Постанова № 71148679, 20.12.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2017
Номер справи
823/886/17
Номер документу
71148679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/886/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції:

О.А. Рідзель

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційні скарги Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області про визнання протиправними та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 1), управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області (далі - відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом № 1 від 19.01.2017 року про визнання недійсним посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії № НОМЕР_1; визнання протиправним та скасування рішення комісії по розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсії та відказних справ при управлінні Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області, оформленого протоколом № 2/1 від 10.01.2017 року про відмову позивачу у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Черкаський окружний адміністративний суд своєю постановою від 18 вересня 2017 року позов задовольнив повністю.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги.

Відповідач 1 в своїй апеляційній скарзі просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року в частині стягнення з нього судового збору.

Відповідач 2 просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.

Сторони у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилися, про час та місце розгляду справи були повідомлені завчасно та належним чином. Апелянти причини неявки до суду не повідомили. Позивач направив до суду апеляційної інстанції електронне повідомлення № 13 від 18 грудня 2017 року про розгляд даної справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути дану справу у письмовому провадженні.

Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Як убачається з матеріалів справи, позивач з 03 серпня 1986 року по 02 вересня 1986 року був призваний на учбові збори та у складі військових частин № 03304 та № 34003 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується записами у військовому квитку НОМЕР_2, довідкою військової частини 34003 № 209 від 01 вересня 1986 року та довідкою військової частини 34004 № 106 від 02 вересня 1986 року.

13 березня 2007 року тимчасовою комісією при Черкаській обласній державній адміністрації позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС № НОМЕР_1, категорія 2.

Проводячи перевірку законності надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 19 січня 2017 року Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації прийнято протокол № 1, яким визнано недійсним посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 № НОМЕР_1, виданого ОСОБА_2

Підставою для прийняття зазначеного протоколу Департаментом соціального захисту населення стали архівні довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 179/1/8420 від 01.09.2016 року та № 179/1/10504 від 13.10.2016 року, згідно яких підтвердити участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 03.08.1986 року по 0.09.1986 року в складі військової частини 03304 немає можливості, оскільки відсутні дані.

Позивач, вважаючи, що він має право на достроковий вихід на пенсію, звернувся до відповідача 2 з заявою про призначення йому пенсії, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Проте, відповідач 2 своїм листом № 4658/03 від 15 березня 2017 року повідомив позивача про те, що йому відмовлено у призначенні пенсії.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями відповідачів, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

З приводу даних спірних правовідносин колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (надалі Закон № 796), учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Частиною 1 ст. 15 Закону № 796 передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані «Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року (надалі Порядок).

Пунктом 10 вищевказаного Порядку передбачено, що посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Зазначеним нормативно-правовим актом визначено перелік документів, які підтверджують участь особи в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема до них відносяться довідки архівних установ, військові квитки або довідки командирів військових частин.

Відповідності до п. 2.1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, документи, які засвідчують особливий статус особи за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 року, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Отже, з аналізу зазначених актів суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку для встановлення відповідного статусу суб'єктом владних повноважень може використовуватися не конкретний документ, а один із перелічених документів, або декілька документів в їх сукупності.

Аналогічний правовий висновок міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду від 12.05.2016 року № К/800/31659/15 (справа № 823/758/15).

Відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, зокрема учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів - пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Згідно ст. 65 Закону № 796 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).

Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Пунктом 3 вказаного Порядку встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122.

Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону № 796І є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов до висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.

Отже суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що позивач має підстави для отримання статусу «учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», а неправомірні дії відповідача 1 призвели до того, що позивач позбавлений можливості виходу на пенсію зі зменшенням пенсійного віку.

Також суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що з апеляційної скарги відповідача 1 убачається, що він не заперечує проти рішення суду першої інстанції в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленим протоколом № 1 від 19.01.2017 року про визнання недійсним посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії № НОМЕР_1, оскільки в апеляційній скарзі просить скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року лише в частині сплати судового збору.

Таким чином, враховуючи те, що Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації не заперечує проти того, що посвідчення позивача неправомірно було визнано недійсним, то посилання управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області у своїй апеляційній скарзі на те, що позивач не має права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю у останнього посвідчення «учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС», колегія суддів вважає безпідставними.

З приводу вимоги апеляційної скарги відповідача 1 щодо скасування рішення суду першої інстанції в частині сплати судового збору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч. 5 ст. 94 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, а також залишення адміністративного позову без розгляду судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Отже, як убачається з норм КАС України, звільнення відповідача від понесених позивачем судових витрат, навіть якщо відповідач звільнений від сплати судового збору, не передбачено.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову, а тому апеляційні скарги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Керуючись ст.ст. 205, 243, 315, 316, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційні скарги Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації та управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду Верховного суду в порядку та строки визначені ст. 329, 331 КАС України.

Головуючий суддя Є.В. Чаку

Судді В.В. Файдюк

Є.І. Мєзєнцев