
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/11063/17Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
з участю секретаря Федчук М.Р.,
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної міграційної служби України у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Державної міграційної служби України у Волинській області, Ратнівського районного сектору Державної міграційної служби України у Волинській області про зобов’язання вчинити дії,-
суддя в 1-й інстанції Мачульський В.В.,
час ухвалення рішення – 09.10.2017 року, 11:21 год.,
місце ухвалення рішення – м.Луцьк,
дата складання повного тексту рішення – 12.10.2017 року,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернулася до суду в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 до Державної міграційної служби України у Волинській області, Ратнівського районного сектору Державної міграційної служби України у Волинській області про зобов’язання вчинити дії.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017 року позов задоволено. Зобов’язано Ратнівський районний сектор Державної міграційної служби у Волинській області оформити та видати бланк паспорта громадянина України ОСОБА_3 у формі паспортної книжечки. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач Державної міграційної служби України у Волинській області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з’ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що частиною четвертою статті 21 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” передбачено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Крім того, прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України”, з 1 листопада 2016 року припиняється. Таким чином, оскільки Ратнівський РС УДМС України у Волинській області на момент звернення позивача був забезпечений відповідним обладнанням на виготовлення паспорту у вигляді картки, тому оформлення паспорта зразка 1994 року у вигляді книжечки виявилось неможливим. При цьому, відповідно до накладної від 13.04.2017 №17-3 усі бланки паспортів у вигляді книжечки були передані УДМСУ у Волинській області для знищення. Також вказує на те, що особисті права сина позивачки відповідачем не порушені, оскільки інформація до Єдиного державного демографічного реєстру вноситься уповноваженими суб’єктами за зверненням заявника.
Представник відповідача Державної міграційної служби України у Волинській області в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримала, просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09жовтня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Інші учасники судового процесу в судове засідання не з’явилися, про час і місце судового розгляду були належним чином повідомлені, і оскільки їхня явка не визнана обов’язковою, апеляційний розгляд справи проведено у її відсутності.,
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що законодавством України передбачено можливість видачі документа, як у формі книжечки, так і у вигляді картки.
Проте колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх помилковими з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є матір’ю неповнолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.21).
28.04.2017 ОСОБА_2М звернулася із письмовою заявою до відповідача-2, в якій просила документувати її неповнолітнього сина ОСОБА_3 паспортом громадянина України у формі паспортної книжечки (а.с.18).
Листом від 28.04.2017 №0723/Б-14 Ратнівський РС УДМС України у Волинській області надав відповідь позивачу про те, що згідно з чинним законодавством України паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Бланки паспортів громадянина України (зразка 1994 року) в секторі відсутні. Тому, документувати ОСОБА_3 паспортом громадянина України у вигляді книжечки не є можливим (а.с.17).
Аналогічну відповідь на звернення позивачки від 28.04.2017 (а.с.20) тотожного змісту була надана УДМСУ у Волинській області листом від 16.05.2017 №0701/Б-63 (а.с.16).
Статтею 5 Закону України “Про громадянство України” від 18.01.2001 №2235-III (далі - Закон України №2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Відповідно до статті 5 Закону №2235-III, Постановою Верховної ОСОБА_1 України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з п. 3 Положення № 2503-ХІІ, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Водночас, Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” від 20.11.2012 року №5492-VI (надалі Закон України №5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Згідно зі статтею 13 Закону України №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.
Відповідно до частин другої, четвертої та шостої статті 14 Закону України №5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
З аналізу вищенаведених норм суд першої інстанції дійшов висновку, що законодавством не передбачено видачу паспорта громадянина України виключно у вигляді картки.
Між тим, колегія суддів зазначає, що такий висновок є необґрунтованим, оскільки не відповідає вимогам чинного законодавства
Так, відповідно до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Таким чином, законодавством встановлено, що паспорт громадянина України виготовляється лише у формі картки, а у формі книжечки може бути виготовлено інший документ залежно від змісту та обсягу інформації.
При цьому, за приписами ч. 2 вказаної статті Закону кожен громадянин України незалежно від віку зобов'язаний отримати паспорт громадянина України у порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням уповноваженого органу та інших уповноважених суб'єктів.
На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 25.03.2015р. № 302 «Про затвердження бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України».
Пунктом 2 вказаної постанови визначено, що з 01.01.2016р. запроваджується оформлення і видача паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ОСОБА_1 України від 26 червня 1992 р. N 2503-XII.
Пунктом 3 цієї постанови встановлено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України оформляється з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.
При цьому, колегією суддів встановлено, що Ратнівський РС ГУ ДМС України у Волинській області забезпечений робочою станцією для оформлення паспорта громадянина України у вигляді картки.
Отже, відповідач зобов’язаний забезпечувати оформлення та видачу паспортів громадянам України у відповідності до вимог чинного законодавства, а саме здійснювати видачу паспортів у вигляді картки.
З матеріалів справи встановлено, що бажання позивача отримати паспорт, який би не містив безконтактного електронного носія обумовлене релігійними переконаннями заявника.
При цьому, ч. 2 ст. 16 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» передбачено, що особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від внесення інформації до безконтактного електронного носія, що імплантований у відповідний бланк документа, гарантується право на відмову від отримання такого документа або від внесення інформації до безконтактного електронного носія.
Таке право реалізується шляхом подання заяви до відповідного центрального органу виконавчої влади про відмову від отримання документа, що містить безконтактний електронний носій, або від внесення інформації до такого носія.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність у відповідача обов’язку оформити та видати ОСОБА_3 паспорту громадянина України у вигляді книжечки.
Таким чином, переглянувши постанову суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через порушення норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 308,311,315,317,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Державної міграційної служби України у Волинській області задовольнити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2017 року у справі № 803/1128/17 – скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_3 відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6Повний текст постанови складено 21 листопада 2017 року