Рішення № 71147966, 20.12.2017, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2017
Номер справи
822/3318/17
Номер документу
71147966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/3318/17

РІШЕННЯ

іменем України

20 грудня 2017 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Хмельницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить суд зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №25 від 28.07.1961, складеного виконавчим комітетом Гнатовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, виправивши національність матері дитини з "українка" на "полька".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звертався до відповідача із заявою про внесення змін народження ОСОБА_1 №25 від 28.07.1961, складеному виконавчим комітетом Гнатовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, щодо виправлення національність матері дитини з "українка" на "полька".

Позивач вказує, що висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану №252 від 18.08.2017 відповідачем відмовлено у внесенні змін до вищевказаного актового запису. Позивач вважає, що поданими відповідачу документами підтверджується національність його матері, а тому вважає відмову у внесенні змін неправомірною.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, 18.12.2017 року подав до суду заяву, в якій просив розгляд справи здійснювати за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, 15.12.2017 року подав до суду заперечення на адміністративний позов. Вказує, що вимоги позивача суперечать цивільному та сімейному законодавству, актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Зазначає, що позивачем не було надано жодного первинного документу, в якому б було зазначено належність до польської національності. Вважає, що позов може бути задоволений лише за умови, що орган державної реєстрації актів цивільного стану припустився помилки, відображаючи ті чи інші відомості про особу в актовому записі, і безпідставно відмовляється таку помилку виправити. Зазначає, що зміна персональних даних є суб'єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується за власним волевиявленням особи і не успадковується, а отже, не може бути реалізоване волею спадкоємця. З підстав того, що працівниками державного органу під час надання висновку стосовно заяви позивача не були порушені вимоги чинного законодавства, не був допущений вихід за межі повноважень, а висновок про відмову у внесенні змін до актів цивільного стану про народження та про шлюб позивача вчинений на підставі та у спосіб, визначений вимогами чинного законодавства України, просить в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, як таких, що суперечать цивільному та сімейному законодавству.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. 18.12.2017 від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Згідно з ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки перешкод не встановлено, суд розгляд справи провів у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №25 від 28.07.1961, складеному виконавчим комітетом Гнатовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, щодо виправлення національність матері дитини з "українка" на "полька".

Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану №252 від 18.08.2017 Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області відмовлено у внесенні змін до вищевказаного актового запису.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органі місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2 ст. 9 Закону).

Частиною 1 статті 12 Закону передбачено, що внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 із змінами і доповненнями (далі - Правила).

Відповідно до пунктів 1.1 Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до п. 1.5. Правил, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Так, пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому (п. 2.7 Правил).

Згідно з п. 2.11 Правил, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

Пунктом 1.15 Правил встановлено, що відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Відповідно до витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя №00018174771 від 08.06.2017, прізвище матері позивача до державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_2.

Відповідно до витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00018174689 від 08.06.2017, батьками позивача є ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач, в якості доказів по суті заявлених позовних вимог, надав суду копію особистого рахунку №290 господарства колгоспника, станом на 01.11.1959 року, у якому зазначено, що головою сім'ї є ОСОБА_2 (дід позивача) ІНФОРМАЦІЯ_1 (національність поляк) та склад його родини:

- ОСОБА_5 - дружина (баба позивача), ІНФОРМАЦІЯ_2 (національність полька);

- ОСОБА_6 - теща (прабаба позивача), ІНФОРМАЦІЯ_3 (національність українка);

- ОСОБА_7 - дочка (мати позивача), ІНФОРМАЦІЯ_4 (національність полька).

Відповідно до ч. 2 ст. 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Згідно зі ст. 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована Законом України №703/97-ВР від 09.12.1997 року), кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у звязку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Відповідно до п. 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Згідно з пунктом 2.16.7 Правил на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити.

Керуючись статтями 6, 72-77,139, 205, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, 29027, АДРЕСА_1) - задовольнити.

Зобов'язати Хмельницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ - 33282487, 29013, вул. Гагаріна, 4, м. Хмельницький) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №25 від 28.07.1961, складеному виконавчим комітетом Гнатовецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, виправивши національність матері дитини з "українка" на "полька".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_8 "Згідно з оригіналом" Суддя