаними нормами встановлено, що будь-яка діяльність фізичної особи-підприємця, яка за своїм характером є підприємницькою, а отже не спрямована на задоволення особистих потреб фізичної особи, повинна оподатковуватися за відповідними ставками, незалежно від визначених видів господарської діяльності платника (ухвала ВАСУ від 12.04.2016 року №К/800/24507/15).

Отже, систематичний продаж фізичними особами нерухомого майна з метою одержання прибутку є підприємницькою діяльністю.

Аналогічна правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України, зокрема в ухвалах від 12.04.2016 року №К/800/25099/15, К/800/24507/15 та постанові від 16.11.2015 року №К/800/67007/14.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 29 серпня 2016 року №0012811306 є правомірним та скасуванню не підлягає.

Колегією суддів встановлено, що в квітні 2007 року право власності ОСОБА_3 на усі квартири в жилих будинках були зареєстровані на підставі судових рішень Києво-Святошинєького районного суду Київської області в Комунальному підприємстві «Бюро технічної інвентаризації Києво-Святошинської ради Київської області».

19 лютого 2009 року 22 квартири із частинами земельних ділянок було відчужено ОСОБА_3 на підставі нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу на загальну суму 69 516 659,52 грн.

Згідно пп. 5.1.17., 5.1.20. ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість», які діяли станом на 19.02.2009 року звільняються від оподаткування операції з поставки (продажу, передачі) земельних ділянок земельних паїв, крім тих, що знаходяться під об'єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень підпункту 5.1.19 пункту 5. / статті 5 цього Закону); орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у власності держави або територіальної громади, якщо така орендна плата повністю зараховується до відповідних бюджетів; поставки житла {об'єктів житлового фонду). крім їх першої поставки.

Так, для цілей цього підпункту під першою поставкою житла (об'єкта житлового фонду) розуміється:

а) перше передання готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) т власність покупця або поставка послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника;

б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання)у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або поставка послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) з такої реконструкції чи капітального ремонту за рахунок замовника.

Норми цього підпункту поширюються також на першу поставку дачних або садових будинків, а також будь-яких інших об'єктів власності, зареєстрованих згідно із законодавством як житло (житловий фонд), індивідуальних гаражів чи індивідуальних місць на гаражних стоянках.

Державна податкова адміністрація України листом від 07.07.2006 року № 12887/7/16-1517-26 визначила, що коли підприємство-замовник після будівництва житла за свій рахунок оформлює документи на право власності на це житло на себе, така операція оформлення житла і є першою поставкою цього житла, оскільки підприємством-забудовником фактично отримано послуги із спорудження такого житла.

Така ж правова позиція відображена у листі Державної фіскальної служби від 04.08.2016 року № 16929/6/99- 99-15-03-02-15.

Вищий адміністративний суд України у своїй ухвалі від 18.11.2013 року по справі № К/800/46086/13 зазначив, що операцією з першого постачання житла буде вважатися операція з передачі права власності (оформлення правовстановлюючих документів) до першого власника такого житла, незалежно від джерел фінансування будівництва: чи за рахунок власних коштів підприємства забудовника, чи за рахунок учасників фонду фінансування, будівництва, чи за кошти держателів облігацій. Така операція з першого постачання житла підлягає оподаткуванню податком на додану вартість на загальних підставах.

Операції з подальшого постачання житла (об'єктів житлового фонду) звільняються від оподаткування відповідно до пп. 197.1.14 п. 197.1 ст. 197 ПК України.

Операції з поставки послуг по спорудженню житла за рахунок замовника (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) підлягають оподаткуванню податком на додану вартість на загальних підставах за правилами першої події, встановленим п. 187.1 ст. 187 ПК України.

Таким чином, оскільки ОСОБА_3 побудувала із залученням підрядних підприємств спірні квартири в жилих будинках та, як замовник будівництва, потім зареєструвала своє право власності на побудовані об'єкти нерухомого майна, тому саме така реєстрація права власності є першою поставкою житла в розумінні Закону України «Про податок на додану вартість».

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що податкове повідомлення-рішення від 29 серпня 2016 року № НОМЕР_2, яким визначено суму грошового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість за продаж ОСОБА_3 квартир та частин земельних ділянок, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з поставки (продажу) земельних ділянок та поставки житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першої поставки, якою була державна реєстрація за ОСОБА_3 права власності на об'єкти нерухомості.

Оскільки у постанові суду першої інстанції помилковими є лише деякі з його висновків, а інші висновки є законними і обґрунтованими, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про скасування судового рішення у частині та ухвалення у цій частині нового судового рішення.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 серпня 2017 року в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 29 серпня 2016 року №0012811306 скасувати та прийняти в цій частині нову постанову.

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 29 серпня 2016 року №0012811306 відмовити.

В решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 серпня 2017 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина

Судді: Я.Б.Глущенко

О.Є.Пилипенко

Повний текст постанови виготовлено 20.12.2017 року.